Praznicna trpeza

odgovora

Objavljeno

pocecu prva:

oduvek sam volela uskrs. kako sam zivela na selu, ulica puna dece to je bio najlepsi dozivljaj za nas. mama je uvek najbolje spremala za uskrs, puno svega. po nekoliko torti sto je meni licno bilo najdraze!!!

mi, deca iz ulice smo se taj dan najlepse oblacili i pravili priredbe. pevali, recitovali, glumili i igrali.

obicaj je bio da se ide redom po kucama i skupljaju jaja. tako smo mi iz naseg kraja skupimo se i krenemo. svaka domacica nam je iznosila jaja, kolace, slatkise..

sve je bilo tako lepo..

poslednjih godina se sve promenilo. gotovo da deca vise ne dolaze- milsim na decu koja sad rastu u toj ulici. sad ih je kao nesto sramota ili .. sta znam..

mi Luki pravimo gnezdo i poklone spremamo. naravno, jaja i slatkisi..

srecna sam jer sad imam svoje dete, uskoro ce i drugo i uzivamo u ovom prazniku!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo jedan interesantan način za farbanje jaja što sam jedne godine vidjela kod bake u Srbiji. Jaja se skuvaju, zatim se šaraju voštanim bojicama, može se crtati, pisati šta god želite, a zatim se stave u farbu za jaja ili u lukovicu i stoje jedno pet min. dok ne poprime boju. U lukovici mogu i duže. Budu jako interesantna i zanimljivo ih je šarati, pogotovo djeci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja baš volim Uskrs i farbanje jaja...prošle godine sam farbala oko 90 toliko ću i ove godine. Farbamo obavezno u crni luk i crvenu boju (za čuvarkuću) i na ta stavljamo travke, iseckanu koru od belog luka, pa u čarapu ili mrežasti džak...ostala farbam ručno, stavljam kristale i u tome uživam! Ispadnu baš lepa i šarena, a i boja ne ulazi unutra jer su već skuvana pa ih samo šaram. Imam slike od prošle godine, slikala sam pošto mi je to bio prvi Uskrs da sam bila domaćica, a ne da sam pomagla mami :rolleyes: Postaviću ih kad dođem kući...sad sam kupila sve što mi treba i jedva čekam Veliki petak! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, može neka priča koja nije vezana samo za farbanje jaja...šta spremate od hrane, ili vaše majke...kakav je običaj, ko vam dolazi, kod koga vi idete, da li nosite poklone, da li vama donose poklone, da li je to neka sitnica ili se tačno zna šta bi to trebalo da bude?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas u CRO, za Vaskrs/Uskrs običaj je da svako daruje neku sitnicu nekome...imamo jedno posebno mjesto na livadi, gdje ostavljamo poklone, naravno na svakom poklonu piše kome je namjenjeno...jako lijepo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja spremim svečaniji ručak, neko pečenje, zamesim pogaču sa svetom vodicom koju je osvetio sveštenik nekoliko dana pre Uskrsa kad je dolazio, tortu ili kolače...ručak bude u krugu porodice, a posle u toku praznika idemo u goste, kod mojih, dolaze oni...najviše volim kad dolaze deca i biraju jaja...ne kupujem nikakve poklone, samo obavezno nosim jaja kad idemo negde i to za svakog ukućanina...

Evo našla sam slike jaja što sam farbala prošlog Uskrsa...

jxh-24090-.jpg

2yl-24090-.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad smo bili deca, išli smo kod prabake na Vaskršnji doručak. Ponesemo samo ofarbana jaja i razmenimo se sa ostalim rodjacima, a baki donesemo šećer i kafu! Poslednjih godina idemo kod mojih roditelja (skupimo se braća, sestra i ja) isto razmenimo jaja, doručkujemo zajedno... Popodne sam obično odlazila kod neke od drugarica koja ima decu pa i njima ponesem po koje jaje. Ove godine isto idem kod mojih samo ne sama ;) i planiram Pavlu da kupim neki simboličan poklončić.

"Doručak" obično bude oko 12h kad se vratimo iz crkve. Bude svega na stolu... sira, suhomesnato, raznih salatica i naravno jaja. Pečenje je nekad bilo obavezno, a sad je uglavnom roštilj ili svinjska plećka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

lenocka bas su lepa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

lenocka bas su lepa

Hvala :rolleyes: nadam se da će i ove godina ispasti lepo, da to nije bila početnička sreća :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filipa baš interesantan običaj, jako ljepo. Lenočka jaja su predivna, prava si domaćica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lenočka jaja su predivna, prava si domaćica.

Hvala, hvala...t1811.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tice rucka na dan Uskrsa moja mama nas davi vec dve nedelje. Sta cemo,koju salatu, sta od kolaca...Dogovor je pao da ce praviti sal snicle, pohovano belo i spikovanu butkicu, za prilog krompir na neki njen nacin i sveza salata. Torta vocna jer zet voli :rolleyes: ( zesci sliht ).

Posto drugog dana Uskrsa kod nas dolaze kumovi koje sno mi vencali i krstili decu( a ima ih ohoho ) ja cu praviti dve torte, a sveki jednu. Ja cu praviti cokoladnu i neku koju sam nasla na coolinariki, cini se da je bas ukusna. Sveki ce praviti miholjski buket.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa hajde i ja mlada kuvarica da napisem nesto.

Za svaki praznik,rodjendane i sl.S&S peku prase, jagnje,ili curku.Na meni je samo da pripremim predjelo,neku supicu ili corbicu i pravicu rusku salatu.Naravno ispecem domacu pogacu.

Tortu nikada u zivotu nisam napravila niti to radim,uvek narucujem za sve prilike.Za Vaskrs cu naruciti gabon tortu.

Eto toliko o mojoj praznicnoj trpezi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da krenemo sa idejama za novogodisnje praznike. Ja sam juce isprobala ove kolacice i iskreno jako nam se dopao ukus. 4f-S40368.jpg

Potrebno za testo:

200 gr maslaca

100 gr šećera

1 jaje

1 žumance

½ praška za pecivo

400 gr brašna

1 kašičica đumbira

2 kašike kakaa (po želji)

Pomesati sve sastojke za testo i ostaviti u frizideru nekih pola sata.

Razvuci testo i modlicama vaditi oblike po zelji. Peci na 200C oko 10min.

Kad se lepo ohlade-bojiti ih glazurom. Glazura: 1 belance, 200 gr šećera u prahu, kašika limunovog soka, pola kašičice gustina -sve izmesati, podeliti u posudice i u svaku ubaciti preh.boju.

Ja sam ukrasavala cackalicam i vrhom kasicice, ali za sledece pravljenje moram da pripremim kvalitetniji alat :D

I jos da naglasim da ovo nije za trudnice. Ubi me kicma od crtanja :( ...ali nije bilo srecnijeg deteta od mog kad je ugledala napravljene kolacice.

Sad sam u potrazi za modlicama sa Novogodisnjim motivima-Snesko Belic, zvezde, zvona, deda Mraz... Volim ovakve novogodisnje carolije!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lepo ti je ovo...super ideja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da krenemo sa idejama za novogodisnje praznike. Ja sam juce isprobala ove kolacice i iskreno jako nam se dopao ukus. 4f-S40368.jpg

Potrebno za testo:

200 gr maslaca

100 gr šećera

1 jaje

1 žumance

½ praška za pecivo

400 gr brašna

1 kašičica đumbira

2 kašike kakaa (po želji)

Pomesati sve sastojke za testo i ostaviti u frizideru nekih pola sata.

Razvuci testo i modlicama vaditi oblike po zelji. Peci na 200C oko 10min.

Kad se lepo ohlade-bojiti ih glazurom. Glazura: 1 belance, 200 gr šećera u prahu, kašika limunovog soka, pola kašičice gustina -sve izmesati, podeliti u posudice i u svaku ubaciti preh.boju.

Ja sam ukrasavala cackalicam i vrhom kasicice, ali za sledece pravljenje moram da pripremim kvalitetniji alat :D

I jos da naglasim da ovo nije za trudnice. Ubi me kicma od crtanja :( ...ali nije bilo srecnijeg deteta od mog kad je ugledala napravljene kolacice.

Sad sam u potrazi za modlicama sa Novogodisnjim motivima-Snesko Belic, zvezde, zvona, deda Mraz... Volim ovakve novogodisnje carolije!!!

Što je lepooooooooooo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, javi nam gde kupuješ modle? Da li ima u onim prodavnicama plastike i sl.? Sad ste me zainteresovale, samo da nađem modle i krećem u akciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, javi nam gde kupuješ modle? Da li ima u onim prodavnicama plastike i sl.? Sad ste me zainteresovale, samo da nađem modle i krećem u akciju.

Ove koje sad imam sam kupila u plastikari. Danas sam setala da nadjem neke novogodisnje, ali bezuspesno.

Ana ...cim si ovo odozgo sarala ??

Glazurom. U receptu imas i to. Napravis glazuru, podelis po posudicama-a onda u svaku posudicu ubacis boju koju zelis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, svaka čast za ideju. Moram da isprobam samo da nađem novogodišnje modle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Badnja večera...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lepo Filipa :)

Ja, na žalost se nisam setila da moju slikam al dobro, sledeći put ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta planirate za Uskrs? Kakvi su obicaji kod vas?

Jel postite na Veliki Petak?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e super sto si pokrenula ovu temu, bas i ja razmisljala ovih dana da to uradim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e super sto si pokrenula ovu temu, bas i ja razmisljala ovih dana da to uradim.

Pa sta ti sve planiras da spremas?

Mi smo u selu kod s&s na dan Uskrsa, tako da tad nista ne spremam. Opet, za Veliki Petak spremamo ribu, a inace moram i nesto slatko da ostane i posle nedelje, jer dolazice nam gosti.

Mm sprema ribu, najverovatnije sarana, ja cu malo prebranca da spremim i mozda baklave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi svaki Uskrs provodimo kod mojih tako da bas za taj dan necu spremati rucak. Za Veliki petak ce sveki peci ribu, ja pravim salatu i farbam jaja. Od kolaca cu praviti neku vocnu torticu i mercedes kocke, tako sam se nameracila na njih :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.