Strah od porođaja

odgovora

Objavljeno

Heheheh od srca sam se nasmejala tvojim rečima. Tačno je to što kažeš apsolutno, ja sam evo u 38 nedelji i baš me neka panika uhvatila, čekam svaki dan, čitam po forumima, kokodačem na prazno, zapitkujem doktora a oni Bogu hvala škrti na rečima, uh... a na kraju znam da moram to proći pa kako mi bude. Ja sam baš usitnila, otvorena 1 cm, ali samu sebe svake sekunde hrabrim da će to sve proći kako treba i da ja to mogu izdržati i jedva čekam zagrliti svoju princezu.

Pa verovatno su zato i škrti jer znaju da ma šta nam oni pričali mi ćemo da se bojimo, a što više znamo, više ćemo da razmišljamo o tome i više ćemo da paničimo. Mislim da dobri doktor će uvek da ti odgovori na pitanja, ali te neće prepadati nekim stvarima koje su normalne u trudnoći ali će se nama možda činiti kao nešto strašno. Uf, što sam pametnaaaaa a sama se tresem kao list :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A meni je smesno sto kad god vidim temu strah od porodjaja,poslednja poruka je od kikiriki :lol: Osecam nesto da ces se ti poroditi najlakse od svih nas :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo,kada sam ja panicila,mene je sledeci tekst smirio i pomogao mi da shvatim da porodjaj iako boli,nije bauk i nije nesto sto ne moze da se izdrzi :)

Pisala ga je jedna babica.

Imam tu privilegiju i čast da Vas dočekujem kada dolazite u porodilište, da sam sa Vama, da Vam pomognem i da se sa Vama radujem!

Iz tog razloga sam i odlučila da Vas povedem kroz ovu šetnju i upoznam sa onim sa čim ćete se sresti, da Vam otklonim strahove, pojasnim neke procedure, i približim porođaj na koji treba da odete sa osmehom i radošću.

Sve što ovde pročitate je proisteklo iz mog iskustva, nije pisano po knjigama, nije potvrđeno istraživanjima i studijama (bar ih ja nisam radila) i ne mogu Vam to potkrepiti nikakvim materijalnim dokazima.

Moja želja je bila da Vam pomognem svojim iskustvom pre nego što dođete u porodilište i da Vas pripremim za najlepši i najradosniji dan u Vašem životu DAN KADA POSTAJETE MAMA!

Čast mi je i zadovoljstvo da budem deo tog događaja.

Počeću od onog što najviše plaši svaku ženu a to su POROĐAJNI BOLOVI

• Porođajni bolovi su nam najveći saveznici u

porođaju!

• Bez njih nema porođaja

• Zato i jeste jako važno njih pratiti

• U normalnom, spontanom porođaju oni se postupno javljaju

• Prateći žene u toku porođaja, a kako bih i sebi i njima olakšala intenzivno sam

koristila dva pristupa, a to su dobra komunikacija sa ženama i stepenovanje

porođajnog bola na skali od 1 �“ 10

Prirodan, spontan porođaj ima svoj tok

• U početku, bolovi su vrlo slabi, javljaju se povremeno, kratko traju i nije svaki

iste jačine i dužine

• Ovi bolovi označavaju početak

• Na skali od 1 �“ 10 oni su jedinica

• Uvek ocenite svoj bol na skali od 1 �“ 10, puno će vam pomoći, orjentaciono ćete

znati dokle je porođaj stigao i koliko će još trajati!

POROĐAJNI BOL OCENJEN JEDINICOM

• Ovo su vrlo slabi bolovi pored kojih najnormalnije funkcionišete. Smejete se,

kuvate, kupate se, šetate...

• Mogu označavati početak porođaja ali i ne moraju

• Mogu potrajati satima, nekad čak i danima

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI DVOJKOM I TROJKOM

2 i 3 su takođe slabi bolovi, takođe najnormalnije funkcionišete, jedino što ste svesniji da su se javili tj. da traju, i oni mogu potrajati par sati

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI ČETVORKOM

• Ovde su uhvatili ,,svoj” ritam

• Javljaju se na oko 15 -20 min.

• Traju oko pola minute

• Nisu jaki, ali nisu ni slabi

• Kad se jave možda ćete zaustaviti svoje aktivnosti koje tog momenta obavljate i

nekako se ,,skoncentrisati” na njih. Ali nećete imati potrebu da se namrštite,

zgrčite, preznojite ili jauknete

• Ako su se javili bolovi koje možete oceniti četvorkom, porođaj je sigurno u toku

• Oni mogu trajati (u zavisnosti da li ste prvorotka ili višerotka, da li vodenjak

postoji ili curi plodova voda) par sati (nemojte zaboraviti da pišem o normalnom

spontanom porođaju)

• U svakom slučaju ne predstavljaju traumu

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI PETICOM

• Bolovi koje ocenjujete peticom su iste jačine kao

i oni ocenjeni četvorkom

• Ali se skraćuje razmak na koji se javljaju, pa ,,dolaze” na desetak minuta

• Traju do 45 sekundi

- Ostalo je sve isto

- Oni ne traju dugo

- Brzo iza njih nastupaju bolovi koji se mogu oceniti šesticom

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI ŠESTICOM

- Karakteriše ih javljanje i trajanje kao kod bolova ocenjenih peticom

- Ali se njihova jačina povećava

- Kad se jave verovatno ćete zauzeti određen položaj u kojem vam je lakše

- Ako vas neko nešto pita u toku bola nećete biti baš raspoloženi da date odgovor

- Promenićete izraz lica, okolina će videti da vas boli

- Ovaj bol se može opisati kao ,,boli me, sačekaj samo malo da prođe”, bar se meni

tako obraćaju žene kada ih nešto pitam u tom periodu, po tome i znam koliki im je

intenzitet bola

- Po završetku ovog bola momentalno ste ponovo raspoloženi i nasmejani i obično mi

žene uz osmeh kažu: ,,Pa nije strašno”

- I oni ne traju dugo, ubrzo ih smenjuje ,,sedmica”

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI SEDMICOM

- Kad nastupi ,,vladavina sedmice” bolovi se javljaju u intervalu od 8 �“ 10 minuta - - Traju 30 - 45 sekundi

- Kad se jave, žene zauzimaju položaje u kojima im je lakše, obično se

naslone podlakticama na sto i spuste glavu između ruku, neke intenzivno

šetaju u tom periodu masirajući same sebi krsta dok traje bol

- Na licu im se vidi da ih boli, obično stisnu usne i naboraju čelo

- Nakon završetka bola treba im minut �“ dva da se odmore

- Kad ih pitam koliko ih boli većina mi kaže: ,,Boli “

- Kad ih pitam da li je bol izdrživ, sve mi kažu: ,, Ma jeste, ali boli”

- I iz ,, sedmice” se relativno brzo ulazi u ,,osmicu”

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI OSMICOM

- Javljaju se na 5 �“ 8 minuta

- Traju oko 45 �“ 60 sekundi

- Jakog su intenziteta

- U ovom periodu većina žena počinje da diše u toku perioda bola a ako to same

ne učine podstaknem ih na to

- U ovom periodu sam UVEK pored žene

- U ovom periodu je ženi NEOPHODNO prisustvo babice

- U ovom periodu je ohrabrujem, držim za ruku, i pružam maksimalnu podršku

- Od ovog perioda, mogu reći, počinju oni bolovi koje žene opisuju kada pričaju

o porođaju

- U ovom periodu se ,,otme” po koji uzdah, po koji jauk

- Ali u ovom periodu žene su već pred kraj puta

samog porođaja!!!

- To im tada kažem, i to im tada JAKO PUNO ZNAČI!

- I obično tada kažu: ,, Ako je tako, pa nije onda tako strašno” i nasmeju se

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI DEVETKOM

- Bolovi se javljaju na 3 �“ 5 minuta

- Traju jedan minut

- Nisu jači od bolova iz ,,osmice” ali su češći, pa žene ne stignu da se

odmore između dva bola

- Neophodna im je podrška i prisustvo babice

- Uvek se skoncentrišu na ono što im pričam i uvek slušaju sva uputstva koja

im govorim

POROĐAJNI BOLOVI OCENJENI DESETKOM

- Bolovi se javljaju na 3 minuta

- Traju 1 minut

- Veoma su jakog intenziteta

- Ali srećom TRAJU JAKO KRATKO!

- Kada mi žena kaže: ,, Sestro, ja ovo stvarno više ne mogu da istrpim” oni

prestaju (kao da znaju koliko žena može da istrpi)!

- Odmah nakon njih nastupaju naponi

- U TOKU NAPONA NEMA BOLA!!!!

- U toku napona se javlja nezadrživ osećaj potrebe za napinjanjem, bola nema!

• Kad sve saberete, onaj bol od koga se žene plaše, a vezan je za porođaj, javlja se

pred kraj porođaja

• Pod porođajem se podrazumeva sve što se dešava od pojave prvog bola ili prskanja

vodenjaka pa do rađanja posteljice

• Uz babicu, sve ovo treba da bude pozitivno iskustvo, jer to je vaš dan, dan kada

postajete mama

• I još jedna JAKO važna informacija, bio bol

slab ili onaj najjači on ima svoj tok. Šta to znači? Znači da nije uvek iste jačine u toku svog trajanja!!!

• Počinje polako �“ pojačava se �“ ima svoj ,,vrh” tad je najjači �“ zatim počinje da

se smanjuje �“ da bi na kraju prestao

• Znači i kada je bol najjači, on to nije sve vreme već jedan deo vremena njegovog

trajanja!

Nadam se da će ovo pomoći mnogim ženama da se oslobode straha koji imaju vezano za porođajne bolove.

Vaša babica

Објавио Luna у 13.41

http://rodjenje.blogspot.com/2010/03/poroajni-bolovi.html

ima tu jos tekstova na tom sajtu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se jezivo bojim porodjaja i prizeljkujem carski rez, neka oni mene uspavaju i probude kad sve bude gotovo, a posle cu se nekako nositi sa posledicama carskog. Svoju doktorku sam udavila pitanjima oko porodjaja, vise zena ne zna sta da mi kaze. Do skoro sam bila ubedjena da necu preziveti porodjaj, i svakakve horor scenarije imam u glavi. Kad malo bolje razmislim meni treba dobar psihijatar :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo,kada sam ja panicila,mene je sledeci tekst smirio i pomogao mi da shvatim da porodjaj iako boli,nije bauk i nije nesto sto ne moze da se izdrzi :)

Ovaj tekst može da se primeni na neki "idealan" porođaj. Moj porođaj je tekao potpuno drugačije :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ni moj nije isao tako skolski,bilo je sve mnogo brze i nekako zbrkano,ali poenta samog teksta je da smiri trudnice

nemoj da ih plasis sada :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ni moj nije isao tako skolski,bilo je sve mnogo brze i nekako zbrkano,ali poenta samog teksta je da smiri trudnice

nemoj da ih plasis sada :P

Hvala na tekstu :) A jel tacno da kontrakcije bole vise od samog izlaska bebe? Izvini na glupom pitanju, ali to mi svi govore, samo je meni malo nerealno da je tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na tekstu :) A jel tacno da kontrakcije bole vise od samog izlaska bebe? Izvini na glupom pitanju, ali to mi svi govore, samo je meni malo nerealno da je tako.

Ja sam imala epidural, pa ne mogu da ti odgovorim.

Inače, nemoj toliko da se plašiš, to bude i prođe dok lupiš dlanom o dlan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala epidural, pa ne mogu da ti odgovorim.

Inače, nemoj toliko da se plašiš, to bude i prođe dok lupiš dlanom o dlan.

I ja bih htela epidural, ali je lekar koji ce me poroditi izriciti protivnik istog. On bi mi radije uradio carski, nego porodjaj uz epiduralnu. Mada mi je rekao ako se odlucim za carski bice spinalna anestezija, pa cu videti bebicu odmah. Ali moj strah nista ne moze da odagna, od hrabre osobe, postadoh kukavica kakvu jos niko nije video.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na tekstu :) A jel tacno da kontrakcije bole vise od samog izlaska bebe? Izvini na glupom pitanju, ali to mi svi govore, samo je meni malo nerealno da je tako.

Tacno je. Beba kad izlazi , bar sam ja tako osecala, osecas samo jak pritisak i toplinu. Najgore bole kontrakcije pred dobijanje napona ili dok se skroz ne otvoris. Tad je bitno samo da guras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tacno je. Beba kad izlazi , bar sam ja tako osecala, osecas samo jak pritisak i toplinu. Najgore bole kontrakcije pred dobijanje napona ili dok se skroz ne otvoris. Tad je bitno samo da guras.

Hvala puno :) Jedva cekam da dodje i taj dan, pa kako mi bude, bar necu imati vremena da razmisljam, ovako po ceo dan samo motam po glavi sve najgore sto se moze desiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno :) Jedva cekam da dodje i taj dan, pa kako mi bude, bar necu imati vremena da razmisljam, ovako po ceo dan samo motam po glavi sve najgore sto se moze desiti.

Samo razmisljaj pozitivno. Boli ali se izdrzi, pa to je jedan prirodan cin. Evo kako je prosla jedna prvorotka sto je bila samnom u porodilistu. Dosla je u 8 ujutru jer je imala blage kontrkcije, iz porodilista je vrate kuci da dodje u 2, jer to jos nije ni krenulo. Ona se predomisli i krene u 11 jer je osecala kao da beba gura. U svakom slucaju porodila se u 12h i kaze da bi tako mogla da rodi desetoro. Slusaj samo pozitivne price, mene su zene redovno plasile koje kakvim pricama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo razmisljaj pozitivno. Boli ali se izdrzi, pa to je jedan prirodan cin. Evo kako je prosla jedna prvorotka sto je bila samnom u porodilistu. Dosla je u 8 ujutru jer je imala blage kontrkcije, iz porodilista je vrate kuci da dodje u 2, jer to jos nije ni krenulo. Ona se predomisli i krene u 11 jer je osecala kao da beba gura. U svakom slucaju porodila se u 12h i kaze da bi tako mogla da rodi desetoro. Slusaj samo pozitivne price, mene su zene redovno plasile koje kakvim pricama.

Hvala Bogu oko mene su sve zene sa pozitivnim pricama, pocevsi od moje sestre, otisla je u porodiliste u 7h, a vec u 8.30 upoznali smo Luku. Samo sto sam ja "gluva" na takve price, ali odmah upamtim sve one problematicne koje procitam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se jezivo bojim porodjaja i prizeljkujem carski rez, neka oni mene uspavaju i probude kad sve bude gotovo, a posle cu se nekako nositi sa posledicama carskog. Svoju doktorku sam udavila pitanjima oko porodjaja, vise zena ne zna sta da mi kaze. Do skoro sam bila ubedjena da necu preziveti porodjaj, i svakakve horor scenarije imam u glavi. Kad malo bolje razmislim meni treba dobar psihijatar :D

Ja se plasim ali bih uvek pre na prirodni nego na carski. Ne znam meni nije to to carskim. Hocu da vidim moju bebu kad se rodi i da uzivam u tom trenutku. Ja se samo nadam da necemo na carski i da ce da se okrene, a ovo cu da istrpim kao i sve zene ovog sveta sto su pa i ja cu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na tekstu :) A jel tacno da kontrakcije bole vise od samog izlaska bebe? Izvini na glupom pitanju, ali to mi svi govore, samo je meni malo nerealno da je tako.

jeste tacno

po pravilu,posle najjacih kontrakcija,idu naponi,samo ja napone nisam osetila a nisam se ni otvorila potpuno,nego sam krenula da guram kada sam bila otvorena 8 ili 9 prstiju(8 je bilo poslednji put kada su gledali,cini mi se malo pre nego sto sam krenula da se napinjem)

Osetila sam kako beba gura i kada sam im rekla to,oni rekose da onda krenemo...

A sam izlazak bebe je neprijatan ali cim izadje glavica odmah za njom izlazi i telo,tako da je brzo gotovo

Probaj da se opustis sto vise mozes :)

Samo slusaj sta ti pricaju i saradjuj i bice sve ok :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Bogu oko mene su sve zene sa pozitivnim pricama, pocevsi od moje sestre, otisla je u porodiliste u 7h, a vec u 8.30 upoznali smo Luku. Samo sto sam ja "gluva" na takve price, ali odmah upamtim sve one problematicne koje procitam.

tako sam i ja isto :lol:

kada cujem neku ok pricu,u fazonu sam bila kao "ok,dalje? " :lol:

a kad cujem neku uzas pricu,ja u paniku i horor scenario u glavi

totalno bez razloga....samo sam mucila sebe

Ja sam imala problema sa ranom,jer sam se pocepala,posto me nisu isekli...pa me rana bolela posle,ali to nije opasno,to smara .....ali zaraste ko i svaka druga rana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e a ja sam isto htela epidural,ali kukavica,vise se plasila epidurala nego porodjaja...ma bre ni ja sama nisam znala sta cu i kako cu,ko zbunjena kvocka :lol:

Ali ko sto rece taksista " Priroda uglavnom sve radi sama" :D

A taksista koji nas je vozio "na pregled" je rekao da sam mu vec cetvrta trudnica koju vozi da se porodi....a ja sva pametna kazem "al ja idem samo na pregled,ja se ne poradjam jos" :lol: i naravno,porodim se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se plasim ali bih uvek pre na prirodni nego na carski. Ne znam meni nije to to carskim. Hocu da vidim moju bebu kad se rodi i da uzivam u tom trenutku. Ja se samo nadam da necemo na carski i da ce da se okrene, a ovo cu da istrpim kao i sve zene ovog sveta sto su pa i ja cu.

[/quo

Svesna sam i ja da je bolji prirodni porodjaj, i nadam se da cu imati hrabrosti za njega. Valjda cu se malo unormaliti za ovih par nedelja. Sve u svemu, zelim ti isto sto i sebi, da se brzo i lako porodimo i da se kasnije smejemo sto smo se plasile necega sto ce nam biti najlepsi trenutak u zivotu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e a ja sam isto htela epidural,ali kukavica,vise se plasila epidurala nego porodjaja...ma bre ni ja sama nisam znala sta cu i kako cu,ko zbunjena kvocka :lol:

Ali ko sto rece taksista " Priroda uglavnom sve radi sama" :D

A taksista koji nas je vozio "na pregled" je rekao da sam mu vec cetvrta trudnica koju vozi da se porodi....a ja sva pametna kazem "al ja idem samo na pregled,ja se ne poradjam jos" :lol: i naravno,porodim se

Hehehehe, talican taksista :) Ja jedino znam da epidural necu, jer doktor nece tako da me porodi, a rekao mi da biram izmedju carskog i prirodnog, tako da sam u ogromnoj dilemi. A ako bude prirodan , naravno da cu ih slusati, samo bi mi falilo da kazu da sam ja kriva za tezak porodjaj jer nisam saradjivala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

[sve u svemu, zelim ti isto sto i sebi, da se brzo i lako porodimo i da se kasnije smejemo sto smo se plasile necega sto ce nam biti najlepsi trenutak u zivotu.

Takodje... Od srca... :):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hehehehe, talican taksista :) Ja jedino znam da epidural necu, jer doktor nece tako da me porodi, a rekao mi da biram izmedju carskog i prirodnog, tako da sam u ogromnoj dilemi. A ako bude prirodan , naravno da cu ih slusati, samo bi mi falilo da kazu da sam ja kriva za tezak porodjaj jer nisam saradjivala.

ne da ti epidural a nudi ti carski....ne kapiram :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne da ti epidural a nudi ti carski....ne kapiram :huh:

To samo on kapira, posto tvrdi da se beba jako muci sa epiduralom, jer majka ne moze aktivno da ucestvuje u porodjaju samim tim sto ne oseca bolove. A carski bi mi radio sa spinalnom, i odmah bi videla bebu. Tako je on meni objasnio, mada cemo se videti jos jednom do porodjaja da se konacno dogovorimo oko svega i da mi razjasni sve do detalja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To samo on kapira, posto tvrdi da se beba jako muci sa epiduralom, jer majka ne moze aktivno da ucestvuje u porodjaju samim tim sto ne oseca bolove.

Meni je doktor na porođaju govorio suprotno - da ću se brže poroditi sa epiduralom jer će mi pomoći da se brže otvorim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je doktor na porođaju govorio suprotno - da ću se brže poroditi sa epiduralom jer će mi pomoći da se brže otvorim.

Tako je meni rekla doktorka koja mi vodi trudnocu, ali sada kao da demantuje samu sebe i kaze slusaj njega i veruj u njegove godine iskustva,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.