Zamuckivanje

odgovora

Objavljeno

Zanima me, da li se zamuckivanje javlja kod dece u odredjenom periodu zivota,npr. oko trece godine, jer neznaju dobro da pricaju a hteli bi brzo jer cuju od nas, pa se onda to javi ili ne? Od drugarice sin je sa 4,5 god krenuo da muca,kaze ona jer ga uplasio pas,u vrticu im rekli da je jos rano da se poseti logoped,medjutim,kad ga je pogledao kaze da su zakasnili i sad idu jednom mesecno kod logopeda,ali samo ona i muz da ih savetuje kako treba da se ophode isl....danas me zove druga drugarica i kaze kako dete od njene jetrve pocelo da zamuckuje pa nezna sta da radi....

Imate li slicna iskustva i kako ste ih resile???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj rodjeni brat jemucao kad je bio mali,nije isao kod logopeda,ali smo puno pricali s njim,nismo vikali kad bi zamucnuo,vec bi ga lepo i mirno ispravili i proslo je samo od sebe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa mala drugarica je sa 3 god. pocela da muca.NJeni roditelji su se i dalje ponasali kao da je sve ok i rposlo je samo od sebe.

I mislim da moze mucanje poceti zbog toga sto se dete uplasi od necega-to sam vise puta cula...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj brat je počeo mucati kada ga je preplašio veliki pas koji je skočio na njega. Trajalo je par godina...i danas(iako ima 35 godina) kod uzbuđenja zna zamuckivati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj brat je počeo mucati kada ga je preplašio veliki pas koji je skočio na njega. Trajalo je par godina...i danas(iako ima 35 godina) kod uzbuđenja zna zamuckivati...

To i moja drugarica kaze za sina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojcica od 2,5 godina je pocela pomalo zamuckivati. Neke reci, obicno na pocetku recenice, cini mi se da zbrza pa se zbuni i zaboravi sta je htela da kaze. Ne desava se to uvek, ponekad, ali me je pocelo da brine. Kaze otprilike ovako : d,d,d,d, do,do, dodji. A onda kad joj kazem polako sad to kazi ona kaze bez problema. Inace, pricalica je, prica solidno, ima velik fond reci, ne mazi se ali i ne izgovara jos uvek pravilno r ali vidim da se trudi.

Ima li neko neki savet, sta da radimo, kako da se postavimo, kako da reagujemo i kako da joj pomognemo da ne zamuckuje vise?

Hvala unapred! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas bili kod logopeda zbog ovog problema.

Pre 10 dana je poceo ucestalo da muca, i reci koje je ranije lepse govorio sada je poceo da izgovara samo prva dva ili poslendja slova.

Prvo sto me je pitala jeste da li je u poslednje vreme u njegovom zivotu bilo vise ili manje promena? Da li ide u vrtic? Ako ide u vrtic da li je izlozen nekoj vrsti nasilja od druge dece? Ako ne ide u vrtic da li je slucajno izlozen nasilju od nekog drugog, nekog deteta sa kojim je u kontaktu? Da li spava nemirno i da li se budi?

I tu smo nasli odgovor, prvi problem je verovatno razdvojen zivot od tate u poslednja 2 meseca, koji mu je centar sveta. Sto se tice nasilja, bas sam se jako razocarala. Ne ide u vrtic, ali je cesto u kontaktu sa bratom od tetke, a on ga jako puno tuce, kad god uhvati trenutak da niko ne gleda u njega on ga udari, gurne, sutne... i bukvalno stojim iznad njih i gledam ih svake sekunde kad su zajedno. Logoped kaze da za pocetak treba totalno da prekine kontakt sa detetom koje ga bije (sto je po meni strasno! kako da kazem sestri da vise ne dovodi sina, jer je to doktorka zabranila i da zbog njega mozda moje dete muca?). Sto se tice budjenja nocu (posto se jos uvek budi), kaze da je to ocigledno ne zbog toga sto je navucen na mleko nocu, zato sto mu se piski ili mu je vruce, vec zato sto sanja i nocu prezivljava to lose sto ga opterecuje i zbog cega i muca, i da tom flasicom i prebacivanjem kod mene u krevet trazi sigurnost.

Razocarala sam se, misilla sam da je to sve mnogo bezazlenije, ali izgleda uopste nije.

Dobila sam citavu listu instrukcija novog nacina ponasanja prema njemu. Za pocetak: nema vike i brzog i glasnog govora. Sta god da se sa njim prica prica se polutiho ili normalnim glasom i usporeno. Kada pocne da muca i da zbrzava reci da ga ne prekidam nikako nego da ga pustim da kaze sta god hoce da kaze i onda da za njim isto to ponovim usporeno i pravilno bez mucanja. Ako ga prekidam u mucanju, onda ce jos vise da se uplasi i istraumira i moze jos vise da muca. E tu sam se zacudila, jer je moja logika da ga odmah prekinem i da mu kazem da mi kazem "polako reci ponovo", sto je eto kako logoped kaze totalno pogresan prstup detetu sa ovim problemom.

Sto se tice komunikacije osim mucanja i zbrzavanja reci logoped kaze da je jako napredan za svoj uzrast, ima mnogo veci fond reci od ocekivanog, a i kaze da sam preambiciozna sto se tice nekih pojmova (gore, dole, pored, ispred, na, ispod). Posto za sada znamo sta je lopta i krug, predpostavila sam da ce uskoro moci da nauci i ostale geometrijske predmete recimo torugao, kvadrat, kocka, pravougaonik, ali ispadne da se u ovom uzrastu nista od toga od deteta ne ocekuje osim da povezuje prostu recnicu od dve tri reci koju M retko kad povezuje.

paper_moon i Mejja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj andjelko sta da ti kazem osim da prvenstveno gledas svoje dete i sta njemu prija, a sta mu ne prija. Mislim da ce sve to biti ok, Mika je jedan super decak, ljubim vas oboje :wub:

Slazem se sa dr da si preambiciozna, pusti ga malo neka uziva ;) :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vevericice, ja imam isti problem, moje dete nemuca ali smo svakodnevno u kontaktu sa jednom devojcicom koja je vise psihicki nego fizicki maltretira. Ova moja se budi nocu i cesto pomene nesto iz dnevne situacije, a vrlo cesto me trazi: mamo, mamice. I kad ja kazem da sam tu, da ne brine i zagrlim je ona nastavi da spava. Ovo je dobro upozorenje za mene. Isto kao ti, ne znam kako cu da izbegnem druzenje, jer zivimo kuca do, ali cu morati nesto da uradim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vevericice, meni deluje kao da ta dr malo preteruje :huh: Nije to dete od 10 godina pa da je odjednom pocelo da zamuckuje... On je jos mali, jos mu se formira govor, bice tu jos raznoraznih faza, i ne mozes ga zbog svake od njih izolovati od sveta. Sta kad, dace Bog, dodje nova beba? Od nje neces moci da ga odvojis, a ne znas ni kakav ce on biti prema njoj, sta ako i on nju bude stalno mlatio zbog ljubomore, hoces onda i njega skloniti da ona ne bi zamuckivala ili nesto trece? Ili kad krene u vrtic? Ovo ostalo u redu, polako pricati i polutiho i to sve... Ali da ti ona kaze da se on budi zato sto je nesiguran i trazi utehu :wacko: Pa to onda znaci da 90% dece dozivljava traume preko dana. Moju Lunu niko nije maltretirao pa je ona tek pre par meseci prestala da se budi nocu (cak i sada joj se ponekad desi da se probudi), a o Aniti da i ne pricamo.

wida voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadja, verovatno si u pravu, ali nije mi bas sve jedno. Da li je faza ili ne ne znam, al' moja komsinica je tako imala "fazu" koju nikad nije prevazisla i muca i dan danas sa 30god. Ovde nije problem u fazi, vec u tome da li je njemu to prouzrokovano istrazivanjem glasovnih mogucnosti ili strahom. A sudeci po situaciji kada pocinje da muca, verovatno jeste strahom.

Sto se tice tuce i trauma od druge dece, tj konkretno Milanu od brata, nije ni malo naivno. Danas mu je sestra pritrcala i gurnula ga, on kako je pao tako se ukocio i sedeo pola minuta zabezeknut. Samo sam ga pustila da vidim sta ce da radi i je l' ce da muca posle toga, nije. Ali nije ni pricao nista, samo se sklonio u cosak.

Vaskrsija, nisam sigurna da li je ovo sve bas sve tacno sto je nama logoped rekla, verovatno ima i toga sto Nadja kaze da doktorka preteruje, ali nije mi bas sve jedno. Ja sam sa sestrom popricala o tome naravno na fin i ljudski nacin, i njoj je jasno o cemu se radi, srecna sam sto mi to sto sam joj ispricala nije uzela za zlo, vec smo resile da zajedno pokusamo da resimo sve to. Prvo, moj je cilj da Milan prestane da se plasi od brata i sestre sa kojima je bukvalno svakodnevno u kontaktu, a drugo, da se njena deca malo smire, posebno sin, zato sto ce tim tempom oterati svu decu od straha oko sebe, kao sto su za pocetak Milana.

Oduzih, u svakom slucaju, deluje mi kao da je stvarno previse nakicena prica oko svega, i napravljena panika, ali nekako jace je od mene, bas me je uzdrmala logoped posle price sa njom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

'Vako. Moje dete sada ima nepune 3,5 godine. Pre kretanja u vrtić (sa 3 je krenula) sam primetila da je krenula da oteže neke reči, iako je savršeno izgovarala pre toga (npr jaaaabuka, ili da zamucka prvo slovo). Ovde nema ni dece, nije išla u vrtić tako da ''stresovi'' ne dolaze u obzir, nigde se ne seljakamo - jednom rečju sama od sebe je počela. ''Sama od sebe''.

Ovde logopeda niti ne pominju haha, a drug mm je primetio da u jednom crtaću jedan tako malo zamuckuje. Ukinuli smo crtać, pustili je da izgovor reč i onda ispravili. Promene (tipa idemo u Bg pa smo tamo 2 nedelje) su uticale na nju tako da se budi 1-2 noći.

Sad to buđenje i preživljavanje dana u snu - to jeste tačno. Veverice, ne znam koliko je tvoje dete, ali kako se Ana jedno 2-3 meseca non stop budila noću (nekad u plaču, nekad ne) i prelazila kod nas (a od rođenja spavala možda sve ukupno 15 puta i to kad je bila bolesna) sam već mislila da idem kod psihologa jer nisam znala šta više da radim. Pretpostavljala sam da je možda i do vrtića, jer se poklapalo sa polaskom, a i taman tad nekad je proslinavila i do februara nikako da se oporavi. Muž radi kao serviser i njegova frima održava računare i u jednom vrtiću. Na kraju je on tamo pitao psihologa za mogući uzrok.

Objasnila mu je da oni oko 3 godine počinju da kapiraju da ako neko nije pored njih, ako ga ne vide/ne dodiruku, da nije uopšte tu i to je isto bio jedan od mogućih uzroka koji bi prestao- dakle faza.

Ana je prestala da se budi noću od kad je potpuno ozdravila. Kao mala, da budila se ako bi taj dan se desilo nešto strašno - pas je jedom skočio na nju, ako sam se ja drala jer nije slušala... bla bla

Moje mišljenje je da moraš da ga pustiš da se sam nekako izbori sa ''nasilnom'' decom (ipak to su samo deca), a majci tog deteta (pogotovo što je to tvoja sestra, pa možeš sve reći) skreneš pažnju na ponašanje njenog deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

On ima 20 meseci. Oko 18 meseci je na kratko prestao da se budi, par noci se budi, pa par noci ne, ali je posle nepunih mesec dana ponovo poceo da se budi svaku noc. Tada sa 18 meseci sam iskoristila da mu izbacim mleko nocu, tako da sad dobija samo vodu, al' i dalje se budi.

Ne znam, zbunjena sam :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Proslo je mesec dana od otkrivanja problema. Dobro napredujemo, skoro uopste ne zamcukuje.

Sestrina deca su sesmirila. Posle ozbiljnog razgovora, gde sam rizikovala da cu ih jako uvrediti i da ce se jako naljutiti na mene, urodilo je plodom. Ustvari, jesu se jako uvredili, ali kada sam ih pitala kako bi reagovali da je Milan njihovo dete a njihova deca da su moja, malo su promenili pricu. Dan po dan, slabo se video napredak, ali evo posle mesec dana korak po korak uspeli smo nesto da promenio.

Deca vise ne biju Milana, osim sto ga ponekad pocuskaju ali bezazleno u odnosu na ranije, i on ih se sada malo manje plasi. Poceli smo da ih docekujemo sa punim rukama igracaka, da im Milan deli da se igraju, oni su onda prema njemu blazi, a on je srecan zato sto se oni "igraju sa njim".

Napredujemo, nadam se da ce uskoro izbaciti totalno zamuckivanje, a i da ce njihova komunikacija da se totalno stabilizuje. Sa sestrinom cerkicom je vec poceo da se drzi za ruku kad idu u setnju. A i mnogo su slatki, jer su istog uzrasta i isto blentavi, poceli su da pricaju na nekom svom jeziku i da traze zajednicke zanimacije. I da zajedno smisljaju decje pakosti. :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.