Amniocenteza

odgovora

Objavljeno

Stigli su rezultati: ZDRAV MUSKI KARIOTIP

Sad moze lakse da se dise

CESTITAM OD SRCA!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kafičice...superiška! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stigli su rezultati: ZDRAV MUSKI KARIOTIP

Sad moze lakse da se dise

Nikada necu zaboraviti taj osecaj kad stigne rezultat. Sad si mirna. Uzivaj u trudnoci i veseli se svom malom muskarcu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke hvala vam svima!

Drhtale su mi ruke kad sam uzimala papir, triput sam citala dok nisam dosla do onog MUSKI, stalno mi se oci vracale na ZDRAV ZDRAV ZDRAV. Tek tad sam ukapirala koliko sam se ustvari bojala, mislila sam da sam sasvim ok. Na kraju, kad sam uspela da procitam celu recenicu, okrenem se ka mm, pruzam mu papir i kazem "Dobices sina", i zaplacem se ko najgora, a mm me zbunjeno pita "Pa jer si ti htela devojcicu?" :lol:

Tek je posle ukapirao da su to suze olaksanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko zna da li je za odobrenje amniocenteze neophodno da imaš loše rezultate skrininga ili se može raditi u drzavnoj bolnici na svoj zahtev, bez indikacije? I da li negde postoji zvaničan spisak indikacija?

Mislim da je ovako nešto zvanično

- godine majke, pošto se rizik od pojave Daunovog sindroma povećava sa godinama

- postojanje nekih hromozomskih ili drugih genetskih bolesti u porodici

- skrining test u prvom tromesečju trudnoće pokazije visok rizik na hromozomne anomalije (povećana nuhalna brazda, biohemijski nalazi poremećenog odnosa)

- povećan rizik od abnormalnosti ploda otkriven tripl testom u drugom tromesečju trudnoće

- sumnja na postojanje nekog defekta ploda prilikom rutinskog UZ pregleda

Ti pitaš ako sam ja dobro shvatila da li će neko u državnoj bolnici da ti uradi amnio da bi tebi glava bila mirna iako ne postoje neki konkretnij razlozi,tipa godina,opterećena anamneza i sl. Mislim da ne može na svoj zahtev,mada uvek možeš da pitaš.

Ja radila zbog lošeg dabla,katastrofalnog tripla i nije mi nešto što bih radila baš rutinski da nisam morala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko zna da li je za odobrenje amniocenteze neophodno da imaš loše rezultate skrininga ili se može raditi u drzavnoj bolnici na svoj zahtev, bez indikacije? I da li negde postoji zvaničan spisak indikacija?

ne znam kako je u srbiji ali ovde moras imati "razlog", ne mozes na svoj zahvat raditi. mada iako je meni dr rekao da po njegovom iskustvu i brojkama nisam za amnio, ja sam insistirala, tako da je na kraju presudilo njegovo "bolje da uradimo, nego da se nerviras kroz celu trudnocu", posto sam blagi panicar :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko zna da li je za odobrenje amniocenteze neophodno da imaš loše rezultate skrininga ili se može raditi u drzavnoj bolnici na svoj zahtev, bez indikacije? I da li negde postoji zvaničan spisak indikacija?

Pozdrav, draga Tangerine! Nadam se da je kod tebe sve ok!

Nisam radila amnio ali sam pokušavala da zakažem za drugo dete i nigde nisu hteli da mi zakažu a da nisam prošla "njihovo" genetsko savetovalište - zvala sam Gradsku bolnicu na Zvezdari, N.front i Institut, za ostale sam se samo raspitivala. Jedino su mi u Institutu za majku i dete rekli da sam zakasnila sa zakazivanjem (bila sam 8. nedelja) i da je trebalo da ih zovem čim mi je test na trudnoću bio pozitivan :blink: . Pa sam ja zaključila da bi mi oni (možda) odradili amnio na moj zahtev, ali nisam sigurna...

Na Zvezdari (tamo sam bila na genetskom savetovalištu) su mi konstatovali dobar dabl test i poslali me kući.

Neko ti je već napisao indikacije, da ne ponavljam ali nisam sigurna da postoji lista, bar ne javna - u većini klinika lekarska komisija u genetskom savetovalištu donosi odluku.

Ne znam da li pitaš zbog sebe ili nekog drugog - tebi će sigurno u sledećoj trudnoći raditi amnio, bez ovih ststističkih testova (a ja ti želim da to bude što pre :rolleyes: )

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko zna da li je za odobrenje amniocenteze neophodno da imaš loše rezultate skrininga ili se može raditi u drzavnoj bolnici na svoj zahtev, bez indikacije? I da li negde postoji zvaničan spisak indikacija?

U obe trudnoce zakazali su mi AC cim je trudnoca konstatovana, bez bilo kakvih drugih testova. Razlozi su bili sledeci:

Prvi put sam imala 36 godina, a moja lekarka ne veruje skrining testovima. Nisam imala nikakvo porodicno genetsko opterecenje, dakle samo godine su bile dovoljan razlog;

Drugi put je bilo dva razloga: prva trudnoca je zavrsena prekidom u sestom medecu uz dijagnozu Down Sy foetus, te sam tako u sledecoj bila "unapred racunata" za AC, a drugi razlog su bile godine, naravno;

Ne znam za ostale razloge, ali godine su sigurno dovoljan uslov za zakazivanje AC, bez ikakvih drugih testova. Ovo ne govorim samo iz sopstbenog iskustva. AC je oba puta planiran u drzavnoj bolnici, uz uput ginekologa. Ni jednom me niko nije pitao za bilo kakav drugi test (double, tripple...).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos da dodam, ako si pitala zbog sebe, verujem da vec znas da je tebi u sledecoj trudnoci indikovana kontrola karotipa (za metodu imas slobodu sama da biras), bez obzira na godine i bilo sta drugo. To su ti verovatno i napisali u otpusnoj listi pri izlasku iz bolnice.

Ako pitas za nekog drugog, znaj da godine jesu sigurna indikacija, za ostalo ne znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U obe trudnoce zakazali su mi AC cim je trudnoca konstatovana, bez bilo kakvih drugih testova. Razlozi su bili sledeci:

Prvi put sam imala 36 godina, a moja lekarka ne veruje skrining testovima. Nisam imala nikakvo porodicno genetsko opterecenje, dakle samo godine su bile dovoljan razlog;

Drugi put je bilo dva razloga: prva trudnoca je zavrsena prekidom u sestom medecu uz dijagnozu Down Sy foetus, te sam tako u sledecoj bila "unapred racunata" za AC, a drugi razlog su bile godine, naravno;

Ne znam za ostale razloge, ali godine su sigurno dovoljan uslov za zakazivanje AC, bez ikakvih drugih testova. Ovo ne govorim samo iz sopstbenog iskustva. AC je oba puta planiran u drzavnoj bolnici, uz uput ginekologa. Ni jednom me niko nije pitao za bilo kakav drugi test (double, tripple...).

Slazem se , i ovde je AC posle 35. godine OBAVEZNA. znaci nema hoces-neces, mora ne mora, ides i to je to :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...uz mali dodatak, meni nije bila obavezna, ni prvi put ni sada. Mogla sam uvek da odbijem, a mislim da je tako i sa drugima, to vec nisam sigurna. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pomenutim beogradskim klinikama godine uopšte nisu bile dovoljan razlog, sam po sebi, kao ni mišljenje mog ginekologa ( od nje sam dobila uput za amnio a bila sam već 35+). Jedino je odlučujuće mišljenje komisije u genetskom savetovalištu. Možda neko ima drugačija iskustva, ovo su moja od pre otprilike 2 god, možda se nešto i promenilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav, draga Tangerine! Nadam se da je kod tebe sve ok!

Nisam radila amnio ali sam pokušavala da zakažem za drugo dete i nigde nisu hteli da mi zakažu a da nisam prošla "njihovo" genetsko savetovalište - zvala sam Gradsku bolnicu na Zvezdari, N.front i Institut, za ostale sam se samo raspitivala. Jedino su mi u Institutu za majku i dete rekli da sam zakasnila sa zakazivanjem (bila sam 8. nedelja) i da je trebalo da ih zovem čim mi je test na trudnoću bio pozitivan :blink: . Pa sam ja zaključila da bi mi oni (možda) odradili amnio na moj zahtev, ali nisam sigurna...

Na Zvezdari (tamo sam bila na genetskom savetovalištu) su mi konstatovali dobar dabl test i poslali me kući.

Neko ti je već napisao indikacije, da ne ponavljam ali nisam sigurna da postoji lista, bar ne javna - u većini klinika lekarska komisija u genetskom savetovalištu donosi odluku.

Ne znam da li pitaš zbog sebe ili nekog drugog - tebi će sigurno u sledećoj trudnoći raditi amnio, bez ovih ststističkih testova (a ja ti želim da to bude što pre :rolleyes: )

Pozdrav!

Institut isto trazi uslov za amnio da bi imali cime da pokriju troskove. Sigurno da bi sa godinama prosla bez dodatnih prethodnih analiza, ali kod njih uvek zakasnis da zakazes. <_< cak i da si zakazala sa tek utvrdjenom trudnocom.

Ja sam pitala da po mom zahtevu urade pre 3,5 godine od prilike i da platim redovnu cenu. Bila je to jedna zabavna racunica neljubazne sestre u trajanju od 15 minuta u genetskom savetovalistu. Cifra koju mi je dala na papiru je iznosila 340Eura.

Uradila sam privatno za dosta manje para.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...uz mali dodatak, meni nije bila obavezna, ni prvi put ni sada. Mogla sam uvek da odbijem, a mislim da je tako i sa drugima, to vec nisam sigurna. :)

Tacno tako. Moze da se odbije, naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja dva konkretna iskustva:

Prva trudnoca: kraj 2009. godine. Cim je konstatovana trudnoca, na tom istom pregledu dobila sam uput za AC, i za double "ako bas hocu, mada Vam je to krajnje nepouzdano u Vasim godinama" (citat ginekologa). Sa uputom za AC istog dana odlazim u Palmoticevu (dakle, 8-a nedelja trudnoce) gde mi odmah zakazuju termin za AC i daju potvrdu sa terminom. Vracam se kod ginekologa nakon par dana i dobijam uput za Visegradsku za punkciju. Par dana nakon toga odlazim u Visegradsku sa uputom od ginekologa i potvrdom iz Palmoticeve, gde mi na salteru (bez reci pogovora) zakazuju punkciju plodove vode. Sve to je bilo gotovo do 10-e nedelje trudnoce (otprilike). U 13-oj radim double test u NF (na sopstvenu inicijativu) koji je bio los, i u NF me salju u genetsko savetovaliste. Posto sam vec imala zakazanu AC, u to savetovaliste nisam otisla. Amnio je pokazao los rezultat i usledio je prekid u sestom mesecu. Bila je u medjuvremenu ponovljena AC i amnion nosen u drugu laboratoriju, gde je potvrdjen rezaultat. Nisam htela da se oslonim na jedno misljenje tj. htela sam da iskljucim mogucnost ljudske greske koliko je to moguce.

Za double, triple me niko uopste nije pitao sem jednog lekara na kraju kad sam vec primljena u bolnicu, i to posle dva dana, cisto informativno.

Druga trudnoca: traje, vidi se po tickeru. Cim je konstatovana, zakazana je AC, otisla sam u Palmoticevu opet, oni odmah zakazali, sutra otisla u Visegradsku (to sve sa uputima od ginekologa i potvrdom iz Palmoticeve) na salter, oni takodje odmah zakazali, dakle potpuno ista procedura kao i prvi put.

Sad cekam AC, i zivim dan za dan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je dobra informacija. Drugim recima, pravo u Plamoticevu i zavrsava se zakazivanje. Dakle, moze.

Guest74, zelim ti dobar rezultat od sveg srca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC, hvala puno i ja mu se nadam.

Samo nesto, da, odmah u Palmoticevu, sa uputom od ginekologa. Bez toga nece ni oni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno. Bez uputa nigde ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerine hvala na lepim zeljama. Cudi me da ti nista nisu rekli dok si bila u bolnici. Meni su rekli bar deset puta, ponavljali i sestre i lekari, ubedjivali me da ce u sledecoj trudnoci sve biti u redu (sto, naravno, ne mora da znaci, ali hvala im na pokusajima utehe, mada mi tada to nista nije znacilo). Kako god, rekli ili ne, mislim da je ordinirajuci lekar to morao da napise u otpusnoj listi. Jesi li sigurna da ne pise tako nesto? Osim toga, mislim da ce sa tvojom predistorijom svi hteti da ti rade AC (ili koju metodu vec ti odaberes), ali ces oko procedure morati tacno da se raspitas kod lekara u NF ili Visegradskoj i kod svog lekara naravno. Ne pominjem ostale klinike zato sto sa njima nemam bas nikakva iskustva i ne znam nikoga ko ima...

Sve najbolje zelim tebi i svima nama. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

odradila sam, sad cekamo rezultate..ziva nisam ali pokusava da ne razmisljam negativno

step by step, sto bi rekli braca englezi :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

odradila sam, sad cekamo rezultate..ziva nisam ali pokusava da ne razmisljam negativno

step by step, sto bi rekli braca englezi :lol:

Samo pozitivno...držim fige da sve bude ok. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala, poljubac za tvoje medenjake :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ovde moram da se izvinim @Tangerine, a evo o cemu se radi. Draga @Tangerine, sedoh ti na glavu pre desetak dana oko otpusne liste iz bolnice, i kako to da ti ne napisase u njoj nista za AC u sledecoj trudnoci.

Juce sam spremala dokumenta za AC, pa za svaki slucaj htedoh da ponesem i otpusnu listu iz bolnice od pre dve godine, pa videh da ni meni ne pise nista slicno u otpusnoj listi. :huh: Bas sam se zbunila, gledala ostala dokumenta i videla da mi to zapravo pise u histopatoloskom nalazu obdukcije ploda. Eto, to je.

A ja ti jos sedoh na glavu "cudi me, pa cudi me...", a ono nema nista ni kod mene.

Danas sam imala AC i kao i uvek, jako je lose podnela..

Inace, primecena je krv u plodovoj vodi, medjutim, lekar mi kaze da je to znak da je u ranoj trudnoci bilo krvarenja, medjutim, kod mene zaista to nije slucaj. Bas sam bila zacudjena. Ispitala sam ga sta to znaci i da li to moze da bude indicija za pucanje vodenjaka, prolaps plodovih ovojaka (PROM sindrom) ili tako nesto, medjutim, kaze da to nema veze. Rece samo da je to znak da bi trebalo pripaziti i da je preporucljivo mirovanje do kraja trudnoce.

Za sada lezim i apsolutno postujem upute oko mirovanja par dana posle AC-a i htedoh da pitam da li je neka cula ista vezano za tu krv u plodovoj vodi. Ako ste cule bilo sta, bila bih vam zahvalna da napisete.

Sve vas pozdravljam i zelim sve najbolje. :)

P.S. @Tangerine, po tvom opisu, mislim da znam ko je taj "momak" iz Palmoticeve sa kojim si imala problema, i samo ti mogu reci da silno gresis. Verovatno je neki nesporazum bio u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Amniocenteza zakazana za 12.06. u Gradskoj bolnici.

Sad mene zanima kako ste vi izdrzale cekanje? Ja sad kad pomislim da sledi cekanje 25 dana do AC pa jos koliko treba do rezultata dodje mi da poludim....pri tome koliko god da znam da je double test statisticki podatak nije mi sve jedno kad znam kakav je rezultat bezvezan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Istini na volju, Maro, ja sam to vreme posvetila druzenju, a u glavi sam se stalno pripremala na najgore. Zbog godina, ja sam odmah upucena na AC pa sam se trudila da na trudnocu ne gledam bas pozitivno. Kad je sve bilo zavrseno i kad smo dobili rezultat, od tada sam pocela da se radujem i trudnoci i bebi.

Guest74, ocekujemo dobar rezultat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.