Agresivnost u vrtiću

odgovora

Objavljeno

Danas je moj bebac u jaslicama ujeo jednu devojčicu. Baš sam tužna. Da li se to nekom od vas desilo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste nama, pre dve nedelje, jedna devojčica je mog Akija odgurala u ćošak i krenula ga vući, čupati i udarati po glavi, a on pošto nije mogao drugačije da se iskobelja ujeo je i pobego od nje... vaspitačica nije videla oko čeka su se posvađali, al je videla sve ostalo. To nam je jedini put i nadam se da će na tome ostati... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf muke....moja se ujedala od svoje druge do trece godine, pocelo je kao samoodbrana i preslo u bezobrazluk...sve sam probala i nista nije vredelo, kada sam pocela da ignorisem njena ujedanja i ona je prestala da se ujeda.

Dugo nije to radila i onda je u vrticu ujela jednu devojcicu jer joj je ova otimala lutku....posle toga nije .

To su velike muke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je vise puta dolazilo kuci sa ugrizima, ponekom ogrebotinom i masnicom. Nisam nesto preterano reagovala jer mislim da je to normalno za taj uzrast, ali ipak ne bi bas ni da se preteruje. Ne znam sta vaspitacice tamo rade i da li brane deci da se ujedaju, ali par puta sam im kroz "salu" skrenula paznju na to, nadam se da su me razumele...Ako se opet bude cesto desavalo bicu ozbiljnija, ali sad iz razloga sto se one redovno zale na moje dete.

Inace, on je lupio jednoj devojcici samar. Malena je isla za njim i mazala ga nekim kredama i on ju je zveknuo. Nisam za nasilje i ocitala sam mu bukvicu zbog toga, ali isto tako mi je zao sto se vecito zale na moje dete i to samo zato sto je previse zio i aktivno. Ne znam, jako sam razocarana zbog nekih stvari.

Svaki roditelj je i svi mi mislimo da su nasa deca bolja a da se na njih neopravdano zale. U sustini gresimo, ali to je prosto jace od nas :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Taman posla da mislim da je moje dete bolje od ostale i da se neopravdano zale na njega :D Ima tu puno istine, znam ja kakav je on djavolak, ali brate mili...

Meni je samo krivo sto ispada kako je najgori, a znam da nije. Mada, ko zna sta govore drugim roditeljima za njihovu decu.

Ko zna, mozda bi i ja trebala biti zivcanija zbog tih ugriza koje njemu nanose druga deca, pa da vidimo onda.

Nemam pojma, bas sam nervozna zbog ove situacije.

Pa,Milar,naravno da se ugrizi ne tolerisu,ali ne mogu da se sprece jer dete nekad to munjevito odradi,pretpostavljam da se moze obratiti vise paznje na dete koje je sklono tome da grize,i verovatno su i ti roditelji obavesteni o svom "nasilnom" detetu.

Ako ti na "napad" budes uzvracala napadom saradnja izmedju tebe i vaspitaca nece daleko dogurati...Pokazi da si svesna "nemirnoce" svoga deteta,reci da ih razumes,ali ne znas ni ti sta da radis...tako ces imati bolji odnos sa vaspitacima nego da npr zauzimas vise svadjalacki i kako si rekla zivcaniji stav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam, znam , nisam ja histerik po prirodi, stavise, mislim da sam jako tolerantna i razumna. Dala si mi divan savet po kom sam ja do sad i postupala, nadam se da cu i ubuduce. Pa nisam ja kreten, znam da je ovo uzrast kad se deca grizu medjusobno, guraju itd. Nego, volela bi znati da li je samo moje dete problem ili se zale i na drugu decu. Ko zna, verovatno ima nekih histericnih roditelja koji se zale, pa onda vaspitaci smaraju nas druge.

Jos jedna stvar koja me nervira. Svaki dan kada dodjem po dete, ja pitam kakv je bio i da li su imali problema sa njim. Svaki put mi odgovore kako je bio super, a onda dodje jedna i kaze kako moramo ici na razgovor zbog njegovog ponasanja.

Jako sam nerovzna i zabrinuta zbog ovoga.

Milar,mozda samo ta koja se pozali ima problem sa njim...Znas deca mogu razlicito da reaguju i kod razlicitih vaspitaca...ako nisu legli jedan drugom njen autoritet nad njim nece "raditi"...ili je nemiran kod svih,ali ove druge ne pridaju veci znacaj tome jer im mozda ne ugrozava aktivnosti,ne povredjuje decu i sl ili se prosto bolje snalaze i umeju da kanalisu i kontrolisu tu njegovu "nemirnocu".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nastavi ti da se interesujes za dete svakodnevno i pokusaj da utvrdis u cemu se ogleda taj njegov nemirluk,posto si rekla da nije agresivan...i ne dozvoli sebi da kvaris saradnju svadjom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milar...e ja bih tu reagovala...baka bi čula par rečenica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja starija cerka je jednom prilikom pala i malo se ogrebala na kolenu, u vrticu tacnije u dvoristu i to ju je drugar gurnuo. Nije bilo nista strasno, ali su mi se vaspitacice izvinjavale tri dana i svaki put me pitale kako joj je noga!? Ja sam bila iznenadjena, pa nije strasno i ako su se malo posvadjali, bitno da nije nista ozbiljnije u pitanju. Desi se da kad su i sa mnom, padnu, ogrebu se, udare nekoga nako kroz igru i ja smatram da je to normalno, deo decijeg odrastanja.

Najbitnije je da agresija nije neka ozbiljna, opasna po zivot dece, a ove sitne carke i gurkanja ce proci.

A za ujedanje, ne brinite, mame, proci ce. Ne reagujte previse ishitreno, ako neko dete ujeda u grupi, druga deca ce to ubrzo da shvate i sklanjace se od njega, a ako vase dete grize drugu decu, ne pridajte tome veliki znacaj i prestace samo, kako je i pocelo. Ipak je najteze vaspitacicama, one tu treba dobro da balansiraju i da sprece ozbiljnije povrede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji sinovi su par puta ugrizli u jaslama i napravili na obrazu dobru modricu,i uvek devojcice neke...ja bi nosila cokoladu u znak izvinjenja i cvece da se iskupimo :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol::lol:

Ne znam, ja se nadam da moj nece biti smeker na mamu. U prvom osnovne, prisao mi je jedan decak i izjavio ljubav. Jadnik, kad sam ga napicala tri dana mu nije bilo dobro. Bas sam lepe ukore dobila od uciteljice. Sto je najgore, takve moje reakcije su se nastavile kroz celu osnovnu skolu. U srednjoj je vec bila obrnuta situacija :lol:

Takve ste vi Kninjanke...ništa čudno :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Taman posla da mislim da je moje dete bolje od ostale i da se neopravdano zale na njega :D Ima tu puno istine, znam ja kakav je on djavolak, ali brate mili...

Meni je samo krivo sto ispada kako je najgori, a znam da nije. Mada, ko zna sta govore drugim roditeljima za njihovu decu.

Ko zna, mozda bi i ja trebala biti zivcanija zbog tih ugriza koje njemu nanose druga deca, pa da vidimo onda.

Nemam pojma, bas sam nervozna zbog ove situacije.

E, u tome je stos :) Svakome se zale na njegovo dete, ali nam se svima cini da se zale samona nasu jer ih ne cujemo kada kukaju drugim roditeljima. Mada, misljenja sam da vaspitacicama to izgleda malo gore nego sto stvarno jeste, jer medju toliko male dece, pa svako neka napravi po jednu glupost, nastaje haos. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su danas rekli da mi je dete jako kao bik, tesko ga uhvatiti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav mame.Moj sin star je 20 meseci.Od Septembra je krenuo u vrtic.U pocetku je bio problem adaptacija,e to prevazisli,sada nam je PROBLEM ujedanje.Tri meseca su njega ujedali i rec nisam rekla.Nista nije radio,eto iz cista mira ga drugar ujede.Poslednjih nedelju dana je moj sin poceo da ujeda decu i vaspitacica koju inace ne volimo a ni ona nas je resila da je za moje dete potreban psiholog jer jel te ona ne zna sta ce sa njim.Nisam napomenula da je on najmladji u grupi i da mu drugari imaju od 2-2.5 godine,Jedna kaze da je to takav period koji traje do 2 godine a druga bi psihologa.Sta vi mislite o ovome??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav mame.Moj sin star je 20 meseci.Od Septembra je krenuo u vrtic.U pocetku je bio problem adaptacija,e to prevazisli,sada nam je PROBLEM ujedanje.Tri meseca su njega ujedali i rec nisam rekla.Nista nije radio,eto iz cista mira ga drugar ujede.Poslednjih nedelju dana je moj sin poceo da ujeda decu i vaspitacica koju inace ne volimo a ni ona nas je resila da je za moje dete potreban psiholog jer jel te ona ne zna sta ce sa njim.Nisam napomenula da je on najmladji u grupi i da mu drugari imaju od 2-2.5 godine,Jedna kaze da je to takav period koji traje do 2 godine a druga bi psihologa.Sta vi mislite o ovome??

Jel ujeda vas po kuci? Ili grize samo decu u vrticu?

Mislim da je sve to jedna faza, i moje su bile ugrizene vise puta i ja nikad nisam dizala frku oko toga, jednostavno sam to prihvatila kao deciju igru, nacin da se dete odbrani i nadje svoje mesto u kolektivu.

Nadam se da ce to proci vrlo brzo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne ujeda niti se ponasa agresivno.Mislim da je problem do vaspitacice,jer mi deluje da mu ne poklanja paznju kao ostaloj deci.Nesto tu ima sigurno jer kad mu se ona spomene on se plasi dok drugu obozava.Ne znam..Nisam pamtena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav mame.Moj sin star je 20 meseci.Od Septembra je krenuo u vrtic.U pocetku je bio problem adaptacija,e to prevazisli,sada nam je PROBLEM ujedanje.Tri meseca su njega ujedali i rec nisam rekla.Nista nije radio,eto iz cista mira ga drugar ujede.Poslednjih nedelju dana je moj sin poceo da ujeda decu i vaspitacica koju inace ne volimo a ni ona nas je resila da je za moje dete potreban psiholog jer jel te ona ne zna sta ce sa njim.Nisam napomenula da je on najmladji u grupi i da mu drugari imaju od 2-2.5 godine,Jedna kaze da je to takav period koji traje do 2 godine a druga bi psihologa.Sta vi mislite o ovome??

DanaNeco, bez brige, ja sam imala isti problem sa mojim decakom kada je krenuo u vrtic, prvo su njega ujedali pa je on naucio da se brani i poceo da vraca istom merom, ne odobravam ali sam nabudzala i vaspitacicu i psihologa koje su tvrdile da je moje dete agresivno....... od tada sam svaki ujed i ogrebotinu prijavljivala vaspitacici i opominjala ih da vode racuna sta deca rade, jedanput sam se zalila i direktorki decje radosti. ujedanje u tom periodu se smatra normalnom fazom, ali valjda su vaspitacice tu da vode racuna o njima i da ih opominju. moj decak je jedanput dosao sav izgreban po licu, inace ima jako osetljivu kozu i alergican je na macke i sve ogrebotine su se inficirale, prosirile i pozelenele, dete mi je zavrsilo na antibioticima i svaki dan smo isli da mu ispiraju rane.... komentar vaspitacice je bio da se dete koje ga je izgrebalo samo branilo od njega :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strasno.Jedna kaze faza,druga agresivnost ali realno da ih paze ne bi sae to desavalo.Primer.Ostavi dvadeset deteta od dve godine same u sobu i ide da telefonira,ili izadje iz sobe.Par njih u kupatilu na nosi a ona u sobi kiti jelku..I posle kako da ne naprave nesto?!Videcemo sta ce biti sa psihologom jer nikako da ga pozovu..a iskreno imam dosta i da mu kazem :)))) kako nam lepo cuvaju decu i paze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je moja mladja cerka dosla sa ogrebotinom iz vrtica. Kaze vaspitacica da ju je neka mala ogrebala, ima oko nosa okrebotinu i to bas "jaku".

Vaspitacica se izvinjava i kaze da joj je bas zao jer je moja mala bas mirna i tiha i ne ume da se odbrani.

I meni je bilo bas zao jer je ona ionako povucena, a i ne zna da brani sebe. :(

Ali desava se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smeta mi to što bi ja sada morala da učim svoje dete da se bije umesto pojedini roditelji da nauče svoju decu da se nebiju. Sve potiče iz porodice i deca se ponašaju onako kako im mi dozvoljavamo. Moja Mila je pokušala jednom da me ugrize i ja sam joj vratila i više nikad joj nije palo na pamet, znam da ona nije inicijator tuče zato što sam je naučila da da kada neko hoće igračku koja je kod nje i da sebi nađe novu, ako neko hoće i tu drugu tu bi trebali da nastupe vaspitačice ili roditelji deteta i da ga nauče da nemože sve da dobije. Dete koje je agresivno kod nje u vrtiću, sve malteretira a kada je njega ujela neka devojčica roditelji su urlali na vaspitačice (alo gde je tu mozak) taj isti roditelj je pričao kroz osmeh kako mali Veljko kada mu nešto nije po volji nasrće na njega nožem. Iskreno ja se plašim što mi je dete i vrtići sa takvim slobodo da nazovem slučajem. Iskreno mi je žao malog Veljka što nema ko da ga usmeri. Od naših žalbi nema ništa. Ja razum male dečije svađe i otimanja ali ugrize i udarce to stvarno nemogu i nekrivim ni decu ni vaspitačice nego ne savesne roditelje. Svaki dan kada kupim Milu iz obdaništa ja pitam kakva je bila i da li je nešto zgrešila da bi to ja kod nje ispravila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obicno su deca roditelja, koji se interesuju za svoje dete, o ponasanju u vrticu fina i lepo vaspitana, a deca onih koji ne pitaju za svoje dete budu tako agresivna, da ne kazem nevaspitana. Ja imam dete i u vrticu i u skoli, za mladje dete kad ga preuzimam od vaspitacice obavezno pitam, da li je sve u redu, da li je ok, i ne samo da li je bio dobar, nego i da li se ukljucuje u aktivnosti i timski rad. Kad je stariji u pitanju, kad god se nesto da nekazem desi u skoli ja prvo pocinjem od njega, gde si ti bio, sta si ti radio u tom trenutku, sta si ti rekao...uvek polazim od toga da je on kriv, pa kad vidim da nije resavamo dalje. :)

Dunja Š voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Teodora je pre dva dana dosla sa ugrizom na ruci neke devojcice kojoj je taj dan bio prvi dan u vrticu. Vaspitaci su okrivili roditelje te devojcice jer im nisu ni skrenuli paznju na to da hoce da grize. Tek kad se desilo-sto se desilo, otac je rekao da ona ima obicaj to da radi. ALO BRE! Moras to da kazes kad ga ostavljas medju drugom decom. Sutradan je ponovo ujela neko drugo dete. Vaspitacica kaze da je se sad Teodora kloni i da nece da bude u njenoj blizini. I da nije jedina koja je izbegava.

Juce sam srela majku te devojcice koja mi se izvinjavala-odgovorila sam joj da znam da su to deca i da su nepredvidljivi ali i da ja nemam nista od njenog izvinjenja, vec da nadje nacin da to promeni kod svoje cerke. Moje dete idalje je u grupi sa detetom koje grize i ukoliko ga ne naucim da se brani i odalami tog ko je napada-moje dete je ugrozeno.

Do sad sam je ucila da bude dobra i fina ali to se izgleda na isplati jer ispasta-moracu da je naucim da se bije izgleda

Da se moje dete tako ponasa prema drugoj deci ja bih vala celu sebe dala da se to sto pre sredi, Od kaznjavanja, razgovora i savetovanja sa psihologom...nesto mora da upali

Dunja Š voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naš mališa je prvih nedelja na početku vrtića (3 god.) dolazio kući izujedan, da ne preterujem od glave do pete, ali skoro. Bilo je tu i ujeda do krvi. On i još podosta druge dece iz grupe, našli su se na meti deteta koje je bilo žrtva težeg zapostavljanja. Epilog- čim je porodica poslušala savete školice i počela da prati sopstveno dete, ovo ponašanje je nestalo. 

Da me ne shvatiš pogrešno, ovde sam samo iznela naše iskustvo, ni ne pomišljam da se ti ne posvecujes svom detetu najviše što možeš. Nemoj samo zanemariti činjenicu da kod njih maleckih rođenje nove bebe može biti okidač za svašta što unapred ne možeš predvideti. Nastavi da mu pruzas "dokaze" da si ti i dalje i njegova mama i pre ili kasnije će nestati nesigurnost i ljutnja koju ispoljava prema drugoj deci. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne poznajem tvoje dete, naravno, ni njegov karakter, ni okruženje, ali poznajući tebe "iz čitanja ", sigurna sam da se zaista i trudis i razmišljaš i analiziras. Na prvu loptu, ovo mi je ličilo na frustraciju izazvanu bebom. Oni to nekako moraju izbaciti iz sebe. Koliko god da starije dete voliš kao i pre, opet je njemu pred očima činjenica da više ne voliš samo njega. Nego, da ne odem ovde u off... Da li se popravila situacija? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prica mi jedna poznanica koja ima dvoipogodisnjeg sina kako njen sinak 'pomlati' svu djecu u vrticu, tako joj kaze vaspitacica kad god pita kakav je bio. Ona to sa osmjehom prihvata, u fazonu je 'bolje da on mlati nego da njega mlate'. Ja u cudu. Vaspitacici ocigledno ne smeta( mala je grupa, privatni vrtic). A vrv nisu to neki veliki ispadi, mozda vise neko cuskanje ili koskanje...ali opet. Pitam se kako to djecacic kapira, da li ce mu to preci u naviku...zasto roditelji to ' podrzavaju'..pa iako je faza zar tom djetetu ne treba nesto da se prica?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.