Vino

odgovora

Objavljeno

Da li ste "vinopija"?

Koliko cesto pijete vina?

Koliko se razumijete u vina?

Šta preferirate crno ili bijelo vino?

Ja OBOZAVAM dobro vino (naravno sada ga ne pijem ali govorim uopsteno). Na njih me je "navukao" moj otac sa kojim sam gotovo svaki dan, uz rucak znala popiti deci vina (i opet cu samo da rodim/prekinem dojiti). Taj ukus mi bas nedostaje poslije klope ili jos bolje, uz pecenu ribu - MLJAC :)

Inace volim blaza bijela vina kao sto su muskantna vina, Vukoje - 100-ta suza je jako fino vino

Sto se crnih tice fenomenalan mi je Dingac kao i svako domace crno vino :) pogotovo kupinovo.

Roze nisam mnogo pila ali moze da prodje bilo koje sampanjsko roze vino. Inace Rozen ne pijem jer je dovoljna jedna casa da se napijem (tako utice na mene) a cilj mi nije da se napijem nego da uzivam u njemu ....

Kakvo je vase vidjenje prema ovoj vrsti pića?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Volim vina, posebno događaje uz koja vezujem degustacije istog...

Područje iz koga potičem je usko vezano sa uzgojom vinove loze, pa samim tim mi se urezalo u korjene...Kad bi se svi trsovi daruvarskog vinograda poredali jedan do drugoga, prvi bi bio u Daruvaru, a zadnji u Beču.

Preferiram bijela vina, prošek mi je izvanredno...ali u svakoj prilici više pijemo Rizling iz sorte Graševina...

Volim vina iz Hvarskog vinogorja...npr Plavac...divna kombinacija uz morske specijalitete, nezamjenjiv spoj ukusa i mirisa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Plavac nisam pila tako da ne mogu da komentarisem a Prosek je stvarno za 10 :)

Moji su nekada prije pravili domace crno vino ali ta tradicija je prestala sa početkom devedesetih. Sada nema ni V od tih vinograda .....

Vrhunska Mostarska vina su mi takodje finog okusa a Hrvatska ima stvarno fenomenalnih vina pogotovo porodicne vinarije koje jos nisu uspjele da brendiraju svoja vina i plasiraju se na tržište .... Kada god idemo na more svratimo do nekih vinarija i kupimo, nisu poznata ali su vrhunskog kvaliteta ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste "vinopija"?

Koliko cesto pijete vina?

Koliko se razumijete u vina?

Šta preferirate crno ili bijelo vino?

Ja OBOZAVAM dobro vino (naravno sada ga ne pijem ali govorim uopsteno). Na njih me je "navukao" moj otac sa kojim sam gotovo svaki dan, uz rucak znala popiti deci vina (i opet cu samo da rodim/prekinem dojiti). Taj ukus mi bas nedostaje poslije klope ili jos bolje, uz pecenu ribu - MLJAC :)

Inace volim blaza bijela vina kao sto su muskantna vina, Vukoje - 100-ta suza je jako fino vino

Sto se crnih tice fenomenalan mi je Dingac kao i svako domace crno vino :) pogotovo kupinovo.

Roze nisam mnogo pila ali moze da prodje bilo koje sampanjsko roze vino. Inace Rozen ne pijem jer je dovoljna jedna casa da se napijem (tako utice na mene) a cilj mi nije da se napijem nego da uzivam u njemu ....

Kakvo je vase vidjenje prema ovoj vrsti pića?

Uhhhhhhhhh,sad me podenu :lol: Sangrija u velikim kolicinama,sa vocem i domace crno,slatko vino koje nabavljam od jednog coveka.Dok ga pijes nista a posle...Sto bi rekli ovde u selu "ubiva na mesto" :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obozavam crna vina, poluslatka, suva, nemam neko odredjeno... Pijem ih uglavnom u gostima, restoranima, kuci nemam naviku, mada bi valjalo popiti pola case crnog vina dnevno -_- , mozda i pocnem, ovako predvece uz komp ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ljubitelj vina,ali ne preterani ,kupinovo vino po meni nosi pobedu

....pa onda sva ostala.... ;)
zlatibor voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo kupinovo i od borovnice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Volim crna vina, ali se bas ne razumijem u njih... :rolleyes:

Najvise mi se svidja kupinovo vino koje prave mm-ovi, a kada kupujem, obicno kupim "Medvedju krv", ali moze i bilo koje drugo, jer ga obicno pijem kao bambus. Samo da prestanem da dojim, pa ce casica vina ispred tv-a i cigareta biti svako vece "na repertoaru"! :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo kupinovo i od borovnice.

i od visnje :)

Crno kada pijem,onda je to bambus

A inace nemam osetljiva nepca da prepoznam kvalitetno vino :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nisam probala od visnje a ni od borovnice....gde imaju da se nadju....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

visnjica.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jaoooo bas mi primamljivo izgleda....hvala Filipa:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nisam probala od visnje a ni od borovnice....gde imaju da se nadju....?

U vecini hiper marketa po BG

kao i u podrumima pica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moracu da posaljem muzica u potragu...:):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pazi samo na kolicinu zbog trudnoce...jer mozes lako da se zaneses koliko je ukusno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u svemu imam kontrolu...samo u slatkisima jos nisam uspela...xexex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uf, i meni krenu voda nausta kada sam vidjela ovu sliku sto je Filipa postavila >(

mljaaaaac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlična tema.

Uvek sam bila ljubitelj vina. Nekako na mene deluje predivno i zaista uživam u čaši do dve jednom nedeljno. Kada sam se preselila u Francusku naučila sam kako se i kada pije vino, koja vrsta uz koje jelo... Drage moje, koliko jedan obrok može biti uživanje ukoliko je propraćen pravim vinom... ne mogu vam opisati. Jedino, ovde se piju malo veće količine što ne mogu da propratim. Uvek se držim do dve čaše uz obrok, više od toga sam samo nekada sebi dozvoljavala kad izađem u grad jer se granica bontona tu znatno pomera u odnosu na večere i restorane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takođe sam ljubitalj vina, pogotovo uz ručak ili uveče pred spavanje. Kada negdje odem obično pijem vino. Nisam baš neki stručnjak za vina ali znam da prepoznam kvalitetno vino i imam specifičan ukus. Preferiram više crna vina...

crno_vino_u_casi.jpg

Takođe mi se sviđa kupinovo vino.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo nešto za ljubitelje vina, koji kao i ja nisu baš upućeni...

* Kako biste bili sigurni u izbor kojim ćete iznenaditi svoja čula okusa i mirisa, provjerite svoj instinkt natuknicama o primjerenom izboru vina uz jelo na vašem stolu

Kao aperitiv uobičajeno je poslužiti: suhi pjenušac, šampanjac (francuski slatki), poluslatki pjenušac, bijelo suho i/ili slatko vino, sherry, porto, bermet ili prošek

Uz predjela, hladetine i namaze nećete pogriješiti poslužite li bijelo vino ovih karakteristika: suho, polusuho, lagano slatko

Jela na bazi ribe također idu uz bijela vina, ona suha i ljupka te pjenušce isto tako suhe.

Pršut i suhomesnati proizvodi poslužuju se zajedno s roze svijetlim i suhim vinima, ali ni bijelo suho vino nije loš izbor

Guste juhe, paštašute, rižota s umakom od riba ili mesnim umakom uglavnom prate bijela suha vina, zatim roze i mlada crna vina.Dok juhe s umakom od riba i kamenice podnose i robusnija vina s višim postotkom alkohola

Pržena ili pohana riba, škampi s roštilja, sa ili bez umaka izvrsni su uz bijelo suho robusno vino. Dok ribe pečene na ražnju i roštilju te rakovi, školjke i kavijar obavezno idu uz jaka bijela i crna vina, suhi bijeli pjenušac ili bijela aromatična vina

Uz jaja pripravljena na različite načine, ili poslužena s pršutom i sirom, obavezno se poslužuje bijelo suho ili ružičasto vino, a kao mogućnost tu je i crno lagano frizirano vino.

Žabe, puževi i jegulje kao specijaliteti zahtijevaju bijelo vino.

Kada je riječ o mesu, bijelo meso i ono lagano ispečeno na roštilju upotpunjuje se sa crnim suhim i mladim vinom. Ukoliko se radi o tamnom mesu, domaćoj i lovnoj divljači neizbježna su izrazito puna i jaka, stara robusna vina.

Velike razlike u odabiru vina su kombinacije sira s tjesteninama. Sirevi s mekanom tjesteninom zahtijevaju Rose i crno mlado vino, dok se sirevi s tvrdom tjesteninom, ribani ili uzavreli poslužuju u kombinaciji s crnim starim robusnim vinom.

Deserti uglavnom idu prema izboru slatkih, likerskih i pjenušavih vina. Ukoliko se radi o voću, bijelo slatko, pjenušac i likersko Rose neizbježan su izbor. Uz voće se poslužuju i slatki bermet te likersko crno staro slatko vino.

Slastice poput kolača i sladoleda idu dobro u kombinaciji sa specijalnim likerskim vinima, polusuhim pjenušcima i aromatičnim slatkim vinima. Dok suhe slastice, one bez čokolade, dobro podnose pjenušce starijeg godišta, bijela slatka i poluslatka vina te sherry, porto, suvarak ili prošek.

zlatibor voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

*Da bi se napravilo dobro vino, najvažnije je prije svega kvalitetno grožđe. Da bi se kušalo vino, ispitalo boju, ustanovilo da li je bistro ili mutno, odredilo da li se osjeća miris voća, cvijeća ili nečega drugog, usnama odredilo teksturu i punoću, najvažnija je prije svega pravilno izabrana čaša.

Grožđa se jako razlikuju i kvaliteta i aroma grožđa ovisi o položaju zemljišta, kvaliteti zemlje i načinu na koji se grožđe obraduje.

Kušanja vina jako ovisi o izgledu čaše i bistroću i boju vina najjasnije ćemo spoznati ako čaša ima prozirno nebrušeno staklo, tanke stjenke i čašku poput cvijeta tulipana. Izaberete li se pravilno čašu, vino će dati sve od sebe.

Bijelo vina pri posluživanju trebaju biti hladnija nego crna. Isto tako aromatičnija vina treba poslužiti hladnija od onih prigušenijih aroma. Snažnija vina bilo bi dobro istočiti sat ili dva u posebne pokale (dekantere) kako bi ih prozračili i dopustili da razviju sve mirise zarobljene višim alkoholima.

Vrsta vina određuje čašu.S šest tipova čaša možemo pokriti kvalitetno gotovo sva vina.

439.jpg bordoški pokal

438.jpg čaša za burgundac

442.jpg čaša za pjenušac

Visina nožice čaše utjecati će na toplinu koju dlan prenosi na vino, uvjetujući različito razvijanje i širenje okusa i mirisa vina.

Oblik čaške stvara različite kontakte vina s našim osjetilima i čaša koja se pri vrhu sužava koncentrira i usmjerava miris dok otvoren vrh čaše otvara i miris.

Crvena i crna vina upravo zbog topline dlana oslobađaju i puštaju svoje arome i mirise i za njih je najbolja čaša veća čaša s niskom nožicom. Pa tako npr. cabernet sauvignon treba piti iz okruglog bordoškog pokala, dok crni pinot treba točiti u čašu za burgundac.

440.jpg čaša za chardonnay

437.jpg čaša za porto

441.jpg čaša za rizling

Šampanjci, bijela i rose vina, poslužuju se rashlađeni na određenu temperaturu i ne trpe toplinu dlana te je u tom slučaju najbolji izbor čaša s viskom nožicom.

Dachy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da probamo da ozivimo ovu temu malo, jer izmedju ostalog ovo je moj posao :)

Ako se neko prikljuci rado cu pomoci u vezi sa svime vezanim za vino, ali prvo svi da imaju na umu.

Najbolje vino na svetu je ono koje se Vama svidja, nebitno sto pricaju sa cim i kakvom klopom se kombinuje, jer to je deo koji vecina ljudi nikad ni ne otkrije, dok za ljubitelje vina tj one koji vino vole da popiju, neka samo uzivaju u onome sta im odgovara :)

Dachy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Piši nam malo i o poslu, uzgajaš grožđe, praviš vino ili si samo neki degustator, distributer...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O opslu nema sta da se pise, propast kao i sve ovde, inace uvozim vina iz Spanije i distribuiram ih sirom Srbije, mada najvise po sistemima ( mercator, idea, metro...) ali u poslednje vreme sam se vise bacio na catering,tako da sam i kuvar po zanimanju dok moja trudnjaca uziva.

Inace zelja mi je da imam svoj vinograd jednog dana, i da buduce bepcice posto ih planiram brdo vodim i ucim da prave vino.

Samu ljubav prema vinu su mi usadili moji bivsi partneri spanci, tako da sam usao u taj svet 2005 god i dalje ne izlazim iz njega.

Ne znam sta bih pisao, ako imate nekih pitanja, lakse mi na njih da odgovaram, kao na ispitu :)

Dachy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O opslu nema sta da se pise, propast kao i sve ovde, inace uvozim vina iz Spanije i distribuiram ih sirom Srbije, mada najvise po sistemima ( mercator, idea, metro...) ali u poslednje vreme sam se vise bacio na catering,tako da sam i kuvar po zanimanju dok moja trudnjaca uziva.

Inace zelja mi je da imam svoj vinograd jednog dana, i da buduce bepcice posto ih planiram brdo vodim i ucim da prave vino.

Samu ljubav prema vinu su mi usadili moji bivsi partneri spanci, tako da sam usao u taj svet 2005 god i dalje ne izlazim iz njega.

Ne znam sta bih pisao, ako imate nekih pitanja, lakse mi na njih da odgovaram, kao na ispitu :)

Volis li desertna vina? Od kojih sorti grozfja se dobijaju i koje bi mi preporučio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.