Amniocenteza

odgovora

Objavljeno

Amniocenteza je invazivna intervencija tokom koje se iglom, preko kože majke ulazi u matericu i u njenu šupljinu, uzima se 20 ml plodove vode i šalje na potrebna ispitivanja. Najčešće se radi o određivanju kariotipa bebe, odnosno broja i izgleda hromozoma. Najčešće u periodu izmedju 16 i 19 nedelja, a nekada može I kasnije, što zavisi od laboratorije u kojoj se radi analiza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage forumasice,

htela bih da podelim svoje iskustvo sa amniocintezom. Najcesce na forumima nalazim lose vesti, neprijatna iskustva (sto razumem, jer su ljudi zabrinuti, pa traze savete), pa sam htela da podelim i svoje pozitivno iskustvo....da bar malo napravimo ravnotezu u lepim i ruznim iskustvima :) i ohrabrimo ostale.

Pre svega, postupak sam po sebi nije bolan, bukvalno jedan sekund traje ubod iglom i posle toga prakticno nema vise bola, ni neprijatnosti. Nakon toga treba da lezite kod kuce 2-3 dana i da se trudite da budete mirne. Ja nisam imala nikakve bolove ni nakon samog postupka, bas nikakav bol nisam osecala (pa mi je zbog toga bilo tesko i da mirujem, jer se dobro osecam). Moguce propratne reakcije su manje oticanje plodove vode (sto mi se desilo tokom noci, pa sam se bila uplasila da to ne krene bas mnogo da otice, srecom nije) i kontrakcije materice (sto sam osetila u 2 navrata, kao neki blagi grc, nista strasno). Sam postupak nije strasan, osim sto znate da je ozbiljan (invazivna metoda) i da donosi jako bitnu vest za zdravlje vase bebe.

Ako imate srece da rezultate ne cekate dugo (sto je slucaj u privatnim ordinacijama), u roku od 24 sata cete znati rezultate. Budite pozitivne, jer vecina njih dobija dobre rezulate! Nazalost, zbog onog malog procenta da teoretski postoje genetske bolesti, bolje je da znate tacno kakva je situacija.

Sto se mene tice, double test je mnogo tezi (psihicki) jer vam neko kaze da imate lose rezultate (ako su vrlo nepouzdani), pa ste nedeljama zabrinuti i cekate na presudu! Sledeci put planiram da preskocim double i da budem mirna, uradim amniocintezu i odmah imam pouzdanu informaciju.

Pozdrav svima i budite pozitivne ! :)

Mica 85 i natasa44 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam dugo razmisljala o svi tim testovima. Prvo sam htela sve, a kasnije,posle dobrih nalaza double i triple testa sam odlucila da necu da e izlazem stresu dok cekam na nalaze, jer je sve u redu. A drugo, ne bih ni smela sa rizicnom trudnocom da rizikujem pobacaj. Inace, amniocenteza moze biti super stvar i sigurna je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja prije dve godine sam isgubila bebu u 18 nedelji radeci amniocintezu. Postupak nije bolan, ali mene posle 2-3 sata je poceo da curi vodenjak i to naredji dan je istekla sva voda. Pa sam morala na provocirani poradjaj i pretrpela traume. Kad sam opet ostala bremena nisam radila amniocintezu i beba je zdrava fala bogu. Postoi PRISCA test koi kazuje na verovatnost hromozomopatije i meri se nuhalni nabor u 12 nedelji ako ovi parametri ukazuju na rizik onda treba raditi amniocintezu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

CAO DRAGE MAMICE,EVO I JA DA SE UBACIM OVDE SA MOJIM ISKUSTVOM AMNIOCENTEZE.RADILA SAM JE U DECIJOJ BOLNICI U NOVOM SADU.SVE JE PROSLO KAKO TREBA,IMALA SAM OGROMAN STRAH PRE SAME INTERVENCIJE,DA BI NAKRAJU SHVATILA DA JE BILO UZALUD PLASITI SE.SAM UBOD IGLE JEDVA DA SAM I OSETILA A SVE JE TRAJALO NEKOLIKO MINUTA UZ PRIJATAN RAZGOVOR I OSMEH DOKTORA I SESTRE KOJI U TAKVIM TRENUCIMA TI PUNO ZNACE!KONTRAKCIJE POSLE TOGA NISAM NI IMALA,SEM NEKE MALE NELAGODNOSTI U TOM DELU GDE JE BIO UBOD I TO VEOMA KRATKO!

ETO TAKO SAM JA PROSLA,SAD CEKAM NALAZE KOJI BI TREBALI BITI GOTOVI U PETAK ,TRI NEDELJE AGONIJE SU IZA MENE,ALI JA SE IPAK NADAM DA CE BITI SVE OK.

PUNO VAS SVE POZDRAVLJAM!!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage forumasice,

htela bih da podelim svoje iskustvo sa amniocintezom. Najcesce na forumima nalazim lose vesti, neprijatna iskustva (sto razumem, jer su ljudi zabrinuti, pa traze savete), pa sam htela da podelim i svoje pozitivno iskustvo....da bar malo napravimo ravnotezu u lepim i ruznim iskustvima :) i ohrabrimo ostale.

Pre svega, postupak sam po sebi nije bolan, bukvalno jedan sekund traje ubod iglom i posle toga prakticno nema vise bola, ni neprijatnosti. Nakon toga treba da lezite kod kuce 2-3 dana i da se trudite da budete mirne. Ja nisam imala nikakve bolove ni nakon samog postupka, bas nikakav bol nisam osecala (pa mi je zbog toga bilo tesko i da mirujem, jer se dobro osecam). Moguce propratne reakcije su manje oticanje plodove vode (sto mi se desilo tokom noci, pa sam se bila uplasila da to ne krene bas mnogo da otice, srecom nije) i kontrakcije materice (sto sam osetila u 2 navrata, kao neki blagi grc, nista strasno). Sam postupak nije strasan, osim sto znate da je ozbiljan (invazivna metoda) i da donosi jako bitnu vest za zdravlje vase bebe.

Ako imate srece da rezultate ne cekate dugo (sto je slucaj u privatnim ordinacijama), u roku od 24 sata cete znati rezultate. Budite pozitivne, jer vecina njih dobija dobre rezulate! Nazalost, zbog onog malog procenta da teoretski postoje genetske bolesti, bolje je da znate tacno kakva je situacija.

Sto se mene tice, double test je mnogo tezi (psihicki) jer vam neko kaze da imate lose rezultate (ako su vrlo nepouzdani), pa ste nedeljama zabrinuti i cekate na presudu! Sledeci put planiram da preskocim double i da budem mirna, uradim amniocintezu i odmah imam pouzdanu informaciju.

Pozdrav svima i budite pozitivne ! :)

Nije to mali procenat. U medicini je 1posto veliki da ne pricam o kordo gde je procenat i do 4 posto. radila sam obe metode, prosle godine kordo sa nazalost losim posledicama, moja beba je usla u procenat... ove godine sam radila amnion mnogo je manje invazivna ali procenat je procenat i veoma vazno birajte osobu koja to radi rutinski manji je rizik nedajte da se neko uci na vama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je amnio bila preporučena zbog godina supruga, iako je dabl test bio savršen, međutim baš zbog tih procenata, ja sam odbila da je radim. Hvala Bogu, bebac nam je živ i zdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je amnio bila preporučena zbog godina supruga, iako je dabl test bio savršen, međutim baš zbog tih procenata, ja sam odbila da je radim. Hvala Bogu, bebac nam je živ i zdrav.

Kad uradis 4d UZ kod dobrog strucnjaka mala j everovatnoca da bude iznenadjenja, moj lekar mi je pricao da se samo jednom njemu provukao neki sindrom koji inace nema markere na 4d.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

CAO DRAGE MAMICE,EVO I JA DA SE UBACIM OVDE SA MOJIM ISKUSTVOM AMNIOCENTEZE.RADILA SAM JE U DECIJOJ BOLNICI U NOVOM SADU.SVE JE PROSLO KAKO TREBA,IMALA SAM OGROMAN STRAH PRE SAME INTERVENCIJE,DA BI NAKRAJU SHVATILA DA JE BILO UZALUD PLASITI SE.SAM UBOD IGLE JEDVA DA SAM I OSETILA A SVE JE TRAJALO NEKOLIKO MINUTA UZ PRIJATAN RAZGOVOR I OSMEH DOKTORA I SESTRE KOJI U TAKVIM TRENUCIMA TI PUNO ZNACE!KONTRAKCIJE POSLE TOGA NISAM NI IMALA,SEM NEKE MALE NELAGODNOSTI U TOM DELU GDE JE BIO UBOD I TO VEOMA KRATKO!

ETO TAKO SAM JA PROSLA,SAD CEKAM NALAZE KOJI BI TREBALI BITI GOTOVI U PETAK ,TRI NEDELJE AGONIJE SU IZA MENE,ALI JA SE IPAK NADAM DA CE BITI SVE OK.

PUNO VAS SVE POZDRAVLJAM!!!! :rolleyes:

Draga Ljubice miruj posle intervencije. Koliko si odlezala u bolnici nakon intervencije, jesu li ti davali tokolitike i antibiotike? Ako nisu rekli miruj molim te. Ja sam isto radila i proslo je OK, evo sad sam u 9 mesecu. Svako dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Ljubice miruj posle intervencije. Koliko si odlezala u bolnici nakon intervencije, jesu li ti davali tokolitike i antibiotike? Ako nisu rekli miruj molim te. Ja sam isto radila i proslo je OK, evo sad sam u 9 mesecu. Svako dobro.

CAO DIJANA,MOJA INTERVENCIJA JE BILA PRE TRI NEDELJE,MIROVALA SAM,U BOLNICI NISAM LEZALA,PUSTILI SU ME ISTOG DANA TJ.POSLE NEKIH SAT VREMENA.DOBILA SAM DA PIJEM GINIPRAL I BENSEDIN AKO IMAM BOLOVE U MIRU KOJE JA BOGU HVALA NISAM IMALA.U PONEDELJAK IDEM PO REZULTATE,MOZES DA ZAMISLIS KAKO JE.LJUBIM TE PUNO I JAVICU KAKO JE PROSLO!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

CAO DIJANA,MOJA INTERVENCIJA JE BILA PRE TRI NEDELJE,MIROVALA SAM,U BOLNICI NISAM LEZALA,PUSTILI SU ME ISTOG DANA TJ.POSLE NEKIH SAT VREMENA.DOBILA SAM DA PIJEM GINIPRAL I BENSEDIN AKO IMAM BOLOVE U MIRU KOJE JA BOGU HVALA NISAM IMALA.U PONEDELJAK IDEM PO REZULTATE,MOZES DA ZAMISLIS KAKO JE.LJUBIM TE PUNO I JAVICU KAKO JE PROSLO!!!

Draga Ljubicice prosto znam kako ti je. Ako ti je za utehu veoma mali broj rezultata ac bude los jer se vec sve vidi na 4d uz. AC lekari predloze da bi sebe potvrdili i da bi se lisili odgovornosti. Drzim ti palceve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobili smo juce rezultate imacemo ZDRAVU DEVOJCICU!!!!!Ne mogu da vam opisem koliko smo srecni,hvala vam svima puno na podrsci bas nam je dosta znacila.POZDRAV!!!!Cujemo se!!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

super, ljubičice, uvek se obradujem kad čujem lepe vesti

ja sam, takođe radila amnio, zbog svojih godina (39). Ovo mi je treća trudnoća, u prve dve je nisam radila. Mogu da kažem da sam se jako uplašila, 10-tak dana pre intervencije sam se budila svake noći pred zoru i nisam mogla da spavam, ali kad je konačno prošlo shvatila sam da sam se plašila bez razloga. Plodova voda mi je izvađena u Višegradskoj, zahvat je trajao 2-3 minuta, potpuno bezbolno, mm je bio ispred, dobio je špric da ga nosi u Palmotićevu, ja sam za to vreme sačekala da primim Rhogam jer sam Rh -. Posle sam otišla kući, mirovala 2-3 dana i kasnije sve po starom. Posle tačno tri nedelje smo dobili rezultate da je sve ok i da ćemo dobiti još jednog dečaka.

Imamo sina od 12g i ćerku od skoro 8g.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam amnio radila pre dve godine u svojoj 27.godini zbog toga tso je bebi nadjen urin u bubrezima koji isto moze da bude marker daunovog sindroma.....dr je bio opusten i rekao da to moze da bude kaakteristcno za decake, imao je bilion slucajeva u svojoj karijeri i da se to samo prati do kraja trudnoce, ali ja nisam bila sva na svome...i zato mi je zakazao amnio.....sam proces smesan, jedino sto posle dve nedelje ne smes ni da mrdnes iz kreveta...ali ok....hvala bogu dete nam je zivo i zdravo ali sam uvek za amnio ukoliko postoji sumnja....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko se secam, ja nesto nisam lezala posle amniocenteze dve nedelje...5 dana bez kucnih poslova i bez setnje napolju, da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nisam ni ja ležala dve nedelje, ali nisam imala baš nikakvu reakciju na amnio. Više sam odmarala iz straha, da nešto ne krene loše. Radila sam amnio u sredu ujutru i onda ležala sredu, četvrtak i petak, a za vikend već normalno šetala.

uzela sam za svaki slučaj desetak dana odmora sa posla i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bolje odlezati dva tri dana, ako je sve ok ne treba vise. Za svaki slucaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobili smo juce rezultate imacemo ZDRAVU DEVOJCICU!!!!!Ne mogu da vam opisem koliko smo srecni,hvala vam svima puno na podrsci bas nam je dosta znacila.POZDRAV!!!!Cujemo se!!!! :D

:lol: Prosto sam znala da cete vas dve pisulje dobro proci. Ljubim Vas sad mozete da uzivate u trudnoci i nemojte mnogo da krkate slatkise, :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam AC radila u Kragujevcu, i kod njih se lezi 3 dana u bolnici i primaju tokolitici i antibiotici i sva tri dana se pregleda bebino srce. Nakon toga su predlozili mirovanje i tokolitike jos neko vreme kao i antibiotike.

Predprosle godine sam radila kordocentezu u narodnom frontu radila mi je doktorka sa zvakom u ustima, i tri puta busila pupcanik.Posto sam imala uput za lezanje a nisam imala krevet izasla sam na ulicu sela u autobus i i putovala 3 sata, nisam dobila nikakvu terapiju niti savert da se treba lezati. Nakon toga stigao je rezultat da je bebica ok, a nakon toga i pakao u 28. nedelji. Zdravo, pravo, ali se nije rodilo jer je doslo do glavne komplikacije kordocenteze tromboza krvnog suda pupcanika i ostalo mozete znati.

KOrdo izbegavajte jer procenat do 4 % rizika je ogroman, cak i za amnion 1% je ogroman ali je manji nego rizik godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

strašno Dijana, baš mi je žao :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja prije dve godine sam isgubila bebu u 18 nedelji radeci amniocintezu.

Страшно, а колико само има оваквих примера. Многима кажу да носе болесну децу, па ако су храбре и роде, роде здраву децу.

Чему служи амниоцентеза? Да унапред ''одреди'' (а тачност је минимална) да ли ваше дете има или нема права на живот?

Слично је радио Хитлер, а ја нисам то хтела ни прошли пут ни сада.

Др који ме је водио, начелник једне клинике, рекао ми је да то изазива спонтани, што је калина нажалост потврдила.

JejaG voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:(

zato ja i necu da idem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne znam Jano, čini mi se da prestrogo sudiš. ja sam ovaj put išla i ne znam šta bih uradila da su mi rekli da mi je dete bolesno od bolesti kojoj nema leka. Osudila bih i moje dvoje starije dece i sebe i celu porodicu, a na kraju krajeva i samo (ne daj Bože) neizlečivo bolesno dete na poprilično bedan život, pogotovu u Srbiji. ali oko toga ne vredi raspravljati, čovek ne zna šta mu valja činiti dok se ne nađe u situaciji da odlučuje.

JejaG voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema to veze sa Hitlerom, gde ste krenuli, ali moze biti opasno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila sam pristalica Amniocinteze, ali mi je doktorka rekla da nema razloga jer nisam u rizičnoj grupi (zbog godina). Dabl test sam radila i rizik je mali a Tripl radim sledeće nedelje, biće dobar, osećam.... držite mi pesnice :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.