Praznicna trpeza

odgovora

Objavljeno

VASKRŠNJI KOLAČIĆI

Sastojci:

225 g oštrog brašna

125 g putera

150 g šećera u prahu

2 jajeta

za glazuru i ukrašavanje odrediti količinu po potrebi: prah šećer

limun

jestive boje

ukrasi

Priprema:

U posudu stavimo prah šećer, dodamo omekšali puter i izmešamo u glatku smesu.

Zatim umešamo dva žumanceta, dodamo prosejano oštro brašno i umesimo testo.

Od testa oblikujemo loptu, umotamo je u providnu kuhinjsku foliju i stavimo u frižider na 30 minuta.

Zatim oklagijom razvijemo testo (na papir za pečenje) na debljinu 4-5 mm i jajolikom modlom za testo vadimo željene oblike.

Višak testa odstranimo, a jajolike oblike zajedno s papirom za pečenje premestimo na pleh i stavimo u zagrejanu rernu na srednju rešetku, na 125°C, 5-7 minuta. Za to vreme u zasebnu posudu stavimo prah šećer, dodamo proceđenu kašiku soka od polovine limuna i mešamo dok ne dobijemo jednoličnu smesu (šećernu glazuru).

Pečene oblike izvadimo na rešetku za kolače, ostavimo da se ohlade i slikamo šećernom glazurom i ukrasima, kao uskršnja jaja.

7nd-Vaskrs.jpg

Prelepo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zene dajte neke ideje i nacine za farbanje jaja....... Kako slavite Vaskrs? Da li pravite "gnezda" ili govorite deci :vidi sta ti je doneo zeka? :)

post-42436-1302434306.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji su uvek pravili gnezda tako cu i ja svojoj cerki :rolleyes: , ja najvise farbam u lukovici, nisam bas nesto za farbe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja najvise volim tj. najlepse mi budu ukrasena jaja kada ih farbam u ljuskama od luka. Jos stavim i razne listice koje nadjem u dvoristu. Koristim i uglavnom plavu, zelenu i ljubicastu boju. Prosle godine sam za Vaskrs bila u bolnici, porodila se a inace slavimo u krugu porodice. Ove godine cu smisliti sta cu Mihajlu napraviti, sta ce mu zeka doneti :rolleyes: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji su uvek pravili gnezda tako cu i ja svojoj cerki :rolleyes: , ja najvise farbam u lukovici, nisam bas nesto za farbe.

I ja najvise volim u lukovici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja najvise volim u lukovici.

Budu najlepsa :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

crwena boja i lukowica uwek wec sam sakupila lukovine zakon je i najzdrawija je B):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zbog dece, jer traze, farbam u svim bojama, mada izludim kad vidim da je boja prosla na jaja. Najvise ofarbam u lukovici, malo u maslacku. Naravno uvijam u dzak i carapu sa raznim liskama. Takodje ko hoce da kupi boje moze da poredja jaja u djevdjir pospe preko jaja 4-5 boja i djevdjir stavi na posudu sa kipucom vodom. Naravno jaja treba da budu kuvana. Ovako isarana jaja budu bas sarena i deca ih vole.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zvuci mi ineresenatno ali ne znam sta je djevdjir ?

Cediljka? a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da kao cediljka samo vece. Kao serpica ili vanglica sa rupicama na dnu. I jako lepo ispadne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova tema se može spojiti sa temom Praznična trpeza....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cula sam da se jaja lepo ofarbaju kad se potope u onaj plavi kupus i ostave da stoje. Jel ste to probale?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mama dy probala sam to sa djewdjirom i extra je!!! B) mada dzak od paprike luka i sl... moze lepo da posluzi,ispadne kao da su jaja mrezasta, grilonke su extra sa listowima na jajima ali ja naprawim u soljicu wodu sa malo secera pa tako "lepim"listice za jaja i posle stawim u carapu,jer tako ne moze da se listic(trawka) pomeri..... :lol: a posle kada su gotowa premazem uh watom natopljenom uljem da bi dobila sjaj, mada je ok i ono obuci jaje a slicice nisu nesto jer spadaju:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zbog dece, jer traze, farbam u svim bojama, mada izludim kad vidim da je boja prosla na jaja. Najvise ofarbam u lukovici, malo u maslacku. Naravno uvijam u dzak i carapu sa raznim liskama. Takodje ko hoce da kupi boje moze da poredja jaja u djevdjir pospe preko jaja 4-5 boja i djevdjir stavi na posudu sa kipucom vodom. Naravno jaja treba da budu kuvana. Ovako isarana jaja budu bas sarena i deca ih vole.

Probacu ovako, svidja mi se :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne znam to za plawi kupus sad prwi put cujem da uopste i moze, mada za orahowinu kazu da jaja budu zelena ali nisam probala....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zbog dece, jer traze, farbam u svim bojama, mada izludim kad vidim da je boja prosla na jaja. Najvise ofarbam u lukovici, malo u maslacku. Naravno uvijam u dzak i carapu sa raznim liskama. Takodje ko hoce da kupi boje moze da poredja jaja u djevdjir pospe preko jaja 4-5 boja i djevdjir stavi na posudu sa kipucom vodom. Naravno jaja treba da budu kuvana. Ovako isarana jaja budu bas sarena i deca ih vole.

Mene zanima da li se djerdjev,stavi na paru,ili u kljucalu vodu,koliko se drzi tako.Da li se pospe suvim prahom ili sta,kako? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene zanima da li se djerdjev,stavi na paru,ili u kljucalu vodu,koliko se drzi tako.Da li se pospe suvim prahom ili sta,kako? :blink:

stawis wec skuwana jaja u djewdjir tj cediljku al metalnu, ali da bude manja od serpe u kojoj wri woda pa pospes wise kesica recomi crwenu zelenu plavu... pa spustis u tu serpu sa wodom :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

farbam i ukrasavam jaja, pravim gnezdo.. Luka vec uveliko prica o tome kako je dobar i zeka ce mu doneti poklon..

uskrs mi je kao detetu bio najlepsi praznik i volela bih da to prenesem i svojoj deci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova tema se može spojiti sa temom Praznična trpeza....

Tako je, u pravu si. Ovde mozemo pisati o obicajima za Velili petak i samom Vaskrsu, a farbanje jaja u praznicnoj trpezi.Tamo je vec zapoceta tema o farbanju jaja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od kako znam za sebe, mi za Uskrs idemo kod kumova na uskršnji doručak. To mi je nešto najlepše. To mi mnogo fali od kad sam ovde, mada evo zadnje dve godine, USkrsi se poklapaju i evo 2 godine idem za Uskrs u Srbiju, na uskršnji doručak.

Ništa lepše od kumine gibanice, mladog luka i zezanja za stolom. Hvala Bogu pa se broj za stolom svake godine povećava :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

stawis wec skuwana jaja u djewdjir tj cediljku al metalnu, ali da bude manja od serpe u kojoj wri woda pa pospes wise kesica recomi crwenu zelenu plavu... pa spustis u tu serpu sa wodom :D

Ma sve mi je ovo jasno,a da li se spusta u vodu ili se drzi na pari? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma sve mi je ovo jasno,a da li se spusta u vodu ili se drzi na pari? :blink:

Stavi se u serpu sa kljucalom vodom, koliko sam ja skontala. Moram ovo probati, bas mi se svidja ideja. :)

I da, ja nisam najbolje razumjela, jel' stavljamo vec prethodno skuvana jaja, ili se tu kuvaju? Ako su vec kuvana, koliko dugo da ih drzim u toj kljucaloj vodi? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kada se spusti u vodu,kako se to sve ne pomesa i ne nastane neka neodredjena boja?I sva jaja budu iste boje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kada se spusti u vodu,kako se to sve ne pomesa i ne nastane neka neodredjena boja?I sva jaja budu iste boje?

718e47cfeb0d102c2e8542eaa3d0bf4e.gif

hahaha koliko mi pitanja imamo... :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kada se spusti u vodu,kako se to sve ne pomesa i ne nastane neka neodredjena boja?I sva jaja budu iste boje?

ne budu swa iste boje jer se farbaju na pari budu sarena...extra je, al zaborawih da napisem da cediljka ne sme biti uronjena u wodu nego da woda wri i para farba jaja ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.