Matične ćelije

odgovora

Objavljeno

Hm.... koliko se ja sećam, čovek s kojim sam ja pričala (mislim da se Dejan zove... nazovi, pa proveri) i koga sam davila kao zmija žabu dobrih 15-20 minuta mi je rekao da postoji mogućnost i da čuvanje ne uspe, odnosno da ne bude dovoljno krvi... sećam se da je spominjao majku prirodu. Pretpostavljam da ti je zato rečeno da je bolje uzeti za oba bebirona. Šta ako ne bude dovoljno krvi baš u toj pupčanoj vrpci iz koje budu uzimali? A i bolje je da imaš više.

Nama je pre neki dan stigla potvrda da je sve okej i da imamo dve kese... Ja bih volela da imamo još dve :)

Volela bih da mogu više da ti pomognem.... a koliko je čuvanje za dvoje dece? Imaš li neki popust? Nije valjda da plaćaš za oba deteta pun iznos?! :blink:

Pa za drugo dete imas 50% popusta tako da to ispadne 2620 a za jedno 1750 a meni je to ipak velika razlika jer smo se i za ovo odlucili jedva,kao ajde toliko cemo skupiti, a bas zelimo to da uradimo,ali me samo zbunilo sto ova devojka insistira na tome da se uzme 2 uzorka a svuda drugde su mi rekli da za tim nema potrebe..nisam pametna :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila u Austriji, pre dve godine. Pred porodjaj sam pitala doktora koji mi je vodio trudnocu, a koji je vazio za najboljeg u gradu, na koji nacin mogu da sacuvam maticne celije. Ocekivala sam da dobijem ponudu bar koliko i u Srbiji. Kad ono tajac. Napravio je facu kao da sam ga pitala da mi sredi da od nekog nabavim drogu. Rekao mi je da se upravo vratio sa evropskog kongresa ginekologa i da je ta tema bila jedna od "vrucih" i da im je zabranjeno da trudnicama preporucuju da to rade. Posle sam pitala i na klinici gde sam planirala da se porodim da li bih mogla nekako da sacuvam maticne celije, i dobila sam slican odgovor. U principu, nije bilo nemoguce, ali nisu hteli da mi daju nikakve informacije, nego da se sama snalazim preko neta. Cula sam da i u Austriji funkcionise nekoliko banaka, ali sam na kraju odlucila da se ne petljam u nesto sto je obavijeno velom tajne. Posle sam cula i da CryoSave, kao firma iz Belgije, nema dozvolu za uzimanje maticnih celija u Belgiji. Sve mi je to bilo cudno. Nadam se da nam nece nikada zatrebati...

Ima li jos neko iskustvo iz inostranstva? Kako to drugde funkcionise, kakve su cene, uslovi i sl?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa za drugo dete imas 50% popusta tako da to ispadne 2620 a za jedno 1750 a meni je to ipak velika razlika jer smo se i za ovo odlucili jedva,kao ajde toliko cemo skupiti, a bas zelimo to da uradimo,ali me samo zbunilo sto ova devojka insistira na tome da se uzme 2 uzorka a svuda drugde su mi rekli da za tim nema potrebe..nisam pametna :huh:

Pitaj tog čoveka što sam ti rekla. Zvučao je upućeno i normalno... nisam stekla utisak da pokušava da mi proda po svaku cenu.

Mislim da je u pitanju količina... proveri, pa odluči :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila u Austriji, pre dve godine. Pred porodjaj sam pitala doktora koji mi je vodio trudnocu, a koji je vazio za najboljeg u gradu, na koji nacin mogu da sacuvam maticne celije. Ocekivala sam da dobijem ponudu bar koliko i u Srbiji. Kad ono tajac. Napravio je facu kao da sam ga pitala da mi sredi da od nekog nabavim drogu. Rekao mi je da se upravo vratio sa evropskog kongresa ginekologa i da je ta tema bila jedna od "vrucih" i da im je zabranjeno da trudnicama preporucuju da to rade. Posle sam pitala i na klinici gde sam planirala da se porodim da li bih mogla nekako da sacuvam maticne celije, i dobila sam slican odgovor. U principu, nije bilo nemoguce, ali nisu hteli da mi daju nikakve informacije, nego da se sama snalazim preko neta. Cula sam da i u Austriji funkcionise nekoliko banaka, ali sam na kraju odlucila da se ne petljam u nesto sto je obavijeno velom tajne. Posle sam cula i da CryoSave, kao firma iz Belgije, nema dozvolu za uzimanje maticnih celija u Belgiji. Sve mi je to bilo cudno. Nadam se da nam nece nikada zatrebati...

Ima li jos neko iskustvo iz inostranstva? Kako to drugde funkcionise, kakve su cene, uslovi i sl?

I ovde doktor ne sme nista da ti kaze na tu temu tj da ti preporuci da li to da radis ili ne i kod koga to da uradis,on je samo tu da ti objasni cemu sluze te maticne celije i da ti kaze da li se to radi u porodilistu u kome ces se poroditi ili ne.Sve u sustini nadjes sam na netu,pozoves,vidis ko ti da najbolje uslove ili ko ti se svidi i sa njima potpises.

E sad sto se tice CryoSave moja sestra je kod njih ostavila pre 2 godine i jako je zadovolja sa njima i znam da je pre potpisivanja ugovora iscitala sve na netu o njima i da su sve bili pozitivni komentari..Inace ona zivi u Kanadi ali se poradjala ovde sticajem nekih okolnosti,ali da se poradjala tamo placala bi duplo manje nego ovde jer je banka u gradu gde bi se i poradjala pa nema transporta i svega toga,znaci zavisi sve gde zivis..

A moja druga sestra koja isto sad treba da se porodi i zivi u Italiji ce ostaviti maticne celije ali u javnu banku posto kod njih nema privatnih banaka i postoji samo opcija da je cuvas u javnoj banci sto je meni super,ali kod nas to nece skoro biti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jekic i ja se nadam da nam nikad nece zatrebati :)

Inace sad me zvao jedan ljubazan mladic i objasnio mi da je doslo do greske tj da devojka sa kojom sam ja razgovarala nije medicinsko osoblje i da mi nije dala dobre informacije i da za jednojajcane ide jedan uzorak kao sto sam i mislila,tako da sam jako srecna sto je na kraju sve dobro ispalo i moram ih pohvaliti za profesionalnost,dugo nisam imala kontakta sa firmom koja je tako ljubazna i profesionalna,ne znam sta da kazem osim sve najbolje i moje iskrene preporuke za buduce mame za ovu kompaniju :)

Na pocetku me zbunili a na kraju me obradovali :) bitno je da se sve lepo zavrsi :)

pozzz za sve mame :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li neko ima iskustva sa Vita 34?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li neko ima iskustva sa Vita 34?

Vita 34 se skoro pojavila na nasem trzistu, Nemacka su firma i postoje 15 godina tamo. Raspitivala sam se kod mog doktora koje se firme njemu cine najpouzdanije, posto radi u Visegradskoj pa ima dosta iskustva. Bas mi je pomenuo Vita 34, kaze njihov paket jedini ima 3 posebne stipaljke kojima se obezbedjuje da u pupcanik (tj. ta tri krvna suda) ne udje ni malo vazduha, tj. potencijalnog zagadjenja uzorka, pa mu je to nekako najsterilnije. Svi ostali samo vezu cvor, pa onda cede krv iz pupcanika. Rekao je jos i da mu Cryo save uliva poverenje zato sto su najduze na trzistu, pa valjda su dobri.

Naravno razgovor smo vodili u privatnoj ordinaciji, i naglasio je da je to njegovo misljenje.

Bila sam na raznim sajtovima, cene su manje vise iste. Kod nekih ispitivanja na AIDS, HepB, HepC i sifilis ulaze u cenu paketa, kod drugih ne. Kod nekih u cenu paketa ne ulazi taksa za izlazak krvi iz zemlje (8850 din), a kod drugih ulazi. Neki daju na 12 rata bez kamate, neki samo nude kesh kredite (i to ne bas povoljne).

Inace za koju god se firmu porodilja odluci u bolnici su duzni da uzmu uzorak, i ne sme niko da kaze "mi ne radimo sa njima".

A sto se iskustava tice, nisam jos cula da nekom u uzorku nije bilo dovoljno maticnih celija, bez obzira na firmu sa kojom je radjeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MOram samo da dodam, da seracell lazu na sajtu da nikakvu naknadu ne uzimaju u slucaju da uzorak bude nedovoljan ili neispravan..tj ovo sto pise na sajtu

"Ukoliko uzorak krvi iz pupčane vrpce ne bude ispravan ili ne sadrži dovoljan broj matičnih ćelija Vi nećete biti u obavezi da platite bilo kakve troškove."

Nije tacno, u ugovoru su lepo napisali da uzimaju 100e (to su neki troskovi transporta) dakle isto kao i svi ostali, naplacuju to..

Malo sam se smorila iskreno zbog ovog, ne zbog 100e mozes misliti, uglavnom ti uzorci budu ok, nego mrzim te fore sa ""besplatnim" stvarima koje se placaju..te trikove marketinske :/

Sad razmisljam sta cu..mada isti mi djavo i kod ostalih, samo oni javno kazu da uzmu tih 100e sto je po meni fer, mozda i promenim, jos nisam poslala ugovor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MOram samo da dodam, da seracell lazu na sajtu da nikakvu naknadu ne uzimaju u slucaju da uzorak bude nedovoljan ili neispravan..tj ovo sto pise na sajtu

"Ukoliko uzorak krvi iz pupčane vrpce ne bude ispravan ili ne sadrži dovoljan broj matičnih ćelija Vi nećete biti u obavezi da platite bilo kakve troškove."

Nije tacno, u ugovoru su lepo napisali da uzimaju 100e (to su neki troskovi transporta) dakle isto kao i svi ostali, naplacuju to..

Malo sam se smorila iskreno zbog ovog, ne zbog 100e mozes misliti, uglavnom ti uzorci budu ok, nego mrzim te fore sa ""besplatnim" stvarima koje se placaju..te trikove marketinske :/

Sad razmisljam sta cu..mada isti mi djavo i kod ostalih, samo oni javno kazu da uzmu tih 100e sto je po meni fer, mozda i promenim, jos nisam poslala ugovor

ma odakle ti to?! secam se da oni jedini nisu imali nikakvo placanje.... ne verujem da bi to promenili. bas cu pronaci ugovor i proveriti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma odakle ti to?! secam se da oni jedini nisu imali nikakvo placanje.... ne verujem da bi to promenili. bas cu pronaci ugovor i proveriti...

Pa citam ugovor koji su mi dali..pise pod 4.4.

I ja sam mislila da oni jedini nemaju nikakvo placanje..zato sam i odreagovala ovako

Nije mi problem to, nego sto nisu otvoreno napisali i na sajtu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa citam ugovor koji su mi dali..pise pod 4.4.

I ja sam mislila da oni jedini nemaju nikakvo placanje..zato sam i odreagovala ovako

Nije mi problem to, nego sto nisu otvoreno napisali i na sajtu..

Pa da, ali je aneksu navedeno da ne snosiš nikakve troškove. Imaš aneks?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da, ali je aneksu navedeno da ne snosiš nikakve troškove. Imaš aneks?

Aha, to sto pise u anesku u stvari ponistava ovo sto pise u ugovoru? :huh:

Nisam ja onda dobro shvatila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo onda da se ispravim, birokratski sam neobrazovana ocigledno :lol:

Ako aneks ponistava to sto pise u ugovoru, znaci ipak se ne placa nista, dzabe sam napljuvala seracell.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo onda da se ispravim, birokratski sam neobrazovana ocigledno :lol:

Ako aneks ponistava to sto pise u ugovoru, znaci ipak se ne placa nista, dzabe sam napljuvala seracell.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila u Austriji, pre dve godine. Pred porodjaj sam pitala doktora koji mi je vodio trudnocu, a koji je vazio za najboljeg u gradu, na koji nacin mogu da sacuvam maticne celije. Ocekivala sam da dobijem ponudu bar koliko i u Srbiji. Kad ono tajac. Napravio je facu kao da sam ga pitala da mi sredi da od nekog nabavim drogu. Rekao mi je da se upravo vratio sa evropskog kongresa ginekologa i da je ta tema bila jedna od "vrucih" i da im je zabranjeno da trudnicama preporucuju da to rade. Posle sam pitala i na klinici gde sam planirala da se porodim da li bih mogla nekako da sacuvam maticne celije, i dobila sam slican odgovor. U principu, nije bilo nemoguce, ali nisu hteli da mi daju nikakve informacije, nego da se sama snalazim preko neta. Cula sam da i u Austriji funkcionise nekoliko banaka, ali sam na kraju odlucila da se ne petljam u nesto sto je obavijeno velom tajne. Posle sam cula i da CryoSave, kao firma iz Belgije, nema dozvolu za uzimanje maticnih celija u Belgiji. Sve mi je to bilo cudno. Nadam se da nam nece nikada zatrebati...

Ima li jos neko iskustvo iz inostranstva? Kako to drugde funkcionise, kakve su cene, uslovi i sl?

Ja sam ovde pred kraj trudnoce dobila brosuru o maticnim celijama.Ostavljanje je besplatno,ali je moguce samo ako porodjaj bude utorkom i cini mi se cetvrtkom i to od 7 do 16 h kada radi tim za to., cuvaju se u jedinoj drzavnoj banci i ne moraju da te pitaju zasto i za koga ce se koristiti.Nikakve pripreme nisu potrebne unapred.

Tako da ja o tome nisam ni razmisljala,a sveki iz Srbije nas je sto puta pitala da li cemo da ostavimo,zena opterecena reklamom u Srbiji.Neznam,ja sam nekako sumnjicava,ali nije na odmet ostaviti.E sad sto je skupo...to je druga stvar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ovde pred kraj trudnoce dobila brosuru o maticnim celijama.Ostavljanje je besplatno,ali je moguce samo ako porodjaj bude utorkom i cini mi se cetvrtkom i to od 7 do 16 h kada radi tim za to., cuvaju se u jedinoj drzavnoj banci i ne moraju da te pitaju zasto i za koga ce se koristiti.Nikakve pripreme nisu potrebne unapred.

Tako da ja o tome nisam ni razmisljala,a sveki iz Srbije nas je sto puta pitala da li cemo da ostavimo,zena opterecena reklamom u Srbiji.Neznam,ja sam nekako sumnjicava,ali nije na odmet ostaviti.E sad sto je skupo...to je druga stvar

A porodila sam se u utorak u 3 ujutru,tako da je bilo nemoguce :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ovde pred kraj trudnoce dobila brosuru o maticnim celijama.Ostavljanje je besplatno,ali je moguce samo ako porodjaj bude utorkom i cini mi se cetvrtkom i to od 7 do 16 h kada radi tim za to., cuvaju se u jedinoj drzavnoj banci i ne moraju da te pitaju zasto i za koga ce se koristiti.Nikakve pripreme nisu potrebne unapred.

Tako da ja o tome nisam ni razmisljala,a sveki iz Srbije nas je sto puta pitala da li cemo da ostavimo,zena opterecena reklamom u Srbiji.Neznam,ja sam nekako sumnjicava,ali nije na odmet ostaviti.E sad sto je skupo...to je druga stvar

Hvala za informaciju!

E, ja sam se jos setila da sam tokom boravka u bolnici dobila da potpisem neku saglasnost. Ne sećam sad kompletnog teksta ali znam da je između ostalog pisalo i da dozvoljavam da, ukoliko se desi da moraju da mi vade krv, ostatak uzorka koji ne iskoriste za moje analize, mogu posle da koriste u naučne svrhe, ali bez korišćenja mojih ličnih podataka. Potpisala sam, mada nisam morala. Tako da ko zna, možda su naše matične ćelije završile u nekoj laboratoriji. Ja bih na tako nešto pristala čak i da su me direktno pitali jer mi je jasno da se istraživanja moraju vršiti da bi došlo do napretka u lečenju matičnim ćelijama. Pitanje je samo ko i kakva istraživanja vrši. Državne banke su mi zato nekako logične, a ove privatne, pa još strane, ne znam, ne ulivaju mi poverenje. Preciziraju li oni u ugovoru koliko se ml krvi uzima - tj, zna li porodilja koliko su ml lekari uzeli i da li se to poklapa sa nekim izveštajem o tome koliko je ml zaleđeno? Dobija li se uopšte takav izveštaj? I šta se dešava ako nema dovoljno ćelija? Šalju li uzorak nazad, ili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O ovome sam i ja razmišljala. Istraživanja po pitanju lečenja ajde i nekako, ali kako mi možemo znati za šta se još te ćelije koriste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne smeju oni da koriste tudje maticne celije bez odobrenja...ni u kakve svrhe.

Mozda u tim drzavnim bankama gde je sve besplatno..a koliko znam takve ne postoje kod nas.

A ovde je lepo pise sve u ugovoru, ali naravno uvek ima skeptika. Zato svako zna sta je za njega najbolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma nisam skeptik, samo sam besposlena pa mi svašta padne na pamet :D

Nisam sa prvim detetom ostavila matične ćelije, razmišljala sam o tome ali na kraju kad sam odvagala sve za i protiv nisam našla dovoljno razloga koji bi me ubedili. No ako budem imala drugo dete videću, do tad će se verovatno dosta toga promeniti i malo uznapredovati i to lečenje i biće sve jasnije. Kao što sve rekoste, ne daj Bože da bilo kome zatrebaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

B)-->

(Jully B @ 26.07.2012, 16:49)
Vita 34 se skoro pojavila na nasem trzistu, Nemacka su firma i postoje 15 godina tamo. Raspitivala sam se kod mog doktora koje se firme njemu cine najpouzdanije, posto radi u Visegradskoj pa ima dosta iskustva. Bas mi je pomenuo Vita 34, kaze njihov paket jedini ima 3 posebne stipaljke kojima se obezbedjuje da u pupcanik (tj. ta tri krvna suda) ne udje ni malo vazduha, tj. potencijalnog zagadjenja uzorka, pa mu je to nekako najsterilnije. Svi ostali samo vezu cvor, pa onda cede krv iz pupcanika. Rekao je jos i da mu Cryo save uliva poverenje zato sto su najduze na trzistu, pa valjda su dobri.

Naravno razgovor smo vodili u privatnoj ordinaciji, i naglasio je da je to njegovo misljenje.

Bila sam na raznim sajtovima, cene su manje vise iste. Kod nekih ispitivanja na AIDS, HepB, HepC i sifilis ulaze u cenu paketa, kod drugih ne. Kod nekih u cenu paketa ne ulazi taksa za izlazak krvi iz zemlje (8850 din), a kod drugih ulazi. Neki daju na 12 rata bez kamate, neki samo nude kesh kredite (i to ne bas povoljne).

Inace za koju god se firmu porodilja odluci u bolnici su duzni da uzmu uzorak, i ne sme niko da kaze "mi ne radimo sa njima".

A sto se iskustava tice, nisam jos cula da nekom u uzorku nije bilo dovoljno maticnih celija, bez obzira na firmu sa kojom je radjeno.

Hvala puno na odgovoru.

I meni je doktorka njih preporucila posto su joj delovali najpouzdanije i profesionalno. A i Nemci su :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila u martu pre dve godine, u porodilistu Pozarevac i ostavla maticne celije. Firma je iz Londona a zovu se Future Health. Imaju predstavnistvo u Beogradu, i to je sve funkcionisalo ok. Njihova sluzba mi je donela set u porodiliste par dana pred porodjaj, takodje su i dosli po maticne celije, odmah posle porodjaja i ostavljanja istih, tako da je sve proteklo bez problelma. Sto se tice doktora, s njim sam imala dogovor o tome jos nekoliko meseci pre porodjaja, i uradio je to, cak mislim da je prvi put radio porodjaj sa ostavljanjem maticnih celija, ali mu to nije smetalo. On i jos jedna babica su procitali uputstvo iz seta, postovali to, ja sam bogu hvala imala lak porodjaj, tako da smo imali normalnu komunikaciju i sve je proteklo u najboljem redu. Sto se tice maticnih celija mm i ja smo potpisali ugovor na 18 godina, a posle toga placamo, neku izvesnu sumu za cuvanje istih, ali isto tako ako ja njima preporucim nekoga onda dobijam jos godinu dana besplatno cuvanje. Tako je sa svim korisnicima njihovih usluga, inace neznam koliko to danas kosta, ali onda je kostalo 1700 eur-a. Eto to je ukratko neko moje iskustvo pa ako neko ima jos pitanja , izvolite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iz nepouzdanih izvora sam cula, da ce se maticne celije ostavljati i kod nas u zemlji, tj. da ce se otvoriti banka, s tim sto pravo na maticne celije nece imati samo onaj ko ih je ostavio na cuvanje, vec se utvrdjuje lista priorita , ako sam dobro shvatila kao kod sistema dobrovoljnog davanja krvi. Milslim da i to nece biti lose, ali nisam bas sigurna koliko ce biti dostupne svima, al je tu opet ona dobra strana, bice besplatno, samo pitanje je kad ce to da zazivi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poslednjih pet godina pricaju da cu se dogodine otvoriti banka maticnih celija kod nas. Ja sam se porodila u februaru, u Valjevu. Ostavila sam maticne celije kod Cryo-save, platila sam 1780 evra plus 7500 din. ministarstvu zdravlja. Desetak dana posle porodjaja su mi javili da je uzorak dobar, posle mesec dana mi je stigao sertifikat i faktura. Moja prijateljica je ostavila kod Future health po odprilike istim uslovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja sestra je čuvala kod italijanske banke In Scientia Fides - ako sam dobro napisala, i posto cekam bebu krajem godine, sigurno cemo i mi to uraditi, za nedaj Bože. Ona mi je pricala o tome, i bas mi je spominjala da oni imaju jedini kesu sa dve igle koja omogucava da se prikupi vise krvi, a ne da se vadi i igla i zabada drugi put, jer je ovako mnogo sterilnije. Ne znam da li je to isto kao kod ove Vita 34, da li pricamo o istoj stvari, mada mi deluje da ne. Kontaktiracu ih danas, pa pisem sta sam saznala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.