Alkoholizam

odgovora

Objavljeno

Moram sa vama podijeliti jednu priču.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram sa vama podijeliti jednu priču.

Ovaj problem se dešava u mom neposrednom okruženju jako sam uznemirena, iako ja nemam direktonog kontakta, ali mi je žao gospođe i djece koja tu traumu proživljavaju. Uglavnom u pitanju je mlađi bračni par, gdje porodičnu idilu narušava alkohol. Dosad slučaj nije prijavljivan Centru za socijalni rad, jer nije bilo fizičkog maltretiranja, što ne znači da neće biti, a čega se najviše bojim. Uglavnom svodi se na verbalne napade, laž, krađu novca(otac uzme novac da kupi pelene, a potroši na alkohol), zanemarivanje osnovnih porodičnih obaveza, sukobi sa roditeljima...

Kako i na koji način tu osobu nagovoriti na lječenje, jer mislim da je to izlaz, kako im pomoći?

Bojim se da se neće nešto dogoditi...

Na početku je od alkohola pio samo pivo, međutim, pošto mu više nije dovoljno krenuo je sa žestokim alkoholnim pićima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako on sam ne zeli da mu se pomogne,nemo od toga nista.Mora da ima jaku volju da ostavi alkohoh,ali da je stabilna licnost ne bi se ni odao alkoholu.Jako mi je zao te zene i dece.Strasno,za nju bi mozda najbolje bilo da ga ostavi ako nema leka,da bar deca to ne gledaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Problem je što nema gdje da ode, nema zaposlenje, izvora prihoda...a i boji se budale!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strasno...

Moj Teca je bio alkoholicar naime kada se moja Tetka udala za njega nije ni znala, zato sto je on od nje to mogao vrlo lako sakriti ali kada se udala i dosla ziveti kod njega sve joj je bilo jasno. Dobili su dva sina, a on je i dalje bio non stop pijan (znaci bukvalno od ujutru do uvece). Ja sam celo leto provodila kod njih na raspustu, nikada nije bio nasilan niti svadjalica kad popije (zapravo ja nisam ni znala da pije), a onda je i posao doso pod znakom pitanja, zato sto je zanemarivao posao i pretio mu je otkaz. Tetka je spremila stvari jedno jutro i rekla je da odlazi ako nekrene na lecenje i da decu nece vidjati i mic po mic krenuo je na lecenje (ne samo on nego svi kolektivno, zajedno sa decom) nije popio nista od alkohola od 1990 godine.

Smatram da za svaki takav porok treba odlucna volja i zelja da pre svega pomognes ti sam sebi a onda da dozvolis i da ti drugi pruze ruku, ako nema iskrene zelje i volje da se istraje u tome od lecenja nema nista.

Opet kazem nije bio nasilan (sreca u nesreci), verovatno da je bio agresivan to bi otislo u sasvim nekom drugom pravcu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Problem je što nema gdje da ode, nema zaposlenje, izvora prihoda...a i boji se budale!

A da li ima roditelje, da je bar oni nekako 'zastite' u prvo vreme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima roditelje, međutim oni su u drugoj državi...finansijski slabostojeći.

Klinci idu u školu...tako da bi to sve bilo dugotrajno i mučno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima roditelje, međutim oni su u drugoj državi...finansijski slabostojeći.

Klinci idu u školu...tako da bi to sve bilo dugotrajno i mučno!

Neka joj je Bog upomoc jel to su strasne stvari pogotovo sto sve to deca gledaju, bas mi je zao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je to stalno u podsvjesti...kada vidim njen dolazni poziv sva protrnem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je njen muz svestan da ima problema sa alkoholom jer ako nije svestan uhuuu to je dosta tesko a ako je svestan e to je vec pola problema reseno... U ovom prvom slucaju, za savet bi ti bila najbolja mama Bojana jer smatram da tu ipak treba da "uplete" prste strucna osoba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je to stalno u podsvjesti...kada vidim njen dolazni poziv sva protrnem!

A imali sestru ili brata u gradu gde zivi, da li bi je imao tu neko primiti na neko vreme. Ako je on verbalno nasilan kada popije i ako uzima pare od pelena da bi kupio sebi cugu pa Boze moj to je strasno, nije ga briga za dete, kako ljudi tako nepostuju zivote tih malih bica, naprave ih i onda sta, a neki ljudi bi sve na svetu dali da ih mogu imati (skrenuh sa teme izvinte)

I upravo sto si i malo pre napisala pitanje je kada ce doci do fizickog zlostavljanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

On je svjestan, jer je apstinencija trajala 3 godine-znači može!

Ali brzo je pokleknuo...

Mama Bojana je za ovu priču!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A imali sestru ili brata u gradu gde zivi, da li bi je imao tu neko primiti na neko vreme. Ako je on verbalno nasilan kada popije i ako uzima pare od pelena da bi kupio sebi cugu pa Boze moj to je strasno, nije ga briga za dete, kako ljudi tako nepostuju zivote tih malih bica, naprave ih i onda sta, a neki ljudi bi sve na svetu dali da ih mogu imati (skrenuh sa teme izvinte)

I upravo sto si i malo pre napisala pitanje je kada ce doci do fizickog zlostavljanja

Ima brata, ali mislim da ju je strah...da ne bi nešto uradio bratu ili klincima ukoliko to objavi!

Ma nešto strašno, takav život živjeti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

On je svjestan, jer je apstinencija trajala 3 godine-znači može!

Ali brzo je pokleknuo...

Mama Bojana je za ovu priču!

Ovo je tracak svetlosti u celoj toj prici... Ima nade, samo treba imati dosta snage i strpljenja a mama Bojana ce ti sigurno dati pravi putokaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao,sva sam pretrnula kad sam videla temu...

ja potpuno razumem tu zenu,nemocna,verujem da je pokusala na sv nacine,i lepo razgovorom i plakanjem,molenjemvikanje,i do fizickog sukoba ce doci,sigurno.Al tacan savet za nju nemam,treba joj brdo zivaca,snage..takve osobe i svesne su svog problema,ali kad upadnu u krizu,kao narkomani su,potrosice zadnje,prodace,ukrasce samo da opet osete se NORMALNO.Jer oni samo pod dejstvom alohola mogu funcionisati,potreban im je da bi osetili samopouzdanje,veru u sebe...jako tesko im je priznati da su postali zavisni,jer bez alkohola osecaju se prazno.

i to je sutina problema,uhvatiti ih trezne,u krizi,naterati ih da priznaju,uceniti ih ako treba,prelome u sebi,dokazati da cete ih voleti i kad je lose,da je to bolest protiv koje se vredi boriti,da vrede vise...

Naime,moja mama je bila alkoholicarka,zivela sam tako skoro pola svog zivota,bila je sebicna.Umrla je pre tri god,verujem zbog alkohola,i na samrti je pristala,molila sam je da ide na lecenje,konacno je pristala,umrla je posle 12 sati.Boli me to,nekad imam osecaj da mi treba psiholog,jer ja sam i dalje puna besa kad krenu takve price,nek mi Bog oprosti,nekad imam osecaj da je mrzim...nadam se samo da ce me jednog dana proci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najzalije mi je dece u celoj toj situaciji,oni ce celog zivota imati posledice.Ona mora da bude jaka za oboje i da se bori,dok jos nije kasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žalosno je stvrano, izgubila je volju u život...povukla se u jedno depresivno stanje!

Dugovi, raznorazne priče...

Žao mi je i njegovih roditelja, jedna poštena i vrijedna porodica...a sve uništava!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel njegovi ne mogu da uticu na njega da ide da se leci,ima li ko da pomogne toj jadnoj zeni?Sto se ne obrati nekim socijalnim ustanovama?Jel ona znala da on pije i pre braka ili je poceo u braku?Ako je znala zasto se udala za njega?Ako i ona psihicki padne onda je strasno,pogotovo za decu.Sto bi moja baka rekla :"Ne daj Boze ni ptici u gori".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Njegovi se bore s njim već godinama...međutim odbija njihovu pomoć, proglašava ih glavnim krivcima za njegovo stanje, što je naravno glupost. Oni su na njenoj strani, pomažu joj finansijski i oko djece, ali to nije rješenje, ipak ona s njim živi.

Uglavnom nekoliko puta je fizički nasrnuo na oca...kasnije pričajući kako je bilo obrnuto iako je bilo svjedoka.

Ne, ona nije znala za alkohol, jer on u svom životu ima nekoliko faza apstinecija. Njegovi roditelji su nju upoznali sa tim problemom, ali naravno svi su se nadali da će se apstinecija od alkohola uspješno nastaviti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zao mi je te dece ponajvise,ostavice traga kasnije na njima,ni krivima ni duznima. Situacija je teska,ali neki izlaz mora postojati. Neka institucija mora pruziti pomoc toj zeni,ne mogu da verujem da se ta opcija iskljucuje.

Ako je on vec imamo faze bez alkohola ne vidim razloga da ne moze prestati,ali njegova supruga i roditelji su nemocni. Cest je slucaj da oni krive porodicu zbog toga. Smatram da bi se trebala obratiti nekoj instituciji da u pomoc pritekne strucna osoba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

prica je strasna,nazalost nije usamljeni slucaj.nisam iscitavala sve postove,pa se nadam da ne ponavljam vec receno.iz licnog iskustva sa mojim ocem i svekrom,mogu samo da izvedem sledece zakljucke:

1. ALKOHOLICAR NIKADA NE PRIZNAJE DA IMA PROBLEM SA ALKOHOLOM!

2.Alkoholicar u apstinenciji MORA DA ZABORAVI I NAPUSTI prethodni stil zivota,to podrazumeva i LJUDE koje je u takvom okruzenju sretao(kafanske pajtase).

3.,PRAVILO PRVE CASICE``za alkoholicara ne postoji ta mogucnost da se zadrzi NA JEDNOM PICU,cim oseti alkohol -gotovo je,posle jedna casice sledi jos deset.

4.koliko znam,bar je tako bilo pre par godina,ovde ,.u Srbiji,ukoliko se osoba SAMA NE PRIJAVI NA LECENJE,niko ga ne moze naterati.

ta zena treba da nadje bilo kakav posao,pod hitno ,da bi mogla da se osamostali sa decom,predpostavljam dabi joj i svekar i svekrva u tomepomogli koliko je moguce jer znaju sa kim ima posla.predpostavljam i da bi od drzave mogla da trazi neku finansijksu pomoc tipasocijalnog ili decijeg dodatka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Njegovi se bore s njim već godinama...međutim odbija njihovu pomoć, proglašava ih glavnim krivcima za njegovo stanje, što je naravno glupost. Oni su na njenoj strani, pomažu joj finansijski i oko djece, ali to nije rješenje, ipak ona s njim živi.

Uglavnom nekoliko puta je fizički nasrnuo na oca...kasnije pričajući kako je bilo obrnuto iako je bilo svjedoka.

Ne, ona nije znala za alkohol, jer on u svom životu ima nekoliko faza apstinecija. Njegovi roditelji su nju upoznali sa tim problemom, ali naravno svi su se nadali da će se apstinecija od alkohola uspješno nastaviti.

Nema vece greske koje te zene cine od one kad ostaju tu gde jesu zbog dece.kad kazes da je nasrnuo na oca zasto ne bi uskoro i na zenu ako vec nije a mozda se ona stidi da ti to spomene ima mnogo takvih slucajeva.Moje licno misljenje je da bezi dok nije kasno i za nju i za decu dobio je ne jednu nego vise prilika koliko vidim.Ovo pricam iz licnog iskustva jer sam i sama dete alkoholicara i ne stidim se da to kazem jer je to njegova sramota a ne moja.Ogromne su traume ostale i meni i mojim sestrama i bratu.Imam i polusestru iz njegovog prvog braka koji je propao zbog alkohola i fizickog i psihickog nasilja.Sad je bar zakon regulisan kako treba i cak i oni koji primecuju nasilje sto psihicko sto fizicko imaju moralnu obavezu da pomognu da sam na tvom mestu ja bih slucaj prijavila centru za socijalni rad ne bih mogla da mirno gledam.Izvinite na ovako opsirnom tekstu ali svaki put kad ovako nesto cujem preplavi me bes jer se uvek vratim u proslost....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je danas smješten u jednu zdravstvenu ustanovu, dobila sam takvu informaciju. Vidjećemo šta će biti...ali ja baš nisam neki optimista! Koliko vidim alkohol je naš globalni problem...dao Bog da se osvijesti i shvati važnost života i porodične sreće...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema vece greske koje te zene cine od one kad ostaju tu gde jesu zbog dece.kad kazes da je nasrnuo na oca zasto ne bi uskoro i na zenu ako vec nije a mozda se ona stidi da ti to spomene ima mnogo takvih slucajeva.Moje licno misljenje je da bezi dok nije kasno i za nju i za decu dobio je ne jednu nego vise prilika koliko vidim.Ovo pricam iz licnog iskustva jer sam i sama dete alkoholicara i ne stidim se da to kazem jer je to njegova sramota a ne moja.Ogromne su traume ostale i meni i mojim sestrama i bratu.Imam i polusestru iz njegovog prvog braka koji je propao zbog alkohola i fizickog i psihickog nasilja.Sad je bar zakon regulisan kako treba i cak i oni koji primecuju nasilje sto psihicko sto fizicko imaju moralnu obavezu da pomognu da sam na tvom mestu ja bih slucaj prijavila centru za socijalni rad ne bih mogla da mirno gledam.Izvinite na ovako opsirnom tekstu ali svaki put kad ovako nesto cujem preplavi me bes jer se uvek vratim u proslost....

kod mene je manje -vise ,slicna prica!potpisujem sta si napisala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je danas smješten u jednu zdravstvenu ustanovu, dobila sam takvu informaciju. Vidjećemo šta će biti...ali ja baš nisam neki optimista! Koliko vidim alkohol je naš globalni problem...dao Bog da se osvijesti i shvati važnost života i porodične sreće...

to ce samo privremeno resiti problem,jer akoon ne odluci da se menja-nista se nece promeniti.cim on krivi druge i tako nerealno sagledava stvari znaci da on sebe uopste ne smatra delom problema,pa samim tim on sebi daje za pravo da kroz alkohol ,,trazi resenje od problema``.samo nek ona ode glavom bez obzira,lako je dati drugu sansu ,ako se on jrednog dana uljudi.ovim je dobila samo par dana mira,akad se on opet vrati-pitanje je sta je ceka! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.