Amniocenteza

odgovora

Objavljeno

Hvala YelenaC.Bas sam njih danas zvala(Institut) ali kazu da se tamo zakazuje jos od 7 nedelje,a meni je bas hitno.U Nisu na klinici su mi rekli da je besplatno sa uputom,a ne moze da se plati !?! <_<

Na kraju cu ipak to uraditi ovde(u Grckoj)iako je oko 600 e.Samo da rezultati budu dobri,poludecu!

U Grckoj je 600 evra samo privatno. U drzavnoj ne placas nista. Ali zavisi da li imas vremena 2 nedelje da cekas za rezultate.Ili da vidis sa svojim dr da ti on odradi u drzavnoj a da samo rezultate radis privatno gde su rezultati prvi (koji su 95%) posle 2 dana. Tako sam ja uradila, jer nisam imala vremena da cekam 2 nedelje za rezultate. I time platila 300 evra.

U kom si ti gradu?I sto bi radila u BGdu ako zivis u Gr?POzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvo logican odgovor-jer mi se ne daje 600 e!Bezobrazni su-u bolnici u Alexandruopolisu rade am.,zvanicno kosta 100 e,ali svi traze oko 500 e ispod zita.

Nije problem da cekam rezultate,cekala bi ih i od privatnika,jer svi salju u Atinu.

Zivim u Komotiniju btw.Cekam ponedeljak da odlucim sta cu.To da mi dr uradi u bolnici ne znam kako da izvedem,verovatno je taj tvoj radio i u bolnici...?U kom si ti gradu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvo logican odgovor-jer mi se ne daje 600 e!Bezobrazni su-u bolnici u Alexandruopolisu rade am.,zvanicno kosta 100 e,ali svi traze oko 500 e ispod zita.

Nije problem da cekam rezultate,cekala bi ih i od privatnika,jer svi salju u Atinu.

Zivim u Komotiniju btw.Cekam ponedeljak da odlucim sta cu.To da mi dr uradi u bolnici ne znam kako da izvedem,verovatno je taj tvoj radio i u bolnici...?U kom si ti gradu?

Ja sam u Atini. Moj dr je inace u toj bolnici pa mi je tu uradio i amniocentezu. Da nije bilo vec kasno, cekala bih tu 2 nedelje za rezultate i ne bih platila nista, ali posto je moralo odmah da se znaju rezultati, samo sam rezultate nosila kod privatnika, tacnije samo plodovu vodu na ispitivanje. E sad ne znam da li tvoj dr radi u bolnici ili kako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada si ti to uradila,da se nije od tada promenio zakon?

Evo,konacno sam i zvanicno saznala,u bolnici su mi rekli da kosta 600 e.Nije mi jasno zasto se u Atini ne placa,a ovde da,ali u ovoj zemlji me vise nista ne iznenadjuje.Npr.tek sam posle 5 dana dosla do svog dr koji mi vodi trudnocu(ima privatnu ordinaciju)-jer je gospodin strajkovao,pa praznovao Bogojavljanje,pa subota-nedelja...drustvo "lako cemo"

Bilo kako bilo,ja cu to da uradim,jer sam se vec uznemirila,iako mi je danas moj Dr rekao da se upste ne brinem i da taj triple test ima tacnost samo 60 %,kao i da je on siguran na osnovu UZ da je sve u redu sa bebom i savetovao mi da uopste ne radim amniocentezu.Umesto da uzivam u trudnoci,ja se stresiram jer ne znam vise kome da verujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada si ti to uradila,da se nije od tada promenio zakon?

Evo,konacno sam i zvanicno saznala,u bolnici su mi rekli da kosta 600 e.Nije mi jasno zasto se u Atini ne placa,a ovde da,ali u ovoj zemlji me vise nista ne iznenadjuje.Npr.tek sam posle 5 dana dosla do svog dr koji mi vodi trudnocu(ima privatnu ordinaciju)-jer je gospodin strajkovao,pa praznovao Bogojavljanje,pa subota-nedelja...drustvo "lako cemo"

Bilo kako bilo,ja cu to da uradim,jer sam se vec uznemirila,iako mi je danas moj Dr rekao da se upste ne brinem i da taj triple test ima tacnost samo 60 %,kao i da je on siguran na osnovu UZ da je sve u redu sa bebom i savetovao mi da uopste ne radim amniocentezu.Umesto da uzivam u trudnoci,ja se stresiram jer ne znam vise kome da verujem.

Pa ako imas Iku ne bi trebalo nista da placas, mozda neko samo usecse ili sta li vec ali to je sitno bas. Par evra. E sad ne znam ko ti je rekao 600 evra?Taj neko hoce da ti uzme pare na crno ocigledno.Nemoj da im dajes, vec ih pitaj na osnovu cega placas 600 evra ako imas osiguranje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas IKA imam,ali to me niko nije ni pitao.Informaciju sam dobila od DR u bolnici-Komotini,a jutros su mi potrvrdili i ovi iz Alex-polisa.(tacnije sa ginekologije na Klinickom centru).Na kraju me je dr ubedio da cekam β επιπεδου,ne znam kako se to kod nas zove i rekao-ovo sam htela da podelim sa Vama- da je triple test nepouzdan,i da se mnogi dr ne slazu da treba da se radi.Takodje da se na β επιπεδου vide neki fizicki poremecaji koji nam govore da nesto nije u redu,i u tom slucaju treba raditi am-zu.Bas cu sutra da zovem Atinu da pitam tamo,jer nije u redu da se negde placa ,negde ne.Izvini ako te davim sa ovim,jednostavno poceli smo razgovor,pa rekoh da ne ostanem nedorecena.Nisi mi odgovorila kad si to radila,jer pise da ti je dete staro 4 god.Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas IKA imam,ali to me niko nije ni pitao.Informaciju sam dobila od DR u bolnici-Komotini,a jutros su mi potrvrdili i ovi iz Alex-polisa.(tacnije sa ginekologije na Klinickom centru).Na kraju me je dr ubedio da cekam β επιπεδου,ne znam kako se to kod nas zove i rekao-ovo sam htela da podelim sa Vama- da je triple test nepouzdan,i da se mnogi dr ne slazu da treba da se radi.Takodje da se na β επιπεδου vide neki fizicki poremecaji koji nam govore da nesto nije u redu,i u tom slucaju treba raditi am-zu.Bas cu sutra da zovem Atinu da pitam tamo,jer nije u redu da se negde placa ,negde ne.Izvini ako te davim sa ovim,jednostavno poceli smo razgovor,pa rekoh da ne ostanem nedorecena.Nisi mi odgovorila kad si to radila,jer pise da ti je dete staro 4 god.Pozdrav!

Hej draga, pa ja vita epipedou zovem triple, jer u srbiji nemaju vitaepipedu pa mi je to to :)

Ja sam radila amniocentezu pre 4 godine, ali evo moja drugarica je radila pre par meseci.

Nazovi 184 za zakazivanje u svim ikama, ili najbolje zapravo da nadjes telefon od porodilista aleksandra u atini i da ih pitas kad imaju slobodno za amniocentezu i koliko se placa sa ikom. napravi se luda, nemoj pitati doktora vec tu koja ti se javi.

iskreno tebi se vise isplati da dodjes u atinu da to odradis nego da radis tamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hocu,samo ne razumem zasto da zovem IKA?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hocu,samo ne razumem zasto da zovem IKA?

Pa mislila sam da ti oni kazu da li pokriaju amniocintezu, ali ako nazoves direktno aleksandru reci ce ti oni . Tako da nema potrebe oboje da zoves. Ajde javi sta su ti rekli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NE DAJ BOZE NIKOM DA DODJE U TU SITUACIJU DA BIRA HOCE LI NA AMNIO ILI NE,A TESTOVI NISU DOBRI?! POGOTOVO ZA MAJKE KOJE SU IMALE PROBLEM SA ZACECEM,JA LICNO SAM DOBRO AC PREGURALA,ALI NIKOG NE BI MOGLA DA SAVETUJEM STA DA RADI,MISLIM DA JE TAKVU ODLUKU O INTERVENCIJI NAJBOLJE DONETI U SARADNJI SA SVOJIM GINEKOLOGOM KOJI VODI I POZNAJE VASU TRUDNOCU!SVAKA TRUDNOCA JE INDIVIDUALNA!

Recimo da sam sada u takvoj situaciji... naime juce su mi stigli rezultati double testa po kojim mi je rizik od down-a 1:104, i doktorka mi predlaze amnio... e sad mene je iskreno strah i zbog samog postupka, i zbog rizika, a iskreno da ti kazem prestravljena sam i od rezultata iako mi je doktorka rekla da je jedna zena sa 1:71 rodila zdravo dete.. malo se neckam, pa "trazim podrsku" po sajtovima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Recimo da sam sada u takvoj situaciji... naime juce su mi stigli rezultati double testa po kojim mi je rizik od down-a 1:104, i doktorka mi predlaze amnio... e sad mene je iskreno strah i zbog samog postupka, i zbog rizika, a iskreno da ti kazem prestravljena sam i od rezultata iako mi je doktorka rekla da je jedna zena sa 1:71 rodila zdravo dete.. malo se neckam, pa "trazim podrsku" po sajtovima...

Na tvom mestu, ja bih uradila...sam postupak je prakticno bezbolan, malo smanjis aktivnosti narednih par dana i ne bi trebalo da bude problema. Verujem da ce rezultati biti dobri, ali bolje da to obavis i posle da uzivas u trudnoci....a ne da se stalno pitas da li si trebala da uradis ili ne...odlucis, odes i gotovo. Naravno, na tebi je odluka.

Srecno i veliki pozdrav! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Recimo da sam sada u takvoj situaciji... naime juce su mi stigli rezultati double testa po kojim mi je rizik od down-a 1:104, i doktorka mi predlaze amnio... e sad mene je iskreno strah i zbog samog postupka, i zbog rizika, a iskreno da ti kazem prestravljena sam i od rezultata iako mi je doktorka rekla da je jedna zena sa 1:71 rodila zdravo dete.. malo se neckam, pa "trazim podrsku" po sajtovima...

Samo gledaj da nadjes dr koji je zaista strucan! Sve od toga zavisi.

Naravno samo odlucujes, ali ako mene pitas ja bih amnio uvela kao redovan pregled u trudnoci. A radila sam amnio na moje insistiranje, jer se ne bih smirila do kraja trudnoce. Sve zavisi nasta si i koliko spreman u zivotu. A rezultat na double ne mora nista da znaci, zato uzivajte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav! Ja sam amnio radila u 19. nedelji. U 12 nedelji EUZ i odmah posle toga ( u roku od 24h) double test. Rizici nisu bili veliki (age 1:800 ostali 1:10000) ali mi je f bhcg bio snizen te je doktorka savetovala konsultaciju sa geneticarem. Geneticar na osnovu rezultata double testa i istorije bolesti porodice predlaze amnio. Zakazali mi posle konsultacije u roku od 4 dana u Betaniji u Novom Sadu. Procedura krajnje bezbolna ( vise me bolelo dok je doktorka noktima pipala gde ce da ubode). Posle toga mirovanje nedelju dana, popila preventivno antibiotike i po preporuci doktorke sumece tablete magnezijuma. Sve proslo ok, rezultati posle 4 nedelje. Rodila zdravog i pravog decaka 2 dana pre termina.

Savet...uradite amnio...posle ste mirni. rizici su mali

p.s sve sam radila drzavno i nista nisam placala, ni 1 dinar osim naravno double testa koji u NS kosta 2600 din u privatnoj laboratoriji.

savet: ako vam lekar predlozi geneticara u 12 nedelji posle double testa i EUZ odmah zakazite u Decijoj bolnici geneticara u Novom Sadu. Meni su u 12 nedelji zakazali za 18-19 nedelju...ako treba odmah ti zakazuju amnio u roku od 3-4 dana..daju ti vremena da razmislis hoces ili neces.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo gledaj da nadjes dr koji je zaista strucan! Sve od toga zavisi.

Naravno samo odlucujes, ali ako mene pitas ja bih amnio uvela kao redovan pregled u trudnoci. A radila sam amnio na moje insistiranje, jer se ne bih smirila do kraja trudnoce. Sve zavisi nasta si i koliko spreman u zivotu. A rezultat na double ne mora nista da znaci, zato uzivajte.

Slazem se. Ja nisam radila na double ni trple jer sam presla starosnu granicu. Moj dr. koji je veliki strucnjak mi je rekao da su ti testovi poprilicno bacanje para. AC nije nikakav bauk. Radije sam pregurala, sto kaze secer, tih 10ak dana do rezultata nego sto bi se nosila sa neznanjem do kraja trudnoce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

quote name='secer' date='10.01.2012, 12:25' post='317657']

Pa mislila sam da ti oni kazu da li pokriaju amniocintezu, ali ako nazoves direktno aleksandru reci ce ti oni . Tako da nema potrebe oboje da zoves. Ajde javi sta su ti rekli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

quote name='secer' date='10.01.2012, 12:25' post='317657']

Pa mislila sam da ti oni kazu da li pokriaju amniocintezu, ali ako nazoves direktno aleksandru reci ce ti oni . Tako da nema potrebe oboje da zoves. Ajde javi sta su ti rekli.

Konacno sam posle 2 nedelje zvanja dosla do informacije da se placa 190 e.Ne znam ni sama sto sam se toliko mucila,jer mi se ne isplati da dolazim toliko daleko.vise sam iz radoznalosti zvala,jer mi je neposteno da se ovde u bolnici placa 600 e,a tamo 190-pa zar ne zivimo u istoj drzavi.Neki dan sam cula od jedne nase devojke koja treba da se porodi u Solunu,da se porodjaj u bolnici sa osiguranjem placa vise od 1000e,carski 1500.(ovde je besplatno).Izvinjavam se sto sam otisla od teme...

Ja i dalje cekam taj pregled u 22 nedelji,pa cemo videti.Primetila sam da odluka da li raditi amnioc. mnogo zavisi od naseg ginekologa.To me jos vise zbunjuje,jer sam toliko razlicitih primera i situacija cula u zadnje vreme.Dok mi je dr koju su mi preporucili da me porodi rekla da obavezno uradim amnioc. jer je to JEDINI nacin da se vidi da li je dete bolesno ili ne,Dr koji mi vodi trudnocu,i za koga kazu da je najiskusniji u gradu me uverava da je sa bebom sve u redu i da se u 22 nedelji vide neki fizicki pokazatelji,da li beba ima probem.Takodje i da od 100 zena,6 pobaci posle zahvata.I ,kazite mi sada Vi,kome ja da verujem!?

Hej draga meni je nenormalno da je kod vas toliko, posto je kod dr Pagalosa (koji je najpoznatiji geneticar u grckoj i pritom je privatna ordinacija) 600 evra. ALi ocigledno po drugim gradovima im se moze da deru narod, ne znam sta da ti kazem.

Sto se pobacaja tice nije toliko kao sto su ti rekli. Procenat je 0.3-0.5 %, ali iskljucivo zavisi od doktora. Nemoj da brines, nije to nista strasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hej draga meni je nenormalno da je kod vas toliko, posto je kod dr Pagalosa (koji je najpoznatiji geneticar u grckoj i pritom je privatna ordinacija) 600 evra. ALi ocigledno po drugim gradovima im se moze da deru narod, ne znam sta da ti kazem.

Sto se pobacaja tice nije toliko kao sto su ti rekli. Procenat je 0.3-0.5 %, ali iskljucivo zavisi od doktora. Nemoj da brines, nije to nista strasno.

Nesto mi jos nije jasno.Dok su mi kod nas(tacnije u Niskoj bolnici,kao i u Institutu za majku i dete u Bg-u) rekli da se amniocenteza striktno radi 16-18 nedelje,ovde se to praktikuje i kasnije.U kojoj si ti nedelji radila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nesto mi jos nije jasno.Dok su mi kod nas(tacnije u Niskoj bolnici,kao i u Institutu za majku i dete u Bg-u) rekli da se amniocenteza striktno radi 16-18 nedelje,ovde se to praktikuje i kasnije.U kojoj si ti nedelji radila?

I ja sam kasnije radila. Mislim da sam bila 22 nedelja, slagacu te sad, ali znam da je bilo odmah posle B-epipedou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima, ja sam u 16. nedelji trudnoce (Ovo mi je prva trudnoca). Sada sam procitala sta se desava u ovoj ned. i ugledam tu amniocentezu... Ne znam dali se to obavezno radi ali pri pomisli da to mora iglom u stomak najezim se... Pa pomisljam na svakakve gluposti, kako to rade, dal mi je dr dovoljno pazljiva, sta ako zakaci bebu... Nisam do sad cula za takav pregled pa sam se sledila (iznenadila).

Ja se inace ne plasim igle ali ovo grozno zvuci... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prebacila sam tvoju temu u postojecu. Molim te, pogledaj na prethodnim stranicama nasa iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima, ja sam u 16. nedelji trudnoce (Ovo mi je prva trudnoca). Sada sam procitala sta se desava u ovoj ned. i ugledam tu amniocentezu... Ne znam dali se to obavezno radi ali pri pomisli da to mora iglom u stomak najezim se... Pa pomisljam na svakakve gluposti, kako to rade, dal mi je dr dovoljno pazljiva, sta ako zakaci bebu... Nisam do sad cula za takav pregled pa sam se sledila (iznenadila).

Ja se inace ne plasim igle ali ovo grozno zvuci... :unsure:

To se radi kod žena koje imaju 35+ godina i kod svih onih kojima su loši rezultati na dabl ili tripl testu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima, ja sam u 16. nedelji trudnoce (Ovo mi je prva trudnoca). Sada sam procitala sta se desava u ovoj ned. i ugledam tu amniocentezu... Ne znam dali se to obavezno radi ali pri pomisli da to mora iglom u stomak najezim se... Pa pomisljam na svakakve gluposti, kako to rade, dal mi je dr dovoljno pazljiva, sta ako zakaci bebu... Nisam do sad cula za takav pregled pa sam se sledila (iznenadila).

Ja se inace ne plasim igle ali ovo grozno zvuci... :unsure:

Kao što neuhvatljiva AC se radi kod žena koje imaju 35+godina ili kome nisu dobri rezultati double ili triple testa.

AC jeste invazivna metoda i rizik postoji, ali sam postupak je totalno bezbolan. U četvrtak sam radila AC tako da je iskustvo sveže i koliko god grozno delovala pomisao na iglu dugačku oko 15 cm koju ti zabadaju u stomak, pa u matericu veruj mi ništa bolnije od vađenja krvi ili obične injekcije. Sve ukupno traje oko 30-ak minuta, dr. na UZ prati bebicu i određuje bezbedno mesto (što dalje od bebe) gde će uvesti iglu, prebriše stomak nekim rastvorom na parčetu gaze, zatim mu sestra dodaje iglu i on je lagano ubada u stomak, odnosno matericu i kada je igla dobro postavljena ona špricem izvlači količinu plodove vode potrebnu za analizu. Sam potupak uvlačenja igle i uzimanja plodove vode ne znam da li traje i pun minut, bukvalno kao kada ti vade krv ili daju injekciju.

Nakon toga stave mali tufer da stane krv i još neko vreme prate bebu pomoću UZ, puste ti da čuješ otkucaje srca i to je to. Nakon toga sam ležala u sobi 2 sata, a onda su me pustili kući uz napomenu strogo mirovanje (ležanje uz ustajanje samo do kupatila) 24 sata i sledeće dve nedelje, mirovanje bez kućnih poslova, šetnji, sexa i bilo kakvog savijanja preko stomaka, istezanja i slično.

Bitno je to mirovanje, posebno prvih 2-3 dana, da ne bi došlo do jačih kontrakcija, krvarenja i većih komplikacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zelela bih da ohrabrim sve buduce mame, kojima je iz bilo kog razloga preporucena AC !!! AC sam radila na institutu za majku i dete. Verujem da ce zvucati neverovatno, ali zahvat je u mom slucaju bio apsolutno bezbolan, neosetan! Cak sam nasla za shodno da pogledam na sat u trenutku kada sam usla u ordinaciju, do trenutka kada sam izasla proslo je tacno osam (8) minuta!!! Zahvaljujuci polozaju mog sina, i strucnosti dr Puzigace! Najiskrenije preporucujem ustanovu i vec spomenutog doktora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To se radi kod žena koje imaju 35+ godina i kod svih onih kojima su loši rezultati na dabl ili tripl testu...

Odnosno onih koji to zele ;) Niko te ne moze bockati ako ti ne pristanes na to ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

iskreno ja ne bih radila AC, mislim jos nisam radila dabl i tripl, ali ako ne moram ne bi radila, imam 33 godine, ovo mi je treca trudnoca, prethodne su bile potpuno normalne, i za sada ne bih radila , ako ne moram naravno....moja najbolja drugarica doktorka, kaze da bi ona (posto se nagledala svega i svacega na ginekologiji) radila AC na svoj zahtev...ja sam iskreno u nedoumici... :unsure: cemu onda dabl i tripl, ako mora da se radi AC.... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.