Genetske predispozicije za blizance

odgovora

Objavljeno

Moja baka sa mamine strane je imala brata blizanca,a sa tatine strane imam sestre bliznakinje od tetke..tako da je verovatno moguce da imam predispozicije za bliznace ili mislite da nemam? ja sam uvek zelela da imam blizance,oni su tako posebni..mislim svako dete je posebno,ali oni imaju to nesto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam vase postove na ovu temu i vidim da ima mnogo razlicitih odgovora. Meni je jedna prijateljica rekla kako su sanse za blizance samo ako su sa majcine strane...

Ja bi volela da imam blizance, a kod mene je tatina baka imala vise puta blizance, a i njegova mama je imala izmedju strica i njega blizance... I dalje se nadam da to moze i tom linijom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam vase postove na ovu temu i vidim da ima mnogo razlicitih odgovora. Meni je jedna prijateljica rekla kako su sanse za blizance samo ako su sa majcine strane...

Ja bi volela da imam blizance, a kod mene je tatina baka imala vise puta blizance, a i njegova mama je imala izmedju strica i njega blizance... I dalje se nadam da to moze i tom linijom :)

Ako je tako onda će deca mog brata i mene imati blizance :rolleyes: - pošto se kod mame naše preskakala po jedna generacija.. Brat i ja zajdeno imamo troje dece - ni jedno nema bliznance ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja baka (mamina mama) je dva puta abortirala blizance, ni moja mama ni moj ujak nemaju blizance, tako da bi neko od njihove dece (na primer ja :D ) mogao da ih ima :rolleyes:

Pre nekih desetak godina mi je jedan ginekolog pri uz pregledu rekao da bih mogla da imam blizance. Dobila sam jako rano, pa kako mi se ciklus nije ustalio u narednih 4-5 godina, mama me odvela kod dr. Tad sam bila jako mlada pa me to nije nesto mnogo zanimalo, ali sad kad razmislim nikako mi nije jasno kako je on to mogao da utvrdi na osnovu uz pregleda? :blink:

I jos mi nesto nije jasno, svi znamo da dvojajcani blizanci nastaju tako sto se oplode dve jajne celije, a da li u tom slucaju jedan folikul oslobodi dve jajne celije ili dva folikula istovremeno puknu i oslobode dve jajne celije? :blink:

Ima li neko neku ideju? Trazila sam i na netu, ali sam nasla samo ono sto vec znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja baka (mamina mama) je dva puta abortirala blizance, ni moja mama ni moj ujak nemaju blizance, tako da bi neko od njihove dece (na primer ja :D ) mogao da ih ima :rolleyes:

Pre nekih desetak godina mi je jedan ginekolog pri uz pregledu rekao da bih mogla da imam blizance. Dobila sam jako rano, pa kako mi se ciklus nije ustalio u narednih 4-5 godina, mama me odvela kod dr. Tad sam bila jako mlada pa me to nije nesto mnogo zanimalo, ali sad kad razmislim nikako mi nije jasno kako je on to mogao da utvrdi na osnovu uz pregleda? :blink:

I jos mi nesto nije jasno, svi znamo da dvojajcani blizanci nastaju tako sto se oplode dve jajne celije, a da li u tom slucaju jedan folikul oslobodi dve jajne celije ili dva folikula istovremeno puknu i oslobode dve jajne celije? :blink:

Ima li neko neku ideju? Trazila sam i na netu, ali sam nasla samo ono sto vec znam.

Mislim da je prva varijanta u pitanju, al' nisam sigurna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako sam ja skapirala za dvojajcane blizance je potrebno da ovuliraju oba jajnika, tj. da svaki jajnik proizvodi svoje folikule i da oba puknu i otpuste jajnu celiju. Mada nisam sigurna da ne moze i jedan janik iz vise folikula da otpusti i vise jajnih celija. Sad cu da iscackam na netu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U tekstovima na netu bas slabo objasnavaju sam mehanizam otpustanja dve jajne celije a i uglavnom je to jedan isti text koji prepisuju <_< Ali kako navode da je sa dvojajcanim blizancima zacece moguce i u razlicitom vremenskom periodu u toku jednog ciklusa, onda mi je najlogicnije da oba jajnika oviliraju u razmaku od par sati ili dana.

I ja bih mogla da imam sanse za blizance, moja baka (po mami) ih je imala, na zalost nisu preziveli. Sestra je prvi put zacela trojke, prirodno, ali se nisu dobro ugnjezdili pa ih je pobacila :(

Pretpostavljam da je tvoj dr dosao do tog zakljucka jer su ti neredovne menst. bile zbog neuskladjenosti jajnika pa se desavalo da ovuliraju u istom ciklusu a onda dva meseca ni jedan. Mozda je video, ako te je pregledao sa UZ da imas folikule na oba jajnika. Ovo je samo nagadjanje :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pretpostavljam da je tvoj dr dosao do tog zakljucka jer su ti neredovne menst. bile zbog neuskladjenosti jajnika pa se desavalo da ovuliraju u istom ciklusu a onda dva meseca ni jedan. Mozda je video, ako te je pregledao sa UZ da imas folikule na oba jajnika. Ovo je samo nagadjanje :huh:

Pa i prosli put mi je dr rekao da imam folikule skoro iste velicine na oba jajnika :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa i prosli put mi je dr rekao da imam folikule skoro iste velicine na oba jajnika :blink:

E pa to je to ;) A kako inace stojis sad sa ciklusima? Jel su se stabilizovali?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa to je to ;) A kako inace stojis sad sa ciklusima? Jel su se stabilizovali?

Pa onako, manje vise, dobijam redovno u smislu da mi ne kasni po dva meseca kao sto je to bilo do pre recimo dve godine, ali nikad ne traje isti broj dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mamina tetka je imala blizance, i moja sestra od tetke je nosila blizance ali ih je nažalost izgubila u sedmom mesecu..Tako da ja definitivno imam genetske predispozicije za blizance.. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko videh ovde, jedan folikul sadrzi jedno jaje, dakle dva folikula za dvojajcane, ali ne moraju istovremeno, moze biti dva puta ovulacija u toku jednog meseca

http://en.wikipedia.org/wiki/Ovarian_follicle

http://pregnancy.about.com/od/pregnancy/a/Twin-Pregnancy.htm

http://answers.yahoo.com/question/index?qi...22101049AAeYSDZ

Mada procitah negde i da je moguce i da jedan folikul sadrzi dva jajeta ali jako retko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tatina majka je rodila dve cerke bliznakinje.Mamina majka je rodila dva sina blizanca.Takodje moje dve tetke imaju bliznakinje,od kojih je jedna nazalost daleko bilo umrla na porodjaju.

Ja sad nosim jednu bebu,ali potajno se nadam da ce treca trudnoca biti blizanacka.Bas bi volela,da to otarasim u jednom potezu :D .I onako planiramo cetvoro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji blizanci su dvojajcani i to se vidi iz aviona,ne samo da su razlicitog spola nego su sto posto razliciti,djevojcica lici na moju familiju a djecak na suprugovu tako da je ona crnka tamne puti,a djecak plav bjele puti,ona crnooka on plavook,totalne suprotnosti inace moja baka s majcine strane imala je brata blizanca :rolleyes: tako da je u mojem slucaju sigurno genetika u pitanju ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad je rec o predispoziciji za blizance, ja sam primer iz grupe "starost majke". U mojoj porodici niko nije imao blizance. Ostala sam turdna prirodnim putem u 39 godini, i slogirala sam se kad su mi rekli da nosim blizance. Posto sam pratila ovulacije mikroskopom, primetila sam da par meseci nisam ovulirala. Zato sam otisla na folikulometriju da vidim jel sve ok i treba li mi stimulacija. Ginekolog mi je rekao da ni slucajno nisam za stimulaciju jer su mi jajnici vec prilicno stimulisani, videlo se na UZ nekoliko velikih folikula (koje su bili iste velicine!) i jos puno malih u nizu. Tog ciklusa nisam ostala u drugom stanju al narednog jesam.

Kad sam lezala u bolnici u 10-oj nedelji (zbog krvarenja), razgovarala sam sa nacelnicom genikoloske endokrinologije, i zacudila se kad me je pitala ima li neko sa muzevljeve strane blizance. Znala sam da se predispopzicija prenosi po zenskoj liniji i to svako drugo koleno. Medjutim doktorka mi je rekla da i muskarac moze da utice na to (kako nije mi jasno), i to 3-5%. Tek nakon par dana sam saznala da je muzev deda imao blizance, i to 2 decaka ko sto i ja nosim (nisam znala da su postojali posto su poginuli u II sv.ratu, zajedno sa dedinom prvom zenom).

Eto, moze i muskarac malo da pomogne ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo male ispravke. Kod mene nije imala uticaja ni "starost majke" ni blizanci sa muzevljeve strane vec cista slucajnost.

Amniocenteza je pokazala da su u pitanju jednojajcani blizanci, a ne zna se sta utice na njihov nastanak. Nema nasledne sklonosti.

Znaci svako ima predispoziciju za jednojajcane blizance :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gledala sam na History ch. da je Mengele vršio eksperimente u Brazilu, u stvari pretpostavlja sa da je vršio, jer je tamo bio veliki br. blizanaca, prirodno. I uspostavilo se da je hormon rasta uticao na pojavu blizanaca, jer u toj regiji, ljudi imaju veće vrednosti od uobičajenih za faktor rasta, automatski i predispozicije za blizance....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Suprug ima u genetici blizance koje su dobijali njegovi po majkinoj i ocevoj strani, i ja bih voljela da imamo blizance i 2x. :)

doda voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.