Amniocenteza

odgovora

Objavljeno

Radila sam AC na IMD i ja sam se odlucila jer mislim da su najstrucniji jer imaju najvise iskustva. BubiBi je vec puno toga napisala. :) pa cu samo da se nadovezem. 

Bila sam jako nervozna jer sam pre mesec dana trebala da radim CVS ali zbog posteljice na zadrnjem zidu nisu mogli da uzmu uzorak cupica pa su mi zakazali AC. Imam jako veliki rizik i ubija me cekanje. Ali sta da se radi to je jedini nacin. 

Svi na IMD su jako ljubazni od dr pa do cistacice, osecala sam se kao da sam na privatnoj klinici. Bila sam u sestokrevetnoj sobi i sve smo isti dan radile AC. I sve su divne, olaksale smo jedna drugoj tih nekoliko dana i bas se zblizile :wub:. Odmah nakon vizite rade AC i sve bude jako brzo gotovo. Dr prvo UZ-om uzme sve mere i odredi mesto za bockanje. Osetila sam samo malo jace peckanje, nista strasno, nije jaci bol od vadjenja krvi. Zalepe malo gaze i to je sve. Uvece moze da se skine gaza i normalno smo se tusirale. Svima je prepisan palitreks 2x2 i utrogestan 2x1. Palitreks se pije 7 dana i to smo dobijali dok smo lezali, a utrogestan sam morala da kupim jer nisam iz BG i nisam mogla da dodjem do izabranog doktora da mi da recept. Tako da ponesite jednu kutiju za svaki slucaj da ne bi kupovale. 

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje za devojke koje su ac radile na kbc Zvezdari. Da li vam, kada pozovete za retultate, kazu samo da li su gotovi ili ne ili vam kazu i kakav je rezultat? I da li budu gotovi zaista za tri nedelje ili bude i ranije? Da znam, jer znajuci sebe, bicu u teskoj panici ako mi samo kazu da su gotovi jer necu znati da li im je to praksa ili nesto nije kako treba... :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila na IMD i samo su me pozvali da dodjemo licno jer smo radili vise analiza od klasicnog kariotipa. A mislim da je to praksa sa vecinom bolnica, bez obzira o kojim se rezultatima se radi. Vecina nece da da rezultat telefonom. Nadam se da ce se javiti neko ko je radio u Zvezdari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pretpostavljam da tako svi rade, malo bi i neprofesionalno bilo da pricaju rezultate telefonom, koliko god mi zeleli. Ucim se strpljenju ovih dana, jos malo pa cu svakako saznati i sama. Hvala ti ;)

Bubu 2 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su rekli da zovem za rezultate, i saopstili su mi telefonom, u Kragujevcu je radjena analiza. Bukvalno sam zanemela od srece kad mi je rekla da je sve ok... Trebalo mi je pola minuta mislim da kazem hvala:D

Posle su poslali faxom zvanicne rezultate.... Cekala sam tacno 4 nedelje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je i meni bilo prvi put, pozvali su me i saopstili rezultat a zatim poslali i mejlom. No, to je bilo u privatnoj klinici. Ja nisam iz Beograda i ne mogu da se stvorim iste sekunde u bolnici da ih sama procitam. Bice to najduzih sat i po putovanja ikad :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf, znam... Meni je Kragujevac skoro 250km daleko, drzavna je klinika u pitanju, ionako je cela procedura bila prekomplikovana, pa jos da je neko morao da licno ide po rezultate:o... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima,nova sam na forumu i imam jedno pitanje,danas su mi zakazali AC u Frontu za 15 maj ,druga trudnoca 34 godine imam,rezultati dabl testa su mi ni niski ni visoki nego nesto izmedju (tako mi rekli) ,bila kod njih u genetskom savetovalistu pa su mi zato savetovali AC,pa me sad zanima iskustva iz Fronta ako je neka tamo radila AC?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da odgovorim na sopstveno pitanje :)

Ja sam cekala okruglo 4 nedelje :huh: optimisticno sam zvala vec posle 10 dana, pa.posle dve nedelje, tri... na kraju su mi rekli da ce biti gotovi u petak ili ponedeljak, pa kada ni do tada nije zavrseno, uzeli su mi mejl. Poslali su mi rezultat u mejlu cim su zavrsili. Ne znam da li je to i inace praksa ili su meni izasli u susret jer se bas oduzilo. Ali eto, postoji znaci i ta mogucnost.

Bubu 2 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima,nova sam na forumu i imam jedno pitanje,danas su mi zakazali AC u Frontu za 15 maj ,druga trudnoca 34 godine imam,rezultati dabl testa su mi ni niski ni visoki nego nesto izmedju (tako mi rekli) ,bila kod njih u genetskom savetovalistu pa su mi zato savetovali AC,pa me sad zanima iskustva iz Fronta ako je neka tamo radila AC?

ja sam tamo radila u prethodnoj trudnoci..sta da ti kazem..bila sam besna sto su sve koje su posle mene dosle prve otisla. svakoj je njen doktor dosao da joj prebaci karton na pocetak..osim tog nerviranja ostalo je ok bilo sve. ides sa nekim u pratnji jer licno nosis uzorak u palmoticevu. taj neko ce se popeti gore i ostaviti epruvetu. ako se nesto nije menjalo za ove tri godine a mislim da nije. sam postupak nije bolan ako se opustis. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam tamo radila u prethodnoj trudnoci..sta da ti kazem..bila sam besna sto su sve koje su posle mene dosle prve otisla. svakoj je njen doktor dosao da joj prebaci karton na pocetak..osim tog nerviranja ostalo je ok bilo sve. ides sa nekim u pratnji jer licno nosis uzorak u palmoticevu. taj neko ce se popeti gore i ostaviti epruvetu. ako se nesto nije menjalo za ove tri godine a mislim da nije. sam postupak nije bolan ako se opustis. 

pa to je klasika,onaj ko ima vezu ima prednost,samo ne razumem kako licno nosis uzorak u Palmoticevu ?! Mene vise brine kolko je sam postupak rizican,jer iskreno to bockanje u stomak mi se ni malo ne svidja 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa to je klasika,onaj ko ima vezu ima prednost,samo ne razumem kako licno nosis uzorak u Palmoticevu ?! Mene vise brine kolko je sam postupak rizican,jer iskreno to bockanje u stomak mi se ni malo ne svidja 

to rade strucnjaci, igle su tanke. briseve radis dan ranije i proverava se imas li baketrija jer ako imas nece raditi zahvat dok se ne izlecis. ubod igle nakon intervencije se ni ne vidi koliko je tanak. iskreno imala sam strah, ali znala sam da cu jedino posle te analize psihicki biti mirna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

to rade strucnjaci, igle su tanke. briseve radis dan ranije i proverava se imas li baketrija jer ako imas nece raditi zahvat dok se ne izlecis. ubod igle nakon intervencije se ni ne vidi koliko je tanak. iskreno imala sam strah, ali znala sam da cu jedino posle te analize psihicki biti mirna

znaci zato ti rade ginekoloski pregled zbog bakterija,jer meni je malo sekret pojacan jer pijem utrogestan al iskreno i u prvoj trudnoci mi je bi malo povecan sekret,ma procitala sam sve i svasta po netu od pobacaja do svacega pa sam se zabrinula iskreno jer u prvoj trudnoci to nisam radila

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neka od vas imala ovu situaciju...rezultati triple testa losi, dr salje na AC. I sta vam je pokazala ac? Koliko su zapravo pouzdani rez. testa(double,triple...)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Snow, Znam par slučajeva da je dabl bio loš a ac pokazala da je sve ok. Nažalost, sa tim se nikad ne zna. Rezultati mogu biti lažno loši, verovatno i lažno dobri, za takve slučajeve ne znam, pa ne mogu da tvrdim. 

Znam da je Anon pisala da su njoj u prvoj trudnoći rez. dabla bili jako loši, pa rodila zdravog i divnog dečaka. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, Marg. I ja se nadam da su lazno losi. Mislim da je ipak bolje uraditi AC i dobiti pouzdanu informaciju. Posto znam neke zene u svom okruzenju koje su odbile da rade Ac jer su cule neke negativne stvari o njoj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ac je rizik, to niko ne poriče, i da li će se raditi treba odlučiti pre svega na osnovu odluke - šta ćemo s tom informacijom, tim rezultatom?

 

MatroNadja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Snow, meni je i dabl i tripl bio los u prvoj trudnoci pa sam odbila ac, i rodila savrseno dete...odbila sam jer nisam zelela da rizikujem onaj 1% mogucnosti komplikacija znajuci da svakako me bih prekinula trudnocu cak i da su rezultati bili losi.

svejedno voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neka od vas imala ovu situaciju...rezultati triple testa losi, dr salje na AC. I sta vam je pokazala ac? Koliko su zapravo pouzdani rez. testa(double,triple...)?

Meni je dabl bio bas los 1:123... Amniocenteza je pokazala zdrav muski kariotip.

Dabl test je matematicki proracun svih faktora rizika, od godina, nekih analiza krvi, mera bebe itd... Ne znam strucnije, al bilo je nekih detaljnijih obajsnjenja na temi.

Meni je gin i rekao da se na ultrazvuku vidi da je sve ok, da ne treba da brinem, ali s obzirom na rezultate testa, amnio se preporucuje.  

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesantno, bas na danasnji dan, pre 5 godina, prodjoh kroz proceduru AC :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, dobro pitanje, Marg. Sad sam se bas zamislila. Hvala Bogu da ja nisam morala o tome da razmisljam...al eto sad meni draga osoba prolazi kroz tu dilemu i prosto ne znam sta da joj kazem:-(
Vrlo komplikovano.

Nadja, znaci dabl i tripl su ti bili lazno losi? Svasta. Jesi li ih radila u drugoj, i sad u trecoj?

MatroNadja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, dobro pitanje, Marg. Sad sam se bas zamislila. Hvala Bogu da ja nisam morala o tome da razmisljam...al eto sad meni draga osoba prolazi kroz tu dilemu i prosto ne znam sta da joj kazem:-(
Vrlo komplikovano.

Nadja, znaci dabl i tripl su ti bili lazno losi? Svasta. Jesi li ih radila u drugoj, i sad u trecoj?

Snow, bas cesto budu lazno losi. Ako se ne varam, tripl i dabl zajedno imaju 80% tacnosti.

Sa druge strane imas primer mame bliznakinja sa Daunovim iz Pg kojoj je dabl bio dobar a u 21. rodila decu sa ovim sindromom.

Danas ko moze radi Nifty i ne gata. Ko nije i fin. mogucnosti i/ili zeli vise info treba da uradi amnio. To naravno zavisi i od toga sta bi uradila sa tom info, da li bi prekinula trudnocu ili ne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, dobro pitanje, Marg. Sad sam se bas zamislila. Hvala Bogu da ja nisam morala o tome da razmisljam...al eto sad meni draga osoba prolazi kroz tu dilemu i prosto ne znam sta da joj kazem:-(
Vrlo komplikovano.

Nadja, znaci dabl i tripl su ti bili lazno losi? Svasta. Jesi li ih radila u drugoj, i sad u trecoj?

u drugoj nisam, odbila sam, a sad me dr iscimao da ipak radim dabl, ja pristala pod uslovom da me ne smara za ac ako bude los, medjutim ispao je ekstra dobar rez. A pazi, jos sam u prvoj trudnoci bila bas mlada, 21 god...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, zenske, sad su mi stvari mnogo jasnije.
A ja pozurila da do 35-te rodim onoliko djece koliko planiram:-) misleci da se AC radi sa 35+ godina pa ajd da je izbjegnem kad ono medjutim...godine su samo jedna od stavki...

Broc, ti si je radila...sta je prelomilo da je uradis? Kako si ti tada razmisljala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, zenske, sad su mi stvari mnogo jasnije.
A ja pozurila da do 35-te rodim onoliko djece koliko planiram:-) misleci da se AC radi sa 35+ godina pa ajd da je izbjegnem kad ono medjutim...godine su samo jedna od stavki...

Broc, ti si je radila...sta je prelomilo da je uradis? Kako si ti tada razmisljala?
 

Dabl i tripl i jesu uvedeni navodno zbog toga sto su samo trudnice 35+ radile AC, pa se ispostavilo da su mladje majke radjale decu sa genetskim anomalijama.

Bilo je stresno, jer je svakako trudnoca bila rizicna zbog predhodne izgubljene u 5. mesecu...

Nisam mnogo razmisljala sta bih dalje, svesna sam bila rizika same procedure i nadala se da ce sve biti ok. Imala sam srece da mi AC radi jedan divan samouveren i opusten ginekolog, pa je proslo lakse nego sto sam mislila. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.