Reci detetu da je usvojeno-da ili ne?

odgovora

Objavljeno

Pouzdano znam da psiholozi ne dozvoljavaju da se djetetu kaze sa 7, 18 ili koliko vec godina, da je usvojeno jer tako djete pretrbi uzasan sok. Savjetuju da se od malena, dok je jos beba, govori da ga je rodio neko drugi. Naravno da dijete to ne razumije ali mu se to, kako raste, ta informacija slijeze u glavi i postaje nesto sasvim normalno. U svojoj uzoj okolini imam takav slucaj i mislim da je to najbolje rjesenje. Djevojcica ima 7 godina i potpuno joj je jasno ko je njena mama ali da je ona nije rodila nego neka druga zena.

Moja pesmica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, apsolutno mu reći, a kada, to treba roditelj sam da proceni, u svakom slučaju idealno vreme za početak je oko sedme godine...

Ovo je netacna informacija, detetu treba reci da je usvojeno do sedme godine, odnosno do polaska u skolu, tako su nas savetovali u cen. za soc. rad a i kasnije psiholozi.

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je netacna informacija, detetu treba reci da je usvojeno do sedme godine, odnosno do polaska u skolu, tako su nas savetovali u cen. za soc. rad a i kasnije psiholozi.

Potpuno se slažem, to je jedini siguran način da se izbegnu neprijatna iskustva, tj. da dete to ne čuje od nekog drugog. Prijatelji mojih roditelja i njihov usvojeni sinčić su imali vrlo neprijatnu situaciju, zbog koje će dete verovatno još dugo imati traume. Mali je saznao da je usvojen kada je krenuo u predškolsko, ali ne od svojih roditelja, već od druge dece, koja su to iskoristila kako bi ga ismevala. Ne smem ni da pomislim kako se jadničak osećao!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpuno se slažem, to je jedini siguran način da se izbegnu neprijatna iskustva, tj. da dete to ne čuje od nekog drugog. Prijatelji mojih roditelja i njihov usvojeni sinčić su imali vrlo neprijatnu situaciju, zbog koje će dete verovatno još dugo imati traume. Mali je saznao da je usvojen kada je krenuo u predškolsko, ali ne od svojih roditelja, već od druge dece, koja su to iskoristila kako bi ga ismevala. Ne smem ni da pomislim kako se jadničak osećao!

Upravo tako, stvari kojih si svestan te ne mogu povrediti kao stvari koje ne znas i na njih nisi pripremljen.

Mi od nikoga ne krijemo da je nase dete usvojeno, imali smo situaciju na jednom rodjendanu da su deca videvsi trudnicu pocela da pricaju kako su bila kod mame u stomaku, na sta je moje dete reklo da je on bio kod tete u stomaku i da je on usvojen :wub: Ostaloj deci je to bilo interesantno tog trenutka pa su me spopala sa pitanjima ali vise nikad niko to nije spomenuo jer su je i oni prihvatili kao sasvim normalnu informaciju.

Jednom prilikom je kod mog sina dosao drug iz vrtica, sedeli su za stolom i ruckali palacinke, na sta je drugar rekao da bi voleo da sam mu ja mama jer dobro pravim palacinke, amoj sin mu je odgovorio da i njega mogu da usvojim ako bas toliko zeli :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo tako, stvari kojih si svestan te ne mogu povrediti kao stvari koje ne znas i na njih nisi pripremljen.

Mi od nikoga ne krijemo da je nase dete usvojeno, imali smo situaciju na jednom rodjendanu da su deca videvsi trudnicu pocela da pricaju kako su bila kod mame u stomaku, na sta je moje dete reklo da je on bio kod tete u stomaku i da je on usvojen :wub: Ostaloj deci je to bilo interesantno tog trenutka pa su me spopala sa pitanjima ali vise nikad niko to nije spomenuo jer su je i oni prihvatili kao sasvim normalnu informaciju.

Jednom prilikom je kod mog sina dosao drug iz vrtica, sedeli su za stolom i ruckali palacinke, na sta je drugar rekao da bi voleo da sam mu ja mama jer dobro pravim palacinke, amoj sin mu je odgovorio da i njega mogu da usvojim ako bas toliko zeli :D

Odusevila si me ovim tekstom,svaka cast!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo tako, stvari kojih si svestan te ne mogu povrediti kao stvari koje ne znas i na njih nisi pripremljen.

Mi od nikoga ne krijemo da je nase dete usvojeno, imali smo situaciju na jednom rodjendanu da su deca videvsi trudnicu pocela da pricaju kako su bila kod mame u stomaku, na sta je moje dete reklo da je on bio kod tete u stomaku i da je on usvojen :wub: Ostaloj deci je to bilo interesantno tog trenutka pa su me spopala sa pitanjima ali vise nikad niko to nije spomenuo jer su je i oni prihvatili kao sasvim normalnu informaciju.

Jednom prilikom je kod mog sina dosao drug iz vrtica, sedeli su za stolom i ruckali palacinke, na sta je drugar rekao da bi voleo da sam mu ja mama jer dobro pravim palacinke, amoj sin mu je odgovorio da i njega mogu da usvojim ako bas toliko zeli :D

I mene si odusevila! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma to vas je ustvari odusevio moj sin, jer da ne bi njega takvog kakav je, ne bi bilo ni mene na ovoj temi :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma to vas je ustvari odusevio moj sin, jer da ne bi njega takvog kakav je, ne bi bilo ni mene na ovoj temi :wub:

On je definitivno jedno jako srećno dete, zahvaljujući tebi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

On je definitivno jedno jako srećno dete, zahvaljujući tebi!

Slazem se sa moonlight :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bekutan, svaka cast za tebe i sina! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo tako, stvari kojih si svestan te ne mogu povrediti kao stvari koje ne znas i na njih nisi pripremljen.

Mi od nikoga ne krijemo da je nase dete usvojeno, imali smo situaciju na jednom rodjendanu da su deca videvsi trudnicu pocela da pricaju kako su bila kod mame u stomaku, na sta je moje dete reklo da je on bio kod tete u stomaku i da je on usvojen :wub: Ostaloj deci je to bilo interesantno tog trenutka pa su me spopala sa pitanjima ali vise nikad niko to nije spomenuo jer su je i oni prihvatili kao sasvim normalnu informaciju.

Jednom prilikom je kod mog sina dosao drug iz vrtica, sedeli su za stolom i ruckali palacinke, na sta je drugar rekao da bi voleo da sam mu ja mama jer dobro pravim palacinke, amoj sin mu je odgovorio da i njega mogu da usvojim ako bas toliko zeli :D

Klinja ti je car :D pa tako ti je to kad je dete sigurno u sebe, i pravilno vaspitano. Bravo za vas dvoje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, hvala, ali moram da napomenem da nas u ovome ima troje....i tata daje podrsku iz pozadine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, hvala, ali moram da napomenem da nas u ovome ima troje....i tata daje podrsku iz pozadine :)

Ma, nista bez tate! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je najbolje da dete raste sa tom cinjenicom da ga odgaja mama ali ne ona mama kod koje je bilo u stomaku, nego mama koja ga voli najvise na svetu. Uvek se nadje neki dusebriznik koji kasnije to detetu isprica, a onda je pitanje sta i kako mu kaze. Uglavnom, to dalje vodi u narusavanje poverenja uspostavljenog izmedju deteta i roditelja i stvara gomilu problema...tako da je ipak bezbolnija varijanta reci.

Slazem se!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:o Ja sam bas u toj situaciji, neki dan sam zatrazio Srpski pasos u Ambasadi u Sidneju, oni su od mene zatrazili neke dokumente, kao "Izvod iz Maticne Knjige Rodenjih" i "Uverenje da sam upisan u knjigu Drzavljana". Ja sam dobio sve te podatke preko Ambasade i tu pise da mi je rodjena majka bila tetka (kao sto sam je ja znao) a roditelji su mi bili tetka i teca.

U mojoj situaciji ja nisam bio potpuno usvojen i predpostavljam da moja rodjena majka se nadala da me uzme nazad ali njem "novi muz" izgleda da nije to hteo i tako da sam ostao sa ljudima za koje sam predpostavljao da su mi bili roditelji. A nisam bio upisan u knjigu drzavljana Srbije.

Ja sam doso u Australiju kao 16-sto godisnjak sa tada Jugoslavenskim Pasosom a sada mi traze dokumente (podaci o majci i ocu) koje nemam a i neznam gde da ih nadjem da bi dobio Srpski Pasos. Moram da kazem da je moj osecaj prema majci koja me rodila je bez ikakvih emocije, predpostavljam da je ona ostala u drugom stanju kao veoma mlada devojka a u ono vreme to nije bilo tolerisano pogotovu sa pravoslavnim vernicima kao sto su bili moja Baba i Deda i razumem da je to bila veoma nezgodna situacija za mladu devojku. Ja mislim da je to isto i dan-danas ali nije kao sto je bilo posle 2 svetskog rata i razumem da svi mi imamo nekakve probleme i da zivot nije uvek kao sto bi mi zelili da nam je.

Za majku i oca koji su me usvojili imam malu rezervaciju ali sta cu, ljudi su mi pruzili ruku kad mi je trabala i to je to. Oni su mi to po nekad pricali ali ja sam mislio da je to bilo sala, jer po nekad su govorili "tebe je ciganka ostavila pred vratima", "roda te donela" itd. Ali kao sto vidim to nije bas bila sala, bilo bi bolje da sam to saznao jos dok sam bio mali. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kengur, mislim da ne treba mnogo da žališ, ako si imao donekle lep život sa porodicom u kojoj si odrastao...tvoja biološka majka da je imala mogućnosti bila bi uz tebe, nemoj nikad da pomisliš da ona prema tebi nije gajila neku ljubav...ipak beba boravi kod majke u stomaku 9 meseci i htela majka ili ne htela, mora da zavoli to biće u sebi. Sve najbolje u životu, samo hrabro...a ti svojoj deci pruži ljubav, koja je tebi možda nedostajala. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super tema i sjajni su vam komentari.

ja sam usvojena i moji su mi rekli kad sam bila veoma mala, tako da se i ne secam trenutka. nesto poput "nije te mama rodila, vec neka druga teta koja te meni dala".

moji su uzeli iz Zvecanske kad sam bila beba. Ja njih dozivljavam kao svoje roditelje i svu rodbinu kao svoju-kao sto znam da i oni mene.

bio bi mi sok da sam kasnije saznala, a verovatno bih-uvek ima zlih ljudi koji namerno zele da napakoste (i to se desavalo, da me neka komsinica pita-jesi upoznala nekad pravu mamu?tad sam imala 10tak godina, sreca pa sam znala pa em apsolutno nije dotaklo).

Pravu, ne mogu reci majku, posto ona to nije, ne zelimda upoznam. Ne ljutim se, ne krivim je, sigurno nije imala izbora, ali mislim da bih samo zakomlikovala svoj zivot a to ne zelim. Znam ko sam i sta sam, i nista vise mi ne treba!

Imam savrsene divne roditelje koji su mi pruzili sve na ovom svetu.

sva podrska usvajanju i vama sto ste usvojili. upravo zbog komentara tipa "nije to isto"- a mi dobro znamo da jeste :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh malagarava..hvala ti što si ostavila svoj komentar u ovoj temi, nadam se da će ga pročitati onaj kome zatreba prava riječ u pravo vrijeme...

:rolleyes: Samo naprijed kroz život...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja mislim da ljudi slabo znaju o tome i da se i ne prica dovoljno o tome. A utisci drugih ljudi mogu pomoci i ohrabriti one koji zele ali se ne usudjuju.

Pozdrav svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja mislim da ljudi slabo znaju o tome i da se i ne prica dovoljno o tome. A utisci drugih ljudi mogu pomoci i ohrabriti one koji zele ali se ne usudjuju.

Pozdrav svima!

Uf pa naravno. U Srbiji je sve tabu tema i to me tako izludjuje. JOs uvek su u fazonu "Zamisli on/ona je usvojen". "Dje smo mi, dje je Evropa" :lol:

Drago mi je da si odrasla u super porodici, imala si srece zaista.

Ja imam teoriju da nisu svi roditelji dobri i da kad kazu da svaka majka voli svoje dete, ne slazem se sa tim.

U svakom slucaju, ja bih zelela da sa 50 usvojim malu kineskinju ili filipinku, obozavam ih koliko su slatke :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jednom prilikom je kod mog sina dosao drug iz vrtica, sedeli su za stolom i ruckali palacinke, na sta je drugar rekao da bi voleo da sam mu ja mama jer dobro pravim palacinke, amoj sin mu je odgovorio da i njega mogu da usvojim ako bas toliko zeli :D

:lol::lol::lol::lol:

Теуша voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:o Ja sam bas u toj situaciji, neki dan sam zatrazio Srpski pasos u Ambasadi u Sidneju, oni su od mene zatrazili neke dokumente, kao "Izvod iz Maticne Knjige Rodenjih" i "Uverenje da sam upisan u knjigu Drzavljana". Ja sam dobio sve te podatke preko Ambasade i tu pise da mi je rodjena majka bila tetka (kao sto sam je ja znao) a roditelji su mi bili tetka i teca.

U mojoj situaciji ja nisam bio potpuno usvojen i predpostavljam da moja rodjena majka se nadala da me uzme nazad ali njem "novi muz" izgleda da nije to hteo i tako da sam ostao sa ljudima za koje sam predpostavljao da su mi bili roditelji. A nisam bio upisan u knjigu drzavljana Srbije.

Ja sam doso u Australiju kao 16-sto godisnjak sa tada Jugoslavenskim Pasosom a sada mi traze dokumente (podaci o majci i ocu) koje nemam a i neznam gde da ih nadjem da bi dobio Srpski Pasos. Moram da kazem da je moj osecaj prema majci koja me rodila je bez ikakvih emocije, predpostavljam da je ona ostala u drugom stanju kao veoma mlada devojka a u ono vreme to nije bilo tolerisano pogotovu sa pravoslavnim vernicima kao sto su bili moja Baba i Deda i razumem da je to bila veoma nezgodna situacija za mladu devojku. Ja mislim da je to isto i dan-danas ali nije kao sto je bilo posle 2 svetskog rata i razumem da svi mi imamo nekakve probleme i da zivot nije uvek kao sto bi mi zelili da nam je.

Za majku i oca koji su me usvojili imam malu rezervaciju ali sta cu, ljudi su mi pruzili ruku kad mi je trabala i to je to. Oni su mi to po nekad pricali ali ja sam mislio da je to bilo sala, jer po nekad su govorili "tebe je ciganka ostavila pred vratima", "roda te donela" itd. Ali kao sto vidim to nije bas bila sala, bilo bi bolje da sam to saznao jos dok sam bio mali. :(

Uf bas zeznuta situacija. E to je kad ti zivot od pocetka krene naopako. Mada ok , imao si koliko toliko ok roditelje, a sad si verujem odrastao covek ,prevazilazis tuzne price iz proslosti, zivot ide dalje ....Srecno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.