Standard, finansije

odgovora

Objavljeno

Kakva tema.. U njoj sam se bas pronasla. :D

Trosimo i vise nego sto mm zaradi. Kako? Pojma nemam.

Vodila sam evidenciju o troskovima, kupovala na snizenjima, odricala se svega i svacega, ali slaba vajda od toga... Mi smo u kreditu, a pri tom jos i u minusu... ogromnom! Kada sam nasla posao (iako je plata bila 250 km- to je nesto malo vise od 100 evra), bila sam presrecna! Ali, to je sve kratkorocno. Sada ne radim, ocekujemo bebicu, a kako ce biti od avgusta kada se rodi, ne mogu ni da zamislim.

Prije sam se nervirala, cupala kosu, na sve nacine pokusavala da ustedim koji dinar, ali sada sam se jednostavno pomirila sa situacijom. Zahvalna sam Bogu na zdravlju i ljubavi koju imamo, a ostalo ce se nekako nadoknaditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kakva bolna i potresna tema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam zanat, a i fakultetsku diplomu (sa kojom trenutno radim) i ona mi donosi dobru platu za naše uslove, ako to pukne, vraćam se na zanat, zato nisam išla u gimnaziju...Kriza je bila i pre ove zvanične objave, preživljavamo i to je sve, a na more idem u CG u najjeftinijoj varijanti, samo da ga deca upoznaju i vide, kada se vratimo bićemo u minusu jedno 6 meseci sigurno. Mi živimo na kredit iz meseca u mesec...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo privatnici,bavimo se prodajom kompjutera,servisom... a ja sam takodje knjigovodja(+sekretarica,+logista,+ma svasta,jos da pocnem i ja da sklapam kompove i moci cu i sama... :lol: ).Mi smo uzela taj kredit,uskoro pocinjemo da placamo... Inace,firma je postojala i pre ali smo bili suvlasnici,tako da smo imali iskustva i ranije,otvorili smo firmu pod drugim imenom(onu zatvorili,sad smo vlasnici),i krenuli sa tim kreditom.E sad,posto je kriza teza nego ikad do sad(u biznisu smo 5-6god.) nekad zna da bude bas bas tesko,a nekad je sasvim ok.Nazalost na more ne idemo ni ove god.,ova godina je finansijski "ko prezivi-pricace".Firme oko nas se zatrvaraju,sad samo moramo izdrzati i bice bolje... Ja bih ti rekla otvori,samo pazljivo!Pozajmi od nekog ako imas malo para,a ono sto ti drzava da ostavi sa strane za svaki slucaj,posto ces nekad ziveti kao carica a nekad neces imati za hleb-sve je moguce.Znaci samo pametno.A koliko znam ako otvoris obavezna si 2god.da radis-zato kazem pazi sa tim parama.I pazi da nadjes dobru knjigovodju,onda se neces mnogo brinuti oko inspekcija.Nasa poznanica je takodje pre 1-2god.otvorila radnju za rukotvorine,pravi cestitke,one slike za torte,... i jako joj lepo ide,skroz je mirnija,srecnija...

A inace,moj san je da jednog dana otvorim svoj restoran,ali tek je to tesko u ovoj nasoj jadnoj srbiji... :S

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U RS je ista situacija što se tiče privatnog biznisa, poreze ne možeš nadavati, a da ne pričam kako je sada kada su uveli fiskalizaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Suprug ima svoju firmicu i ja imam svoju firmicu B) . Mogla sam da biram da li cu celog zivota izdrzavati neciji hir :angry: i na kraju cekati da mi se "udeli" penzija a da se hranim u narodnoj kuhinji :unsure: ili da par godina se mucim ali posle da znam za sta je sve to bilo. :P

Dok se nisam udala nisam tako razmisljala. Suprug ima preduzetnicki duh pa me je malo razdrmao. ;)

I lepo je rekla ChiMama, imaces momenata da neces imati hleba da jedes (kod nas je to uglavnom decembar, januar i februar) ali ostatak godine vec moze da se zivi. Zato smo mi do sada radili (pored regularnih obaveza) za stek sa strane za te crne dane a sad zaradjujemo da bi investirali u dalji posao. U tu korist smo se odrekli i letovanja za ovu godinu (a i Emilija nam je jos mala da bi putovali do mora).

U principu odrices se nekih lagodnosti u korist razvoja privatnog poslica u nadi da ce ti se to isplatiti.

U svakom slucaju treba imati zeludac (da ne kazem nesto drugo ;) ) i veliku podrsku porodice za tako nesto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja radim u skoli i sve mi je gore i gore. plata, koja je nekad bila oko 510 eura, sada vredi 380 eura... Brrrrr! A plus imam kredit za stan. Moracu da pocnem neku privatnu praksu... Ali ne skoro :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je stvarno strasno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

udjemo li u EU-nadrapali smo! ti bar seceru zivis u grckoj pa zans gde ih je dovela eu! bila sam i u nekim drugim istocnim zemljama,novopecenim clanicama EU,oni su nezaposlenost resili tako sto su im maldi i nezaposleni PREBEGLI u bogatije zemlje na zapadu,pa tamo obaraju cene rada jer rade za crkavicu,a ovi ,,zapadnjaci`` bi im se krvi napili zbog toga.uMAdjarskoj,ceskoj,slovackoj,rumuniri NIJE UVEDEN EVRO!! jos imaju svoje nacionalne valute ,jer su previse nestabilni,a brutonacionalni dohodak previs emali da bi ostatak zajednice dopustio da im devalviraju valutu...da ne spominjem da plate nisu mnogo vece nego kod nas,a unija ih jase sa zakonima i pravilima koje moraju da sprovedu,namecu im sta ce da proizvode i u kolikoj meri...znaci robovanje!mogla bih o ovome nasiroko da pricam,ovo je samo u kratkim crtama

svaka ti vredi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali Srbija je zvanicno izasla iz krize,i ima dovoljno para u buzdetu,pomoc nam ne treba... Kad sam to cula,zaista sam se zapitala gde taj doticni politicar zivi?! Kako ih nije sramota... :angry:

Mi smo privatnici,dosad smo ziveli extra,imali dovoljno za sve,renovirali kucu,kupili nove namestaje(sad sam bas srecna sto smo to odradili,jer sad nebi mogli,i pitanje je kad bi...),menjali aute,... I nama je zajedno sa bebom dosla i kriza.Od tad smo otpustili sve radnike,sad radimo samo mm i ja,ja do 2(ili dok se on ne vrati sa terena),a on jadan ceo dan,nekad danima ne vidi svog sina... Za plin smo duzni 90.000,00,dobavljacima 5xtoliko,a o ostalim stvarim da ni ne pricam... Stvarno neznam kako sve to platiti,niko nam ne placa racune(pogotovo drzavne ustanove,npr.sud nam nije nijedan jedini racun platio-a sta raditi sa njima,tuziti ih?!Tuzili smo par privatnika i to se jos vuce,nikad necemo izvuci pare od njih,a ne od drzave)... Otkad smo sami malo je bolje,bili smo u jops vecim dugovima... A u oktobru nam dolazi jos jedna beba... Znaci moram malog odvici od pelena,MORAM! Nekad me uhvati depresija zbog ove krize,a inace sam optimista po prirodi i skroz pozitivna... Ali sad sam se vec umotrila od ovog koprcanja,grebanja,od rada non-stop za mizeriju... A nekad se samo smejem situaciji,ovo je vec ne podnosljivo... Ali sta cemo,nastavljamo ziveti,sa manje osmeha i sa vecom nadom da ce biti bolje,a nazalost nece uskoro... Zbog kise propadaju plodovi,bice sve jos skuplje... :(

Sva sreca,pa smo zdravi,i da je mog dragog i mene ova kriza samo jos vise zbilila,mi umesto da se svadjamo zajedno placemo... :rolleyes: Kad on padne u depresiju onda ja moram ostati pozitivna,a kad je obrznuto on tesi mene...

A kako cemo sa jos jednom bebom?I kako cemo platiti grejanje ove zime kad jos ni za proslu god.nismo platili?!Vec smo isplanirali da se preselimo skroz u dnevnu,bar cemo manje trositi... Jedini luxuz koji kod nas i dalje postoji to je da mm pusi.I to ga nagovaram da prestane... Ja se vec odavno ne farbam,a neznam kad sam zadnji put sebi uzela nesto... Ma uzas... :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas nesto komentarisem sa mm. U oktobru izbori, pocela kampanja, u mojoj firmi isplatise zoastalu jednu platu, sada kasne jednu, i polovinu regresa iz 2008godine... isplatice verovatno joj stosta do oktobra... rade se putevi, kanalizacije, struja.... sve to kosta... a onda od oktobra??? Sta onda? E mene tu hvata panika, do sada i nekako, MM radi dva posla, a nekad i treci (sve je usko povezano), bas se slomi, i zato priustimo nesto sto se nazalost smatra luksuzom.

A da li ste primetile, da se ''pravdamo''? Npr, ove godine idem na more. I odmah dodajemo, ma samo na 3 ili 4 dana, to samo zbog detetovog zdravlja... Ili kupila sam auto, joj, naleteli nesto jeftino, ma morali za nedaj Boze, ako se nesto desi detetu, kako do bolnice?? I tako unedogled, kao da sam ukrala nesto.... Evo, mi kupili klimu prosli mesec, prosto nikom nisam rekla, bilo me sramota :(. A nuzda naterala, dete se osipalo od vrucine ( i eto, o tome pricam, odmah se pravdamo ).

MM i ja dodjosmo do zakljucka da smo mi siromasni (mislim u globalu).

Podrzavam ja to Boze daj zdravlja, i neka je ljubavi... ali.... dokle samo tome da se radujemo?

Trenutno se ne zalim, dobro zivimo, ali nesto nisam sigurna da ce sledeca godina biti dobra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uh ja ne smem ni da razmisljam o ciframa jer me zaboli glava.....zbog krize smo napustili voljeni beograd al ajde ni ovde nije tako lose.....malo lakse se financijski izdadje na kraj jer svekar i svekrva imaju bastu,pilice itd ali opet sve ostalo moras da kupis...a da ne spominjem da je moj muz radno nesposoban,a i ja zajedno s njim automatski ...tu i je i djak prvak...pa stanarina,pa kredit.kola...stvarno ne vidim ,,svetlo,, na kraju tunela,,..bar ne uskoro...kad bi videli za koje bedne plate ovde ljudi rade i u kojim uslovima zive..stravicno :( ..zato se ja ni ne zalim tako mnogo u kontaktu s ljudima ,jer znam da drugi u ovoj okolini misle da smo burzuji,sto je smesno jer zivimo od penzije od mm i od mog dodtnog posla koji jako slabo ide...a sta reci vise

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najezila sam se citajuci ovo... Sunovrat standarda u devedesete...

Mogu reci da nam je pre mesec dana izgledalo kao da je mnogo bolje,a sad opet pravi uzas... Dokle vise?

Sta vi mislite??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najezila sam se citajuci ovo... Sunovrat standarda u devedesete...

Mogu reci da nam je pre mesec dana izgledalo kao da je mnogo bolje,a sad opet pravi uzas... Dokle vise?

Sta vi mislite??

Dok se ne podigne kuka i motika ponovo..mnogo je ljudi nezadovoljnih..sve više..nema se osnovnih sredstava za život..užas :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nadam se da nece,jer ipak je '90.tih drzava bila u ratu,a to su vec ogromni troskovi za jednu zemlju koja je bila na dnu dna...e sad moze opet da bude grozno ali ne u meri u kojoj je bilo...

ali opet tuzno...toliko ljudi je siromasno...strasno....svi pricaju o ljudima koji rade po bankama i stranim firmama. ok. koji je to procenat stanovnistva?! a oni obicno radnici, sta je sa njima...????!! ili npr prodavacice po supermarketima, penzioneri i slicno....znam koju razliku osetim kad dodjem u bgd u odnosu na atinu, ne smem ni da pomislim kako je na jugu srbije...tuzno.valjda ce jednog dana ova zemlja izaci iz ludila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno se nadam da ce jednom biti bolje. Sto rece jedna moja radna koleginica, devedesetih je bio rat, i stalno smo se tesili kada prodje, ne moze gore, mora biti bolje..... i ta nada nas je drzala. Kad se samo setim...ma uzas. Jedna vreca brasna na celu zgradu...a opet mi deca se smejala. Bilo je i anegdota. Jedna od njih je to da smo se jako retko kupali zbog nestanka vode, i cim se prva mogucnost pojavila ja sam izbegla u Srbiju. Dosla tamo a familija ce: Joj, pa jel rat kod vas, ti pocrnela? Kaze moj brat: Daj da se okupamo, pa cete videti boju :) :). Malo da vas nasmejem.

U sustini, ne mogu vise da razmisljam o krizi....narod ce poludeti, kod nas na poslu bas losi medjuljudski odnosi, a kada sam otisla na trudnicko, nije bilo tako... Psiha...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pravo da ti kazem i ja sebe uhvatim(a i mm) da odlazem misli i razmisljanje o nalazenju resenja za probleme i izlaza iz svega ovoga-ako uopste postoji... Kod nas je postalo bas katastrofalno,tako je isto bilo 2008.kad se Teodor rodio.Muka mi je vise da razmisljam kako cemo platiti racune za gas,da li cemo imati za osnovno,muka mi je da zivkamduznike koji su u istoj situaciji,muka mi je vise ove srbije i stalnog cekanja da bude bolje... Trebali smo ipak otici dok smo mogli,pa makar se mucili jos vise na pocetku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trebali smo ipak otici dok smo mogli,pa makar se mucili jos vise na pocetku...

Onda niko ne bi ostao.... Verovatno nije tako sudjeno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pravo da ti kazem i ja sebe uhvatim(a i mm) da odlazem misli i razmisljanje o nalazenju resenja za probleme i izlaza iz svega ovoga-ako uopste postoji... Kod nas je postalo bas katastrofalno,tako je isto bilo 2008.kad se Teodor rodio.Muka mi je vise da razmisljam kako cemo platiti racune za gas,da li cemo imati za osnovno,muka mi je da zivkamduznike koji su u istoj situaciji,muka mi je vise ove srbije i stalnog cekanja da bude bolje... Trebali smo ipak otici dok smo mogli,pa makar se mucili jos vise na pocetku...

draga nikad nije kasno...

da je grcka u malo boljoj situaciji rekla bih ti dodji ovde, bar je blizu...ali cek da izadjemo iz ovih g.....mada ovde nije tako kao u srbiji....ne znaju grci sta je kriza....

ali ja verujem da ce ipak u srbiji biti malo bolje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadam se da ce biti bolje,ali sve manje imam nade...Hvala seceru,ali nazalost bas zbog toga nismo ni izasli za Kanadu kad smo planirali-nismo imali dovoljno para za pocetak.Jedino kad bi prodali lokal bi to bilo moguce,a mi bi voleli da nam ipak ostane nesto za svaki slucaj,jel...

A ne bi me ni cudilo da svi pobegnu odavde,ovde je luksuz ako imas za normalan zivot,a gde su snovi i zelje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislila sam da ćemo se izvući, ali srefila i nas finansijska kriza... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislila sam da ćemo se izvući, ali srefila i nas finansijska kriza... :(

Ruskinjo,ako tek sad-uzivaj... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tice prvatnog posla samo ako imate ustedjevinu(ali i tu dobro razmislite),kao neko ko je 5,5 godina radio u banci i imam velikog iskustva sa kreditima ne bih preporucila da se zaduzujete,pogotovu sada kad je dinar jako nestabilan,a rata vezana za evro.Pa jos rizik hoce li posao krenuti ili ne.Dobro razmislite,obaveze su velike,ukoliko sve radite po zakonu.Oni koji se odluce za ovakav kora puno srece u radu i para,naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta kazete na ovo?

128 dana?Nama sudstvo vec godinu dana nije nista platilo!Ni robu(kako mi onda da platimo),ni usluge... :angry: Preduzetnici,sta vi mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ruskinjo,ako tek sad-uzivaj... :(

Pre mi je bilo normalno da budem u minusu 15000din do sledeće plate. Sada sam trenutno 25000din u minusu, a plata je 15. 10. Koliko li ću još otići u minus?! Da ne pričam koliko mi je muž u minusu...samo tonemo... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.