Da li moram da se porodim u gradu u kom mi se vodi zdravstvena knjižica?

odgovora

Objavljeno

Htela sam da vas pitam da li neka od vas zna da li mogu da se porodim regularnim putem u Nisu ili nekom drugom gradu, ili to moram dodatno da platim posto dolazim iz drugog grada ili moram da nadjem neku vezu za to ili mogu regularno da odem u nisko porodiliste i tamo se prijavim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Možeš da se porodiš u gradu na koji ti se ne vodi zdravstvena knjižica, ne brini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Možeš da se porodiš u gradu na koji ti se ne vodi zdravstvena knjižica, ne brini.

Super posto su uslovi kod nas katastrofa a zelja mi je da se porodim uz epiduralnu anesteziju koju takodje ovde ne rade...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dogovori se sa nekim lekarom iz porodilista u kom bi se porodila. Tako sam se i ja porodila u Kraljevu iako pripadam Krusevcu. Dr. treba da ti napise uput kao hitan slucaj, fora, nasla si se tamo i tako to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dogovori se sa nekim lekarom iz porodilista u kom bi se porodila. Tako sam se i ja porodila u Kraljevu iako pripadam Krusevcu. Dr. treba da ti napise uput kao hitan slucaj, fora, nasla si se tamo i tako to.

jel se u tom slucaju porodjaj naplacije kao bez knjizice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne. Doktor mi je pomenu da moram samo da cekam da porodjaj sam krene. Da sam htela da biram kad cu da se porodim, onda bih morala da platim porodjaj, a to kosta mnogo. Ovako sam otisla u porodiliste kad su mi krenuli bolovi i tada sam dobila uput i tada su me primili u porodiliste. Oni samo treba da posalju sve papire u SIZ u tvom gradu, tako da ti oni pokrivaju troskove lecenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mislim da smo na nekoj temi vec pisali o tome, ali ne mogu sad da se setim gde.

mozes da se porodis gde hoces, i zavod ti to nadoknadjuje. bio je neki skandal pre pola godine-godinu s nekom zenom kojoj su iz nekog porodilista hteli da naplate porodjaj jer se tu zatekla, a ne pripada tom porodilistu, a posto je vec bila usla u 9. mesec onda su rekli da to ne moze da se smatra "hitnom" intervencijom (jer za svaku intervenciju koja je hitna zavod valjda mora da nadoknadi gde god te u zemlji prime). onda su doneli neku odluku ili upustvo ili vec nesto tako da gde god se zena porodi u zemlji nece ona placati, jer moraju da je prime i porode o trosku drzave gde god se zatekne u trenutku kad krene porodjaj. samo sto valjda ne mozes zvanicno da dobijes uput iz svog doma zdravlja za porodiliste na drugoj teriotriji, jer zvanicno treba da planiras da se porodis u svom porodilistu. ali ako ti se desi da se "zateknes" (slucajno ili namerno ;) ) u drugom gradu, moraju da ti nadoknade.

imas o tome detaljnije na blogu krugoline borup na sajtu b92, pa pretrazi (mislim da je najmanje pola godine star blog, ne secam se sad kako se zove)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

koliko znam,po novom zakonu mozesd a se porodis gde zelis! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... na kraju krajeva da vidim koja ce to bolnica da odbije porodilju kada im dodje sa bolovima :D :D :D

Porodis se tamo gdje se u tom momentu nalazis, bilo da je drugi grad u pitanju ili druga drzava :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko znam gradska bolnica u Beogradu naplacuje porodjaj porodiljama koje nisu iz Beograda. Druga porodilista su otvorena za sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NS ne naplacije, ako se zateknes tamo na porodjaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam cula za to da treba neki novi zakon da se uvede da porodilja moze da se porodi u kom god porodilistu zeli i gde god zeli,mislim na grad u srbiji.

E sad ovde kod nas (S.Palanka) moze da se porodi samo onaj ko ima knjizicu odavde ili eventualno da dodjes u porodiliste kad ti krene porodjaj,mnogo glupo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama u skolici rekli da cemo morati da platimo ako se porodimo negde drugde a njizica nam na Ns. Jedino ako je porodjaj pre 37 nedelje smatra se prevremenim (neplaniranim) i u tom slucaju ne placas. Nisam proveravala ove informacije,tako nam je rekla "uciteljica" u skolici u Zmaj Ognjena Vuka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene takodje zanima ova tema. Zena sto je zapocela temu je pitala koliko vidim zbog epiduralne.

Eto ja npr imam zelju da se drugi put porodim u Ns i primim epiduralnu. A posto se to ranije dogovara zna li neko kako u tom slucaju ide sa tim dogovorima, zakazivanjem, placanjem epiduralne i samim porodjajem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A bez veze? Izgleda ne moze :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zasto bi se neko poradjao negde drugde, kad moze u blizini svog mesta ili u svom mestu? Lekari su svuda isti.

Ja ne podrzavam tako javno trazenje saveta za podsticanje korupcije, te se necu oglasiti sa savetom, iako znam te puteve, ali kad sam se ja normalno porodila, bez prenemaganja, moze i bilo koja zena...I da se svaka tako ponasa, bilo bi dovoljno mesta za carski za one kojima je potrebno, a ne za one kojima je hir.

Inace, one koje su planirale da plate dr Vejnovicu, da nadju u sledecih mesec dana nekog drugog, jer je on juce imao mozdani udar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zasto bi se neko poradjao negde drugde, kad moze u blizini svog mesta ili u svom mestu? Lekari su svuda isti.

Ja ne podrzavam tako javno trazenje saveta za podsticanje korupcije, te se necu oglasiti sa savetom, iako znam te puteve, ali kad sam se ja normalno porodila, bez prenemaganja, moze i bilo koja zena...I da se svaka tako ponasa, bilo bi dovoljno mesta za carski za one kojima je potrebno, a ne za one kojima je hir.

Inace, one koje su planirale da plate dr Vejnovicu, da nadju u sledecih mesec dana nekog drugog, jer je on juce imao mozdani udar.

U potpunosti se slažem sa tobom.Ako postoji porodilište u gradu gde živiš zašto bi se išlo bilo gde na porodjaj.Evo stanovnik sam Zrenjanina od oktobra 2010.godine.I šta ovde čujem i vidim.Ako hoćeš epidural najbolja je opcija veza u Narodnom Frontu,ako hoćeš dobar cr najbolje je platiti u Betaniji tog nesrećnog čoveka sa tim moždanim udarom,ako si lekar po struci a naročito beogradski student najbolje je negde u Bg da se porodiš kakav Zr.A Zr ginekologija je činjenica poseban fenomen svi su u dilovima,burazerska medicina,haos ali kada im otvoreno kažeš šta im misliš sve je brzo gotovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U potpunosti se slažem sa tobom.Ako postoji porodilište u gradu gde živiš zašto bi se išlo bilo gde na porodjaj.Evo stanovnik sam Zrenjanina od oktobra 2010.godine.I šta ovde čujem i vidim.Ako hoćeš epidural najbolja je opcija veza u Narodnom Frontu,ako hoćeš dobar cr najbolje je platiti u Betaniji tog nesrećnog čoveka sa tim moždanim udarom,ako si lekar po struci a naročito beogradski student najbolje je negde u Bg da se porodiš kakav Zr.A Zr ginekologija je činjenica poseban fenomen svi su u dilovima,burazerska medicina,haos ali kada im otvoreno kažeš šta im misliš sve je brzo gotovo.

Ali te dilove i prave pacijenti, pa kad uzme maha, onda im se ne svidja. Ako hocemo da svi budemo jednaki, onda moramo bas svi tako da se ponasamo, nema izuzetaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zasto bi se neko poradjao negde drugde, kad moze u blizini svog mesta ili u svom mestu? Lekari su svuda isti.

Ja ne podrzavam tako javno trazenje saveta za podsticanje korupcije, te se necu oglasiti sa savetom, iako znam te puteve, ali kad sam se ja normalno porodila, bez prenemaganja, moze i bilo koja zena...I da se svaka tako ponasa, bilo bi dovoljno mesta za carski za one kojima je potrebno, a ne za one kojima je hir.

Inace, one koje su planirale da plate dr Vejnovicu, da nadju u sledecih mesec dana nekog drugog, jer je on juce imao mozdani udar.

Bravo Enav, potpisujem sve sto si rekla!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam to pitala zbog epidurala. Porodila sam se u svom mestu i nije bilo tako strasno bilo je ok , svi su bili ljubazni-JER sam imala vezu.

Kod nas epidurala nema i po svoj prilici ga nece ni biti. A zasto da me boli ako ne mora?!

Uopste ne znam odakle si izvukla da se traze saveti o korupciji? Traze se saveti o funkcionisanju papirologije i zakazivanja ako postoji ta opcija.

Saveti o korupciji ne trebaju nikome dovoljno je da imas kes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zvanicno, u NS nema epidurala na zakazivanje, jer nema dovoljno anesteziologa. A ako nadjes nekog da mu platis...Dakle, ipak ima veze s korupcijom.

Mm kaze da je ruzno kad gledas kako se neke zene muce u bolovima, a jedna medju njima ima epidural i spava. On kaze da mu nekad dodje da izoluje tu sto je platila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam to pitala zbog epidurala. Porodila sam se u svom mestu i nije bilo tako strasno bilo je ok , svi su bili ljubazni-JER sam imala vezu.

Kod nas epidurala nema i po svoj prilici ga nece ni biti. A zasto da me boli ako ne mora?!

Uopste ne znam odakle si izvukla da se traze saveti o korupciji? Traze se saveti o funkcionisanju papirologije i zakazivanja ako postoji ta opcija.

Saveti o korupciji ne trebaju nikome dovoljno je da imas kes.

Draga moja epidural je bolna tačka mnogih akušera.Najviše iz sujetnih razloga.Čućeš često priču da epi ne valja,da se često iz toga zaglavi cr i tako šta mu već padne napamet.A suština je da takav porodjaj mora da bude nadgledan timski od oba lekara.I epidural mora da radi iskusan akušer.A što se tiče korupcije u ginekologiji ona počinje onog momenta kada svršeni student medicine treba da dobije specijalizaciju.Oni prvi jure veze,podmićuju,mole da dobiju specijalizaciju.Tu se naviknu na trgovački odnos,pa misle da će svi da im peze.Pa nismo ni mi majke budale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad ja nikako ne kapiram, epidural se ne placa bolnici vec trebas nekom pare u dzep staviti?

Ja sve vreme kontam da pare idu bolnici i da se sa lekarom o tome unapred dogovaram.

Za nasu bolnicu mi je babica rekla da su doktori protiv uvodjenja ali ne iz zdravstvenih razloga ili bezbednosnih vec zbog njihove komocije. Bas zato sto je potreban tim, a oni su uvek kud koji, ne mozes ih sakupiti.

I stvarno ne vidim zasto bi neko svojevoljno hteo carski, pre sam i ja mislila odspavas i gotovo, ali oporavak posle!!! Operacija bre, nije to sala.

Ma nase zdravsto je otislo u 3 lepe, eto kaze on kao lekar gleda kako se neke muce, a zasto svima nije onda dostupan isti tretman?

Moja cimerka se kod prirodnog tako namucila, zamalo nije okoncala tamo na stolu i ona i beba. Bebu od 5700 izgurala prirodno,i jos je lekar imao obraz da joj kaze sta se deres.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad ja nikako ne kapiram, epidural se ne placa bolnici vec trebas nekom pare u dzep staviti?

Ma nase zdravsto je otislo u 3 lepe, eto kaze on kao lekar gleda kako se neke muce, a zasto svima nije onda dostupan isti tretman?

Tacno, nema epidural kao standardna metoda. A svima nije dostupno, jer nema anesteziologa. To je vrlo deficitarna grana medicine i niko nece time da se bavi, a i primili bi oni na specijalizaciju, ali BG ne da da se zaposli jos lekara. Tako da, uvek je kriv vrh tj.ministarstvo, barem za organizaciju posla, jer oni dsaju novac i to je najvaznije.

A naravno da se lekar buni, treba svi da imaju isti tretman, ako nema epidural za sve, nema nikome onda. to mi je jedino moralno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

7fd7cc1cd69dabb8107e628845f2b673.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.