Standard, finansije

odgovora

Objavljeno

Seceru u svemu slazem.Najgore je sto ovde kad nema posle nema nikakvog posla-ni onih poslova kojeg bi se stideli,mada ja mislim da rad nije za stid.Ja ne dobijam ni od biroa,tako da cu bti primorana da pocnem da radim cim Ana pocne jesti kasice-tj.cim budem mogla da odsustvujem 4sata svakog radnog dana(ako me zaista budu cekali do tad),i oberucke cu se prhvatiti posla... A mislim da ce mi se pritom svaki dan odlomiti mali delic srca sto je tako malu ostavljam sa bakom,kad joj je mesto jos pored mame... :(

Inace,radila sam u pekari,pa prodavala skutere,pa kompjutere,pa postala knjigovodja,a inace sam medic.sestra i radila u struci oko 3god.! :) Tako da je kod mene zaista sta mogu-radim... :)

...a ne stide se sto zive u nekoj shupi i voze bmw=a to zaista ne razumem... :blink:

Ps:OT,onaj biznis polako planiram,mooozda za 1-2god.i bude nesto od toga.... Ako skontam kako mogu "izigrati" sanitarnu i ostale inspekcije,da bih sa minimalnim ulaganjem krenula...

ALI,samo se nadam da gore od ovoga nece biti . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imamo sta da jedemo,ni skromno a ni luksuzno,da isplatimo racune i dva kredita i retko kad nam pretekne do prvog :(

O vecerama van kuce mozemo samo da sanjamo,mogli bi da priustimo neki izlazak u grad jednom mesecno i to je to,garderobu ne pamtim kad smo sebi kupili ako se izuzmu carape ili tako nesto slicno,mada se ja i ne zalim,imam divnu porodicu,imam,doduse ne sredjen dom,ali je ipak dom,jedino je problem sto cu ostati bes posla posle porodiljskg i to ce biti veeeeliki problem jer neznam dal cu brzo naci novi pa sam zato pocela da razmisljam da nesto zapocnem sama,ali nemam cima,jedino da uzmem nesto sto zavod nudi a sto rece chi tu je i sanitarna,trzisna i ostale inspekcije :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za mene bi bio sasvim normalan standard kad bi imali auto koji je mladji od 10 godina( a ne 20!), da dva puta mesecno mozemo da odemo na izlete_jednodnevne ili dvodnevne, jednom nedeljno na klopu, jednom godisnje na odmor preko 20 dana.

Sad, ne pricam o slobodnom vremenu nego o parama.

Ovako, mi smo srecni sto imamo stan u vlasnistvu, auto_ ma kakav ali ispravan, u proseku odemo na izlete 2 put mesecno, na klopu jednom u dva meseca i na odmor idemo uvek na 30 dana.

To znaci da je nama standard sasvim OK po mojim merilima :D sa obzirom gde zivimo.

Drugo pitanje je kad smo nesto sebi kupili, stvar je prioriteta, da li nam curi bojler, a mi idemo na izlete ili kad cemo kupiti masinu za sudove kad idemo 30 dana na more.

Dakle, razmislila sam dobro: protezemo se koliko smo dugacki. Nikom nista ne dugujemo. Nemamo sve sto bi zeleli, a opet zivimo sasvim normalno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako baratate sa novcem?Da li stedite i na koji nacin? Racionalni ili "od danas do sutra"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

baratam i rukama i nogama ... bukvalno

Imamo stalna primanja ali pored toliko obaveza ..... ni sama ne znam kako uspjevamo!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako baratate sa novcem?Da li stedite i na koji nacin? Racionalni ili "od danas do sutra"?

Štedimo za nešto. Sad su to kola. Ne volim dugove, muka mi je od stiskarenja ali hoću auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno nema sta da se stedi,brzo se potrose(ne trosimo na nepotrebne stvari)al para nikad dosta :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako baratate sa novcem?Da li stedite i na koji nacin? Racionalni ili "od danas do sutra"?

Ovo je period kada i mm i ja imamo manje posla tako da se sada trosi ona ustedjevina od poslova koje smo imali letos. Sto se tice generalno "stednje" to se kod nas svodi upravo na formiranje ovog fonda za crne dane a sve sto je preko toga ulaze se u dalju proizvodnju i suprugovu firmu tj. investiranje. Pazite devojke nisu to neke pare ne baratamo sa desetinama hiljada evra vec mozda sa dve tri hiljade ali malo po malo pa... tako se valjda i pocinje.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stedila bih, kada bih imala sta... Inace, u debelom smo minusu, zbog toga sto ne mozemo da ne pomognemo mm-ovim, i onda kada ni mi nemamo dovoljno... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da, ispada kao da zivimo od danas do sutra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi upravo trosimo ustedjevinu i kad je potrosimo , valjda ce tad da padne neki veliki posao..:), u suprotnom smo ga :o:o:o .

inace sa novcem kako kad znam. Nekad sam jako racionalna, a nekad se vratim iz kupovine sa milion nepotrebnih stvari....ali uglavnom pazim.

Inace trudim se da budem racionalna sa strujom, vodom i tako tim stvarima.U supermartketu naravno uvek pratim akcije itd...hiljadu malih trikova koje se na godisnjoj bazi isplate....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga secerna kolegenice :P

podeli pls te trikove sa nama,mozda uspe nesto i da mi pretekne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pare se cuvaju kada se imaju.Ja i mm sada radimo za plate cija je cifra veoma smesna.Ali dve su pa je ok.Struju ne placamo,fiksni nemamo...Ono sto ne moram necu da platim.Moji u selu imaju nekih namirnica na pretek(brasno,povrce,voce...)tako da mi stalno donose.Imali smo prosle godine velike pare u rukama i na nama je bilo da odlucimo sta cemo s njima.Obezbediti zivotni prostor ili potrositi na manje vazne stvari(novi auto,letovanja,garderoba...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga secerna kolegenice :P

podeli pls te trikove sa nama,mozda uspe nesto i da mi pretekne...

ahahaha, pa nisu to neki trikovi, nego neke sitnice.Npr

-koristimo samo sijalice koje stede struju. One jesu u startu skuplje ali se isplate na godisnjem nivou

-cim izlazim iz sobe , gasim svetlo u toj sobi.takodje kazu da vadjenjem kabla iz uticnice u toku noci kad se ne koristi smanjuje potrosnju energije na godisnjoj bazi za 20% :blink::blink: . ai ja to ne primenjujem :unsure:

-palila bih masinu za ves samo kad je jeftina struja, ali kod mene nema jeftine struje

- pratiti u supermarketima akcije, i kad su akcije necega sto koristim stalno npr ulje, deterdzent, sampon, balzam, kupka i bilo sta sto duze stoji, onda kupim po 5-6 komada. npr sa pelenama sam uvek tako radila. i za ove 3 godine nikad nisam kupila pelene po punoj ceni...:) isto tako i sa vlaznim maramicama

- pre svake velike nabavke, napisati na papiru sta se kuva te nedelje otplike i to napisati na spisak....tako se izbegne milion nepotrebih stvari ili bacanje viska hrane.

- kupovati garderobu za nas (posto je za decu to malo nemoguce) iskljucivo na rasprodajama (ne znam koliko je ovo primenjivo u srbiji)

- uvodjenjem pre paida umesto post paida.ne znam koliko je ovo jeftinije u srbiji.

- pitam sebe pre nego sto kupim nesto "da li mi je ovo zaista potrebno?"...mada kod mene je uvek odgovor DA :lol: , pa cak i za gluposti...

- ne bacati pare na casopise, novine, sve to ima na netu

- takodje sve sto mi nije potrebno u kuci prodam na ebay-u i tu odmah dobijem neki cash, ne znam kako funkionise ebay u srbiji, ali npr imate limundo.com

-takodje kupujem online ako je jeftinije

- ne nositi uvek novcanik tacnije pare i kartice sa sobom...da ne bi doslo do neke nepotrebne kupovine

- sto manje jesti napolju...vec praviti u kuci...

- nikad ne ici u supermarket gladan, da ne bi kupio milion nepotrebnih stvari za jelo.ahahahahaha

itd itd..ovo su neke stavke kojih se ja nekad pridrzavam a nekad ne,sve zavisi kako mije tog meseca finansijksi..ali uglavnom da.....

i to sve jesu sitne stvari ali se na godisnjoh bazi oseti razlika..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pare se cuvaju kada se imaju.Ja i mm sada radimo za plate cija je cifra veoma smesna.Ali dve su pa je ok.Struju ne placamo,fiksni nemamo...Ono sto ne moram necu da platim.Moji u selu imaju nekih namirnica na pretek(brasno,povrce,voce...)tako da mi stalno donose.Imali smo prosle godine velike pare u rukama i na nama je bilo da odlucimo sta cemo s njima.Obezbediti zivotni prostor ili potrositi na manje vazne stvari(novi auto,letovanja,garderoba...)

bravo za izbor. stan je ipak najbolja investicija uvek!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi kuburimo za sada sa jednom platom, ali se nadam da ce uskoro da padne neki poslic za mene :) Ja se trudim da pristedim i prvo obezbedim dete a onda sve ostalo dok mm voli da trosi. Kad dobije platu razbaca se pa se onda stiska, ali na kraju njega zaduzujem za snalazenje sa parama tako da ja ne razmisljam previse o tome. On mi je sam rekao da se opustim, on ce da se nervira za oboje :D

Veliko nam je olaksanje sto nismo podstanari, a opet zivimo sami i niko nam ne zaviruje u dzep!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pare se cuvaju kada se imaju.Ja i mm sada radimo za plate cija je cifra veoma smesna.Ali dve su pa je ok.Struju ne placamo,fiksni nemamo...Ono sto ne moram necu da platim.Moji u selu imaju nekih namirnica na pretek(brasno,povrce,voce...)tako da mi stalno donose.Imali smo prosle godine velike pare u rukama i na nama je bilo da odlucimo sta cemo s njima.Obezbediti zivotni prostor ili potrositi na manje vazne stvari(novi auto,letovanja,garderoba...)

Kako ne placas struju,ni ja nemam fiksni to je bacanje para samo pretplata bzv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako baratate sa novcem?Da li stedite i na koji nacin? Racionalni ili "od danas do sutra"?

Ne baratam, dobijem platu i odmah ga prosledim :)

Nekad se i ja pitam kako se snalazimo, za osnovno imamo, a '' ne osnovno'' mi i nije potrebno :), dakle trenutno nismo u mogucnosti da stedimo (veliki stambeni kredit, a meni je godinu dana bila manja plata zbog porodiljskog), od kako radim, bolje je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako ne placas struju,ni ja nemam fiksni to je bacanje para samo pretplata bzv

Pa 3 sprata su povezana na jedan strujomer i to placaju roditelji od mm :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo veliki stambeni kredit, na koji nam ode pola primanja. A stan nam nije velik. <_< Naravno, kamate su ogromne, pa cemo stan dva puta otplatiti dok ne stigne penzija.

Mm jedini ima stalan posao. Ja radim u privatnoj skoli i moram i sad da radim, jer ako odem na porodiljsko, ne verujem da cu se tako lako vratiti.

Uz to, oboje radimo i privatno, Tu kapne neka para, ali ne mozemo previse, jer sami zivimo i nema ko da pricuva decu, ako se mi ne organizujemo. Bukvalno imamo raspored na koji on pise svoje privatno i ja svoje casove, da se ne desi da imamo istovremeno, jer nema ko da bude sa decom.

Ustedimo malo, ali uz ova poskupljenja, sve ode na racune, hranu i hemiju, tek ponesto na odecu i igracke.

Ove godine ne planiramo more, kao ni (osim prosle)prethodnih 3. To je glavna usteda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Resih da otvorim ovu temu jer dugo vremena razmisljam kakav nam je standard.

Ne mislim u globalnom smislu drzave vec porodicno...

Koliko se promenio u zadnjih par godina...meseci?

Da li ste zadovoljne svojim standardom?

Sta je to sto nam uvek nedostaje?

Da li ste u dugovima zbog 'boljeg' standarda ili samo zbog obaveznih troskova?

Kako vidite svoj nacin zivota za par godina?

I jos... kljucno pitanje:

Sta smatrate troskovima, a sta zadovoljstvom?

ja samo gledam sta se sve izdesavalo tokom moje trudnoce tj za tih 9 meseci 2010.kad sam ostala trudna u januaru ,neke stvari nisu bile ni u najavi,do vremena kad sam se porodila,doslo je do nestasice mleka,cena goriva je skocila nekoliko puta,pocelesu da skacu cene komunalija,htane...ulje je dolazilo iz robnoh rezervi,iz toplane zavrnuli slavinu za grejanje....

nisam prezadovoljna svojim standardom,ali jos uvek nije toliko prenapregnut da bih se zalila.

ono sto mi uvek nedostaje je vise novca za putovanja,vidim da ce ove godine i letovanje biti ,,misaona imenica``.

nisam u nekim dugovima,ali se uvek oslanjan na dozvoljeni minus.obavezni troskovi mi nisu dosegli neku neodrzivu granicu,ali postaju sve vece opterecenje.skocilo je grejanje i toplavoda pa mi je racun za informatiku veci za 2500,a nisamo se bas ogrejali ove zime,zato u spavacoj,zbog bebe stalno koristim uljani radijator da dogrevam,pa mi je racun za struju udvostrucen.

troskovi su za mene rezije,hrana spada i u nuzdu i u zadovoljstv jer kad kupujem ,kupujem ono sto volim i sta mi treba.zadovoljstvo je nakit,parfemi,bolja garderoba.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zaboravih da kazem da sam pre bebe bila mnogo lezernja u odnosu prema novcu(iako ni sad nisam preterano stisnuta,ako netso treba,kupuje se,ima dasae rode pare ako treba,posebno za bebu).bez obzira koliko dasam trosila uvek samse izvlacila i nisam bila u preteranim dugovima,tako dasma sebi davala oduska...i sad dodjem u fazu hocu ovo,ono i ono...ali sam svesna da ne mozemo sve da isforsiramaopakad makar deo ostvarim budemzadovoljna.

sve sto zelim je u sustini da imamsvoj stan,novija kola,damogu da poplacam racune,frizider bude pun,kupim ponesto od garderobe i putujem bar 2 puta godisnje .dakle nikakav luksuz,samo malo bolji standard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je počela da kasni plata, sad smo se zadužili po kartici jer smo kupili auto, nismo bili na moru jer tad mm nije radio a i otplaćivali smo nameštaj. Ove godine ne znam kako ćemo na more sa bebom i bez para, jer mi se nešto ne smeši iznenadno uvećanje budžeta, ali mačka mi je debela, čekam bebu, ne koljem se previše sa mužem a more...jbg možda neki septembar u CG ako uspemo da se sastavimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.skocilo je grejanje i toplavoda pa mi je racun za informatiku veci za 2500,a nisamo se bas ogrejali ove zime,zato u spavacoj,zbog bebe stalno koristim uljani radijator da dogrevam,pa mi je racun za struju udvostrucen.

troskovi su za mene rezije,hrana spada i u nuzdu i u zadovoljstv jer kad kupujem ,kupujem ono sto volim i sta mi treba.zadovoljstvo je nakit,parfemi,bolja garderoba.....

Nama je informatika 9000,a moramo jos da dogrevamo. Sta reci!?

Mi ove godine necemo na more. Mozda neki izletic, ali i to je pitanje. Mm vija dezurstva, ja radim privatno(posto sam ostala bez posla u trudnoci, jer nisam bila jos primljena za stalno), pa opet nema dosta. Nama je kredit za stan velik problem. Ode nam pola primanja, a nije neki luksuz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NOVCA NIKAD DOSTA

mislim da relativno dobro raspolazemo novcem. mm radi, ja ne. ima dobar posao, u smislu da ima puno slobodnog vremena (radi na faksu) pa pored toga moze honorarno da radi i neke druge stvari vezane za svoju profesiju.. ubi nas ovaj kurs evra, kad smo poceli da zivimo zajedno imao je platu preko 700e a sad je to manje od 500e a sve ode gore. sto se tice marketa tu sam izricita u pogledu jeftinih stvari-ne kupujem. ne zato sto nesto umisljam vec sam iz godina i iskustva shvatila da je nekad skuplje u stvari jeftinije.. npr moja sestra je do skoro kupovala duplo jeftiniji prasak od mene i stalno mi se zalila kako nekad opran ves ponovo ubaci na pranje jer je prljav, racunica jasna: ode vise praska, vode, struje..

mi smo podstanari, drugo dete na putu. mislim da prilicno skromno zivimo, u smislu ne luksuziramo se nepotrebnim stvarima.. letovanje ne preskacemo-ove godine hocemo ali samo zato sto cu imati malu bebu, ali mozda ipak do zlatibora odemo malo(spremamo se i sad malo od nedelje).. ja kako ne radim i kuci sam sa detetom nemam potrebu za lepsom garderobom, cestim odlascima kod frizera i sl.. mm nije a ni ja tip za restorane i izlaske. povremeno odemo na picu ili narucimo kuci. meni su izlasci dosadili jos dok sam bila devojka, pa sad nemam ni volju ni zelju. dete sve ima, ali dosta se i dobije.. familija velika pa svi da mu kupe po trenerku.. ja nemam gde sa stvarima, ali bice za drugo kontam da se njemu mozda nece toliko kao Luki-on je prvi !!! recimo, opet primer : mi njemu pravimo cipelice po semi ortopeda, i treba da je sto cesce u njima i stalno ih i nosi. za zimu smo kupili cizmice kao za sneg i to je to, a moja dr je detetu za ovu zimu kupila (koji isto ima 2god) cizme, cipele, patofne i patike i to je sve kostalo oko 20000.. mislim da je to ne potrebno.. on nosi obucu 3-4 meseca i zar mu trebaju nike i cipele sve po 5000din???

ne oskudevamo ni ucemu, solidno idemo, za ono sto volimo uvek imamo.. tako smo navikli i ponekad se nesto i ustedi.. recimo, prosle god smo imali divno letovanje, 10 dana ohrid i jos 15 grcka i to nam je pokrila proslogodisnja ustedjevina- pa dobro, bar nismo otisli u minus..

tesko je placati kiriju i stedeti !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.