Ekcem

odgovora

Objavljeno

zrazi ekcem i dermatitis su praktički istovjetni. Jednostavnosti radi u ovom ćemo članku uglavnom koristiti riječ ekcem.

Ekcem je upala kože koja obično svrbi. Svrbež može biti popraćen crvenilom, ljuštenjem kože i mjehurićima.

Vrste ekcema

Postoji mnogo vrsta ekcema:

Dječji ekcem: ovo je najčešća vrsta koja se ponekad nastavlja i u odrasloj dobi.

Kontaktni ekcem: ovu vrst ekcema uzrokuje alergija na neke tvari koje dolaze u dodir s kožom. Ako je alergija jaka

kao na primjer u slučaju dodira otrovnog bršljana ili jaglaca ekcem se razvija u roku od 48 sati. Koža postaje crvena i svrbljiva te se razvijaju mjehurići. Oni se mogu spojiti u veće mjehure, koji zatim pucaju i prekrivaju se krastom. Ako se sitne količine biljnih kemikalija prenesu s ruku na lice, ekcem se može razviti i na licu.

Neki su oblici kontaktnog ekcema manje izraženi. Tako se, na primjer, zbog alergije na nikl (u, recimo, metalnoj narukvici za sat) razvija crvena, ljuskava, svrbljiva pjega na mjestu gdje metal dodiruje kožu.

Diseboroični dermatitis: ova se vrst ekcema vjerojatno nasljeđuje, i nju ne uzrokuje alergija. Kod odraslih, diseboroični dermatitis uzrokuje crvenilo, ljuštenje kože i svrbež duž nabora koji se protežu sa strane od nosa do kutova usta. Kod muškaraca ta se upala može protegnuti do površine na kojoj raste brada, te se pojaviti na dlakavim dijelovima prsa i usred leđa. Dermatitis može zahvatiti i druga mjesta, kao što su prepone, pazuha i mjesta ispod dojki. Blagi oblik diseboroič-nog dermatitisa na viasištu je najčešći uzrok prhuti.

Ekcem "ruka domaćice": mlade žene (i druge osobe) koje stalno koriste tekućine za pranje, deterdžente, sredstva za čišćenje u domaćinstvu i šampone često zadobivaju oštećenja na koži ruku. Koža postaje crvena, suha i hrapava, posebno na zglobovima prstiju. Koža može zadebljati, pucati, ljuštiti se i svrbjeti.

Slična vrsta ekcema javlja se kod ljudi, kao što su frizeri i medicinske sestre koji zbog prirode svog posla stalno upotrebljavaju nadražujuća kemijska sredstva kakva nalazimo npr. u jakim deterdžentima.

Ekcem kod starijih osoba: koža starijih osoba često je suha, posebno na nogama. To može dovesti do blagog crvenila, ljuštenja kože, pucanja i nadražaja

Pompholyx: ova vrsta ekcema odlikuje se erupcijom (izbijanjem) brojnih svrbljivih mjehura na dlanovima i tabanima. Neki od mjehura mogu pući i curiti, pa koža na tom mjestu puca, postaje upaljena i osjetljiva. Napadaj pompholyxa obično traje dva do tri tjedna, a zatim ekcem sam od sebe nestaje iako se napadaj može vratiti. Ne zna se što uzrokuje taj poremećaj, iako se vjeruje da ga kod nekih ljudi može aktivirati emotivni stres.

Diskoidni ekcem: diskovi crvene, ljuskave, vlažne i svrbljive kože javljaju se najčešće na rukama i nogama. Stanje traje nekoliko mjeseci, a zatim samo od sebe trajno nestaje. Uzrok nije poznat.

Učestalost pojave ekcema

Svake godine otprilike jedna osoba na 30 posjećuje liječnika zbog nekakvog oblika ekcema. Diseboroični dermatitis i ekcem "ru­ka domaćice" vrlo su česti; kontaktni ekcem je prilično čest; pompholyx je razmjerno rijedak, a diskoidni ekcem rijedak.

Opasnosti ekcema

Ekcemi ne predstavljaju opasnost za zdravlje, ali mogu izazivati znatnu nelagodu. Osim toga, ako je koža vlažna pa je grebemo, moguća je bakterijska infekcija. Ekcem u takvim slučajevima izgleda vrlo vlažno ili krastavo, te ružno.

Što poduzeti? Ako imate ekcem "ruka domaćice", kontaktni ekcem poznatog uzroka ili blagi oblik bilo kojeg drugog ekcema, pokušajte primijeniti niže navedene mjere samopomoći. Ako ne uspiju, ili ako je ekcem težak, obratite se liječniku.

Liječenje ekcema

Samopomoć: stanje ekcema na rukama će se poboljšati ako izbjegavate dodir s nadražujućim sredstvima noseći gumene rukavice (ako, naravno, niste osjetljivi na gumu). Temeljito sušite ruke nakon pranja, te ih namažite kremom za ruke kako biste zaštitili raspucanu kožu.

Ako izbjegavate uzrok kontaktnog ekcema, koji god on bio, poremećaj bi trebao nestati za nekoliko tjedana ili mjeseci.

Stručna pomoć: za bilo koju od opisanih vrsta ekcema liječnik će vam obično prepisati kortikosteroidnu kremu ili mast. Jak svrbež može se djelomice ublažiti antihistaminskim tabletama. One uzrokuju pospanost i utječu na vozačku sposobnost, pa će vam liječnik savjetovati da ih uzimate samo uveče. Svaki ekcem popraćen bakterijskom infekcijom liječi se, naravno, antibioticima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne..ekcem je izleciv i prolazan a psorijaza je dozivotna i ne postoji adekvatan lek,mogu samo da se zamaskiraju svrab i crvenilo....mm ima psorijazu tako da znam...a Andjela je imala ekcem koji je prosao cim je napunila pet godina :rolleyes:

postoje neke vrste ekcema koje traju i dozivotno,ali ne brini ovaj kod Mihe je prolazan

Hvala, Lili, puno mi znaci sve sto si postavila! Danas sam toliko stvari o ekcemu procitala, pa sam naisla i na to da je neizljeciv, a puno dr-a govore da ce nestati do 5-6 godine, i nadam se da ce to kod nas biti slucaj.

Diseboroični dermatitis: ova se vrst ekcema vjerojatno nasljeđuje, i nju ne uzrokuje alergija. Kod odraslih, diseboroični dermatitis uzrokuje crvenilo, ljuštenje kože i svrbežduž nabora koji se protežu sa strane od nosa do kutova usta. Kod muškaraca ta se upala može protegnuti do površine na kojoj raste brada, te se pojaviti na dlakavim dijelovima prsa i usred leđa. Dermatitis može zahvatiti i druga mjesta, kao što su prepone, pazuha i mjesta ispod dojki. Blagi oblik diseboroič-nog dermatitisa na viasištu je najčešći uzrok prhuti.

Ovaj ekcem ima mm, pojavilo mu se i na nozi. A psorijazu ima na rukama, ona se povuce, ali se poslije nekog vremena opet pojavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lilika koliko sam ja skontala iz ovog teksta je takodje da kod dece se radi o alergijskoj reakciji....

ja sam takodje imala ekcem na nozi tacnije stopalu, ali to je potpuno drugo od ovoga sto je imao luka naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lilika koliko sam ja skontala iz ovog teksta je takodje da kod dece se radi o alergijskoj reakciji....

ja sam takodje imala ekcem na nozi tacnije stopalu, ali to je potpuno drugo od ovoga sto je imao luka naravno.

tako je :rolleyes: ma nije taj ekcem toliki bauk ali je dosadan..i neprijatan za decu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, Lili, puno mi znaci sve sto si postavila! Danas sam toliko stvari o ekcemu procitala, pa sam naisla i na to da je neizljeciv, a puno dr-a govore da ce nestati do 5-6 godine, i nadam se da ce to kod nas biti slucaj.

Ovaj ekcem ima mm, pojavilo mu se i na nozi. A psorijazu ima na rukama, ona se povuce, ali se poslije nekog vremena opet pojavi.

zasto 60% vojnih lica ima ili psorijazu ili problema sa zeludcem to mi nikada nece biti jasno :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tako je :rolleyes: ma nije taj ekcem toliki bauk ali je dosadan..i neprijatan za decu

nas je smarao jer je luki bio bas upaljeno,,,imala sam osecaj da ce sto puta da kao trlja raskrvari sve....

a ovaj koji sam ja imala na nozi vucarao se godinama, nisam mogla da ga se resm nikako..poludela sam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pazi ovo..od mojih kumova klinac ima ekcem po licu rukama i nogama....da ne duzim u zavisnosti kakvo je vreme tako bukne ili se mao stisa..ali cim ga odvedu na more u roku od par sati sve nestane..a cim se vrate s mora u roku od par dana se vrati...bas uvrnuto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pazi ovo..od mojih kumova klinac ima ekcem po licu rukama i nogama....da ne duzim u zavisnosti kakvo je vreme tako bukne ili se mao stisa..ali cim ga odvedu na more u roku od par sati sve nestane..a cim se vrate s mora u roku od par dana se vrati...bas uvrnuto

pa more dosta stvari leci....ali zasto tako ne znam da mu se povaci i opet javlja..ekcem je uporan kao gljivice, uzas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da,i meni su reki da slana voda pomaze.Ali su mi takodje rekli da ne izlazem dijete suncu,a more i sunce idu zajedno,zar ne????

Sad malenom mazem bijeli medicinski vazelin da koza ne bude suva i pomaze.Ekcem se MNOGO povukao od dana kad sam vam se obratila za pomoc.I stvarno je uporan,a zbog interneta i njegovih informacija nisam ni malo mirnija po pitanju njega.

I ja sam procitala da djeca sa ekcemom kasnije obole od astme i za malo nisam pala u nesvjest.Niko u blizoj porodici nije imao ekcem,ali zato sam ja i dan danas preosjetljiva na neke stvari i hranu koju sam ranije jela bez problema(dobijem "koprivnjacu" ili blago crvenilo i svrab po rukama ukoliko diram prasinu),tako da je na zalost pokupio nesto i od mame :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izludi me crvenilo oko usta...mali crveni prištići koji u večernjim satima budu intenzivniji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izludi me crvenilo oko usta...mali crveni prištići koji u večernjim satima budu intenzivniji...

Da mu nije to od dude??? Promeni je i iskuvaj za svaki slucaj da vidis da li je od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šećeru, stalno je iskuhavam...mijenjala dude, čak je cijeli dan nismo ni koristili...

Napominjem da mu rastu zubići...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zubi 100%...proci ce samo od sebe,kad izbiju zubici,tako je i nama bilo

Pre neki dan joj je izbijala petica i opet je bila sa tim sitnim sitnim crvenim bubuljicama par dana,cim je izbila,povuklo se.Mazala sam joj pavlovicu,cisto da je ne svrbi ako se presusi taj deo koze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam šta više da radim...izludiše na zubi, stalno je nervozan, balavi, to crvenilo...ma ludilo...OT sam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šećeru, stalno je iskuhavam...mijenjala dude, čak je cijeli dan nismo ni koristili...

Napominjem da mu rastu zubići...

a pa tako reci, to je onda od bala :)

proci ce , ne brini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojoj Dunjici se pojavio ekcem na bradi i obrazima. Uzasno izgleda. Ogromne kraste. Ona se cese, a i kako da joj zabranim??? Ona je mala i ne kapira. Strasno je nervozna zbog toga. Danas smo je vodili da joj uzmu bris sa krastica da vidimo sta je. Rezultat nam stize u cetvrtak a pedijatrica joj je prepisala Palitrex da pije do tada pa da vidimo sta dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojoj Dunjici se pojavio ekcem na bradi i obrazima. Uzasno izgleda. Ogromne kraste. Ona se cese, a i kako da joj zabranim??? Ona je mala i ne kapira. Strasno je nervozna zbog toga. Danas smo je vodili da joj uzmu bris sa krastica da vidimo sta je. Rezultat nam stize u cetvrtak a pedijatrica joj je prepisala Palitrex da pije do tada pa da vidimo sta dalje.

:( :( :(

Mi idemo u petak na kontrolu, do tada mazemo Mustelom... Miha ima na predjelu ispod vrata, rucicama i malo na stomaku... Bilo je upaljeno i svrbilo ga je jako... :( Sada je vec pocelo da blijedi, ali je koza na tim mjestima bas gruba. Planiramo da odemo do dermatologa, da nam da savjete kako da tretiramo njegovu osjetljivu kozu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:( :( :(

Mi idemo u petak na kontrolu, do tada mazemo Mustelom... Miha ima na predjelu ispod vrata, rucicama i malo na stomaku... Bilo je upaljeno i svrbilo ga je jako... :( Sada je vec pocelo da blijedi, ali je koza na tim mjestima bas gruba. Planiramo da odemo do dermatologa, da nam da savjete kako da tretiramo njegovu osjetljivu kozu..

Mi smo mazali Bepanthen i nije bilo lose, a onda nam je druga pedijatrica rekla da joj mazemo SEBAMED kremom i imam utisak da izgleda jos gore! Sasvim je upaljeno lice. I njoj je koza jako gruba :( Icicemo i mi do dermatologa jer je ovo strasno :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova Mustelina krema Stelatopia je super, od subote je mazemo dva puta dnevno, a i kupamo ga u kamilici... I vide se rezultati! Mada nas je pedijatar pitala da li smo u finansijskoj mogucnosti da je kupimo, jer kosta oko 25 evra.

Drugarica je koristila istu ovu kremu, i pomogla je, ali kada je prestala mazati, ekcem se vratio. Zato ja zelim do dermatologa, ovde ima jako dobar dermatolog, koji pravi kreme- drugaricinom djetetu je ekcem nestao poslije drugog mazanja, i nikada se nije vratio!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je dermatolog rekao da ne smijemo nista mazati na upaljenu kozu.Kad sam mu rekla da koristim sebamed kremu i kupku,za malo me nije izbio :( "ko vam je rekao da to mazete,ne smete nista na upaljenu kozu,treba pravi lek..."-a u pocetku je sebamed krema davala fantasticne rezultate.Sad kad sam mu redukovala ishranu,ekcem se povukao,a od svih vrsta kozmetickih preparata (probala sam SVE) najbolje mi je pomogao bijeli vazelin kojeg ima u svakoj apoteci.Vec nekoliko dana mu mazem i gotovo da nema ekcema.Pokusajte mame i sa njim,naravno kad se koza smiri.To je preparat bez mirisa i konzervanasa i u medicini sluzi kao podloga za razne kreme i masti.Kod nas za sada ima najbolje dejstvo.Mazem mu po par puta u toku dana,da koza ne bude suva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je dermatolog rekao da ne smijemo nista mazati na upaljenu kozu.Kad sam mu rekla da koristim sebamed kremu i kupku,za malo me nije izbio :( "ko vam je rekao da to mazete,ne smete nista na upaljenu kozu,treba pravi lek..."-a u pocetku je sebamed krema davala fantasticne rezultate.Sad kad sam mu redukovala ishranu,ekcem se povukao,a od svih vrsta kozmetickih preparata (probala sam SVE) najbolje mi je pomogao bijeli vazelin kojeg ima u svakoj apoteci.Vec nekoliko dana mu mazem i gotovo da nema ekcema.Pokusajte mame i sa njim,naravno kad se koza smiri.To je preparat bez mirisa i konzervanasa i u medicini sluzi kao podloga za razne kreme i masti.Kod nas za sada ima najbolje dejstvo.Mazem mu po par puta u toku dana,da koza ne bude suva.

pa naravno. na ekcem ne ide sapun, cak smo mi luku kupali samo vodom kad je sve to bilo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojoj Dunjici se pojavio ekcem na bradi i obrazima. Uzasno izgleda. Ogromne kraste. Ona se cese, a i kako da joj zabranim??? Ona je mala i ne kapira. Strasno je nervozna zbog toga. Danas smo je vodili da joj uzmu bris sa krastica da vidimo sta je. Rezultat nam stize u cetvrtak a pedijatrica joj je prepisala Palitrex da pije do tada pa da vidimo sta dalje.

anchi zar palitrex nije antibiotik ili gresim????? :blink::blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

anchi zar palitrex nije antibiotik ili gresim????? :blink::blink:

Ne gresis, jeste antibiotik. Pedijatrica je rekla da je verovatno nesto gljivicno sto zahteva lecenje :blink: . Rezultat stize u cetvrtak pa cemo videti. Inace, vec je danas mnogo bolje. Nije vise onako upaljeno. A i preporucila nam je da je umivamo sebamed sapunom.

Danas mi je dala tester od neke kreme pa ako joj bude bolje da kupimo u apoteci. Krema se zove TOPIALYSE PALPEBRAL (PEAUX ATOPIQUES).

Jel neko ovo koristio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa naravno. na ekcem ne ide sapun, cak smo mi luku kupali samo vodom kad je sve to bilo....

Da, mi ga kupamo u kamilici. Veceras sam samo natopila spuzvicu cajem od kamilice i time ga prebrisala, pa onda mazala kremu.

Ekcem sada izgleda kao da se povlaci, ali ja jedva cekam da odemo do dermatologa, da nam da striktna uputstva kako da njegujemo tako osjetljivu kozu, sta da izbacim od kozmetike, ili nesto slicno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa naravno. na ekcem ne ide sapun, cak smo mi luku kupali samo vodom kad je sve to bilo....

U pocetku nismo znali da je u pitanju ekcem,pa smo na nasu ruku koristili kozmetiku za suvu i osjetljivu kozu.Zato sam dobila kritiku od strane dr.,a kad mi je objasnjeno o cemu se radi onda smo radili isto kao i vi.Kupanje u mlakoj vodi bez ikakvih kozmetickih sredstava,ali nam je dr.rekao da pred kraj kupanja mozemo sebamed kupku utrljati na malenog i odmah isprati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.