Disanje u toku porođaja

odgovora

Objavljeno

Gospoda koja radi psihofiz.pripr.me ne zove <_< a najvise sam zelela da idem bas zbog tog disanja... Steta je sto su svi tako bezveze... Ali moze im se... Ja se stvarno plasim da necu znati sta da radim... :unsure: Opisite mi kako i kad treba davati napone, kako disati, jer mislim da se time moze dosta olaksati porodjaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako je teško obijasniti ovako... pokušaću da nađem papir iz školice,pa ću ti prekucati njihovo obijašnjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako je teško obijasniti ovako... pokušaću da nađem papir iz školice,pa ću ti prekucati njihovo obijašnjenje.

SUPER, AKO NADJES NAPISI... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:D Sve ce ti se samo reci :D

Doduse meni je babica ovde(zivim u CH) lepo objasnjavala tokom porodjaja tako da nije bilo problema.

Otprilike ide ovako-napinjes se kao kad vrsis veliku nuzdu i to kad naidju kontrakcije,znaci ne napinjes stomak vec bas kao da ides u wc.Pri tom se moze desiti da se ukakis(sto se i meni desilo)ali to se kod 90% zena desava,mislim da se ne stidis. :) E kad se kontrakcije smire na minut-dva onda dises duboko,dises i dises...pa kad naidju kontrakcije opet se napinjes kao da ides u wc.Posto sam sve vreme bila prikljucena na CTG,babica vidi kad mi nailaze jake kontrakcije i uvek mi je pricala da se pripremim i "guram". :lol:

Nadam se da sam makar malo bila od pomoci. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao ja sam i u skolicu krenula, i zivo je sranje, disanju bas malo posvecuju.... Smaraci...

Ali sto kazu, kad dodjes tamo, kazace ti se samo... I ja mislim da svakome prija razlicit nacin disanja, meni od njihovog disanja iz skolice trne glava i ruke... Meni je lakse na druge nacine... Bitno je samo da znas da kada treba da se napnes, da sav napon dole teras a ne u ostatak tela...

P.S. Andjele kako to da si se ukakila, zar ti nisu radili klistir ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:D Sve ce ti se samo reci :D

Doduse meni je babica ovde(zivim u CH) lepo objasnjavala tokom porodjaja tako da nije bilo problema.

Otprilike ide ovako-napinjes se kao kad vrsis veliku nuzdu i to kad naidju kontrakcije,znaci ne napinjes stomak vec bas kao da ides u wc.Pri tom se moze desiti da se ukakis(sto se i meni desilo)ali to se kod 90% zena desava,mislim da se ne stidis. :) E kad se kontrakcije smire na minut-dva onda dises duboko,dises i dises...pa kad naidju kontrakcije opet se napinjes kao da ides u wc.Posto sam sve vreme bila prikljucena na CTG,babica vidi kad mi nailaze jake kontrakcije i uvek mi je pricala da se pripremim i "guram". :lol:

Nadam se da sam makar malo bila od pomoci. ;)

Ti si to opisala napone, pri samom porođaju, a ako dođe do mešanja kontrakcija i napona onda mora samo da izdiše i to polako, jer ako krene da se napinje, a pri tom nije dovoljno otvorena, može doći do kidanja grlića....

Milenice danas ću potražiti tekst pa ti šaljem....

A što se tiče toga da se ukakiš, to se kod nas retko dešava, jer kod nas klistiraju pre porođaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Barbarica,ovde ne klistiraju,nemam pojma zasto,verovatno ne pridaju veliki znacaj tome.Znam da su mi i prijateljice ranije pricale da se i njima to desavalo.Mada to je u celoj situaciji najmanje bitno,makar meni je bilo tako. :)

Marica-dino,u pravu si,moja je greska sto sam pomesala kontrakcije i napone tj.pogresno sam napisala jer sam na napone i mislila.

Kontrakcije na 3-5 min su mi pocele oko 19 h i s obzirom da mi je bolnica blizu,otisli smo u 20:30.Za to vreme sam normalno disala. :) Ne secam se kolko sam u tom trenutku bila otvorena,mozda oko 5 cm.Babica me poslala u setnju na pola sata da bih se jos vise otvorila.Tako sam i uradila.U 22:30 sam bila oko 8 cm otvorena,otisli smo u porodjajnu salu,prikljucili me na CTG i malo nakon toga je poceo porodjaj.Pratila sam instrukcije babice i u 1 sam se porodila.Hvala bogu pa je sve proslo dobro.Jedino su me malo sekli jer su mi misici dole bili jaki,tako su mi makar rekli. :D

Mada ja opet ne verujem da ti kursevi disanja mogu nesto doprineti.Ja sam tokom porodjaja zaboravila i svoje ime od bolova. :blink::D Tokom trudnoce sam stalno pricala da hocu da se porodim u vodi a kad je dosao taj trenutak,samo mi je odgovaralo da lezim na ledjima ili na levom boku. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam isla na te pripreme za porodjaj ali sam disala kao sto mi je babica rekla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mada ja opet ne verujem da ti kursevi disanja mogu nesto doprineti.Ja sam tokom porodjaja zaboravila i svoje ime od bolova. :blink::D

Ja lično nisam imala potrebe za " školskim" disanjem, jer su ni bolovi bili manji od menstrualni, ali moja drugarica iz školice kaže da su joj te četiri vrste disanja mnogo pomogli....pogotovo što se pravilnim disanjem pomaže detetu, jer se dovodi dovoljna količina kiseonika... a na samom porođaju se OBAVEZNO mora slušati babica koja je tu, kad kaže da guraš, onda guraš, a kad kaže da dišeš onda moraš da dišeš :) jer detetu samo ti možeš da pomogneš dokle god ste povezani pupčanom vrpcom... znam dosta slučajeva gde mame nisu sarađivale sa babicom i dete je zbog te "gluposti" dobijala slabije ocene ...itd...da ne nabrajam sad sve...

Milenice, sorry, ali nisam stigla da potražim one papire, malo dam u gužvi sa poslom... ali čim uhvatim malo vremena šaljem ti... nisam te zaboravila :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam puno, bas ste mi od velike pomoci ne samo sto se tice ove teme nego sta god da je u pitanju... ljubim vas sve puuuuuno...

e9c1d4ad36cacea370a67b8f89146731.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo kao što sam obećala, postavljam tekst koji sam ja dobila u školici u vezi sa disanjem :rolleyes:

I TIP:

u praksi se retko koristi. Koristi se samo u situacijama kada su kontrakcije od samog početka neprijatne. To je duboko i usporeno disanje sa udisanjem kroz usta i nos, a izdisajem kroz polustisnute zube da se čuje zvuk S.

S...S...S...S...S...

II TIP:

u praksi se najduže koristi. Počinjemo da ga primenjujemo od momenta kada pauze između kontrakcija padnu na 10 minuta, a dužina kontrakcija se produži na minimum 45-50sekundi do pune minute. To je brzo i površinsko disanje. U početku se diše sa izdisajem na S, u sredini kada je intenzitet kontrakcija veći, sa izdisajem na C, zatim kada intenzitet popusti opet sa disajem na S i na kraju završavamo sa 3 duboka izdisaja.

S...S...CCCCCCCCCC...S...S...3 x duboka izdisaja

III TIP:

primenjuje se kod pojave napona. Diše se tako što za vreme napona forsirano i dugačko izdišemo kroz polu stisnute zube da se čuje S, a za vreme kontrakcija jako brzo i jako površno da se čuje C. Ovaj tip se koristi u fazi mešanja napona i kontrakcija. Napone osećamo kao izraziti pritisak prednjeg dela ploda na završni deo debelog creva tj. rektuma ( jako mi se kaki). U praksi sekratko koristi, od nekoliko minuta do pola sata, retko kad duže i to je sam kraj dilatacije grlića neposredno pre rađanja.

CCS...CCS....CCS... 3 x duboka izdisaja

IV TIP:

koristi se kod indukovanog porođaja tj. indukcije. Kontrakcije su tada izuzetno jakog intenziteta, što zahteva jako brzo i jako površno disanje za svo vreme trajanja kontrakcija. Pauze su sve kraće i kraće, a pred kraj skoro i da ih nema. Od početka do kraja kotrakcije u jednom intervalu diše se sa izdisajem na C.

C C C C C C C C... 3 x duboka izdisaja

Napomena: IV tip može da se diše kod porođaja bez indukcije i to neposredno pred sam kraj ili poslednjih 1-2 sata. Uglavnom onda kada II tip ne bude imao efekta. isto tako kod indukovanog porođaja, da se ne bismo jako umorili u početku kada su kontrakcije još relativno blage dišemo tip II, a kada se pojačaju prelazimo na tip IV i dišemo ga do pojave napona ( za napone je tip III ).

U porodilište krećemo kada pauze između kontrakcija budu ispod 5 minuta a dužine kontrakcija oko 1 minut.

Ja bih još dodala to da se ne diše "stomakom" već plućima, kad probaš prvi put disati tipove ....biće malo teže u početku,a li kad skontaš onda ide lako. Ako dišeš "stomakom" onda neće imati efekta, jer ti tim disanjem treba da oslobodiš matericu pritiska koji dijafragma stvara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marica-dino, hvala puuuuuuuuuuuuuuuuuno,f1ccb94a79d41c0283d599e586d48dc2.gif namucila sam te malo vise... Sutra cu da protumacim na tenane...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

samo slusas sve sto ti babica kaz,i nema problema :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja se plasim da se od straha ne izgubim i da necu moci da je pratim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hehhe kako god da dises bice bolje nego vikati i vristati....mada prvi porodjaj mi je indukovan i cak i disanje nije bilo bas od velike pomoci...srecom drugi mi bio potpuno pririodan i bolovi su bili daleko blazi i bilo ih je lako predisati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja se plasim da se od straha ne izgubim i da necu moci da je pratim...

[/quo

Neces Milenice sigurno,svi to misle,u tom trenutku bices skoncentrisana 100% videces,sve ce da bude dobro! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maja sam na prvom porođaju išla logikom da mi je bitno da unesem što više vazduha, pa sam prilagođavala disanje situaciji, nekada mi je odgovaralo da dišem duboko, nekada brzo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je babica rekla da cu da padnem u nesvest ako budem disala brzo i povrsno....Rekla mi je da disem duboko i polako.Ne znam da li je pomoglo,ali nije odmoglo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je babica rekla da cu da padnem u nesvest ako budem disala brzo i povrsno....Rekla mi je da disem duboko i polako.Ne znam da li je pomoglo,ali nije odmoglo.

E e e, u skolici akd smo imali vezbe te, kad smo disali brzo i povrsno, meni utrnule ruke i glava, i bas mi se vrtelo, kao da cu se onesvestiti... Ne prija mi taj tip...

Ma dises kako ti se u tom trenutku cini najbolje... I kako tebi prija...

RiRi voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neces Milenice sigurno,svi to misle,u tom trenutku bices skoncentrisana 100% videces,sve ce da bude dobro! ;)

Daj Boze da tako bude... :blink: :blink: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E e e, u skolici akd smo imali vezbe te, kad smo disali brzo i povrsno, meni utrnule ruke i glava, i bas mi se vrtelo, kao da cu se onesvestiti... Ne prija mi taj tip...

Ma dises kako ti se u tom trenutku cini najbolje... I kako tebi prija...

Znaci brzo i povrsno ne dolazi u obzir... JOOj... :unsure: Kako sve to deluje tesko... Meni barem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E e e, u skolici akd smo imali vezbe te, kad smo disali brzo i povrsno, meni utrnule ruke i glava, i bas mi se vrtelo, kao da cu se onesvestiti... Ne prija mi taj tip...

Ma dises kako ti se u tom trenutku cini najbolje... I kako tebi prija...

To je ono što sam napomenula, da treba da se diše plućima a ne "stomakom", i meni se to u početku dešavalo dok nisam shvatila da dišem pogrešno, a u školici se to vežba da bi stekli kondiciju, jer nije lako disati sve "tipove".

Znaci brzo i povrsno ne dolazi u obzir... JOOj... :unsure: Kako sve to deluje tesko... Meni barem...

Milenice, opusti se i uživaj, a kad krene porođaj videćeš sama šta ti odgovara pa ćeš tako i disati...

Ja sam išla u školicu, naučila sve tipove, stekla kondiciju.... a kad je došao porođaj, ništa nisam koristila, sem disanja kod završnih napona.... sve smo mi različite i sve smo imale različita iskustva, i sad smo te skroz zbunile... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milenice, opusti se i uživaj, a kad krene porođaj videćeš sama šta ti odgovara pa ćeš tako i disati...

Ja sam išla u školicu, naučila sve tipove, stekla kondiciju.... a kad je došao porođaj, ništa nisam koristila, sem disanja kod završnih napona.... sve smo mi različite i sve smo imale različita iskustva, i sad smo te skroz zbunile... :lol: :lol: :lol:

Ma ne, bas mi pomazete i dosta olaksavate svojim komentarima i savetimat2702.gif... Valjda cu nekako vec da se snadjem... Moram...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa naravno da ces se snaci bre :) Sve je to priroda uredila sta i kako... Ajde bre kad mogu da se poradjaju devojcice od po 15-16, mozemo i mi... I sta sve ljudi prozive i dozive, i osete... Sta je jedan porodjaj naspram toga... Ja na to tako gledam, i tesim se :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.