Amniocenteza

odgovora

Objavljeno

Joj, a jà Sam 0negativna krvna grupa pa cu izgleda sve preglede morati da predjem! Cak i AC ali rekose da zavisi od analize krvi da li ce mu radiyi ili ne. Savetujte me jer Sam napeta... hvala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaklina, ne brini..

to sto si 0- nije opasnost, dace ti da pijes Rhogam, verovatno po porodjaju, a dotle ce te redovno kontrolisati da se ne bi javila antitela.

To nema veze ni sa kakvim genetskim oboljenjima deteta, pa budi mirna, beba je dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Amniocenteza stvarno nije potrebna ako su double i triple testovi iz nase krvi u redu.

I sta ako se ukaze sumnja, samo sumnja, jer nije 100%, da nesto MOZDA nije u redu?

Proplakacete celu trudnocu, a nista necete moci izmeniti, samo se istraumirati i tako skoditi bebi, a malo njih bi se odlucilo abortirati zbog toga.

Ja sigurno ne bih mogla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NE DAJ BOZE NIKOM DA DODJE U TU SITUACIJU DA BIRA HOCE LI NA AMNIO ILI NE,A TESTOVI NISU DOBRI?! POGOTOVO ZA MAJKE KOJE SU IMALE PROBLEM SA ZACECEM,JA LICNO SAM DOBRO AC PREGURALA,ALI NIKOG NE BI MOGLA DA SAVETUJEM STA DA RADI,MISLIM DA JE TAKVU ODLUKU O INTERVENCIJI NAJBOLJE DONETI U SARADNJI SA SVOJIM GINEKOLOGOM KOJI VODI I POZNAJE VASU TRUDNOCU!SVAKA TRUDNOCA JE INDIVIDUALNA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

IMAM DEVOJCICU OD 6.5 GOD.OVO MI JE DRUGA TRUDNOCA!PRVA TRUDNOCA I OVA NEMOGU DA SE POREDE,PRVA JE BILA BEZ I JEDNOG PROBLEMA,A SA OVOM KUBURIM OD PRVOG DANA!ZATO VAM KAZEM,CUVAJTE SE I DOBRO RAZMISLITE,UVAZITE SVACIJE MISLJENJE ALI ODLUKA JE NA VAMA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To sigurno, odluka je samo na vama, uz savete lekara i razgovor sa partnerom....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne znam Jano, čini mi se da prestrogo sudiš. ja sam ovaj put išla i ne znam šta bih uradila da su mi rekli da mi je dete bolesno od bolesti kojoj nema leka. Osudila bih i moje dvoje starije dece i sebe i celu porodicu, a na kraju krajeva i samo (ne daj Bože) neizlečivo bolesno dete na poprilično bedan život, pogotovu u Srbiji. ali oko toga ne vredi raspravljati, čovek ne zna šta mu valja činiti dok se ne nađe u situaciji da odlučuje.

Наравно да не вреди расправљати, нити кога убеђивати у свој став.

Ја сам, као и увек изнела свој и не сматрам да је престрог.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam odlucila da ne zelim AC , i mirnija sam tako, iako sam u pocetku govorila da zelim sve moguce testove.

Razmisljala sam, i nijedan rezultat me ne bi sprecio da rodim svoje dete, zaceto u ljubavi, voljeno pre rodjenja i stvoreno posle puno bola i molitvi.

Ako nekoga testiranje umiruje, samo napred, i treba, ali uvek kazem posavetujte se dobro sa lekarom pre svake intervencije, o mogucim rizicima, na primer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja prije dve godine sam isgubila bebu u 18 nedelji radeci amniocintezu. Postupak nije bolan, ali mene posle 2-3 sata je poceo da curi vodenjak i to naredji dan je istekla sva voda. Pa sam morala na provocirani poradjaj i pretrpela traume. Kad sam opet ostala bremena nisam radila amniocintezu i beba je zdrava fala bogu. Postoi PRISCA test koi kazuje na verovatnost hromozomopatije i meri se nuhalni nabor u 12 nedelji ako ovi parametri ukazuju na rizik onda treba raditi amniocintezu.

Kalina,

Htedoh nesto da te pitam. Kako se tacno manifestovalo to curenje vodenjaka? To pitam zato sto ja imam pojacan sekret (uzimam terapiju zbog toga) pa nisam sigurna da li imam te simptome ili je osecaj vlaznosti samo zbog tog pojacanog sekreta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kalina,

Htedoh nesto da te pitam. Kako se tacno manifestovalo to curenje vodenjaka? To pitam zato sto ja imam pojacan sekret (uzimam terapiju zbog toga) pa nisam sigurna da li imam te simptome ili je osecaj vlaznosti samo zbog tog pojacanog sekreta.

...a skoro sam radila AC. Da se ne pomisli da pitam od duga vremena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...a skoro sam radila AC. Da se ne pomisli da pitam od duga vremena...

Na pojacan sekret imas pravo, imas pravo i da se upiskis ;) , ali ako dodje do curenja plodove vode bar je meni tako lekar rekao nema bas pomoci. Do duse oko ploda postoje neke dve ovojnice pa se dogodi da ona do bebe malo propusti i da se u medjuprostoru nakupi neka kolicina koja se u nekom momentu oslobodi ali to nije opasno. *Tako je meni doca objasnio*

Stavi vatu i isprati iscedak/ ima razlike sekret je sluzav/, ako bilo sta sumnjas idi kod lekara nemoj da nagadjas nista.

Toliko ja znam o toj temi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dijana,

Hvala na odgovoru. Zakazala sam pregled za sutra "u cik zore" ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dijana,

Hvala na odgovoru. Zakazala sam pregled za sutra "u cik zore" ;-)

Javi kako je proslo. Srecno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve ok, stigli su u medjuvremenu i rezultati raznih briseva i svi su sterilni. Bio pregled, proveravana plodova voda (na moje insistiranje), radjen UZ i za sada je sve ok. Hvala na interesovanju. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve ok, stigli su u medjuvremenu i rezultati raznih briseva i svi su sterilni. Bio pregled, proveravana plodova voda (na moje insistiranje), radjen UZ i za sada je sve ok. Hvala na interesovanju. ;)

Super cuvaj se, nekako je u danasnje vreme doci do porodjaja kao da se penjes na Himalaje. I bas ispravan potez, kad si u nedoumici insistiraj na pregledu i idi na vreme Srecno jos jednom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim Vas trudnice koje ste isle na AC da mi kazete da li ste nakon obavljene intervencije uzimanja plodove vode uzimale Utrogestan, Progesteron ili nesto slicno. Jao meni se sa ovom hormonskom terapijom bas oduzi. Uzimam utrogestan od 7.sedmice a sada sam 15. Ljekar mi produzi jos tu terapiju, a citam u uputstvu koje ide uz lek da se uzima do 12.sedmice. Uvek verujem lekarima mada me ovo nepodudaranje malo cini nervoznom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim Vas trudnice koje ste isle na AC da mi kazete da li ste nakon obavljene intervencije uzimanja plodove vode uzimale Utrogestan, Progesteron ili nesto slicno. Jao meni se sa ovom hormonskom terapijom bas oduzi. Uzimam utrogestan od 7.sedmice a sada sam 15. Ljekar mi produzi jos tu terapiju, a citam u uputstvu koje ide uz lek da se uzima do 12.sedmice. Uvek verujem lekarima mada me ovo nepodudaranje malo cini nervoznom.

AC radjena 10. marta, zbog losih rezultata dabl testa (nivo PAPA nizak). Prepisana terpija: Utrogestan 2x1 vaginalno, Partusisten 1/2x6, Eritromicin 4x1. Naravno svaka terapija je indivudualna, ali ne brini se zbog Utrogestana, neke zene ga koriste tokom cele trudnoce. Sigurna sam da ce ti lekar, ukoliko se steknu uslovi, predloziti pauzu da pratis stanje bez terapije...Nalaz AC: normalan muski kariotip!:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i ja zavrsih AC, zelim da podijelim moje iskustvo sa vama i ujedno da pitam one koje su radile amniocent.da li suimale sliçne simptome. Zahvat je obavljen juce, samo uzimanje plodove vode traje 2 minuta i ne boli nista, medjutim nas ovdje u Podgorici ne zadrzavaju ni 5minuta u bolnici,vec odmah ides kuci uz preporuku da 7 dana pijes Utrogestan i Paltrex 2x2kaps. Poslije nekih 7-8 min.pocinje da boli mjesto uboda, osjecas citavu putanju igle, kako vrijeme odmice bol je jaci ne mozes duboko da dises, da pricas a ne daj boze da se nasmijes, ...jedva docekah krevet, pokrih glavu cebetom, i niko mi se ne smije obratiti 3 sata. Bol popusta i sve je manji, osjecas po neki fisak na preponama, ispod stomaka, ali si mnogo mirnija kad osjetis beba se pomjera. Kako vrijeme prolazi sve je manje bola, ali je jos uvijek tu onaj neprijatni osjecaj na mjestu uboda.

Danas drugi dan i dalje strogo mirovanje, osjetljivo je mjesto uboda, bole me kolena jer sam prethodni dan provela skupljena kao zrno pasulja...nadam se da ce sve biti ok, drugih smetnji nemam, razmisljam da li da podjem na uz ili da sacekam 7dana kao sto je ljekar rekao.

Molim sve vas koje ste radila ac da mi kazete da li ste imale ova boluckanja, i kada vam je sve to proslo.

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kalina,

Htedoh nesto da te pitam. Kako se tacno manifestovalo to curenje vodenjaka? To pitam zato sto ja imam pojacan sekret (uzimam terapiju zbog toga) pa nisam sigurna da li imam te simptome ili je osecaj vlaznosti samo zbog tog pojacanog sekreta.

Quest74, htjedoh da pitam, zasto si posumljala u curenje plodove vode, posle kog vremena od AC i da li si imala kakve bolove. Ja sam radila ac prije 4 dana, prvi dan sam imala bolove kao kod jace upale trbusnih misica, drugi dan sve ok, treci dan , se javljaju neki probadajuci bolovi ispod stomaka sa desne strane blizu prepone i cini mi se kao da su vlazne gacice (ne pretjerano). Da li je plodova voda ili su znojave ne znam, ali se od brige ubih. bila sam juce kod dr.sve na uz izgleda ok, ni sam ne moze da mi kaze sta uzrokuje bol. objasni mi za te ovojke i mogucnost propustanja plodove vode, taman toliko da se sada ubih od brige jos vise.

molim te reci mi kako se kod tebe sve zavrsilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaooo kako sam se sad isprepadala!!

Ja sam u 15. nedelji i moja dr insistira da uradim ac zbog godina i rizika ( imam 36 god).

Posto su me zavlacili na institutu za majku i dete nazovem ja jednu privatnu ordinaciju i oni mi kau kad se radi i koliko kosta i da je rezultat za 2 dana!?

Da li je moguce? Svuda se na rezultat ceka po 2-3 nedelje a ovde 2 dana!

Da li je neko upoznat sa ovim?

pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Amniocenteza stvarno nije potrebna ako su double i triple testovi iz nase krvi u redu.

I sta ako se ukaze sumnja, samo sumnja, jer nije 100%, da nesto MOZDA nije u redu?

Proplakacete celu trudnocu, a nista necete moci izmeniti, samo se istraumirati i tako skoditi bebi, a malo njih bi se odlucilo abortirati zbog toga.

Ja sigurno ne bih mogla.

ovde se slazem sa ninuskom,bas sam pre neki dan razgovarala sa mm tome.amneocinteza se radi poprilicno kasno u trudnoci(od 18-22 nedelje) ,a posle toga se i rezultati cekaju vise nedelja... dakle ,pola trudnoce vec prodje dok saznate da li je sve ok ili ne...i sta onda ako NE bude??abortirati u tako poznoj trudnoci?ne znam...neverujem da bih mogla(bez obzira koliko to nekima debilno zvucalo ,kao da sebe osudjujem na dozivotnu robiju),OVO JE VEC MOJE DETE!i vec sam se vezala za njega.....

sto se samog postupka tice,sve mame koje poznajem da su to radile,kazu da nije nista strasno.sve su rodile zivu i zdravu decu i nisu imale nikakve komplikacije posle postupka...uglavnom price koje sam cula da je neko koga neko ponaje imao probleme,ali nisam licno upoznala nikog ko je imao komplikacije zbog toga.vidim da neke nase forumasice jesu...jako mi je zao :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam odlucila da ne zelim AC , i mirnija sam tako, iako sam u pocetku govorila da zelim sve moguce testove.

Razmisljala sam, i nijedan rezultat me ne bi sprecio da rodim svoje dete, zaceto u ljubavi, voljeno pre rodjenja i stvoreno posle puno bola i molitvi.

Ako nekoga testiranje umiruje, samo napred, i treba, ali uvek kazem posavetujte se dobro sa lekarom pre svake intervencije, o mogucim rizicima, na primer.

UPRAVO TAKO!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sada 4 sedmice poslije amnicenteze mogu reci, da sam previse dramila i scenu pravila oko jedne skroz rutinske stvari. Od pocetka mi je odrzavanje trudnoce ili bolje receno uopste opstanak bebe dovodjen u pitanje zbog jakih kontrakcija materice (od 5.sedmice), ali ipak nikada nisam odustala od zamisli da uradim AC. Ovo upravo iz razloga sto kilometar-dva od moje kuce je skola za djecu koja imaju neki urodjeni hendikep t.j.zaostaju u razvoju. Srce mi se cijepa kada tu djecu gledam. Svakoj trudnici kod koje postoji neki moguci rizik (genetski ili starost) bih preporucila da uradi taj test. Sve je to mnogo tesko psihicki a to povredjivanje i komplikacije su ipak minimalne. Dramila sam i ja pred amnicent. "padala u nesvijest", listala sve moguce postove na internetu, trazila od svih koji su radili detaljan opis, a na kraju shvatih, da sam mnooogo pretjerala. A ovo vam moze potvrditi 90%zena koje su ovo uradile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima!

Buduca mama lepotice u 21. nedelji.

Meni je bio los double test (182:1) pa su mi na Zvezdari u 14. nedelji uzimali uzorak posteljice(horionske resice/čupice). Metoda je slicna amniocentezi samo se radi ranije(do 14. nedeje), uzima se ne voda vec deo posteljice a rezultati su nakon tri dana. Sama intervencija nije bolna obzirom da se prvo daje lokalna anestezija u stomak pa onda trazenje i cupanje resica, ali obzirom da se uzima deo posteljice, morala sam da prenocim u bolnici i nakon toga sam pila antibiotik.

Rezultat: XX 46 hromozoma, normalan zenski kariotip. :D

natasa44 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaooo kako sam se sad isprepadala!!

Ja sam u 15. nedelji i moja dr insistira da uradim ac zbog godina i rizika ( imam 36 god).

Posto su me zavlacili na institutu za majku i dete nazovem ja jednu privatnu ordinaciju i oni mi kau kad se radi i koliko kosta i da je rezultat za 2 dana!?

Da li je moguce? Svuda se na rezultat ceka po 2-3 nedelje a ovde 2 dana!

Da li je neko upoznat sa ovim?

pozz

da moguce je, ali ti rezultati su 95% tacni i obuhvataju 2 hromozoma samo, ali najbitnija....znaci javljaju ti posle 2 dana te prve rezultate i onda nakon 2 nedelje finalne rezultate.....tako sam i ja radila u privatnoj jer mi je bila frka sa vremenom...tj radio mi je moj dr, ali sam plodovu vodu odnela u privatnu kliniku.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.