Dete i mleko

odgovora

Objavljeno

Imam dete od 13 mececi i nece da pije mleko, bojim se da to nije dobro...

Probala sam svašta da ga ubedim ali bez uspeha....

Ima li neko sličnih iskustava ili neki savet - pls

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako ti pije jogurt ili jede ostale mlecne proizvode onda je to jos bolja varijanta nego samo mleko jer u ovom danasnjem komercijalnom mleku nema nista specijalno.cak sta vise ima dece koja pa preteruju a nije preporucljivo vise od 500ml mleka na dan jer moze da izazove anemiju.moj malisa je sisao 14 meseci pa kad sam resila da prekinem,uvece pred spavanje davala sam mu flasicu kojom i nije bio preterano odusevljen tako da nisam htela da silim.tako da sad popije soljicu mleka eventualno uz slatki dorucak ili sa nekim pahuljicama ali zato ne moze da prodje dan bez jogurta ili sira

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa Evangelina... Apsolutno ne treba da se uznemiravas ako ne zeli da pije mleko... Ima mnoooogoooo fenomenalnih nacina da se kalcijum (zbog cega mnoge mame misle da treba da daju mleko) unese u organizam. A npr susam je samo jedna od tih namernica ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da nema nista alarmantnog u tome sto beba nece da pije mleko,moja beba od 17 meseci pije jedva 150ml mleka dnevno,ali zato pije jogurt i jede pavlaku za medalju :lol:

Dr nam je i rekla s obzirom da je anemicna,da ne treba da "zaliva" mlekom namirnice,da melko tj.kalcijum iz mleka "vezuje" gvozdje i izbacuje iz organizma i dolazi do anemije :blink: ne znam da li sam lepo objasnila.

Naravno to nije slucaj kod svakog deteta,ali eto desava se...

Nista ne brini zbog toga,jer taj kalcijum moze nadoknaditi na druge nacine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bilo bi lepo da pije, jer koliko je za decu mleko korisno , toliko za nas i nije...ali ako hoce sir, pavlaku, jogurt, kackavalj, onda nema sta da brines.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Apsolutno nema razloga da se brineš. Po meni treba da se raduješ :D

Moje dete nikada nije pilo kravlje mleko (niti bilo šta mlečno) i zdrav je i prav.

Kalcijum iz mleka je vrlo diskutabilan. Ima namirnica biljnog porekla koje su mnooooogoooo mnoooogooo bogatije istim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni moj Petar nece kravlje mleko da okusi. Samo ako mu pravim neke vrste zitarica, stavim mu kravlje mleko, a to bude manje od 100ml i to ne svaki dan. E, sad, ja ne osecam nikakav problem jer Petar jos uvek sisa. Inace jede svu hranu, pa i tako unosi kalcijum.

Ako ti je frka, zasto mu ne das adaptirano mleko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jede svu hranu ali od mlečnih proizvoda baš malo šta voli....

neznam dali da brinem - zato sam postavila temu, ja se sećam da som do 7 godina pila mleko i to iz flašice :lol: a i sada volim da popijem ponekad

probala sam svašta, da mu dam "neskvik" stavljala sam šećer, pa sam probala i sa linom (dok je bio beba voleo je karamelino) nevredi.... neverujem ni da bi adaptirano hteo :(

ali ok - možda je to samo prolazni period

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Probaj da mu daš u nekoj šarenoj flašici ili šolji, to zna da ih prevari. Imaš da kupiš mleko od 2.5 deci sa slamčicom, kao sokić. Možda će to prihvatiti, Ako ne, provali šta voli da jede od sira, pavlake idr pa mu to forsiraj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dr nam je i rekla s obzirom da je anemicna,da ne treba da "zaliva" mlekom namirnice,da melko tj.kalcijum iz mleka "vezuje" gvozdje i izbacuje iz organizma i dolazi do anemije :blink: ne znam da li sam lepo objasnila.

ja mislim da se ovo desava kad se pije dosta mleka...zato i kazu da ne bi trebali vise od 500 ml dnevno posle godinu dana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Apsolutno nema razloga da se brineš. Po meni treba da se raduješ :D

Moje dete nikada nije pilo kravlje mleko (niti bilo šta mlečno) i zdrav je i prav.

Kalcijum iz mleka je vrlo diskutabilan. Ima namirnica biljnog porekla koje su mnooooogoooo mnoooogooo bogatije istim.

jel ti svom malom ne dajes kravlje mleko i sve prozivode od njega ili bilo koje mlecne proizvode, npr kozji sir itd?

i sto mislis da nije dobro za dete da pije mleko i unosi mlecne proizvode???znam da za nas mleko kao nije dobro, ali klincima sto?ne napadam te (jel ni ja ne pijem mleko, ali samo zato sto ga ne volim :rolleyes: ), vec me interesuje samo tvoje misljenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dr nam je i rekla s obzirom da je anemicna,da ne treba da "zaliva" mlekom namirnice,da melko tj.kalcijum iz mleka "vezuje" gvozdje i izbacuje iz organizma i dolazi do anemije :blink: ne znam da li sam lepo objasnila.

Naravno to nije slucaj kod svakog deteta,ali eto desava se...

Nista ne brini zbog toga,jer taj kalcijum moze nadoknaditi na druge nacine ;)

Zvončice, apsolutno je tačno i upravo si lepo rekla tj. kalcijum vezuje gvožđe tako da se ono ne apsorbuje u organizam kako treba. Zato je jedno od osnovnih pravila kombinovanja namernica upravo ne kombinovati namernice pune kalcijuma sa namernicama koje imaju gvožđe vec sa C vitaminom. (kalcijum+c vitamin= da, gvožđe+c vitamin=da a kacijum+gvožđe= NIKAKO)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Petar je tri veceri za redom pio kravlje mleko. Ne vise od pola solje. Sve tri noci je imao uzasne grceve. Pitala sam doktorku da li i dalje da mu forsiram kravlje mleko ili ne. Rekla mi je da ne pokusavam vise i da kravlje mleko uopste nije presudno za rast i razvoj jer kravlje mleko koje kupujemo vise nije tako dobro kao sto je bilo. Zbog toga su mnoga deca i osetljiva.

Mi smo poceli sa AD uvece iako posle toga siki. Ujutro, naravno samo siki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jede svu hranu ali od mlečnih proizvoda baš malo šta voli....

neznam dali da brinem - zato sam postavila temu, ja se sećam da som do 7 godina pila mleko i to iz flašice :lol: a i sada volim da popijem ponekad

probala sam svašta, da mu dam "neskvik" stavljala sam šećer, pa sam probala i sa linom (dok je bio beba voleo je karamelino) nevredi.... neverujem ni da bi adaptirano hteo :(

ali ok - možda je to samo prolazni period

moja beba takodje nije htjela mlijeko niti adaptirano,samo dojila..i pokusavala svasta..dok mi nije pedijatrica rekla da pokusam kad ozedni da joj ne dam vode vec mlijeko i tako par puta.i sad pije mlijeko ali ne u nekim velikim kolicinama..mislim,DOVOLJNO je koliko god:):o)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Unos mleka je pocela da smanjuje oko desetog meseca, tada smo jos uvek bili na Aptamilu, i sada pije ujutru i uvece po 150ml, nekada ni toliko. Ujutru smanjujem i sama, dajem joj jogurt, sir... Bitno je da zdravo jede, da se pazljivo odaberu namirnice i nema problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Markic evo vec desetak dana nece mleko :( Do tad je pio 200ml uvece pred spavanje i 200ml ujutru ... I to naiskap , samo sto ne olize flasicu ... A sada ... Ako uspem uvece na prevaru da mu dam 50ml to je uspeh , ujtru maksimalno 100ml jer je jako gladan mada i to ide na jedvite jade :( Najgore je to sto on nece sir , nece pavlaku , nece kiselo mleko , ni jogurt ... Znaci jedini unos mleka mu je bio to pred spavanje i ujutru ... Jel ovo neka faza ili sta ... Kako da mu nadoknadim to ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda je ovo glupost ali evo da ti napisem sta se nama desilo. Flasicu za mleko otkuvavam svako vece, Luka pije mleko ujutru i uvece ali otkuvavam jednom u toku dana. Pre jedno tri meseca Luka pocne da odbija flasicu, jednostavno nece da popije mleko, ja sam i dalje tvrdoglavo nudila ali on nije hteo. Posle nekih sedam dana, ne znam ni ja zasto, pomirisem cuclu, :o joj brate mili ona smrdi. Zasto, ne znam, :huh: redovno odkuvavam ali eto smrdela je. Cak ih menjam na tri meseca. Mm je odmah otisao kupio drugu i Luka je nastavio da pije mleko. NSanja pomirisi cuclu. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Markic evo vec desetak dana nece mleko :( Do tad je pio 200ml uvece pred spavanje i 200ml ujutru ... I to naiskap , samo sto ne olize flasicu ... A sada ... Ako uspem uvece na prevaru da mu dam 50ml to je uspeh , ujtru maksimalno 100ml jer je jako gladan mada i to ide na jedvite jade :( Najgore je to sto on nece sir , nece pavlaku , nece kiselo mleko , ni jogurt ... Znaci jedini unos mleka mu je bio to pred spavanje i ujutru ... Jel ovo neka faza ili sta ... Kako da mu nadoknadim to ?

Kalcijum možeš da mu nadoknadiš preko susama. Mislim da je i cimet bogat kalcijumom. Možda je samo faza, a možda i odbacuje ono što mu ne prija. Da li lepo ručka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Markic evo vec desetak dana nece mleko :( Do tad je pio 200ml uvece pred spavanje i 200ml ujutru ... I to naiskap , samo sto ne olize flasicu ... A sada ... Ako uspem uvece na prevaru da mu dam 50ml to je uspeh , ujtru maksimalno 100ml jer je jako gladan mada i to ide na jedvite jade :( Najgore je to sto on nece sir , nece pavlaku , nece kiselo mleko , ni jogurt ... Znaci jedini unos mleka mu je bio to pred spavanje i ujutru ... Jel ovo neka faza ili sta ... Kako da mu nadoknadim to ?

A jel pije forumulu ili kravlje?

Ukoliko pije kravlje možda mu se "zgadilo" od kako je bio bolestan jer je tako kod nas bio slučaj i od tada Ema ne pije mleko (samo uz kakkao sa žitaricama). Ali pošto je kod vas poželjno da još uvek ima bar dva čista mlečna obroka, možda da mu ubaciš formulu umesto kravljeg?

Ukoliko pije već formulu, ne znam da mu možda promeniš i uzmeš neku drugu?! :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda je ovo glupost ali evo da ti napisem sta se nama desilo. Flasicu za mleko otkuvavam svako vece, Luka pije mleko ujutru i uvece ali otkuvavam jednom u toku dana. Pre jedno tri meseca Luka pocne da odbija flasicu, jednostavno nece da popije mleko, ja sam i dalje tvrdoglavo nudila ali on nije hteo. Posle nekih sedam dana, ne znam ni ja zasto, pomirisem cuclu, :o joj brate mili ona smrdi. Zasto, ne znam, :huh: redovno odkuvavam ali eto smrdela je. Cak ih menjam na tri meseca. Mm je odmah otisao kupio drugu i Luka je nastavio da pije mleko. NSanja pomirisi cuclu. :D

Slikacu sutra arsenal njegovih cucli :) U apoteci me sa vrata pitaju : Cucla ? :) JA sam manijak koji je ubedjen da se sa izkuvavanjem ne moze sterilisati nista sem stakla :D tako da to nije sigurno ali mi nije ni problem da otvorim jos jednu , imam ih jos par neraspakovanih :D

Kalcijum možeš da mu nadoknadiš preko susama. Mislim da je i cimet bogat kalcijumom. Možda je samo faza, a možda i odbacuje ono što mu ne prija. Da li lepo ručka?

Ostalo je sve poceo ponovo da jede , dok je bio nolestan nista nije jeo dva dana ostale dane sve po malo ... Sad sve ko pre sem mleka ...

A jel pije forumulu ili kravlje?

Ukoliko pije kravlje možda mu se "zgadilo" od kako je bio bolestan jer je tako kod nas bio slučaj i od tada Ema ne pije mleko (samo uz kakkao sa žitaricama). Ali pošto je kod vas poželjno da još uvek ima bar dva čista mlečna obroka, možda da mu ubaciš formulu umesto kravljeg?

Ukoliko pije već formulu, ne znam da mu možda promeniš i uzmeš neku drugu?! :unsure:

Pije kravlje sa par mrvica plazma keksa ... Ne znam , da mi je neko rekao da cu kupovati formulu da mu dajem u desetom mesecu nebi verovala ali ako se ovo nastavi nema mi druge i to da pokusam ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Markic evo vec desetak dana nece mleko :( Do tad je pio 200ml uvece pred spavanje i 200ml ujutru ... I to naiskap , samo sto ne olize flasicu ... A sada ... Ako uspem uvece na prevaru da mu dam 50ml to je uspeh , ujtru maksimalno 100ml jer je jako gladan mada i to ide na jedvite jade :( Najgore je to sto on nece sir , nece pavlaku , nece kiselo mleko , ni jogurt ... Znaci jedini unos mleka mu je bio to pred spavanje i ujutru ... Jel ovo neka faza ili sta ... Kako da mu nadoknadim to ?

Nema potrebe da mu "nadoknađuješ". Kalcijum iz mleka se ionako teško absorbuje. Mnogo bolje se usvaja iz brokolija i susama. Susam je namirnica broj jedan za kalcijum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema potrebe da mu "nadoknađuješ". Kalcijum iz mleka se ionako teško absorbuje. Mnogo bolje se usvaja iz brokolija i susama. Susam je namirnica broj jedan za kalcijum.

Brokoli voli i cesto ga jede e sad , susam do sad nije jeo , kako ga dajete deci , pecete ga pa u kasicu ili ... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Brokoli voli i cesto ga jede e sad , susam do sad nije jeo , kako ga dajete deci , pecete ga pa u kasicu ili ... ?

Pošto ste već krenuli sa žitaricama npr za doručak mu ubacuj susama ili taan. Možeš početi da mesiš kiflice ili keksiće koje imaju taan u sebi ili se posipaju sa susamom. Dakle par kašika dnevno taana čine potreban dnenvi unos kalcijuma.

A od voća ananas je bogat kalcijumom.

Od povrća celer, rukola, cvekla i patlidžan

A od začina je i peršun dobar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam drage moje !!! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam drage moje !!! :wub:

Nema na čemu ;)

U temi "keksići" Phoenix je ostavila recept za kolač, mislim da je naslov "Phoenixov kolač" koji sadrži taan pa vidi koliko je prihvatljiv za vas odnosno koliko je u skladu sa do sada ubačenim namernicama u ishrani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.