Pravilnik o predskolskom obrazovanju

odgovora

Objavljeno

Drage moje,

da li znate gde bih mogla naci Pravilnik o predskolskim ustanovama?

Naime, interesuju me "pravila igre" u, konkretno, jaslicama i to drzavnim...koliko dece je predvidjeno da bude u grupama, koliki broj vaspitaca, da li postoji "pravilo" oko menjanja vaspitacica, grupa.....

(znam da je praksa da se leti ili zimi kad su odmori spajaju grupe)

Moj sin je krenuo u jaslice u septembru sa 16 meseci.

Za ova 2 meseca koliko ide (ne racunam sto je vise od pola meseca bio na bolovanju), mi smo promenili 8 vaspitaca i 4 sobe tj grupe pa me zanima da li bih nekim pravilnikom mogla da potkrepim svoje nezadovoljstvo jer planiram da im se zalim.

Do sada je bila jedna vaspitacica koja je bila zaduzena za tu grupu i ona je tu deo dana, dok odradi svoju smenu a drugu smenu ih gurnu u neku drugu grupu i svaki dan mi je dete na drugom mestu sa drugom vaspitacicom i sa drugom decom. Od juce smo ostali i bez te jedne vaspitacice koju smo "znali". Moj problem je sto vise ne znam koja je vaspitacica mog deteta, niti imam informaciju da li je jeo, spavao, bio dobar i sl....

Kakva su vasa iskustva po tim pitanjima, prvenstveno promene vaspitaca, da li se desavaju i koliko cesto i sta biste vi uradili na mom mestu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Aki ide u državno jaslice u Novom Sadu, nismo imali takvih problema, stalno je u jednoj učionici sa istim vaspitačicama. Letos kad su spojili grupe, bile su mu dve nove vaspitačice i jedna njegova "stara" koja je voditelj grupe. Sad kad je prešao u stariju jaslenu grupu te tri su mu u grupi ( jer je jedna otišla u penziju, a druga je ostala u mlađem jaslenom).

Kod nas je pravilo da se jednoj vaspitačici dodeli grupa koju ona vodi kroz jaslice, a kad pređu u predškolsko onda dobijaju nove vaspitače...

probaj da potražiš nešto na www.predskolska.rs to je sajt novosadskog vrtića, pa možda tamo nađeš neki pravilnik...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Marice na odgovoru :)

U samom Zakonu sam nasla jedino ovo (clan 30)

"Vaspitne grupe mogu biti formirane za decu istog ili različitog uzrasta.

Broj dece koja se upisuju u vaspitnu grupu, istog uzrasta, jeste:

- od 6 meseci do 1 godine 7

- od 1 do 2 godine 12

- od 2 do 3 godine 16

- od 3 do 4 godine 20

- od 4 godine do polaska u školu 24"

I to je kod nas ispostovano.

U grupi je 11 dece od kojih je 5-6 krenulo redovno da dolazi (ostala deca jos nisu napunila godinu dana) i kao jedan od izgovora je mali broj dece pa zato nemaju i drugu vaspitacicu pa ih sjedinjuju sa drugim grupama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh kod vas 11 dece..... kod nas u grupi ima 38 klinaca (starija jaslena grupa od2-3 god.) a samo 3 vaspitačice.....ja ne mogu ni da zamislim šta im klinci rade i kako uspevaju da ih "savladaju"....

pre neki dan je vaspitačica rekla mojoj mami kad je otišla po Akija da neće da ih sluša... :)

a kao da ostali slušaju..... hahahahahah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posle nekoliko razgovora sam shvatila da ne postoji pravilo nego da se radi kako im dune...stalno ih menjaju a vaspitacice ne smeju da se zale. Vaspitacice kazu "Uprava...." a ta uprava sleze ramenima "znate nema ih dosta mora tako...". Glupost! Ili nek se zaposle nove vaspitacice (toliko ih je bez posla) ili nek smanje broj grupa.

Postaje mi smesno sad kad citam poruke vaspitacica roditeljima o adaptaciji bla bla bla kako je to tezak period, kako i roditelji treba da budu strpljivi, da steknu poverenje u vaspitace i da sardjuju.....samo se pitam u koga treba da steknem poverenje :angry:

grrrr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izgleda u svih 8 vaspitačica koje ste imali do sada... :angry: :angry: :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako sam i ja ludela sa mojim klincem prvo je krenuo na adaptaciju po novom programu gde su i roditelji prisutni gde se navikavao na dve vaspitacice,da bih posle saznala da iako je kod njih adaptacija nece uopste biti sa njima.E onda kod jedne koja je dala otkaz pa kod druge koja je menja pa kod trece koja radi honorarno...da ne pricam sto ga ujutru uzima ona koja radi od 6 pa ga od 8 uzme njegova vaspitacica kojoj je radno vreme do 12 sto mi nikako nije jasno kako rade po cetiri sata i na kraju kod trece sa kojom je dok ne dodjem po njega ne mozes da ih pohvatas.Svaki dan se upoznajem sa vaspitacicom.Da me neko pita s kim ti je dete ne bi znala sta da mu kazem :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evangelina,

upravo je to ono sto me izludjuje. Na trenutak sam pomislila da se taman lepo adaptirao i navikao i na sobicu i na jednu vaspitacicu koja ih je vodila i onda je krenulo sve to i on je ponovo poceo ujutru da urla i da se dere kad ga ostavljam.

I najgore niti znam (pouzdano) da li je jeo, spavao, igrao se lepo jer se stalno smenjuju i nijedna ih ne prati lepo.....kad god ih pitas sve je dobro a meni dete nervozno i histericno postalo :blink: Ranije, dok je bila ta jedna, ona je lepo pricala, mislim nije sve bilo dobro i sjajno, nego kad ne odspava ona kaze ili kaze slabije je jeo.....

ma...ne mozes ih uhvatiti :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto su i odavde nestali postovi-ja moram da se pohvalim da su moju bebu primili u vrtic :) .Jes"da krece tek od decembra,ali je na spisku primljenih :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super lutkice ... ja se baš pitala gde smo pisale o upisu u vrtić! Danas izlazi lista kod nas gde smo se mi prijavili, pa sa posla trčim da vidim ima li nas na spisku!!!! jooooj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super lutkice ... ja se baš pitala gde smo pisale o upisu u vrtić! Danas izlazi lista kod nas gde smo se mi prijavili, pa sa posla trčim da vidim ima li nas na spisku!!!! jooooj

Kod nas su,kazu,u 6 ujutru izbacili listu!!!!!!!!!!Kaze mi vaspitacica-odmah sam htela da te zovem :)

Isto tako mi je rekla da ni jedno dete za koje je urgirala-nije primljeno,stvarno su ih birali kao iz "sesira",ali da ce ih sve primiti (mesta ima za sve)od septembra!Tako da nista nemoj da se brines.Ako se slucajno desi da niste na spisku zeljenog vrtica,vec nekog drugog-odmah ispisi zalbu i videces da ce sve biti ok.

Drzim ti fige,a ti javi kako ste prosli!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle je na spisku je primljenih! U avgustu upis, u septembru krece! Me happy! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle je na spisku je primljenih! U avgustu upis, u septembru krece! Me happy! :D

Jupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii,cestitamo,svaka cast,bas mi je drago zbog Pavla!

End I am Happy toooooooooooo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo od danas u predskolskoj grupi...

Kako tako mali? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo od danas u predskolskoj grupi...

millar zar već :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova tema je zastarela, ali se nadam da će neko možda da vidi...da li nekome u vrtiću traže potvrdu o tome ko može da uzima dete i na osnovu kog pravilnika ili zakona se to traži i šta ta potvrda zapravo treba da sadrži. Pitam se ako treba da sadrži lične podatke, na osnovu čega i u skladu sa čim neko treba da daje svoje lične podatke...interesuje me kako je u drugom vrtićima....moj otac od 2012. ide u isti vrtić po moju decu...i sada, posle 6 godina, vaspitačica koja je preuzela grupu moje mlađe ćerke pre 5 dana nije htela da mu da moju ćerku jer nema potvrdu...pa samo želim da znam koji su tu zakonski propisi i ograničenja...hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

marush ja nisam cula za taj pravilnik ili zakon, moj sin je upravo posao u prvi razred, tako da dok sam ga vodila u predskolsko nisu to trazili niti bilo sta spominjali, bitno da je lice starije od 18g. Jedno vreme sam ga ja vodila uzimala a jednom prilikom sam poslala brata od tetke (moje godiste) i naravno niko ga nije pitao ko je i sta je sto se meni UOPSTE ne svidja! Tako je mogao da ode bilo ko... eto to je sto se tice tog pravila sada verovatno kako gde, ja sam u Novom Pazaru

marush voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma i mom ocu niko nije to trazio sve ove godine...i sad odjednom ta nova vaspitacica.....posebno ako treba da se navede JMBG i slicni podaci za identifikaciju....po kom osnovu oni to traze i kako se ti podaci stite i cuvaju...zato me je intresovalo i iskustvo iz drugih gradova i vrtica...jer je potvrda bez tih podataka zapravo besmislena...i sto se onda trazi...proforme...zato me interesuje postoji ili neka zakonska odredba o tome

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma i mom ocu niko nije to trazio sve ove godine...i sad odjednom ta nova vaspitacica.....posebno ako treba da se navede JMBG i slicni podaci za identifikaciju....po kom osnovu oni to traze i kako se ti podaci stite i cuvaju...zato me je intresovalo i iskustvo iz drugih gradova i vrtica...jer je potvrda bez tih podataka zapravo besmislena...i sto se onda trazi...proforme...zato me interesuje postoji ili neka zakonska odredba o tome

Postoji naravno. Ne mogu sad tacno da ti navedem koji je propis, moram da procackam jer sam na porodiljskom. Inace, pravnik sam i radim u Predskolskoj ustanovi u Zrenjaninu. Nesto da se desi detetu  vaspitacica ga je dala nekome za koga ti nisi pismeno potpisala, sta bi onda moglo da se desi? Ti bi mogla da tuzis sve. E zato se to trazi. Predskolska stiti sebe ali i tebe i tvoje dete. Na taj nacin dete se ne daje nikome osim osoba koje si ti oznacila. 

marush i Margaritta volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok, znaci ima zakonsku osnovu...ali da li mozda znas sta se to po zakonu trazi da se navede od podataka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok, znaci ima zakonsku osnovu...ali da li mozda znas sta se to po zakonu trazi da se navede od podataka?

Msm da zavisi od ustanove, ali u principu Ime i prezime, sta je detetu ta osoba, broj lk, jmbg. Mogu i tacno da ti vidim kada stignem

mmaka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala MakiJana! Odnecu ja bez tih licnih podataka, pa cu videti da li je neophodno...nekako se kod nas svi ti podavi olako otkrivaju i navode, a to retko ko uzima u obzir...hvala jos jednom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala MakiJana! Odnecu ja bez tih licnih podataka, pa cu videti da li je neophodno...nekako se kod nas svi ti podavi olako otkrivaju i navode, a to retko ko uzima u obzir...hvala jos jednom!

Nema na cemu.inace, predskolska je duzna da cuva sve te podatke od otkrivanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sad na roditeljskom upisivali ko moze da dodje po dete. Doduse bez l podataka ali ovde svako zna svakog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.