Prestraseno dijete

odgovora

Objavljeno

Navedeni strahovi nemaju nikakve veze sa ovim koji si navela kod svoje devojčice. Oni su posledica nekih drugih razvojnih faza koje dete nije dobro prevazišlo, a bile su u ranijem periodu od šest godina. Mislim da se prvenstveno radi o nesavladanom separacionom strahu u osmom mesecu života.

Mozes li da mi malo detaljnije objasnis o cemu je rijec?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Primjer:

Neki dan sam se igrala sa svojim nećakom(8 godina), predmet igre je bilo oživljavanje Gormita, ja sam se toliko "uživljela" u igru da nisam obratila pažnju na strah kod njega.

Ujutro me je snaha nazvala da mi kaže kako Luka nije spavao cijelu noć. Mo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nastavak...

Ujutro me je snaha nazvala da mi kaže kako Luka nije spavao cijelu noć. Morali su ustati da Gormite zavežu u posebnu vrećicu. Više se ne igra sa njima :-(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

FILIPA ... djecija masta i strahovi su cudo ... tacno treba voditi racuna kada su mala djeca u pitanju a u tom uzrastu .... tek sada vidim koliko je u sustini moja "neustrasiva" curica plasljiva ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozes li da mi malo detaljnije objasnis o cemu je rijec?

Separacionu strah se javlja okvirno u 8. mesecu života, mada nije striktno tada, može i malo kasnije ili ranije. Dete do tog uzrasta ne doživljava sebe kao jedinku odvojenu od drugih, a tada počinje da se javlja svest da je mama biće odvojeno od njega. Dete nema svest da neko ko nije prisutan postoji, za njega onaj ko ode ne postoji. E, u tom peridu se javlja užasan strah od razdvajanja. Svako dete ima taj strah, jedino što ga neko manje, a neko više pokazuje. Svako put kada mama ode - ona je nestala i dete se užasno plaši, oseća se nesigurno, ugroženo, napušteno... Dete mora da se izbori sa tim strahom, jer ako to ne uspe u 8. mesecu, neće nikada!!!! Mnogi psiholozi smatraju da neprevaziđen separacioni strah 8. meseca stoji u korenu većine ostalih strahova i neuroza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm...odvojila sam se od Filipa kada je napunio VI mjeseci...jel se može i tada javiti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm...odvojila sam se od Filipa kada je napunio VI mjeseci...jel se može i tada javiti?

Tako sam negdje i ja od svog djeteta ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm...odvojila sam se od Filipa kada je napunio VI mjeseci...jel se može i tada javiti?

Nema to naročito veze sa time što si odlazila na posao, bar mislim. Svaki put si se vratila i on je naučio da će mama, kada ode, opet doći, a to je najvažnije. Jako je bitno da oni upravo to nauče - mama će se vratiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako sam negdje i ja od svog djeteta ....

I ja sam se isto u tom peridu odvojila od svoje ćerke, ali je ostala u kući sa mm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Primjer:

Neki dan sam se igrala sa svojim nećakom(8 god

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nego da vas obavjestim .... Razgovarala sam sa uciteljicom, pitala je za misljenje, nisam nikoga imenovala. Navodno ima njih 5-6 iz razreda koji se i druze i u dnevnom boravku i uciteljica je rekla da ce razgovarti i sa ostalim uciteljicama (tim iz dnevnog boravka) pa da ce napraviti jedan mali "razgovor" sa cijelim razredom o tim stvarima, duhovima, baba-rogama i ostalim cudovistima :)

Inace djevojka od mog brata ju je danas uspjela da ubjedi da joj Ana isprica sve o tim duhovima. Naime prica ide kako je neka pokojna baba se svaki dan vracala kuci po neki bros koji je ostavila, prepadala te sto zive u kuci i sta ti ja znam sta im je vise radila. Naravno ova ju je uspjela ubjediti da ju je kolegica lagala jer ne postoje duhove (pomocu kojih trikova nemam pojma, ona idealno zna da se spusti na nivo djeteta i bude bukvalno drugarica tim klincima). Koliko sam skuzila Ana se naljutila na tu drugaricu kada je "skapirala" da laze :S i rekla kako ce je sljedeci put prekinuti i reci joj da laze.

djecija politika .... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani, drago mi je da ima pomaka...

Ja se plasim svega i svacega. Npr, dok perem zube u kupatilu, stalno imam osjecaj da ce se u ogledalu iza mene pojaviti neko (ili nesto)... 3fd47c5caab692cffa6347215e3a19a1.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani, drago mi je da ima pomaka...

Ja se plasim svega i svacega. Npr, dok perem zube u kupatilu, stalno imam osjecaj da ce se u ogledalu iza mene pojaviti neko (ili nesto)... 3fd47c5caab692cffa6347215e3a19a1.gif

Joj isto! A tek nocu kad ustanem ... blam :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nemate pojma koliko mi je "drago" procitati ove vase postove .... Mislila sam da sam ja jedina i da je u pitanju paranoja .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedino cega se bojim kad sam sama je horor filmova! Ju... :blink: U tom slucaju ne pomaze ni to sto mi je muz u sobi pored.

Inace, nemam taj strah da me neko posmatra, uvece kad ustanem i ne palim svetlo ni do ni u kupatilu, jos i zmurim da se ne rasanim :lol: A i tad nemam sociva, pa sve jedno, to cudoviste ne bih ni videla :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ovde sam ja jedna od retkih koja nema strahove ovog tipa duhova,posmatraca i ostalog....valjda su ratne godine i zivot bez struje i vode ucinili svoje tako da u sred noci mogu sama i na groblje ako treba...ali mogu da razumem vase strahove i paranoje..negde sam procitala da je cak zdravo imati neke strahove...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nemam taj strah da me neko posmatra, ali imam baš gadan "trip" kad prolazim pored parkinga i vidim da neko seda u kola, sve mislim da će auto da odleti u vazduh kad upali motor. :blink: mnogo gledam filmove. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako citam tudje strahove tako se prisecam svojih :mellow:

Imala sam kao dete i strah da je neko ili nesto ispod kreveta

A sad kao malo vece dete,kada mm izadje iz kola na par min,a nas dve ostanemo unutra,sve imam trip da ce neka budala da uleti i otme nas :o ...pa zbog toga kako on izadje ja tako zakljucam vrata ;)

blago nama ludima... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja mislila da sam samo ja luda. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam jako protiv toga da se deca plase raznim babarogama i baukovima.

Mene nisu plasili, pa je ipak moja masta razvijala svakave strahove, no prevazisla sam ih.

Sada se bojim jedino realnih stvari i zivih ljudi, koji mi mogu nauditi, a ne mrtvih npr.

Desava se, i dan danas, kada sam pre umorna, da mi masta radi svasta, pa se plasim nekih gluposti, neidentifikovanih zvukova, sumova, senki... ali inace se ne bojim.

I moje dete ce se danas -sutra upoznati sa raznim cudovistima i vesticama i ja cu pokusati da joj objasnim kako je to sve izmisljeno, da sve to moze i razumno da se objasni, i da je najbitnije da ona ZNA da je bezbedna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.