Saveti u vezi ishrane i zdravlja

odgovora

Objavljeno

Zene,ja sam uvek odmrzavala tako sto izvadim dan ranije i drzim u frizideru,odmrzava se 24 sata.Mislila sam da je to zdraviji nacin.Znaci gresila sam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zene,ja sam uvek odmrzavala tako sto izvadim dan ranije i drzim u frizideru,odmrzava se 24 sata.Mislila sam da je to zdraviji nacin.Znaci gresila sam?

Ako misliš na spanać - da, on prosto ne valjda da stoji kuvan predugo (a čini mi se da je sve preko sat vremena za njega predugo).

Što se tiče mesa, naravno da ono može da se odmrzava par sati.

Mada, ja se uvek u minut do dvanaest setim šta treba da pravim, pa onda odmrzavam na sve moguće načine za pola sata :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hahaha! "minut do 12", pakao!

Uglavnom zamrzavam meso koje dinstam...ustvari, uglavnom sve dinstamo ;) na vodi. Tako da direkt iz zamrzivaca stavim na sporet.

Mislim da je zdravije sto pre da se sprema zbog bakterija kad je meso u pitanju. Povrce i voce se zamrznuto lako kuva, pa to nije pitanje. Kuvanu zamrznutu hranu (osim spanaca i pecurki) isto tako stavljam odmah na sporet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja sam mislila da je to brzinsko odmrzavanje skroz nezdravo,i kad ubacim npr kockicu neceg zamrznutog odmah da se kuva,posle samo kukam joj dal sam smela to da uradim. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja sam mislila da je to brzinsko odmrzavanje skroz nezdravo,i kad ubacim npr kockicu neceg zamrznutog odmah da se kuva,posle samo kukam joj dal sam smela to da uradim. :(

Brza termicka obrada znaci da su male sanse da se 'nakote' bakterije. Nista drugo. Niti ti hrana menja ukus, niti gubi teksturu, ni boju.

Danka, to je moj stav. Ne mora biti ispravan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Brza termicka obrada znaci da su male sanse da se 'nakote' bakterije. Nista drugo. Niti ti hrana menja ukus, niti gubi teksturu, ni boju.

Danka, to je moj stav. Ne mora biti ispravan.

Moguce ali jato sigurno nosam tek onako usvojila da je brzo odledjavanje stetno,verovatno sam negde procitala.Znali neko sta je ustvari tacno?

Mada ova tvoja teorila itekako ima veze i logike. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tako ja nekad imam svoje teorije B)

A valjda ce se neko naci da kaze sta je najbolje. Ja sam citala da je najbolje hranu odmrzavati u hladnoj vodi. Meni je to gubljenje vremena. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada pripremam bebi brokoli,taj miris mi jako smeta.Tera me da povracam,ne mogu nista da jedem,i taj ukus i miris mi ostaje po 2 dana.Ne volim ga nikako do te mere da mi se gadi da pripremam,ali zbog nje moram.

Postoji li nacin da neutralisem miris brokolija dok se kuva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postoji li nacin da neutralisem miris brokolija dok se kuva?

Koliko znam, ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

BOJIM SE SAMO DA CU I BROKOLI PRESTATI DA PRIPREMAM KAO STO SAM I KELERABU ZBOG NEPRIJATNOG MIRISA.

Znam da nebi smela to ali jednostavno je samo izbegavam po zamrzivacu i guram u coskove nesvesno.Tako ce izgleda biti i sa brokolijem. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo baš sumnjam jer je to zbilja nezgodacija. Jedino da imaš dobar aspirator i kuvanje uz stalno otvoren prozor a šerpa da bude otklopljena. To je što se tiče kuvanja e sad nisam imala iskustva sa kuvanjem na pari. Možda to nešto manje širi miris karfiola?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

BOJIM SE SAMO DA CU I BROKOLI PRESTATI DA PRIPREMAM KAO STO SAM I KELERABU ZBOG NEPRIJATNOG MIRISA.

Znam da nebi smela to ali jednostavno je samo izbegavam po zamrzivacu i guram u coskove nesvesno.Tako ce izgleda biti i sa brokolijem. :(

Šteta je da detetu uskraćuješ tako dve vredne namirnice. Možda taj dan neko drugi da pripremi obrok za dete?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Počeli smo da koristimo sirće od pirinča. Dobar je za imunitet (posebno za decu) i u opšte nema jak šmek. Naprotiv baš je prijatnog ukusa i arome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Počeli smo da koristimo sirće od pirinča. Dobar je za imunitet (posebno za decu) i u opšte nema jak šmek. Naprotiv baš je prijatnog ukusa i arome.

A od kog uzrasta sme da se daje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I na aparatu izlazi para na vrhu manje se oseca,ali se ipak OSECA.

Znam Phoenix,nadam se da necu izbaciti iz ishrane.Ne postoji mogucnost da neko drugi pripremi,jali bas mis smeta da se bas lose osecam.

Ipak se moram zrtvovati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I na aparatu izlazi para na vrhu manje se oseca,ali se ipak OSECA.

Znam Phoenix,nadam se da necu izbaciti iz ishrane.Ne postoji mogucnost da neko drugi pripremi,jali bas mis smeta da se bas lose osecam.

Ipak se moram zrtvovati.

Danka hajde probaj da ga kuvas zajedno sa krompirom,kazu da krompir kupi svu so i mirise od ostalog povraca kada se zajedno kuvaju!ja licno nisam probala pa ne znam da li pali,ali ti pokusaj nista te ne kosta :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

HVALA,Uhhh samo kad se pomislim krece mi neka voda na usta kao da cu da povratim...

Moram to isprobati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danka...upali mirisni štapić pored kuhanja :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danka...upali mirisni štapić pored kuhanja :lol:

Ha,ha ni njih ne podnosim.mm ih uvece pali u dnevnom boravku,a ja onda da on ne vidi ustajem nocu i otvaram balkon da se izluftira.

Inace mirise ne podnosim i ne parfemisem se.Imam Eskada Magnetizmo,samo njega mogu,ali evo vec 3 godine koristim tu istu bocicu i jos uvek je puna.

OT je ali samo da objasnim da ne podnosim nikakve mirise,pa ni hrane....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajoooj...ne znam šta da ti kažem...a maska na nos? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajoooj...ne znam šta da ti kažem...a maska na nos? :P

E dobro si me setila.Sad cu da idem u vojni otpad da uzmem GAS MASKU,tako mi nista nece smetati.... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

p0118.gif

Gas maska i uništavanje kelerebe...aaaaccccaaaa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I tako.......dzaba svi ovi ovde saveti u vezi ishrane,ovoga,onoga kada smo 'napumpani' lošim vibracijama <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za one koje poste, evo nekoliko savjeta nutricioniste....

Pravilnim izborom namirnica možete da obezbedite dovoljan unos kako kalcijuma tako i svih nutritivnih elemenata. Međutim, za zdravu primenu i izbor namirnica neophodno je znati i primeniti neka pravila.

KALCIJUM

Da bi se hranom životinjskog porekla unelo dovoljno kalcijuma, potrebno je svakodnevno uneti na primer 200 gr. mleka - jedna šolja i 70 gr. sira ili 2 šolje mleka ili jogurta i 40gr. sira.

Namirnice biljnog porekla mogu takođe da zadovolje potrebe za kalcijumom pre svega mak koji je veoma bogat izvor kalcijuma, zatim, rogač, suve smokve, badem, lešnik, pasulj, lisnati kelj, susam.

Namirnice sa srednjim sadržajem kalcijuma su blitva, salata endivija i bob. Da bi se zadovoljile dnevne potrebe najbolje je kombinovati razne vrste biljnih namirnica. Dakle, jedite integralne žitarice, pšenicu, raž u obliku hleba ili integralnih pahuljica, tako ćete obezbediti četvrtinu dnevnih potreba.

Mak i jezgrovito voće, mogu da vam obezbede do 40 odsto dnevnih potreba kalcijuma. Na primer, 25 gr. maka oko 2 pune kašike ili kombinacija suvog i jezgrovitog voća na primer 70gr. badema i isto toliko suvih smokava.

VOĆE

Od povrća birajte pre svega kelj, kelerabu i blitvu, koje bi trebalo da svakodnevno unosite kao prilog. Ako svakodneno jedete povrće obezbedićete dodatno vitamine, minerale i dodatne količine kalcijuma.

RIBA

Uvrstite u jelovnik morsku ribu. Cene su različite, ali ne zaboravite da su i jeftinije morske ribe izuzetno zdrave.

SAVETI

1. Ishrana treba da bude raznovrsna, i jednostavne pripreme, bez mnogo masnoće i duge termičke obrade

2. Koritite maslinovo ulje hladno ceđeno, kombinujte u ishrani sa hladno ceđenim uljem od bundeve, susama, zrna grožđa.

3. Morska riba ne mora da bude skupa, papalina i skuša su odličan izbor.

4. Izbacite belo brašno koristite integralno, kao i integralnu testeninu. Med umesto šećera, smanjite unos soli i masnoće.

Primer jelovnika

Doručak: musli (dodajte badem, orah, lešnik po izboru, suve smokve, šljive, kajsije) prelijte čajem ili mlekom od soje ili pirinčanim mlekom

parče integralnog hleba sa namazom od tunjevine ili sardine (najbolje je da je sami napravite)

Užina: jabuka, pomoranža, par zrna badema i jedna smokva, suva šljiva, kajsija

Ručak: razne čorbe od povrća, sa pečurkama, krompirom povrće sa integrlnim pirinčem i pečurkama ili pasulj sa salatom ili turšijom morska riba sa krompir salatom ili blitva i krompir

Užina: pečena bundeva ili pečene jabuke, zaslađene sa malo meda, kompot od jabuka sa suvim voćem

Večera: tanjir integralne testenina sa makom (zasladite sa malo meda) integralna testenina ili pirinač sa pečurkama slično kao doručak.

Preuzeto sa http://zena.blic.rs/Zdravlje/6073/Srecan_post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

VOĆE

Od povrća birajte pre svega kelj, kelerabu i blitvu, koje bi trebalo da svakodnevno unosite kao prilog. Ako svakodneno jedete povrće obezbedićete dodatno vitamine, minerale i dodatne količine kalcijuma.

Preuzeto sa http://zena.blic.rs/Zdravlje/6073/Srecan_post

Jao, kako su samo pismeni ovi iz Blic zene :lol::lol::lol:

Izvini, Vuko, znam da si prekopirala tekst, pa nisam mogla da odolim. Obozavam te nase 'magazine', puni su jevtinih i nepismenih saveta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.