Kordocenteza

odgovora

Objavljeno

Kordocenteza je invazivna intervencija uzimanja uzoraka krvi ploda iz pupčanika. Obično se radi u specifičnim slučajevima da bi se utvrdio kariotip bebe, proverilo prisustvo nekih infekcija ili abnormalnosti. Kordocenteza se radi ukoliko ste iz nekog razloga zakasnili na amniocentezu ili nisu dobijeni adekvatni rezultati prethodnih analiza (skrinin testovi, ekspertski ultrazvuk, amniocenteza). Radi se posle 21. nedelje, obično u 22. ili 23. nedelji trudnoće.

Da li ste radili kordocentezu i kakva su vaša iskustva?

Mimicomi voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zakazana mi je kordocenteza za 06. april, jer mi rezultati triple testa nisu bili dobri, rizik za Dauna je bio 1:138. To je bilo prosle nedelje, a vec je bilo kasno za amniocentezu, jer sam usla u devetnaestu nedelju...

Double test mi je bio dobar, svi fizicki parametri su mi na poslednjem pregledu za triple bili u redu (butna kost, nosna kost i nuhalni nabor), ali mi je Beta HCG bi znatno povisen, sto je i uslovilo da rizik za Down-a bude ovakav.

Sve u svemu, ubice me neizvesnost do aprila :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zakazana mi je kordocenteza za 06. april, jer mi rezultati triple testa nisu bili dobri, rizik za Dauna je bio 1:138. To je bilo prosle nedelje, a vec je bilo kasno za amniocentezu, jer sam usla u devetnaestu nedelju...

Double test mi je bio dobar, svi fizicki parametri su mi na poslednjem pregledu za triple bili u redu (butna kost, nosna kost i nuhalni nabor), ali mi je Beta HCG bi znatno povisen, sto je i uslovilo da rizik za Down-a bude ovakav.

Sve u svemu, ubice me neizvesnost do aprila :(

Molim Vas posavetujte se jos jednom sa lekarom koliko je neophodna kordocenteza. Licno ja imam gorko iskustvo sa tom metodom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim Vas posavetujte se jos jednom sa lekarom koliko je neophodna kordocenteza. Licno ja imam gorko iskustvo sa tom metodom.

Draga Dijana, hvala na savetu. Cini mi se da je pitanje neophodnosti uvek vise na roditeljima nego na doktoru. Ja jednostavno ne mogu da budem u neizvesnosti do porodjaja i da razmisljam da li je sve u redu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Dijana, hvala na savetu. Cini mi se da je pitanje neophodnosti uvek vise na roditeljima nego na doktoru. Ja jednostavno ne mogu da budem u neizvesnosti do porodjaja i da razmisljam da li je sve u redu...

Da budem iskrena tzv. invazivne metode daju prilicno povrsnu sliku. Hromozome pogledaju da li su na broju i da li slucajno ima vizuelnih nedostataka na njima. Znaci tu stvari takodje zavise od oka posmatraca. Nesto kasnije posle kordo moze da se radi ponovo amnioncenteza raspitaj se zaista je kordo pre rizicna. (tako bar tako misli onaj postotak mama koje su sa super rezultatom hromozoma ipak ostale bez bebe), a to je zaista visoka trudnoca da bi se ljudi igrali. Čitala sam neke strucne studije na temu kordocenteze i oni je na zapadu izbegavaju maksimalno koliko je to moguce za razliku od srbije gde to rade onako kao da nema rizika.

Svakako želim ti svu srecu, ovo ti pisem da ti prenesem ono sto ja znam, ne da te uplasim jer jako je malo tekstova na srpskom vezano zatu temu. Puno srece zelim jos jednom tebi i tvojoj bebici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas to i govorim, ti testovi jesu pouzdani ali ne 100%.

I da saznam da je beba MOZDA bolesna ne bih imala srca abortirati, a proplakala bih citavu trudnocu...

Nisam protiv, ali je necu, hvala lepo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Ana,

Zaista ne zelim da te plasim (ni u kom smislu zaista, znam kako je to, ja sam bila u silnom strahu do skoro), ali bila sam u slicnoj situaciji kao ti. Imam lose rezultate double testa (isto mi je free bhcg bio povecan a sve ostalo u redu), imam 36 punih godina i poslata sam na AC. AC je prosla bez (za sada vidljivih) problema. Htedoh da napomenem sledece: ne znam koja si sada nedelja, verujem kad kazes da je kasno za AC (nisam sigurna, naravno, ne znam koja si nedelja sada), ali ja sam AC radila u Visegradskoj u 19-oj nedelji, a nije bila neka frka, mogla sam ja i ranije nego mi je prosto tada zakazano. (nisam zelela da radim AC, uzasno sam se plasila posledica, imala sam nocne more zbog svega toga mesec dana ali nisam imala petlju da ne odem). AC je moguce raditi do 21 nedelje (nemoj mi verovati na rec za ovu informaciju, proveri sa ginekologom). Ako jos imas vremena, treba da znas da se AC radi na nekim privatnim klinikama (za slucaj da nema vise mesta na drzavnim), raspitaj se malo vise, nemoj neobavestena nista da radis. AC je takodje invazivna metoda ali je manji rizik nego kod kordocenteze (od dva zla, AC je manje). Poslusaj i Dijanu, nemoj nista da se plasis, raspitaj se malo bolje pa ako se odlucis za kordo, onda ok, sve najbolje i samo hrabro. Od srca ti zelim sve najbolje. Obavezno javi kako si, mislicu na tebe sve vreme do aprila :-)

Ako te nesto zanima, pitaj slobodno :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, saljem link, procitaj pa razmisli. Tu se navodi kad se amniocenteza radi: "Rana amniocenteza radi se između 15 i 19 tjedna trudnoće, a moguća je do 22. tjedna trudnoće. ." Ako radis u privatnoj klinici, rezultate cekas 7-8 dana,. Dalje racunaj sama. Sta god odlucila, samo hrabro i srecno :-)

http://www.sem.com.hr/content/view/56/2/

(Ako na ovom forumu nije dozvoljeno slati linkove, izvinjavam se, i molim moderatora da brise post).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, saljem link, procitaj pa razmisli. Tu se navodi kad se amniocenteza radi: "Rana amniocenteza radi se između 15 i 19 tjedna trudnoće, a moguća je do 22. tjedna trudnoće. ." Ako radis u privatnoj klinici, rezultate cekas 7-8 dana,. Dalje racunaj sama. Sta god odlucila, samo hrabro i srecno :-)

http://www.sem.com.hr/content/view/56/2/

(Ako na ovom forumu nije dozvoljeno slati linkove, izvinjavam se, i molim moderatora da brise post).

Najlepse hvala na savetima!. Zaista sam se jako dobro raspitala sve u vezi i sa amniocentezom i sa kordocentezom, moja dr radi u Visegradskoj, tamo cu raditi i kordocentezu iako inace idem privatno kod nje. Ona smatra da je kasno za amniocentezu iz prostog razloga sto nije sigurna u pouzdanost rezultata amniocenteze posle 18-te nedelje.

Inace, od pocetka imam visokorizicnu trudnocu, krvarila sam do 12-te nedelje, imala sam konizaciju pre par godina pa moram strogo da mirujem i zbog grlica, a dr iz Visegradske je jedna od najboljih ginekologa upravo za visokorizicne trudnoce i stvarno imam poverenja u nju, kod nje sam od pocetka.

U svakom slucaju, cim budem imala neke informacije, javljam!

Hvala na podrsci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najlepse hvala na savetima!. Zaista sam se jako dobro raspitala sve u vezi i sa amniocentezom i sa kordocentezom, moja dr radi u Visegradskoj, tamo cu raditi i kordocentezu iako inace idem privatno kod nje. Ona smatra da je kasno za amniocentezu iz prostog razloga sto nije sigurna u pouzdanost rezultata amniocenteze posle 18-te nedelje.

Inace, od pocetka imam visokorizicnu trudnocu, krvarila sam do 12-te nedelje, imala sam konizaciju pre par godina pa moram strogo da mirujem i zbog grlica, a dr iz Visegradske je jedna od najboljih ginekologa upravo za visokorizicne trudnoce i stvarno imam poverenja u nju, kod nje sam od pocetka.

U svakom slucaju, cim budem imala neke informacije, javljam!

Hvala na podrsci!

I uvek razmisli jos jednom sto se tice kotdo, na zapadu se lekari odluciju za nju kad baaas nemaju drugu opciju da li znate koliko je 4% u medicini? Mnogo i previse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I uvek razmisli jos jednom sto se tice kotdo, na zapadu se lekari odluciju za nju kad baaas nemaju drugu opciju da li znate koliko je 4% u medicini? Mnogo i previse.

Radeci ac i kordo lekari malo skidaju odgovornost sa sebe time sto vama kazu odlucite potpisite pristanak ja lekar se oslobadjam moguce odgovornosti, a ako se nesto dogodi bebi od intervencije sam si kriv potpisao si znao si za rizik i eto. Njima je lakse. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radeci ac i kordo lekari malo skidaju odgovornost sa sebe time sto vama kazu odlucite potpisite pristanak ja lekar se oslobadjam moguce odgovornosti, a ako se nesto dogodi bebi od intervencije sam si kriv potpisao si znao si za rizik i eto. Njima je lakse. :(

Dijana, sve je to meni jasno, ja i idem na kordocentezu na sopstvenu odgovornost. Jako mi je zao zbog tvog loseg iskustva, ali to nikako ne znaci da je treba u potpunosti izbegavati.

I ne bih da budem gruba, ali u ovom momentu mi nije potrebno da na ovoj temi sve vreme citam iskljucivo postove koji me nimalo ne ohrabruju, naprotiv.

U svakom slucaju, znam da je namera najbolja, ali ja se uvek dooobro raspitam o svim mogucim posledicama.

Sve dijagnosticke metode poput AC-a, kordo i biopsije horionskih cupica spadaju u grupu invazivnih, samim tim nose i odredjeni rizik, sto je meni i moj lekar lepo objasnio, ali ja sam odlucila da cu da je radim, to vise nema veze sa lekarom, jer on nikako ne moze i ne sme da insistira. Kao sto sam vec negde napisala, sve na sta ja pristanem, jeste moja odgovornost. To je moj pristup svim stvarima u zivotu, pa i ovoj

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dijana, sve je to meni jasno, ja i idem na kordocentezu na sopstvenu odgovornost. Jako mi je zao zbog tvog loseg iskustva, ali to nikako ne znaci da je treba u potpunosti izbegavati.

I ne bih da budem gruba, ali u ovom momentu mi nije potrebno da na ovoj temi sve vreme citam iskljucivo postove koji me nimalo ne ohrabruju, naprotiv.

U svakom slucaju, znam da je namera najbolja, ali ja se uvek dooobro raspitam o svim mogucim posledicama.

Sve dijagnosticke metode poput AC-a, kordo i biopsije horionskih cupica spadaju u grupu invazivnih, samim tim nose i odredjeni rizik, sto je meni i moj lekar lepo objasnio, ali ja sam odlucila da cu da je radim, to vise nema veze sa lekarom, jer on nikako ne moze i ne sme da insistira. Kao sto sam vec negde napisala, sve na sta ja pristanem, jeste moja odgovornost. To je moj pristup svim stvarima u zivotu, pa i ovoj

Pozdrav

U svakom slucaju ja ti zelim sve najbolje, jedino sto ti ja mogu ohrabrujuce reci je da ne boli, samo je malo neprijatno i izvini ako te nisam ohrabrila, ali to tebi nije potrebno, jer si hrabra zena, samo napred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dijana, sve je to meni jasno, ja i idem na kordocentezu na sopstvenu odgovornost. Jako mi je zao zbog tvog loseg iskustva, ali to nikako ne znaci da je treba u potpunosti izbegavati.

I ne bih da budem gruba, ali u ovom momentu mi nije potrebno da na ovoj temi sve vreme citam iskljucivo postove koji me nimalo ne ohrabruju, naprotiv.

U svakom slucaju, znam da je namera najbolja, ali ja se uvek dooobro raspitam o svim mogucim posledicama.

Sve dijagnosticke metode poput AC-a, kordo i biopsije horionskih cupica spadaju u grupu invazivnih, samim tim nose i odredjeni rizik, sto je meni i moj lekar lepo objasnio, ali ja sam odlucila da cu da je radim, to vise nema veze sa lekarom, jer on nikako ne moze i ne sme da insistira. Kao sto sam vec negde napisala, sve na sta ja pristanem, jeste moja odgovornost. To je moj pristup svim stvarima u zivotu, pa i ovoj

Pozdrav

Cao Ana,jasno mi je kroz sta prolazis jer sam i ja prosla kroz slicnu situaciju.Upucena sam na kordocentezu u 21  nedelji trudnoce,zbog viska plodove vode.Moram naglasiti da me je na kordo slao ugledni prof sa Betanije,koji mi je radio drugi ekspertni uz.Svi nalazi su pre toga bili ok.Pre odlaska na kordo smo se suprug i ja dobro raspitali o istoj metodi,i dobili odgovor da ona nosi neki svoj rizik od 2% od pobacaja,kako se radi i ostalo.Ja sam se dvoumila da li da je odradim,medjutim i moj ginekolog koji mi je vodio trudnocu je i moj kucni prijatelj i ne verujem da bi mi on to preporucio da nije verovao da  ce sam proces proci kako treba,tj podrzao me je da je odradim.(Ne bih volela da budem pogresno shvacena).Dosao je i taj dan,bila sam mnogo nervozna.Sam proces nije toliko bolan vise je neprijatan,teze mi je palo ono mirovanje 2 ned.posle i iscekivanje rezultata.Rezultati su bili ok hvala bogu.Moj malisa sad trcka u setalici:) 

Ana predpostavljam da razmisljas na nacin kao i ja,da neces biti mirna ako ne odradis,tek tako da sve prepustis slucaju.Na tebi je najteza odluka,ali samo hrabro,bice sve ok!Zaboravila sam da kazem da sam na kordo upoznala jednu devojku(koja je isto radila cc) koja je isto rodila dete i kod nje je isto sve ok.

Zelim ti puno srece,ma koja god bila tvoja odluka!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao Ana,jasno mi je kroz sta prolazis jer sam i ja prosla kroz slicnu situaciju.Upucena sam na kordocentezu u 21  nedelji trudnoce,zbog viska plodove vode.Moram naglasiti da me je na kordo slao ugledni prof sa Betanije,koji mi je radio drugi ekspertni uz.Svi nalazi su pre toga bili ok.Pre odlaska na kordo smo se suprug i ja dobro raspitali o istoj metodi,i dobili odgovor da ona nosi neki svoj rizik od 2% od pobacaja,kako se radi i ostalo.Ja sam se dvoumila da li da je odradim,medjutim i moj ginekolog koji mi je vodio trudnocu je i moj kucni prijatelj i ne verujem da bi mi on to preporucio da nije verovao da  ce sam proces proci kako treba,tj podrzao me je da je odradim.(Ne bih volela da budem pogresno shvacena).Dosao je i taj dan,bila sam mnogo nervozna.Sam proces nije toliko bolan vise je neprijatan,teze mi je palo ono mirovanje 2 ned.posle i iscekivanje rezultata.Rezultati su bili ok hvala bogu.Moj malisa sad trcka u setalici:) 

Ana predpostavljam da razmisljas na nacin kao i ja,da neces biti mirna ako ne odradis,tek tako da sve prepustis slucaju.Na tebi je najteza odluka,ali samo hrabro,bice sve ok!Zaboravila sam da kazem da sam na kordo upoznala jednu devojku(koja je isto radila cc) koja je isto rodila dete i kod nje je isto sve ok.

Zelim ti puno srece,ma koja god bila tvoja odluka!

Draga Linice, puno ti hvala, stvarno mi znaci da cujem svako pozitivno iskustvo. Naime, nije mi lako kad znam kakav je rizik, ali se nisam dvoumila ni jednog momenta. Moram da verujem da ce sve proci dobro. I ja sam se konsultovala na vise strana i svi lekari su mi preporucili isto, a to je da je radim. Ono sto me zanima jeste koliko si lezala u bolnici, posto mi je doktorka rekla da uzmem uput za lezanje obavezno. Jesu li ti dali neke antibiotike kao terapiju i koliko traje sama procedura, da li daju lokalnu anesteziju?

Inace, ja mirujem i lezim bukvalno od dana kad sam saznala da sam trudna, tj. od pete nedelje, tako da nece biti problema sto se tice kucnog lezanja, ono sto ne volim jeste bolnica. Mada, sa druge strane ipak cu tako biti sigurnija da ce oporavak biti potpuniji.

Hvala puno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Linice, puno ti hvala, stvarno mi znaci da cujem svako pozitivno iskustvo. Naime, nije mi lako kad znam kakav je rizik, ali se nisam dvoumila ni jednog momenta. Moram da verujem da ce sve proci dobro. I ja sam se konsultovala na vise strana i svi lekari su mi preporucili isto, a to je da je radim. Ono sto me zanima jeste koliko si lezala u bolnici, posto mi je doktorka rekla da uzmem uput za lezanje obavezno. Jesu li ti dali neke antibiotike kao terapiju i koliko traje sama procedura, da li daju lokalnu anesteziju?

Inace, ja mirujem i lezim bukvalno od dana kad sam saznala da sam trudna, tj. od pete nedelje, tako da nece biti problema sto se tice kucnog lezanja, ono sto ne volim jeste bolnica. Mada, sa druge strane ipak cu tako biti sigurnija da ce oporavak biti potpuniji.

Hvala puno!

Moram napomenuti ja da sam ja ovde samo  iznela svoje iskustvo,ne govorim sta ko treba ili ne teba da uradi,jer nisam strucnjak:)

Posle kordocenteze sam ja dobila otpusnu listu na kojoj je navedeno da sam ja lezala u bolnici 1 dan,sto nije tacno jer su me odmah nakon iste pustili kuci,dakle nije bilo bolnickog lecenja.Dobila sam uputstvo da lezim stovise narednih 10 dana,da u slucaju bilo kakvog jaceg bola,krvarenja da se odmah javim u bolnicu.Sto se lekova tice nisam pila nista,a sama kordocenteza se radi bez ikakve anestezije.Cudi me da ti te informacije nije niko dao.Moj ginekolog je moja prijateljica i  na svaki bol posle cc sam mogla da je pozovem i otklonim svaku sumnju,sto mnogo znaci,jer treba biti oprezan posle kordocenteze.Moram napomenuti da sam ja imala normalnu trudnocu,bez ikakvih teskoca! Kad sam potpisaivala da na svoju odgovornost idem na cc jedna starija doktorka je prokomentarisala da je glupost sto zbog viska plodove vode salju na kordocentezu. 

Ako si se odlucila da je odradis,gledaj to tako da ces bar znati na cemu si(mislim da li je sve ok)!Cula sam da je ovo najpouzdanija metoda!Znam da ti nije lako,sve razumem,ali pokusaj da budes optimista. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Linice, puno ti hvala, stvarno mi znaci da cujem svako pozitivno iskustvo. Naime, nije mi lako kad znam kakav je rizik, ali se nisam dvoumila ni jednog momenta. Moram da verujem da ce sve proci dobro. I ja sam se konsultovala na vise strana i svi lekari su mi preporucili isto, a to je da je radim. Ono sto me zanima jeste koliko si lezala u bolnici, posto mi je doktorka rekla da uzmem uput za lezanje obavezno. Jesu li ti dali neke antibiotike kao terapiju i koliko traje sama procedura, da li daju lokalnu anesteziju?

Inace, ja mirujem i lezim bukvalno od dana kad sam saznala da sam trudna, tj. od pete nedelje, tako da nece biti problema sto se tice kucnog lezanja, ono sto ne volim jeste bolnica. Mada, sa druge strane ipak cu tako biti sigurnija da ce oporavak biti potpuniji.

Hvala puno!

Zdravo Ana,kako si?Setila sam te se,javi se kad budes mogla.Veliki pozdrav:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo Ana,kako si?Setila sam te se,javi se kad budes mogla.Veliki pozdrav:)

Cao Linice! Uradjena mi je kordo prosle nedelje u Visegradskoj, lezala sam dva dana u bolnici, kao terapiju sam dobila Palitrex 2x2 i Utrogestan (koji inace stavljam od pocetka) i naravno, strogo mirovanje. Rekli su mi da obavezno nosim i pojas, koji takodje nosim jos od kraja cetvrtog meseca.

U medjuvremenu su stigli i rezultati, dobri su :rolleyes:

Juce sam bila i na kontroli, dr mi je uradila ultrasonografiju da bi proverila da li je dobar protok krvi kroz pupcanik, kaze da je sve dobro. Kontrola mi je za tri nedelje.

Posto ja inace mirujem od samog pocetka trudnoce (zbog krvarenja na pocetku i konizacije grlica materice), rekla mi je da sada mogu da nastavim sa kratkim dnevnim setnjama.

Veliki pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja mislim da cc ne treba raditi iz razloga koje su neke od vas gore navele.Npr. visak plodove vode ali potpuno shvatam zene koje se ipak odluce za cc.

I meni su radili cc cini mi se u 7 mesecu (pre 2 god.) jer sam imala probleme sa stitastom zlezdom.Rekli su mi da bi pomocu cc utvrdili trebam li piti neke lekove koji bi pomogli bebi da ukoliko je bolesna i pre rodjenja dobija terapiju.Ja sam pristala iako sam bila veoma uplasena.Moja cimerka sa istim problemom kao i ja odbila je bez razmisljanja.Hvala Bogu i moj i njen bebac su rodjeni zdravi!

Postupak nije bolan,bitno je da lezite 101 % mirno.Tako su barem meni rekli.Lezala sam u bolnici narednih dana ali zato sto mi je trudnoca bila rizicna.Pila sam antibiotik 7 dana primila rogam jer sam negativna krvna grupa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima, pisem jer sam citala ovde komentare pre nego sto sam prekjuce otisla prestravljena zbog istih i odradila kordo u Frontu. 

Trazila sam inekciju bensedina koja me je vise bolela od kordo, toliko o tome koliko je bolna intervrncija. Dakle uopste!

To je toliko tanka sonda, da vam cak ne zaustavljaju krv po zavrsetku kao sto je to slucaj pri vadjenju krvi. Drugo ne znam da li je minut trajalo, a trece 1% rizika  je smesno, od svakog zahvata postoji bar neki postotak rizika... Juce sam otisla da provere srcanu radnju, potvrdili su da je sve u redu i sad mi samo ostaje da sacekam rezultate. Ne nosim ih ja nigde u laboratoriju, vec sami odradjuju, dadose mi br.da ih pozovem za 10ak dana da vidim da li su gotovi i to je to. Nisu mi dali antibiotike, rekose da mirijem dan. Ja se odlicno osecam. Dakle presmesno je s obzirom da sam plakala i nisam mogla da spavam zamisljajuci igletinu koja mi ulazi u stomak, nidje veze! Pozdrav i budite hrabre! Poljubac svim trudnicama :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.