Da li se bolovanje (zlo)upotrebljava

   115 votes

  1. 1. Da li mislite da se trudnicko bolovanje zloupotrebljava

    • Da
      39
    • Ne
      76

Molimo vas da se prijavite ili regstrujete da biste glasali.

odgovora

Objavljeno

Mbebac ovo je strašno! E, upravo ponašanje pojedinaca na bitnim mestima je apsolutna odmaganje trudnicama nego bolovanje koje trudnice otvaraju. Nadam se da će na drugostepenoj komisiji biti lekari koji se razumeju u problematiku i koji će se poneti kao lica koja treba da pomognu ljudima... Ovo je baš za svaku osudu i ako imaš dovoljno živaca da se upuštaš u koštac sa našim pravosuđem samo napred-tuži ih...

Javi nam kako si prošla. POzz...

Ne ljudima, vec bebama <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ćao ženskice,

sutra u 13.30h idem na drugostepenu komisiju. Javiću vam šta je bilo.

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ćao ženskice,

sutra u 13.30h idem na drugostepenu komisiju. Javiću vam šta je bilo.

Pozz

Srecno! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno se nadam da će sve biti ok. Javi nam se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Srećno i nemoj da odustaješ od bolovanja. Ako treba reci da imaš bolove u stomaku i kontrakcije i nema šanse da te odbiju :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ćao svima,

izvinjavam se što se nisam javila onog dana. Bila sam baš umorna i stomak me je zaboleo od višesatnog sedenja i čekanja odluke. Nisu nas ni pozivali da uđemo, tako da ne razumem zašto su trudnice morale dolaziti lično i čekati satima u nekom zagušljivom hodniku, punom ljudi, i na neudobnim klupama. Sve me je bolelo posle tog čekanja! Ono što sam tamo videla je da sam ja lično najbolje prošla od svih trudnica. Dobila sam mesec dana produžetka bolovanja. Neke trudnice su odbili, a neke su dobile još po nedelju dana :blink:

Sad ne znam šta da kažem... Što se mene tiče, zadovoljna sam odlikom drugostepene. Jedino ne pristajem više da odlazim tamo lično. Ako njima nije jasno da ja ne smem dugo da sedim, meni jeste. Tako da me više neće videti po cenu da odem na neplaćeno i odreknem se plate. Ipak mi je beba važnija od svega!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ćao svima,

izvinjavam se što se nisam javila onog dana. Bila sam baš umorna i stomak me je zaboleo od višesatnog sedenja i čekanja odluke. Nisu nas ni pozivali da uđemo, tako da ne razumem zašto su trudnice morale dolaziti lično i čekati satima u nekom zagušljivom hodniku, punom ljudi, i na neudobnim klupama. Sve me je bolelo posle tog čekanja! Ono što sam tamo videla je da sam ja lično najbolje prošla od svih trudnica. Dobila sam mesec dana produžetka bolovanja. Neke trudnice su odbili, a neke su dobile još po nedelju dana :blink:

Sad ne znam šta da kažem... Što se mene tiče, zadovoljna sam odlikom drugostepene. Jedino ne pristajem više da odlazim tamo lično. Ako njima nije jasno da ja ne smem dugo da sedim, meni jeste. Tako da me više neće videti po cenu da odem na neplaćeno i odreknem se plate. Ipak mi je beba važnija od svega!

Dobro je da su ti produžili, a kako trudnoća bude odmicala nadam se da će se to podrazumevati. Ja sam samo prvi put išla na komisiju i doktorka mi je rekla da ja više ne dolazim već da nekoga pošaljem. Kako si ti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro je da su ti produžili, a kako trudnoća bude odmicala nadam se da će se to podrazumevati. Ja sam samo prvi put išla na komisiju i doktorka mi je rekla da ja više ne dolazim već da nekoga pošaljem. Kako si ti?

Jelena, hvala na pitanju, sada sam dobro. Definitivno se ne osećam kao da sam trudna, ali čim to zaboravim i odem u šetnju dužu od sat vremena ili se uhvatim krpe, zažalim. Tako sam u četvrtak otišla do pošte i malo se zadržala jer je bilo odlično vreme i prijala mi je šetnja. To veče i sutra dan sam preležala, jer sam dobila bolove i kontrakcije. Dakle, dok mirujem sve je superiška. Nemam gorušicu, lepo spavam, nisam se puno ugojila. Krvna slika mi je ipak grozna, pa su mi uveli gvožđe, a možda mi pojačaju i dozu fraxiparina zbog ogromnog dimera.

Sada sam 21-a nedelja. Ti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jelena, hvala na pitanju, sada sam dobro. Definitivno se ne osećam kao da sam trudna, ali čim to zaboravim i odem u šetnju dužu od sat vremena ili se uhvatim krpe, zažalim. Tako sam u četvrtak otišla do pošte i malo se zadržala jer je bilo odlično vreme i prijala mi je šetnja. To veče i sutra dan sam preležala, jer sam dobila bolove i kontrakcije. Dakle, dok mirujem sve je superiška. Nemam gorušicu, lepo spavam, nisam se puno ugojila. Krvna slika mi je ipak grozna, pa su mi uveli gvožđe, a možda mi pojačaju i dozu fraxiparina zbog ogromnog dimera.

Sada sam 21-a nedelja. Ti?

Ja stalno ležim. Dosta sam se ugojila. Sad mi je sve teže, ali izdržaću. Šta piješ za krvnu sliku? Ja pijem Tothemu 3 puta dnevno i sa 104 sada mi je hemoglobin 118, što je super obzirom da nosim tri bebabe. Odmaraj što više, pogotovo zbog kontrakcija. Više od pola si prošla. Sada odmaraj što više. Pozdrav od četverca. :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mbebac drago mi je da su ti produžili bolovanje, ali ubuduće pošalji nekoga i ako pitaju zašto nisi lično došla neka taj neko objasni da moraš strogo da miruješ zbog kontrakcija. Mada ne bi trebalo da ti prave probleme, jer i ja sam kao i Jelena777 samo prvi put otišla, a pre nekoliko dana sam poslala sestru i ona im je tako rekla i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mbebac, odličnooooo!!! Iskreno se nadam da neće biti više problema sa produžavanjem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, i ja se nadam :)

Nikada do sada i nisam isla licno. A ovoga puta su insistirali na tome!

Evo na sta sam naletela juce dok sam trazila informacije o nekoj pomoci za trudnice

"Naime, od početka ove godine, u Subotici, lekarska komisija veliki broj trudnica, kojima je ginekolog prepisao bolovanje, vraća na posao ili ostaju bez novčane nadoknade. Lekarska komisija uvažava samo najteže slučajeve, ne obazirući se na to gde trudnice rade i koju vrstu posla obavljaju. Da li trudnice u takvom stanju možda treba da promene profesiju i posao, kad ionako znamo kakav stav poslodavci imaju prema budućim majkama! Žene, umesto u miru i blagostanju da čekaju svoj porod, suočavaju se sa nizom problema, što znatno utiče na njihovo zdravstveno stanje i zdravlje njihove bebe.

Ovakve odluke, napominjemo, dovele su do toga da su najmanje dve Novosađanke izgubile bebe, nakon što je lekarska komisija, i pored potpisane preporuke ginekologa, i dijagnoze da im preti spontani pobačaj, rešila da ih vrati na posao. Zar je to scenario koji očekuje subotičke trudnice, ako se već i nije dogodio!? Ko će biti odgovoran ako se nešto desi!?"

IYVOR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka cast, Jelena! Nego, za trece dete se po defaultu dobijaju dve godine porodiljskog. Je l' to vazi i za tebe? Znam da vazi i posle druge trudnoce u slucaju da si u prvoj trudnoci rodila jedno dete a u drugoj dva (ili obrnuto), ali zivo me interesuje kako zakon gleda na majke trojki!

Koliko ja znam za treće i četvrto dete se automatski dobija 2 godine porodiljskog. Važno je da su nam bebci živi i zdravi, a za bolovanje ćemo se snaći. Koliko si trudna, pošto nemaš tiker pa da vidim. Napravi tiker pa da možemo da te pratimo. Vidim da si posle 5 godina ostala trudna. Prirodno ili vantelesna? :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

17. nedelja. Prirodnim putem, nismo mi imali problema sa začećem nego suprug nije radio a moj posao nije bio trajno rešenje za našu komplikovanu situaciju. Mislila sam da ako se ukopam u toj firmi, nikad neću otići odande. I tako čim sam našla drugi, lošije plaćen posao ali u mladom i dobrom kolektivu, posle manje od godinu dana sam uspela da zatrudnim. I suprug sad radi i hvala Bogu zadovoljni smo svojim zivotom koji je skroman i podstanarski, važno je da smo zdravi i zajedno i da ćemo konačno dobiti svoj blagoslov koji smo želeli pet godina.

Ne umem da napravim tiker:( Kako se to radi?

Ako znaš engleski klikni na bilo čiji tiker, pa onda na stavku create pa ćeš dalje videti. Imaš dobro objašnjeno na početku foruma, druga stavka gde piše PITANJA O FORUMU , a zatim uđi gde piše TICKERI?

Ja slabo kužim engleski, ali sam uspela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jelena, ja tek sad vidim da sam zaboravila da pozdravim četverac :unsure:

Svaka ti čast! Kako se ti osećaš? Šaljem vam poljupce :*

Tangerine, evo dijagnoza koje prolaze:

eclampsija (posle bolničkog lečenja do 30 dana); haemorrhagia in graviditate initiali (od 30 dana do kraja trudnoće); graviditas extrauterina (do 45 dana od dana operacije); complicationes venarum gravidae (posle bolničkog lečenja i/ili komplikacija do 30 dana); diabetes mellitus in graviditete (kod komplikacija ili bolničkog lečenja do 30 dana); placenta praevia cum haemorrhagia (do kraja trudnoće)

E sad ti pogledaj šta ti je napisao dr. Ako nema jedne od ovih dijagnoza, ovde ne bi prošla!

Ne interesuje njih ni opis radnog mesta, ni godine trudnice, ni da li je prirodno zatrudnela ili iz ko zna kog puta vantelesnom oplodnjom.

I ja opet treba da idem 22-og i već mi je loše od toga. Znam ja da mogu biti 2 dana na poslu, pa opet otići na bolovanje, ali mislim da nije fer da se jedna trudnica na taj način nadmudruje sa državom, i da se sekira i maltretira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jelena, ja tek sad vidim da sam zaboravila da pozdravim četverac :unsure:

Svaka ti čast! Kako se ti osećaš? Šaljem vam poljupce :*

Tangerine, evo dijagnoza koje prolaze:

eclampsija (posle bolničkog lečenja do 30 dana); haemorrhagia in graviditate initiali (od 30 dana do kraja trudnoće); graviditas extrauterina (do 45 dana od dana operacije); complicationes venarum gravidae (posle bolničkog lečenja i/ili komplikacija do 30 dana); diabetes mellitus in graviditete (kod komplikacija ili bolničkog lečenja do 30 dana); placenta praevia cum haemorrhagia (do kraja trudnoće)

E sad ti pogledaj šta ti je napisao dr. Ako nema jedne od ovih dijagnoza, ovde ne bi prošla!

Ne interesuje njih ni opis radnog mesta, ni godine trudnice, ni da li je prirodno zatrudnela ili iz ko zna kog puta vantelesnom oplodnjom.

I ja opet treba da idem 22-og i već mi je loše od toga. Znam ja da mogu biti 2 dana na poslu, pa opet otići na bolovanje, ali mislim da nije fer da se jedna trudnica na taj način nadmudruje sa državom, i da se sekira i maltretira.

Hvala na pozdravima :wub: :wub: :wub: Kako napreduješ? Reci mi molim te odakle si?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jelena, ja sam iz Subotice.

Tangerine, ne znam šta da ti kažem....možda nisu svuda tako rigorozni!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jelena, ja sam iz Subotice.

Tangerine, ne znam šta da ti kažem....možda nisu svuda tako rigorozni!

Juče sam čitala novi pravilnik o bolovanju i prenerazila sam se ne samo zbog odluke za trudnice već i zbog odluke o dužini bolovanja za najgore boleštine. Ko je to sastavljao definitivno nije normalan. Niko se ne pita koliko ti je novaca potrebno kada si u drugom stanju ili ne daj Bože bolestan !? A oni na sve to uskrate bolovanje onima kojima je to više nego potrebno. Pa ko je lud da bez potrebe prima samo 65% plate. Moja plata od 65% ne može da pokrije mesečne troškove pregleda, analiza i terapije. A u Domu zdravlja naravno niko ne želi da mi vodi trudnoću jer su trojke. Ili ne znaju ili ne znaju u Domu zdravlja a kada dođeš privatno onda sve znaju. Imam sreće što mm sve to može da nam priušti, a da ne možemo ja bih se pojela od brige da posle 10 godina mučenja i napokon ostvarene trudnoće ne možemo da priuštimo što bolju kontrolu trudnoće.

Mm je pre neki dan bio na komisiji i zaključili su mi bolovanje sa 15.04. a od 16.04. mi počinje porodiljsko. Inače, termin mi je 31.05. ali su mi verovatno ranije otvorili porodiljsko zbog velike verovatnoće da ću se ranije potoditi. U svakom slučaju mi je žao svih trudnica kojima je uskraćeno bolovanje a neophodno im je. Ali ne očajavajte, već pribegnite onim metodama da kada vam zaključe bolovanje vi radite 1 dan pa opet na bolovanje. Pa sami su to tražili !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja dr nije predlozila bolovanje cak ni zbog AC...da sam trazila verovatno bi mi dala, ali to je ocigledno od dr do dr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala bogu, to sam odradila

osim cefaleksina nisam nista drugo pila

veruj mi da mi je ovako nekako lakse, kad sam kod kuce samo razmisljam dal me nesto boli i dal mi nesto fali..ovako me samo sefica nervira

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da do zloupotrebe dolazi samo u slučaju kada trudnica koja nije uopšte radila biva prijavljena na početku trudnoće kod kuma, rođaka i slično, samo da bi dobila trudničko i porodiljsko bolovanje, ali to svakako nije nelegalno.

A što se tiče samog korišćenja trudničkog bolovanja, nezavisno od toga da li se trudnica oseća dobro ili ne, mislim da je sasvim u redu da koristi ono na šta ima prava, ako to želi! Svaka trudnica ima pravo da se posveti sebi što više i pripremi se i psihički i fizički za jedan veliki izazov koji je pred njom!

ja sam to uradila. ovaj prvi slucaj koij si navela. pred kraj trudnoce me je prijavila drugarica, placala sam par meseci staz da bih dobila sve dodatke koji sleduju kao i porodiljsko placenmo bolovanje. i ne mislim da je to zloupotreba. tolike godine placam poreze drzavi, staz i sta sve jos , pa najbolje da ne iskoristim nesto sto mi sleduje.

a i da nisam sve to placala opet bi isto uradilo. samo jos da se brinem da ne zeznem drzavu za par hiljada evra. ma vazi.

sve sto je legalno nije zloupotreba. vec po paroli "snadji se"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam to uradila. ovaj prvi slucaj koij si navela. pred kraj trudnoce me je prijavila drugarica, placala sam par meseci staz da bih dobila sve dodatke koji sleduju kao i porodiljsko placenmo bolovanje. i ne mislim da je to zloupotreba. tolike godine placam poreze drzavi, staz i sta sve jos , pa najbolje da ne iskoristim nesto sto mi sleduje.

a i da nisam sve to placala opet bi isto uradilo. samo jos da se brinem da ne zeznem drzavu za par hiljada evra. ma vazi.

sve sto je legalno nije zloupotreba. vec po paroli "snadji se"

Da i ja sam to uradila, samo sto sam se ja prijaila odmah cim sam saznala da sam trudna. E a sad tu postoji jos nesto....... Ja vec tri godine radim u jednoj drzavnoj firmi (da je ne imenujem) ali nisam u radnom odnosu vec radim po osnovu UGOVORA O DELU. Kada sam saznala da sam trudna, raspitala sam se koje su mi mogucnosti da makar i preko biroa primam neki dinar, ali nazalost Ugovor o delu ne podleze nikakvim povoljnostima koje se ticu trudnica. Naime, ja iako primam platu i radim po tom ugovoru se vodim kao nezaposleno lice i redovno se javljam na biro. Nemam prava na bolovanje, nemam prava na trudnicko, KAD ODLUCIM DA ODEM I UZIVAM U TRUDNOCI OSTAJEM BEZ POSLA, UGOVOR MI SE PREKIDA. :angry:

Tada sam ja odlucila da se prijavim preko privatne firme koja ce mi placati doprinose <_< , I OSTVARIM PRAVO NA TRUDNICKO I PORODILJSKO, ja naravno jos uvek radim u firmi u kojoj sam radila po Ugovoru o delu (drzavna firma), sada sam u 6 mesecu i planiram jos malo da prekinem sa radom i uzivam u ZASLUZENOM BOLOVANJU...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da i ja sam to uradila, samo sto sam se ja prijaila odmah cim sam saznala da sam trudna. E a sad tu postoji jos nesto....... Ja vec tri godine radim u jednoj drzavnoj firmi (da je ne imenujem) ali nisam u radnom odnosu vec radim po osnovu UGOVORA O DELU. Kada sam saznala da sam trudna, raspitala sam se koje su mi mogucnosti da makar i preko biroa primam neki dinar, ali nazalost Ugovor o delu ne podleze nikakvim povoljnostima koje se ticu trudnica. Naime, ja iako primam platu i radim po tom ugovoru se vodim kao nezaposleno lice i redovno se javljam na biro. Nemam prava na bolovanje, nemam prava na trudnicko, KAD ODLUCIM DA ODEM I UZIVAM U TRUDNOCI OSTAJEM BEZ POSLA, UGOVOR MI SE PREKIDA. :angry:

Tada sam ja odlucila da se prijavim preko privatne firme koja ce mi placati doprinose <_< , I OSTVARIM PRAVO NA TRUDNICKO I PORODILJSKO, ja naravno jos uvek radim u firmi u kojoj sam radila po Ugovoru o delu (drzavna firma), sada sam u 6 mesecu i planiram jos malo da prekinem sa radom i uzivam u ZASLUZENOM BOLOVANJU...

Odlično što si prijavljena u nekoj firmi...

Da ostvariš bar nešto.

Ne smatram ovakve slučajeve zloupotrebom, mogu samo da kažem - ko može i ima mogućnosti - samo napred. I tako se trudnicama i porodiljama niko ne bavi u ovoj zemlji, pa ko može i ima koliko toliko finansijskih mogućnosti - nek se obezbedi da prima pare na bolovanju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlično što si prijavljena u nekoj firmi...

Da ostvariš bar nešto.

Ne smatram ovakve slučajeve zloupotrebom, mogu samo da kažem - ko može i ima mogućnosti - samo napred. I tako se trudnicama i porodiljama niko ne bavi u ovoj zemlji, pa ko može i ima koliko toliko finansijskih mogućnosti - nek se obezbedi da prima pare na bolovanju :)

Pa ja ne znam kako bi uopste mi izgurali sa platom mm da nisam tako postupila. Sad nas je dvoje i oboje imamo primanja pa je tesko, a sta bi tek bilo da se nisam prijavila pa u septembru kad dodje i treci clan porodice a mi sa jednim pimanjem :huh: .

A to da se trudnicama i porodiljama ne bavi niko, tacno je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za 10 dana ulazim u 4.mesec i opasno razmisljam da prestanem da radim. Zbog blagog krvarenja sam trebala odmah u startu da idem na bolovanje ali sam resila da radim s obzirom da sam zaposlena kod privatnika. Sada se pitam da li mi treba da idem na posao i da se nerviram?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.