Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Hvala! I meni je Luka prelepo ime, ali nazalost na italijanskom se pise "Luca" :( A buduci da kod maticara u Novom Sadu ionako moram da se svadjam svaki put zato sto ne znaju da napisu ime mog muza, bolje da bar detetu sto manje zakomplikujemo zivot ;) Meni se jako svidja Oleg, Nestor i Natan, ali moj muz nece za ta imena ni da cuje :( Kaze to su gruba srpska imena :D Posto su Italijani tako nezni... :P

Pa sta ce tvoj sin kod maticara u novom sadu??!!! :lol:

Mislim skoro je nemoguce naci musko ime a da se na svakom jeziku isto pise.

Npr moje dete se zove Luka, a na grckom se pise Louka, ali zar je to toliko bitno?!

Mozda Filip???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa,mozete vi da pisete Luka i sa K.Moja drugarica ima druga italijana ,koji se zove Mirko i tako se i pise i on je jako ponosan na to svoje K u imenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I btw, Nestor je stopostotno grcko ime, a ne srpsko :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sta ce tvoj sin kod maticara u novom sadu??!!! :lol:

Mislim skoro je nemoguce naci musko ime a da se na svakom jeziku isto pise.

Npr moje dete se zove Luka, a na grckom se pise Louka, ali zar je to toliko bitno?!

Mozda Filip???

Pa kao prvo moram da ga prijavim, ako se rodi u Novom Sadu, kod maticara, a ako se bude rodio u Italiji, u konzulatu, zato sto ce, kao i njegova sestra, imati dvojno drzavljanstvo (a ni u konzulatu nisu bas cveckice...). Problem je zbog dokumenata, jer smo cerkici pravili pasos u Srbiji, pa u policiji nisu znali da li da pisu ocevo prezime u originalu ili "po naski" :) A takodje i zato sto jos uvek ne znamo da li cemo ostati u Italiji ili cemo jednog dana doci u Srbiju da zivimo, mozda ce nam deca tu ici i u skolu, sve u svemu imamo milion nepoznanica pa gledamo da sto vise deci olaksamo stvari. Iako to znaci da smo ih sebi sad zakomplikovali ;)

Filip je isto lepo (na italijanskom je "Filippo", ali mozda moze da se promuva ;)).

P.S. Ne zna se jos da li je decak ili devojcica, tako da, ako ima predloga i za zenska imena, dobrodosli su! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa,mozete vi da pisete Luka i sa K.Moja drugarica ima druga italijana ,koji se zove Mirko i tako se i pise i on je jako ponosan na to svoje K u imenu.

Mirko se cesto pise sa K na italijanskom, a Luka bas nikada :( Nama se svidjalo ime Damjan, ali smo skontali da bi Italijani to uvek pisali "Damian", a Srbi uvek "Damjan", pa smo teska srca morali da odustanemo od tog prelepog imena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga mislim da se previse opterecujes.A sta bi se desilo kada bi se naprimer ja preselila u Italiju,kako bi izgovarali ili pisali moje ime Branislava? Ili kakav je slucaj sa tvojim imenom? Kada je tamo neka bude npr Luca,kada je ovde neka bude Luka. Ma daj,neka bude zivo i zdravo ostalo je manje bitno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se jako svidja Oleg, Nestor i Natan, ali moj muz nece za ta imena ni da cuje :( Kaze to su gruba srpska imena :D Posto su Italijani tako nezni... :P

Nijedno od ovih imena i nije srpsko :D . Ajde da je u pitanju bilo Miladin, Živorad, Radivoje, Miloje, Dragoljub ili nešto sl., ali ova imena nisu srpska po poreklu.

Mislim da nema potrebe da se opterećuješ time kako se ime piše na srpskom, a kako na nekom drugom jeziku. Izaberite ono što vam se sviđa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ono što ovdašnji policajci ne znaju, a što bi trebali jeste da se na srpskom ime piše onako kako se i čita. Tako da Luca treba da bude Luka u dokumentima itd. I zbog tog neznanja ja sam u L.k. Yana!!!! Kretenizam...na vozačkoj, u zdravstvenoj i svim ostalim dokumentima sam Jana jer sam ja zamolila da me normalno upišu ali u l.k. su mi upisali Yana a nisam mogla da menjam jer bi mi to oduzelo još gomilu vremena. Pa vi vidite...Ako dođete u ambasadu ili konzulat, ili ovde u sup naglasite im da postoji to pravilo i da vašem deettu upišu ime onako kako se čita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sin nam se zove Sergej a za drugog jos ne znam,rekli smo kao da ce on birati,zasad govori Nikola :lol:

Drugarica moja se porodila u Portugalu i hteli su da se zove Lena ali oni tamo nisu dali mogla je jedino Leena,sto i jeste sada :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja da sam birala po tome kako se pise, ne bih mogla ni jedno da dam.Posto po grckom pismu nista ne lici na nase, iako se npr isto izgovara. Kao npr Marina, pise se Mapiva. To je tako nebitno. Mislim da samo treba da odlucite da li ce dete dobiti srpsko,italijansko ili internacionalno ime. Tj ime koje vam se svidja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kad su imena u pitanju.... nas deckic se zove Sergej... dosta zvucno i jako ime.... tata mu je dao ime.... ja sam bola "zaduzena"za zensko ime i verovatno bi bila Tea... ali nadam se bice prilike i za jedno zensko ime kasnije.... ali imam pricu za moje ime.... kad sam se ja rodila moji nisu imali spremljeno zensko ime.... imali su musko Gordan i tako mi se i zove mladji brat..., ali tih dana moj otac je citao grcku mitologiju i video ime Tiha .... svidelo mu se i predlozio je mami... slozili su se i tako se i zovem.... a kao sto je Fortuna rimska boginja srece tako je TIHA grcka boginja srece.... i da ne nosim to ime a da cujem za njega i znacenje mnogo bi mi se svidelo... druga stvar je sto ta rec ima znacenje u nasem jeziku i naravno bilo je pri upoznlavanju raznih komentara A JESI STVARNO TIHA? ili ono kad ja kazem Tiha onda onaj drugi kaze PRLE.... no bilo kako bilo lepo ime sa lepim znacenjem :-)

Prvi put cujem za tvoje ime i odusevljena sam! Da sad treba da rodim devojcicu tako bi se zvala! Predivno ime!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi ćemo sredinom avgusta dobiti Tisu ili Konstantina :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvo pozdrav za sve jer se prvi put javljam. :rolleyes: Ja ih imam troje.LUKA ima 10 g. i ime je dobio po svetom Luki mojoj djevojackoj slavi.KATARINA ima 6 g. i ime joj je dao tata po Katarini Velikoj ruskoj kraljici.Ovo najmlade je dobilo ime po dva osnova.Muzev pradeda se zvao Niko ali nam je to zvucalo malo starinski pa smo ga ipak nazvali NIKOLA.On ima 2 g. a da druga stvar za njegovo ime je nasa slava sveti Nikola.Ali to smo tek kasnije shvatili.

Jedno pitanje koje nema veze s temom unaprijed se izvinjavam.Kako postavljate tikere? :huh: :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanje koje nema veze s temom unaprijed se izvinjavam.Kako postavljate tikere? :huh: :huh:

Imas u pitanja o forumu - tikeri, sve je lepo objasnjeno da ne kuckamo ponovo, lako ces se snaci. pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko moze da mi kaze iz kog jezika potice ime Ivona?

Pojma nemam zasto to ime nocas da sanjam, kao potice iz Francuske :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imas u pitanja o forumu - tikeri, sve je lepo objasnjeno da ne kuckamo ponovo, lako ces se snaci. pozzz

Hvala puno!Uspjela sam.Izvinjavam se jos jednom! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko moze da mi kaze iz kog jezika potice ime Ivona?

Pojma nemam zasto to ime nocas da sanjam, kao potice iz Francuske :blink:

Mislim da jeste francuskog porekla, skoro da sam sigurna. Ali ne mogu da se setim šta znači.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko moze da mi kaze iz kog jezika potice ime Ivona?

Pojma nemam zasto to ime nocas da sanjam, kao potice iz Francuske :blink:

Pa IVONA je varijanta imena IVANA.A Ivana je izvedeno od JOVANA,od hebrejskog Jahve tj Bog je milostiv.

Ivana je cesca varijanta nego IVONA.Ali mozda je u tome stvar daje onu misticnu notu.Kad poraste moze nauciti francuski i prolaziti kao mala francuskinja. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa devojcica se zove Sofija. I pre nego sto sam zatrudnela mm i ja smo hteli da zenskom detetu damo to ime, svidjalo nam se sto je lepo, zvucno, relativno retko (barem ja poznajem malo zena sa ovim imenom) i sto znaci mudrost. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa devojcica se zove Sofija. I pre nego sto sam zatrudnela mm i ja smo hteli da zenskom detetu damo to ime, svidjalo nam se sto je lepo, zvucno, relativno retko (barem ja poznajem malo zena sa ovim imenom) i sto znaci mudrost. :rolleyes:

Jako lijepo ime... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako lijepo ime... :rolleyes:

Hvala, slazem se! ;) I tvoj tigric ima divno ime. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, slazem se! ;) I tvoj tigric ima divno ime. :rolleyes:

Hvala! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo npr. birali imena da su iskljucivo srpska, ali da ih i svabe mogu izgovoriti. nismo imali problema svi izgovaraju sasvim normalno sva imena.

ali znam, npr da imena kao sto su Nikola,Aleksa, Mateja i sl. povezuju sa devojcicama a ne sa decacima.

iskreno, ja sam misljenja da ako dajete nase ime, prvo proverite kako ce izgovarati drugi to ime...(tako smo se mi dvoumili za MIHAILO, pa je mm napisao ime na papiru i pitao radnog kolegu(austrijanca) da procita)....nema svrhe dati Michael i reci to je Mihailo...kad nije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj brat od tetke zivi u Svajcarskoj i zove se Viorel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stasha :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.