Strah od porođaja

odgovora

Objavljeno

Pokusavam da se uplasim :blink: ,ali dzaaba imam osecaj ko da treba da idem kod zubara.Oko mene samo trube: Nemoj da se plasis a ja ne mogu da im objasnim da se ne plasim ni malo i da pocinje da me brine sto sam tako hladna.Inace sam po priprodi temperamenta al nesto mislim da je porodjaj najpriprodnija stvar koja mora da se desi nakon ovih 9 meseci pa zato jedva cekam :D

Preslikana situacija kod mene. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam tako do juce, a danas vec par puta pocinjem plakati od straha, jedva cekam samo da to prodje. Bas sam se unervozila slusajuci price o nasem porodilistu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ju bre zene sto ste plasljive :D salim se naravno sasvim normalno. Prva trudnoca je bilo frka cak sam gledala emisiju vreme je za bebe i jos vise se naplasila,ali sam nekim cudom opusteno otisla u porodiliste,zene su se drale oko mene ne vidjeno,a ja posto nisam imala bolove cudila sam se sto se dernjaju isle su mi na zivce jer od njihove dreke nisam mogla da se odmaram,epidural nisam koristila jer se plasim tog bockanja u kicmu i posledice koje ostavlja(znam ja da je sad sve svedeno na minimum ali neka hvala :P )I tako meni kazu da ja guram ja otvorena a nista ne boli,guram ja secnu me dole,videla sam ali nisam osetila,nije bolelo i beba izadje. ma kakav bol nista nisam osetila.Za usivanje dali anesteziju isto bez bolova.Druga trudnoca tj.porodjaj isto bez bolova i bez epidurala,jos krace trajao bez seckanja i icega jer mi je babica sirila medjicu da se ne bih pocepala. Ma milina jedna.Cim su me vratili u sobu odmah sam ustala istusirala se,umila oprala zube,jela, pila,ma divota jedna. ja svim zenama koje mogu da se porode prirodno jer odmah cim te vrate u sobu mozes normalno da funkcionises i brzi je oporavak za 2 sata jedes, pijes,ma i da djuskas ako hoces, ja sam posle 3 dana isla kuci jer ovde je pravilo da beba bude minimum 48h u porodilistu za svaki slucaj,bez obzira koju ocenu dobila. dakle drage ko je u mogucnosti nek se porodi prirodno,a ako hoce da koristite epidural iskoristite to,jer dosta zena imaju divna iskustva sa epiduralom i oporavak je isti kao i sa prirodnim,samo sto ti onaj kateter skidaju sutradan pa tek tad moze da se ustane(barem su tako uradili jednoj mojoj cimerki pre 2god.) dakle priroda je zakon :D

moj porodjaj je bukvalno tako prosao, kao tvoj prvi, bez bolova, bez draganja i kukanja, osam prstiju sam se otvorila. jedino sto su kao krenuli da me seku ali to sam osetila jer me nista drugo nije bolelo. usivanje je za vreme bombardovanja bilo bolno jer sam dobila pola anestezije, koja je prosla za deset minuta da deluje a ove dve torokale pola sata cekajuci kao da deluje. ludace...

epi se bojim isto kao i ti i volela bih najradije da mi ovaj porodjaj ide skroz prirodno kao i prvi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja nemam strah od samog porođaja, a planiram da se porodim prirodno, bez epidurala. Viiše imam strah od onog posle - zarastanje rane ako je bude bilo, dojenje i moguće komplikacije i sl.

moja drugarica mi kaže da nisam normalna, al šta ću kad je tako :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šta je "svedeno na minimum" i na koje posledice tačno misliš?

pa mislim na to da uglavnom zene posle epija imaju probleme sa kicmom,vratom,glavoboljama i u najgorem slucaju mogu da ostanu nepokretne,u mojoj okolini ima mnooogooo takvih slucaja,doduse jos nijedna nije nepokretna ali posledice imaju. Imam lekare u porodici koji takodje to potvrdjuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojoj sestri od tetke su rekli da je imala mozdani udar kao posledicu i to godinu dana posle epidurala. Drugi doktor je rekao da je to cisto mrzovolja prvog da radi dalje analize i to je bio izgovor. Tako da, mnoge pripisane posledice ustvari i jesu od toga sto lekare mrzi da traze pravi razlog zdravstvenog problema, a ne stvarno od epidurala.

andisam i Tangerine volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

gotovo sve zene oko mene su se poradjale uz epidural i niti jedna se ne zali na glavobolje, bolove u kicmi, a kamoli na nepokretnost. ja prva. :)

bole ledja nekoliko dana nakon porodjaja, i verujem da je taj bol zaista posledica epidurala, ali niti su jaki, niti vecno traju. i vise je to kao neka utrnutost bila. nista strasno.

My happiness i Tangerine volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se plasila na pocetku trudnoce,a sada kako se blizi ja sam smirena neverovatno,samo mi je na pameti da ja to moram,to se i ocekuje nakon devet meseci trudnoce,samo da ostanem prisebna i slusam sta mi je ciniti,a oko mene svi ma ne plasi se,pa nije to tako strasno ne mozes da objasnis da te nije strah,ja se psihicki pripremam za taj dan da ga sto bolje prodjem,jer psiha je cudo.

Mejja i Smey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne treba da se bojiš epidurala, mnoge priče kod nas kruže samo zato što su žene neinformisane i to ne treba slušati... ja ne mislim da je epi. neophodan svakoj porodilji, ali nekima zaista jeste i nema tu razloga za strah. Anestezija kao anestezija.

meni je vise usmislu otezavanja porodjaja u smislu izlaska bebe. da se bebac ne muci, da ne mora vakum da se koristi za izvlacenje...sta znam...to sto kazes rizik po nas verovatno si u pravu, mada ja ni spinal ne bih smela ali ne zbog nacina davanja vec zbog moje gadljivosti...sama cinjenica da sam budna a da znam da mi u tom trenutku stomak seku, ide krv, vide se organi :blink: :blink: :blink: gadljiva sam na krv i to je problem. kad sam sina vodila da vadi krv pali smo zajedno u nesvest, on zbog sebe ja zbog njega :lol:

Djadja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je to za nepokretnost mit. Onda znači i od spinalne anestezije prilikom carskog reza žene mogu da ostanu nepokretne, pošto se i ona daje u kičmu? A kičma i vrat mogu da bole i od samog mrcvarenja na stolu. ;)

Naravno da moze,ukoliko su lekari nemarni i ne rade svoj posao kako treba.A i posledice od epije nece odmah da se manifestuju,kod nekih osoba moze i tek kasnije da se pokaze. Ali posto je sada sve svedeno na minimum onaj ko moze i zeli i ima mogucnosti neka ga koristi,nemam nista protiv,ali da ima slucajeva sa posledicama ima,da se ne lazemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je vise usmislu otezavanja porodjaja u smislu izlaska bebe. da se bebac ne muci, da ne mora vakum da se koristi za izvlacenje...sta znam...to sto kazes rizik po nas verovatno si u pravu, mada ja ni spinal ne bih smela ali ne zbog nacina davanja vec zbog moje gadljivosti...sama cinjenica da sam budna a da znam da mi u tom trenutku stomak seku, ide krv, vide se organi :blink: :blink: :blink: gadljiva sam na krv i to je problem. kad sam sina vodila da vadi krv pali smo zajedno u nesvest, on zbog sebe ja zbog njega :lol:

Nista od navedenog ti tokom CR sa spinalom ne vidis. Jedino bas ako te uplasi jer znas da to rade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U svakom slučaju, kad žena donosi odluku da li će koristiti epidural ili ne, treba da se informiše u dostupnoj stručnoj literaturi, a ne samo kod komšinica i sl. Ja nisam pristalica epidurala ako sve ide glatko, ali ako ne ide, ne ide. Za neke žene je ep. spas i eventualne posledice su u zadnjem planu. A i ne reaguje svaki organizam na svaki stimulans isto. Uvek će se neko žaliti na subjektivne posledice više nego neko drugi. Nemaju sve žene porođaj koji je divota, milina, fantazija.

Slazem se, zato sam to i rekla ^_^ ali treba cuti i tudja iskustva tipa komsinicino, nije na odmet,ako ga je prosla i ako je sve dokazano kod dr-a,nikako napamet tj.ne treba da se svodi na rekla-kazala vec na konkretne dokaze ;) tu je i brat google i doktori :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nemam strah od porođaja, u smislu da se bojim bola, ali otkad su videli pupčanik oko bebinog vrata moram da priznam da se plašim za bepca, i molim se samo da mi on bude u redu, a ja ću sve izdržati što mora.

princessadora i Smey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kiki sad ce jos brze biti :) ima samo da izleti :D

Bila si u pravu..... ;)

Sad se vise nicega ne bojim.... :D

sanjabre voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne bojim se ni ja samog porođaja, više se bojim onoga što ide posle :D ako bude rane oko održavanja, tog bola posle, mogućih komplikacija sa tom ranom, sa dojenjem...a sam porođaj, u fazonu sam ništa strašno.

ja sam odlučila da neću epi nego skroz prirodno, jer mi anestezije i inače slabo deluju, zub kad sam vadila (kutnjak neki zajebani sa tri korena) morao je duplu dozu da mi zvekne a ja sam i pored toga osetila bol i da mi prčka po zubu i desnima. onda razmišljam što da se mučim da me bodu i da opterećujem telo hemijom kad postoji mogućnost da me boli isto kao i bez.

a i više verujem svom telu nego nekim hemijama da vam kažem, nije da se junačim nešto ali to je moje mišljenje. :)

Djadja i Kiki @ volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anisoptera lepo kazes vise verujes svom telu nego hemiji,kao i ja,ne plasim se porodjaja nego svega kasnije sto sledi,ta rana mi je nekako najgadnija stvar sto se tice porodjaja.Al sta ces i to mora da se prodje,ja bila juce na ctg_u i one zene kazi da je bolje da te recnu nego da se cepas,lakse zarasta to njihovo reckanje,bar su to one rekle,i bas mi je bilo grozno sto sam bila tamo,tolika napetost,i zene koje su koji sat pred porodjaj.

anisoptera voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uff..rana mi je valjda najgora stvar kad pomislim na sve to mada sam i ja čula da je -ako mora- (a znam prvorotke koje nit su sekli nit su se pocepale) mnogo bolje da te recnu, jer posle ranu lepo i tretiraju i ušiju i sve, nego da se pocepaš do ko zna gde i ko zna kako pa da bog otac ne može da povata i poušiva sve to....

tako da sa u fazonu, akomora, seckaj, bar da bude pravilno i da lepo zaraste... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja kazem ako mora,ali znam da babice mogu da doprinesu tome da prodje i bez seckanja,tj da sire medjicu,kako se to radi ne znam,ali ja bi rade volje tako probala,i doktoru moram da napomenem,da kada se porodim da kada izvadi posteljicu detaljno je pogleda ne zelim da mi tamo ostane koje parce pa da moram na reviziju,i da usije kako treba a ne na dve na tri,pa sta cu posle.

anisoptera voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da zarasta da,ali sam mislila uopsteno i na sivenje,to mi je nekako mrsko,ma samo nek sve bude kako treba prezivecemo i to.

Tangerine i anisoptera volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam zašivana oba puta.Prvi put su me sekli,i kad se završio porođaj doktor me je zašio,nisam ni osetila,rana je još uvek bila topla.ali me je tako glupo zašio da mi je ostao ožiljak i nisam mogla da sedim normalno sledećih mesec dana.Drugi put sam se pocepala,ali me je jedna predivna doktorka tako lepo sredila,da sam ja mogla da sedim posle samo jednog dana od porođaja.

Važno je samo da se često tuširate i spirate ranu dok ste u porodilištu.A kući kad dođete posle svakog tuširanja stavite joda na uložak pa na ranu.

Mejja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se jedino plasim umora tj nespavanja nakon porodjaja. To je jedino sto moze da me toliko uvede u neravnotezu pa da puknem oko svega ostalog. Kada sam naspavana ja sve mogu. Neki ljudi su nervozni kad su gladni, ja sam neupotrebiva za zivot i fizicki jako lose ako imam manjak sna.

Druga stvar koja me plasi nije sam porodjaj, nego da lekari ne pogrese. Da ne bude da je zbog necijeg nemara neko naj@bao, bilo beba ili ja...

Niti me plasi bol (potreban bol, takodje se bojim gresaka zbog nepotrebnog fizickog bola), niti rana, ma nista. Samo me plasi da li ce svoj posao odraditi kako treba. Jer ako ne odrade tu nastaju muke...

Voljena žena voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se jedino plasim umora tj nespavanja nakon porodjaja. To je jedino sto moze da me toliko uvede u neravnotezu pa da puknem oko svega ostalog. Kada sam naspavana ja sve mogu. Neki ljudi su nervozni kad su gladni, ja sam neupotrebiva za zivot i fizicki jako lose ako imam manjak sna.

Druga stvar koja me plasi nije sam porodjaj, nego da lekari ne pogrese. Da ne bude da je zbog necijeg nemara neko naj@bao, bilo beba ili ja...

Niti me plasi bol (potreban bol, takodje se bojim gresaka zbog nepotrebnog fizickog bola), niti rana, ma nista. Samo me plasi da li ce svoj posao odraditi kako treba. Jer ako ne odrade tu nastaju muke...

Da ces biti neispavana, odmah da ti kazem-bices ali samo u prvih par meseci. Ja sam velika spavalica i uzasno me nerviralo remetenje sna,bila sam u stanju nekog da ubijem...ali kad se beba rodi jednostavno majcinski instinkt proradi i nece ti biti nista vaznije od tvoje bebe i jednostavno se naviknes na nespavanje,evo ja se i dalje budim dva puta nocu iako mi deca spavaju po celu noc bez budjenja,bez obzira sto sam trudna i to se probudim kao da sam spavala ne znam ni ja koliko,jednostavno organizam se navikne... Videces i sama,sve sto te je sada navodno strah,to ce se preobratiti u ljubav prema detetu. A sto se tice gresaka lekara,pa probaj da o tome ne razmisljas,samo pozitivan stav i bice sve ok. najbitnije ti je da slusas babice(one uglavnom poradjaju) sta ti govore i da tako radis... I jos jedna stvar,pitaj sve sto te zanima,jer je ipak u pitanju tvoj i zivot tvoje bebe,ako su doktori bezobrzni budi i ti,ali inace su uglavnom ok(iz mog iskustva).

Kaca80, Munche i Inama volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa bolece ali trudnice su osetljiva kategorija i ne vole da slusaju price o bolu.

Al stvarno, kad sam se poradjala a bio je lak porodjaj mislila sam da cu umreti a sad kad pokusam da se setim koliko je bolelo ne mogu, mada mozda je do mene :D

sve u svemu prodje ( znam, znam, mudra sam i dobar savetodavac )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od porodjaja proslo 25 dana, boljelo je, al sam zaboravila :lol::P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene npr najvise nervira kad cujem onu frazu "to je bol koji se svakako najbrze zaboravi".

 

Ama ljudi, ne brine mene da li ce mi taj bol ostati u sjecanju, vec to sto ce da boli! :wacko::D

Ja nista nisam zaboravila. :) Ali pomagalo mi je kad mislim o tome kao o bolu koji ima smisao, i to prelep, naspram drugih bolova koji ne znace nista dobro. Inace, moj mozak je posmrkao dovoljno hormona da o porodjaju nisam ni razmisljala do porodjaja. U mojoj glavi, u jednom momentu sam bila trudna a u sledecem sa bebom. Mislim da je tako bilo bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.