Matične ćelije

odgovora

Objavljeno

Mozda nisam videla, ali uprono trazim temu o cuvanju maticnih celija, pa evo...

Ukratko, znam da u Betaniji u NS postoji mogucnost uzimanja maticnih celija, ali bi zamolila ako neko zna cenu i uslove cuvanja u odredjenim bankama da to podeli samnom. I jos jedno pitanje, dal mozda postoji mogucnost placanja na rate.

Hvala unapred :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Alexa, ovo na puno znaci, makar za drugo dete, ali znamo da je moguce....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Крајем 2010 су најавили отварање банке матичних ћелија. Нешто слично као банка крви.

Значи свако коме одговарају твоје матичне ћелије може да их узме, а исто тако кад теби, недај Боже никоме и никада, затребају можеш да их узмеш уколико одговарају.

Мени лично је много 1800 евра за прву опцију. Надам се, прво, да ћу да затрудним, друго, Да ће отворити ту Банку матичних ћелија, и треће да никад никоме неће затребати

swellen voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi za prvu bebu nismo cuvali, ali za sledecu planiramo, Boze zdravlja. Obeshrabrujuce je jedino da maticne celije jednog deteta ne mogu pomoci tom detetu vec samo njegovm bratu ili sestri i to je verovatnoca za poklapanje 25%... Ja sam mislila da je to malo sigurnije, al nista nije savrseno... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi za prvu bebu nismo cuvali, ali za sledecu planiramo, Boze zdravlja. Obeshrabrujuce je jedino da maticne celije jednog deteta ne mogu pomoci tom detetu vec samo njegovm bratu ili sestri i to je verovatnoca za poklapanje 25%... Ja sam mislila da je to malo sigurnije, al nista nije savrseno... :rolleyes

Mislim da ta informacija nije tačna... Te matične ćelije odgovaraju tom detetu od koga su uzete u potpunosti a za brata, sestru ... taj procenat je manji... Da se govori o takvim procentima, niko ih ne bi deponovao, jer je onda veća verovatnoća da nađete odgovarajuće mat ćelije u javnoj banci...

ivanicamamica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi za prvu bebu nismo cuvali, ali za sledecu planiramo, Boze zdravlja. Obeshrabrujuce je jedino da maticne celije jednog deteta ne mogu pomoci tom detetu vec samo njegovm bratu ili sestri i to je verovatnoca za poklapanje 25%... Ja sam mislila da je to malo sigurnije, al nista nije savrseno... :rolleyes:

Ni ja to nisam znala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micilici ne znam od kada su ove informacije, da li su skorijeg datuma? Nemam sad vremena da pogledam te sajtove, kad stignes reci, ali ja sam u poslednjih mesec dana imala priliku da dva puta slusam jednu nasu dr na TV koja je govorila upravo suprotne stvari al' dobro svakako treba skupiti sto vise informacija.

Ovo konkretno je pisano kada sam ja cekala svoju prvu bebu- znaci 2007-e, al te iste informacije se i dalje daju (moj dever se trenutno interesuje pa smo sad za vikend diskutovali sta je njemu receno). Ja sam konsultovala prijateljicu koja je radiolog i ima iskustva sa kancerima, leukemijom i tretmanima i ona je isto rekla na tu temu...

Verujem da je tesko razluciti sta je propaganda banaka celija, a sta dolazi iz nepristrasnih izvora... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo konkretno je pisano kada sam ja cekala svoju prvu bebu- znaci 2007-e, al te iste informacije se i dalje daju (moj dever se trenutno interesuje pa smo sad za vikend diskutovali sta je njemu receno). Ja sam konsultovala prijateljicu koja je radiolog i ima iskustva sa kancerima, leukemijom i tretmanima i ona je isto rekla na tu temu...

Verujem da je tesko razluciti sta je propaganda banaka celija, a sta dolazi iz nepristrasnih izvora... :unsure:

Sad sam u velikoj nedoumici. A koliko li kostaju zahvati ( operacije ) ako, ne daj Boze, maticne celije budu trebale da se upotrijebe? Naravno, zavisi za sto trebaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Jelena na vrlo detaljnom odgovoru kako se to radi u Betaniji :D

Tata i ja smo posle dugog vecanja odlucili da trenutno nemamo finansijskih mogucnosti za cuvanje maticnih celija. To nam je tesko palo, ali sta je tu je :(

U svakom slucaju se nadamo jos kojoj bebi i ako sve bude po planu onda sigurno cuvamo celije.

Svim zelim sve najbolje, ako se ne "tipkamo" neko vreme ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZANIMAJU ME ISKUSTVA RODITELJA KOJI SU URADILI KRIOPREZERVACIJU, KAKO SU PROŠLI PRI POROĐAJU TJ. CELI PROCES OD PRIPREME , UZIMANJE UZORKA KRVI I POROĐAJA DO TRENUTKA KADA SU IM JAVILI KAKAV IM JE UZORAK MATIČNIH. MOJA ŽENA USKORO TREBA DA SE PORODI A JA SAM U INOSTRANSTVU PA NE MOGU DA ODEM DO BANAKA KOJE SE BAVE MATIČNIM ĆELIJAMA, PA VAS MOLIM ZA VAŠA ISKUSTVA . SVE MI JE DOBRO DOŠLO ,SVAKA INFORMACIJA. HVALA UNAPRED I POZDRAV IZ AFRIKE B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZANIMAJU ME ISKUSTVA RODITELJA KOJI SU URADILI KRIOPREZERVACIJU, KAKO SU PROŠLI PRI POROĐAJU TJ. CELI PROCES OD PRIPREME , UZIMANJE UZORKA KRVI I POROĐAJA DO TRENUTKA KADA SU IM JAVILI KAKAV IM JE UZORAK MATIČNIH. MOJA ŽENA USKORO TREBA DA SE PORODI A JA SAM U INOSTRANSTVU PA NE MOGU DA ODEM DO BANAKA KOJE SE BAVE MATIČNIM ĆELIJAMA, PA VAS MOLIM ZA VAŠA ISKUSTVA . SVE MI JE DOBRO DOŠLO ,SVAKA INFORMACIJA. HVALA UNAPRED I POZDRAV IZ AFRIKE B)

Mi smo pre pet meseci ostavili m.c. preko cryo save-a.Postupak je vrlo jednostavan.Pred kraj trudnoce potpisujete ugovor sa njima i dobijate komplet za vadjenje uzorka.Ne znam kakva je praksa kod vas,ali u Novom Sadu se ide i u porodiliste i sa njima se potpisuje ugovor.Kutija se nosi kad krene porodjaj i sve vreme mora biti pored porodilje.Kada se beba rodi,uzorak moze da se uzme pre ili nakon presecanja pupcanika i to porodilja sama bira.Mi smo izabrali posle,tako su nas posavetovali.Ceo proces traje par minuta i potpuno je bezbolan za majku i dete.Zatim se uzorak skladisti u istu tu kutiju i odnosi se ocu ili ko vec ceka.Mozete da zovete nekog iz predstavnistva cryo da dodje po uzorak ili da odnesete sami,sto smo mi izabrali.Nakon dve nedelje su nam javili da je uzorak ispravan i uspesno uzet. Malo smo duze cekali na sertifikat (4 meseca) ali je konacno stigao. Cena je oko 1800 e + oko 80 e laboratorijske analize koje se rade privatno.

[post=http://www.youtube.com/watch?v=nQlbAiXv_7c]maticne celije

Srecno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala MaMaSoNJa. jel znaš možda ili si čitala negde o iskustvima ljudi koji su se lečili, gde su se lečili i koliko ima uspeha.

Mi još nismo sigurni da li da uzmemo matične jer ima malo informacija ljudi iz prve ruke. uglavnom se sve svodi na priču banaka koje se bave čuvanjem.

Šta je vas uverilo da uradite krioprezervaciju?

Znam da je to velika stvar i da je to buducnost ali bih voleo neke činjenice i podatke, našao sam jako malo na net-u.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala MaMaSoNJa. jel znaš možda ili si čitala negde o iskustvima ljudi koji su se lečili, gde su se lečili i koliko ima uspeha.

Mi još nismo sigurni da li da uzmemo matične jer ima malo informacija ljudi iz prve ruke. uglavnom se sve svodi na priču banaka koje se bave čuvanjem.

Šta je vas uverilo da uradite krioprezervaciju?

Znam da je to velika stvar i da je to buducnost ali bih voleo neke činjenice i podatke, našao sam jako malo na net-u.

Postoje razne price o tim maticnim celijama, neki su za, neki protiv.Ovde ima dosta banaka, drzavna i privatnih milion.Cena je oko 1000 evra za tih 20 godina..U drzavnoj se ne placa, ali tvoje celije se daju i drugima.Mi sa prvim detetom nismo to uradili, ali videcemo sa drugim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde je po novom zakonu tj od skoro za dzabe i u privatnim i drzavnim bankama cuvanje maticnih celija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kako se posle m.c. primenjuju kod bolesti? Kako koriste? Citala sam koje sve bolesti mogu da izlece ali kako? Medicina napreduje ali da li su vec poceli i kod nas sa lecenjem na taj nacin ili se jos uvek planira za neku skoriju buducnost?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kako se posle m.c. primenjuju kod bolesti? Kako koriste? Citala sam koje sve bolesti mogu da izlece ali kako? Medicina napreduje ali da li su vec poceli i kod nas sa lecenjem na taj nacin ili se jos uvek planira za neku skoriju buducnost?

ne verujem da se kod nas ista od toga moze primeniti, ali u inostranstvu vec da.. mi cemo ostaviti maticne celije, moj tata ima dijabetes i prima insulin 4 puta na dan.. to je tako tesko sta smo sve proziveli sa njim usled te teske bolesti.. njemu nema vise pomaka niti nade za neki oporavak, sestra i ja za sad nemamo.. kako je dijabetes cesto nasledan, ne zelim ni da pomislim da ga mozda mogu dobiti ili ne daj boze... ne mogu ni da napisem.. elem, ako ostavimo m.celije vece su sanse za lecenje.. koliko je jadnih i neutesnih koji su non stop negde preko sa decom po bolnicama, znaci ako se mora ide se preko, a ako vec imamo nadu lakse ce nam biti sa necim sto znamo da moze pomoci, ili ti lakse je nadati se oporavku kad se imamo cime leciti!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne verujem da se kod nas ista od toga moze primeniti, ali u inostranstvu vec da.. mi cemo ostaviti maticne celije, moj tata ima dijabetes i prima insulin 4 puta na dan.. to je tako tesko sta smo sve proziveli sa njim usled te teske bolesti.. njemu nema vise pomaka niti nade za neki oporavak, sestra i ja za sad nemamo.. kako je dijabetes cesto nasledan, ne zelim ni da pomislim da ga mozda mogu dobiti ili ne daj boze... ne mogu ni da napisem.. elem, ako ostavimo m.celije vece su sanse za lecenje.. koliko je jadnih i neutesnih koji su non stop negde preko sa decom po bolnicama, znaci ako se mora ide se preko, a ako vec imamo nadu lakse ce nam biti sa necim sto znamo da moze pomoci, ili ti lakse je nadati se oporavku kad se imamo cime leciti!!!

Najvece nade u lecenju maticnim celijama, bar koliko sam ja cula, se polazu upravo kod dijabetesa tipa I, tj. insulin zavisnog dijabetesa. Citala sam da u Nemackoj rade ubacivanje MC u pankreas obolelih i da celije pankreasa posle nekog vremena pocinju da luce insulin, a kazu metoda je vrlo uspesna.I jos nesto, svako ko ostavi celije svog deteta, nada se da je te pare bacio i da mu nece trebati nikada takva intervencija, pa ne osudjujmo te ljude unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od skoro moze i u NS da se uzimaju m.celije.

Ya mamu je jednostavno: samo da plati. A lekar ima brdo papirologije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za lečenje cela porodica može da koristi matične ćelije davaoca.

Matične ćelije iz pupčane vrpce koje se ostavljaju posle rođenja su ćelije novorođenčeta. Ukoliko se primenjuju za terapiju kod tog deteta (autologno) one su u potpunosti podudarne. Velika je verovatnoća da su primenljive i kod druge osobe (alogeno), prvo za rođene braću ili sestre, kao i za roditelje.

Spisak najtežih obolenja koja se leče jedino matičnim ćelijama, savremena medicina neprestano proširuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je sve super, i verujem da će moći da se primeni jednog dana i kod nas, ali BRATE MILI 2000EUR...otprilike znači umrite svi koji niste puni love!!!

Anjatz i sanjulina0708 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da svi pisu o tome kako se uzimaju maticne celije i koliko kosta njihovo cuvanje..... To je sada uglavnom vec poznato....

Mene zanima da li se neko raspitivao o tome sta ako ti ne daj boze nekada zatrebaju, kakva je onda procedura?

Ukoliko dodje u zivotu do neke bolesti koja se moze maticnim celijama izleciti sta se onda radi i koliko se to onda placa i uopste kako to posle funkcionise ??

Pozdrav....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da svi pisu o tome kako se uzimaju maticne celije i koliko kosta njihovo cuvanje..... To je sada uglavnom vec poznato....

Mene zanima da li se neko raspitivao o tome sta ako ti ne daj boze nekada zatrebaju, kakva je onda procedura?

Ukoliko dodje u zivotu do neke bolesti koja se moze maticnim celijama izleciti sta se onda radi i koliko se to onda placa i uopste kako to posle funkcionise ??

Pozdrav....

Mi smo sacuvali maticne celije iz pupcanika nasoj bebi.

U roku od 24 h maticne celije se isporucuju ukoliko ne daj Boze zatrebaju.

A mislim da nema para koje covek ne bi dao za lecenje ukoliko maticne celije mogu da izlece i pomognu.

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A mislim da nema para koje covek ne bi dao za lecenje ukoliko maticne celije mogu da izlece i pomognu.

Pozz

Ako ih ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako ih ima.

Baš tako, mi smo neka srednja srpska porodica i da to košta 100-200Eur pa bih razmislila, a ovako...ne mogu da ugrozim egzistenciju svoje porodice zbog nečeg što je korisno ali preskupo. Korisno je imati i avion...

Naravno ako kad budemo pravili drugo ili treće dete budemo u situaciji da možemo to da izdvojimo, uzećemo to.

mmaka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A jel ima neko informaciju kad ce ta banka maticnih celija kod nas? Pricaju vec neku godinu za svaku narednu... Htela bih da sacuvam m.c. svoje druge bebe (koju vec planiram) ali nemam tolike novce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.