Strah od porođaja

odgovora

Objavljeno

taj strah je normalan i opravdan,ali mislim da je jos rano da o tome razmisljas!imasjos dosta vremena pred sobom,pa se usredsredi na ,,malekorake``,fazupo fazu dok do toga ne dodjes.

meni je ,recimo,jakopomoglo to sto sam pre porodjaja sa skolicom za trudnice obisla porodiliste.tamo su nam pokazali sve prostorije kroz koje prolazimo pre i tokom porodjaja.tako da nisam isla u nepoznato,pami je sve to valjda pomoglo da racionalizjemsve sto se okomene dogajda.nemoj mnogo da slusas tudje price i iskustva,dobro je biti spreman i informisan,ali ne i zastrasen!

sve je to zaista stvar srece,kako se kome zalomi,zato nemoj odmah ici sa timda ces na porodjaju da se napatis,dace sve biti lose itd.

ja se pred porodjaj uopste nisam plasila za sebe,rekla samsebi,KROZ TOMORA DA SE PRODJE,PAKAKO TI SE ZALOMI-TAKO CE BITI.bilo mi je najvaznije da sa bebom sve bude u redu,da se rodi ziv i zdrav ...prodilia sam se za 2 sata,nismo se namucili ni on ni ja!

dakle,ne lupaj glavu vec uzivaj u trudnoci!! smisljaj ime za bebu,sredjuj sobu,kupj stvarcice,citaj knjige i UZIVAJ I SPAVAJ!poslenema spavanja :)

ZELIM TI SVE NAJBOLJE!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga moja, nebih da zvucim kao sve one mame koje su prosle porodjaj pa se sad prave pametne, u stvari zelja mi je da pomognem, ako je moguce.

Za pocetak da se predstavim, ja sam mama jednogodisnjeg Alekse, inace kukavica prvog reda, :huh: koja se pri pogledu na iglu onesvescuje, o zubaru da ne govorim... vise puta se onesvescivala sto kod zubara, sto u labaratoriji. O tome kad vidim krv necu da pricam... :blink:

Lagala bih kad bih rekla da se nisam plasila, ali kod mene je to od prilike islo ovako:

Da se ne porodim i ostanem dozivotna trudnica - nemoguce <_<

Ako pocnem da panicim i da cmizdrim - samo cu razgoropaditi i iznervirati sve doktore babice i ostale trudnice :o

Ako nebudem saradjivala - trajace jako dugo i naravno bolece mnogo vise :unsure:

Znaci, jedino sto preostaje da se potrudim da porodjaj traje sto krace, da slusam sta mi se prica i zavrsim posao na najbrzi moguci nacin.

Tako je i bilo... kada sam usla u porodiliste jedino sto mi je bio cilj je da izadjem pre svih, odnosno da ne lezim satima i slusam druge porodilje kako drece i jece.

Kada su mi stavljali braonilu smejala sam se babici i komentarisala "samo izvolte - ovo vam je poslednja, dosta ste me bockali svih ovih meseci"

Porodjaj kao porodjaj, dok ne krene, to nisu neki bolovi, malo pritiska, malo bole ledja, a kada krene, najkasnije se zavrsi za 15ak minuta, duze nemoze da traje.

Skupis svu snagu koju imas i gotovo. Mene su inace malo secnuli, nisam mogla da poverujem da to NISTA NE BOLI! Ali NISTA! Pricale mi drugarice ja mislila tese me.

Ja sam zavrsila za sve ukupno neka 2 ipo sata u porodilistu (racunajuci pripremu), bez epidurala, sa 2 ili 3 kopce, zdrava prava divna beba.

Kad sam pricala kako sam prosla niko nije mogao da veruje. Al snaga volje je cudo!

Samo rascisti situaciju u glavi, imas vremena, i bez straha, nije to toliko strasno... Puno srece i zelim ti od srca da zavrsis i brze nego ja! ;)

skoro ceo post mogu da potpisem!

ja se niakd nisam onesvescivala :lol: da je bolelo -jeste,kadje dosao sam finis,cimje beba izasla-bukvalno vise nisat nisam osetila! nisam verovala da je bukvalno u toj MILISEKUNDI,kada se mali rodio,sav bol prosao i azboravljen(iako sammislila da nikad nece proci)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam bas pozvana da delim savete, ali, sto da ne probam:) Ja se nisam plasila porodjaja, bar ne prirodnog. Nastrebala sve sto se moglo, prosla skolicu sa sve disanjem i vezbama trudova, a sve u zelji da, iako sam sitna i uske karlice izbegnem carski rez koga sam se strasno bojala. Pomoglo mi je i to sto sam prenela, pa sam bukvalno bila presretna kada sam shvatila da imam trudove i da nisu laznjaci. Ali, nije moglo da bude lagano pa je potrajalo, "malo" se iskomplikovalo i ja na kraju zavrsila na "strasnom" carskom:) dakle, na kraju je ispalo da sam odjednom probala obe verzije:) i obe prezivela! :) istini za volju da si me tog jutra pitala kako je bilo ne bi ti se bas dopao odogovor, ali sam vec za dva dana govorila sestrama da se vidimo ponovo (i dalje preporucujem verziju: prirodan porodjaj:) Iz svega toga sam naucila da planiranje u slucaju porodjaja ne moze da upali i da vazi parola snadji se. I da je bas zato svaka informacija mnooogo korisna. Kao i pribranost. Zato pokusaj da se podsetis da ti je najgore da ostanes uspanicena i da zarad sebe moras da se smiris, pa, ako ti pomaze da suzbijes strah pitaj, citaj, zamisljaj, poseti psihologa, zali se svima koji ti dodju pod ruku, sta god da ti pomaze. Sve sto te cini spokojnom uradi: naruci epidural, kukaj ginekologu, trazi babicu medju komsinicama, ne obaziri se na to kako ti okolina reaguje na to tvoje ponasanje. I, za oko 20 nedelja (ako sam dobro izracunala), cujemo se na ovom istom forumu da nam preneses kako je bilo, a za jos koju nedelju da nam kazes i kada ces sledece:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u maju treba da se porodim.. imam vec jednog bebca od 24 meseca. prvog porodjaja se uopste nisam plasila ali sad ipak malo vise znam i ne plasim se samo cu visempovesti racuna o pojedinostima. npr, prvi porodjaj mi je tekao po skolski, gotovo savrseno, ali su se ipak pametne sestre u betaniji odlucile da me prikljuce na indukciju i ne rekavsi mi sta mi daju.. i tako me ostave i nisu uopste ulazile u predporodjajnu salu. nas tri smo tako lezale, ja sam cutala i trpela bol koji je u nekim momentima bio nesnosan... bukvalno sam se osecala kao da lebdim iznad svog tela .. zena pored mene je stalno dozivala sestre i stalno su je grdile a onda su jednostavno prestale da dolaze. kada sam osetila da beba gotovo da izlazi, pokusala sam da ih dozovem ali su mislile da ih ta ista zena zove i bukvalno su samo coolirale. kada sam konacno dozvala sestru usla je u sobu i pocela da grdi tu jadnu zenu, rekoh joj da sam je ja zvala i pogledala me i rekla PA MAMICE STA CEKAS, BEBA JE KRENULA , AJDE IDEMO NA PORODJAJ!!! kakav bezobrazluk. porodjaj se brzo zavrsio, opet kazem ja sam dobro prosla tokom porodjaja ali je moj andjeo zadobio povrede uzrokovane nagnjecenjem, bio je zaglavljen u kanalicu, imao je cefal hematom (koji se nakon par meseci povukao) i mozdano krvarenje na rodjenje ZA KOJE MI NIKO NIJE NI REKAO , za to sam saznala kad smo otisli na kontrolni uz mozga sa tri meseca kad je dr rekao DOBRO JE, NEMA VISE ONOG KRVARENJA !!!

sta covek da pomisli... sad znam da imam prava i da mi dr ne moze reci videcemo ovih dana.. bla, bla , bla... indukciju mozete da odbijete isto kao sto mozete da trazite carski rez. bitno je znati da imate pravo da dobijete odgovore na sva pitanja. to je vas zivot i zivot vaseg deteta i niko nema pravo da se bahato ponasa u pogledu toga !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako vrijeme prolazi sve vise i vise me je strah ...... iako mi je drugo ..... tjesim druge a i sama se plasim :) :) :)...

...strah me je, ali sve sa kezom na licu ..... i ne mogu da docekm :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isto :)

A sivenje traje par minuta ali boliii, tacnije pece!

s0703.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol:

Ma, kada se sve pregura, i kada bebac izleti napolje, usivanje je najmanje bitno! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ušivanje je meni bilo samo neprijatan osećaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ušivanje je meni bilo samo neprijatan osećaj.

Meni je bilo i vise od toga... <_< Samo ne bih da plasim ove trudnice! :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je bilo i vise od toga... <_< Samo ne bih da plasim ove trudnice! :lol: :lol:

Kazi, kazi, kazi, kazi...???????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kazi, kazi, kazi, kazi...???????

a213.gif

Pricacemo kada se porodis. :lol: :lol:

Sala, imas temu MOJ PORODJAJ gdje smo pisale kako smo prosle...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene plase onoliki saatiiii u bolovima, kad se stigne do usivanja, stisnu se zubi na 6,7min.. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene plase onoliki saatiiii u bolovima, kad se stigne do usivanja, stisnu se zubi na 6,7min.. :blink:

I mene je to uzasavalo... Iako sam trpila bolove skoro cijelu noc, nisu bili toliko jaki, mogla sam i da odspavam. Najgori su par sati pred porodjaj, ali sada kada razmislim o tome, uopste nisu dugo trajali, iako mi se u tim momentima cinilo da ce trajati cijelu vjecnost.

Kada ja, vjeciti panicar, vec sada sa osmijehom razmisljam o tome kada bih mogla roditi jos jedno bebce (sto nece biti skoro, ali ne zbog porodjaja), onda se vidi da porodjaj nije toliko strasan. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene plase onoliki saatiiii u bolovima, kad se stigne do usivanja, stisnu se zubi na 6,7min.. :blink:

Kad krene porodjaj neces imati razloga da pomislis na sat i koliko ce sati trajati. Ako ti je lakse, moj porodjaj je trajao samo 5 sati, ali sa uzasnim bolovima. Prema tome, nista ti ne znaci vreme provedeno u bolu nego intenzitet bola koji ces u svakom slucaju podneti jer se priroda, prosto, pobrinula za to.

Ne znam o kakvom bolu pri usivanju pricate? Mene su usivali pod anestezijom u gradskoj bolnici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam o kakvom bolu pri usivanju pricate? Mene su usivali pod anestezijom u gradskoj bolnici.

Jesu li sacekali da anestezija djeluje? Meni su dali neku inekciju, i odmah poceli usivanje. Unutrasnje i nije bilo toliko strasno, koliko spoljasnje... :o Mada, mozda je meni djelovalo strasno zbog revizije posteljice koja je radjena odmah nakon porodjaja, bez anestezije... Sreca, pa nije dugo trajalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesu li sacekali da anestezija djeluje? Meni su dali neku inekciju, i odmah poceli usivanje. Unutrasnje i nije bilo toliko strasno, koliko spoljasnje... :o Mada, mozda je meni djelovalo strasno zbog revizije posteljice koja je radjena odmah nakon porodjaja, bez anestezije... Sreca, pa nije dugo trajalo.

Sacekali su, mozda 5 minuta. To je lokalna anestezija, pa brzo deluje. Medjutim, cak su mi i dodavali anseteziju pri sivenju jer mi je i pored seckanja malo napukla sluzokoza vagine, pa su malo sporije radili, kako kazu 'radi estetike' ;) Inace, sve je bilo spoljasnje seckanje, pucanje i usivanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

generalno kad rade epiziotomiju, u vecini slucajeva daju anesteziju ali pocnu da usivaju odmah, pre nego i pocne dejstvo. na to su nas upozorili u skolici za trudnice i rekli da zapitkujemo dr.. tako sam ja kad mi je divna babica koja me je i porodila Renata dala inekciju, a dr se priblizio sa izgledom lica koje je govorilo AJDE DA OVO ZAVRSIMO pocela da zapitkujem , da se interesujem za sve i svasta.. oni su me gledali i smeskali se i onda sam i ja pocela da se smejem i rekla da su nas na to upozorili u skolici.. dr je pogledao u babicu pa u mene i rekao PA AJDE MALO DA CASKAMO !!! veoma lep trenutak posle lakog porodjaja i grozne situacije i odvratnih sestara u predporodjajnoj sali.. pricali smo o skolici , o testovima... i onda je rekao MAMICE, SRECNO U MAJCINSTVU , HRABRI STE I SAD CEMO DA USIJEMO !!!

malo lukavstva nije na odmet :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a213.gif

Pricacemo kada se porodis. :lol: :lol:

Sala, imas temu MOJ PORODJAJ gdje smo pisale kako smo prosle...

sad cu da bacim pogled... 4chsmu1.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nađoh ovo u jednim novinama:

POROĐAJNI BOLOVI NISU ˝BAUK˝ JER:

1) Ne traju večno već prestaju čim se porodite!

2)Za razliku ud ostalih vrsta bolova, porođajni su produktivni i ne znače da sa vašim zdravljem nešto nije u redu.

3)Nestaju između dve kontrakcije kada možete malo da predahnete.

4)Ako ste smireni tokom tih pauza, baše telo će početi da lući endorfin od kojeg će vam biti lakše. U suprotnom, izlučuje se adrenalin koji pojačava intezitet bolova.

5)Čim prestanu, dobijate najveću nagradu-svoje dete!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

4)Ako ste smireni tokom tih pauza, vaše telo će početi da lući endorfin od kojeg će vam biti lakše. U suprotnom, izlučuje se adrenalin koji pojačava intezitet bolova.

E, ovo se meni desilo i pored skolice :rolleyes::lol::P

A prezivela sam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam samo razmisljala o jednoj poznanici za koju sam znala da se porodila,a kilava je najstrasnije, i mislila sam"ako se ona porodila i prezivela,pa i ja cu"! :P I vereujte mi da mi je s tim mislima bilo MNOOOOOOGOOOO lakse!b0260.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

generalno kad rade epiziotomiju, u vecini slucajeva daju anesteziju ali pocnu da usivaju odmah, pre nego i pocne dejstvo. na to su nas upozorili u skolici za trudnice i rekli da zapitkujemo dr.. tako sam ja kad mi je divna babica koja me je i porodila Renata dala inekciju, a dr se priblizio sa izgledom lica koje je govorilo AJDE DA OVO ZAVRSIMO pocela da zapitkujem , da se interesujem za sve i svasta.. oni su me gledali i smeskali se i onda sam i ja pocela da se smejem i rekla da su nas na to upozorili u skolici.. dr je pogledao u babicu pa u mene i rekao PA AJDE MALO DA CASKAMO !!! veoma lep trenutak posle lakog porodjaja i grozne situacije i odvratnih sestara u predporodjajnoj sali.. pricali smo o skolici , o testovima... i onda je rekao MAMICE, SRECNO U MAJCINSTVU , HRABRI STE I SAD CEMO DA USIJEMO !!!

malo lukavstva nije na odmet :P

I ja sam tako prosla 1.put! :) Nisu me upozorile u skolici,niti sam to radila da bi anestezija delovala vec mi je doslo,bila sam euforicna od srece i pocela prica sa dr.o vsrti konca itd.,tako da je anestezija delovala i nista me nije bolelo.

Drugi put je i mene poradjala Renata :) ali porodjaj tj.naponi i zadnji deo je bio mnogo tezi nego 1.put tako da mi nije bilo do price uopste,anestezija naravno nije delovala i ne da je boleo negooo... A i vise su me sekli...

Tako da definitivno dobar savet-treba pricati,malo odugovlaciti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne znam posle koliko treba da deluje...ali mene 1h vremena ushivala (ne karikiram) i sve vreme me je bolelo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sto se tice sivenja,ja sam tu imala veliku srecu(?!)jer posteljica nije htele da mi izadje,pa sam dobila totalnu anesteziju da bi je izvadili i odmah su me i usili!Doduse, kasnije sam saznala da sam skoro iskrvarila kod vadjenja posteljice,ali ja toga tada nisam bila svesna-sreca u nesreci! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ja sam sto se tice bola bas kratkog fitilja... Ne znam... Odlucila sam se za epidural, pa makar ne znam sta...

A opet svi tvrde da to i nije toliki bol, vec da ga nas mozak uvecava, sve iz glave dolazi...

Ali ne znam, videcu za 50ak dana :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.