Dete tuce sebe po glavi

odgovora

Objavljeno

Od kad se rodila sekica Ana,Teodor se udara po glavi. :mellow:

Pokusali smo da mu objasnimo na razne nacine da to ne radi,sad pousavamo ignorisanjem ali mi se cini da to nije najbolji nacin da ga navedemo da prestane... Da se razumemo,nikad ga nismo tukli,nikad i necemo-pogotovo ne poglavi.I mislim da se cak ni babe nisu toga usudile(mada je svekrva tukla svoje sinove,ipak ne verujem-ne po glavi),tako da ne znam odakle mu to uopste.Verujem da tako ispoljava ljubomoru osto je pocelo u vreme kad se Ana rodila...

Da li je neko imao slicno iskustvo?

Mama Bojana,molim te jos jednom za pomoc,a postavila sam ovde posto sigurno moze jos nekom pomoci...

Veliko hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od kad se rodila sekica Ana,Teodor se udara po glavi. :mellow:

Pokusali smo da mu objasnimo na razne nacine da to ne radi,sad pousavamo ignorisanjem ali mi se cini da to nije najbolji nacin da ga navedemo da prestane... Da se razumemo,nikad ga nismo tukli,nikad i necemo-pogotovo ne poglavi.I mislim da se cak ni babe nisu toga usudile(mada je svekrva tukla svoje sinove,ipak ne verujem-ne po glavi),tako da ne znam odakle mu to uopste.Verujem da tako ispoljava ljubomoru osto je pocelo u vreme kad se Ana rodila...

Da li je neko imao slicno iskustvo?

Mama Bojana,molim te jos jednom za pomoc,a postavila sam ovde posto sigurno moze jos nekom pomoci...

Veliko hvala unapred!

Chi ne sekiraj se, sve je to prolazna faza..Steva je imao tu fazu, kada je sebe udarao po glavi, čak je glavom udarao u zid :blink: ..ja sam bila strpljiva, pričala sam mu kako to ne valja, kako će ga glava boleti, kako to dobra deca ne rade i postepeno je prestao..tako da, biće sve ok..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Claro!

I ja sam mu pricala isto ali mi se cini da onda jos vise tera inat... <_< Zbog toga ga sad ignorisemo u tim trenutcima,kontam da ako tako ne dobije zeljenu paznju prestace.A ipak tako drugacije izgleda tad,neznam... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Claro!

I ja sam mu pricala isto ali mi se cini da onda jos vise tera inat... <_< Zbog toga ga sad ignorisemo u tim trenutcima,kontam da ako tako ne dobije zeljenu paznju prestace.A ipak tako drugacije izgleda tad,neznam... :(

Ako još jače udara, onda ga ignoriši..sigurno traži pažnju, jer si sada i okupirana oko bebe..ma deca su ti čudo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Danilo to isto radi,a nema ni seku ni batu_jedinac je i nas centar sveta!Ja se isto nadam da mu je to neka faza i da ce ga proci uskoro!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako još jače udara, onda ga ignoriši..sigurno traži pažnju, jer si sada i okupirana oko bebe..ma deca su ti čudo..

Prvo je radio to samo dok smo se bavili Anom,ali sad se udara i dok se igramo,samo mu dodje nesto,udari se par puta pa prestane... Ali ako mu kazemo da prestane onda udara jace,duze... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas kumic je taku udarao glavom o sta stigne,i to bas onako iz sve snage.Nista nije pomagalo ,a proslo je samo od sebe.Nista ne brini Chi,to je samo faza i cesto se javlja kod dece.Nemam bas neki pametan savet kako postupiti,a da ce proci-proci ce sigurno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja isto mislim da je faza, znam masu dece koja je to radila....Mi mame za sve sto nemamo objasnjenje kazemo "Ma to je faza" :lol::lol:

Cekamo Mamu Bojanu da se vrati i da pravo objasnjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja isto mislim da je faza, znam masu dece koja je to radila....Mi mame za sve sto nemamo objasnjenje kazemo "Ma to je faza" :lol::lol:

Cekamo Mamu Bojanu da se vrati i da pravo objasnjenje.

I ja cekam nju.A gde je ona?Vec sam postavila pitanje u zenskim pricama alii mi niko nije odgovorio,vec sam se zabrinula... :unsure: Nadam se da je sve ok sa sve troje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja cekam nju.A gde je ona?Vec sam postavila pitanje u zenskim pricama alii mi niko nije odgovorio,vec sam se zabrinula... :unsure: Nadam se da je sve ok sa sve troje...

Umro joj je tata, pretpostavljam da je zbog toga jos uvek odsutna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Umro joj je tata, pretpostavljam da je zbog toga jos uvek odsutna.

Ajoj,da... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je preterao,rekla sam m da ce mu tako ispasti oci! Samo me je pogledao onako "daj mama ne S"... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je preterao,rekla sam m da ce mu tako ispasti oci! Samo me je pogledao onako "daj mama ne S"... :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hahaha :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je preterao,rekla sam m da ce mu tako ispasti oci! Samo me je pogledao onako "daj mama ne S"... :lol:

:lol::lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Chi mama, nemoj da se bojiš. Kod mnoge dece se dešava da se udaraju po glavi rukama ili da biju glavom u zid.

KOd neke se to javi sasvim bez razloga - jednostavno otkriju to kao vid zabave, pa još kad primete budno oko roditelja - posle to rade samo da bi se malo zabavaili i poigrali sa roditeljima (videli malci da se mame primaju)

Kod druge dece se javi sa nekim povodom (moguće da je kod tvog Tea povod upravo ljubomora koju si ti pomenula). Način održavanja je isti - mame potkrepljuju to ponašanje pridavanjem pažnje.

Mogu malo da vas utešim - deca neće toliko jako da se udare da bi se povredila. Čak i kad lupaju glavom o zid - izbegavaju ivice i oštre uglove...

Opasna je autoagresija kod autistične dece i dece sa nekim drugom vidom psihotičnih poremećaja. Ovako, kad zdrave dece, radi se o čistoj instrumentalizaciji. Mama me ne gleda, daj malo da je zezam, ovo uvek upali... Pljus! Šakica u glavu... Da li ga boli, pita se mama. Ja pitam mamu - da li plače od tog udarca?

KAKO IGNORISATI KAD IZGLEDA TAKO POTRESNO?

Teo puno toga razume i mamina pažnja mu mnogo mnogo znači. Potrebno je da svaki trenutak slobodnog vremena provedeš sa njim. Mazi ga, ljubi ga, pričaj s njim, zezajte se, bojte, crtajte ili sta već. Ne moraju te aktovnosti da traju mnogo dugo (deca nemaju pojam vremena), ali je bitno da ih ima.

Slobodno ne primećuj da se bije u glavu, a nagradjuj ga svojom pažnjom u najrazličitijim situacijama (nabrojala sam neke od vidova kvalitetnog vremena), ali mu to ne naglašavaj i ne pričaj mu kako je mnogo dobar i slično pa ga ti zato mazis i paziš. Jednostavno, zataškaj skroz tu priču oko autoagresivnosti (i njeno lice i njeno naličje), ne daj joj nikakav značaj. Ovo je bitno da se ne bi kod njega formirao stav "Moram biti dobar i poslušan da bi me mama volela". Doživljaj bezuslovnosti mamine ljubavi je najbitniji temelj daljeg razvoja i ničim ne sme biti poljuljan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja mislila da to počeo samo Stefan da radi... I to kad se pljesne - pljesne se. Dva tri puta je imao i sledeću probu "udaranja":

nagne glavu prema zidu, zažmiri jer ne ume da oceni kako i kad da lupi, i čukne, a onda se smeje...

Nama bilo čudo, prvo smo mu pričali da ne udara boleće ga, pa onda kad smo videli da nam skreće pažnju, ja reko - ma neka ga - prestaće.

I prestane tri dana- pa se četvrti dan podseti i tako u krug...

To radi već mesec dana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I Pavle ovo isto radi... ili udara sebe po glavi ili udara glavom o zid, sto, stolicu, pod! I to obično kad se slučajno udari uhvati se za glavu i kao se žali kako boli pa onda dodje do mene i da mi prst da ga poljubim :D i onda opet ode na mesto gde se udario i udari ovaj put namerno (ali blago i polako!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

onda opet ode na mesto gde se udario i udari ovaj put namerno (ali blago i polako!)

To je i moja ćerka ranije radila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:( Mama Bojana... :(

Devojke,ništa se ne plašite,poslusala sam Bojani savet,ignorisala i nestala autoagresija kao da nikad nije ni bila... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I Olivera je to radila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bili smo u ovoj fazi udaranja po celu pre 4 meseca sam je sin počeo da se udara sam je i prestao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.