Pasivna agresija i kako izaci na kraj s njom?

odgovora

Objavljeno

ja smatram da smo svi mi pomalo ludi, samo neki znaju svoji dijagnozu a neki ne. :)

Slazem se, samo da to 'ludilo' ne ugrozava tebe i druge ili da ne ugrozava u nekoj nenormalnoj meri.

Chi, nemoj da se ljutis, ali ja mislim da je tvoja svekrva nebitna. Ako je ona ugrozila i svoju decu, kako kazes, tm moze da 'procveta' ako se njegova mama postavi na 'pristojnu' distancu, a o tvojoj deci da ne pricam. Znam, to je njihova baka i bice i deci tesko, ali sto pre postavis granice u komunikaciji, tj. ne udaljis je na vreme, posle ce biti mnogo teze.

Shvatam i sadasnji tvoj problem sa dolazkom devera i raznih proslava, ali ja bih se isto tako ponasala suzdrazano bez obizra na to. Naravno, mora biti pozvana od strane tebe ako ti pravis rodjendane, ali bih joj ja dala do znanja da i ja mogu da se naljutim... bez obizra da li je konkretan razlog u pitanju ili ne.

Dakle, kad dodje do ponovnog kontakta, ti lepo 'sluzbeno' sa njom. I to tako sluzbeno da se to vidi na kilometar. Mozda ce se jednom pitati ona zasto si ti ljuta...ko zna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpuno se slažem sa Yelenom. Rekoh ti, više će te poštovati ako postaviš granice i braniš ih. Nisam za ofanzivu nikako, ali sam još manje za defanzivu. Mislim, ako hoćeš čir naželucu gutaj i povlači se, ali ne mislim da hoćeš. Samo da se znaju pravila, a osnovno je NE DIRAM TE - NE DIRAJ ME.

Upamti Chi (a i sve ostale devojke) PAMETNIJI NE POPUŠTA! Lagali su nas kad su nas učili suprotnom, pravili od nas poslušnike i tankodušiće. Štiti sebe (a vidim i svog muža) od te žene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpuno se slažem sa Yelenom. Rekoh ti, više će te poštovati ako postaviš granice i braniš ih. Nisam za ofanzivu nikako, ali sam još manje za defanzivu. Mislim, ako hoćeš čir naželucu gutaj i povlači se, ali ne mislim da hoćeš. Samo da se znaju pravila, a osnovno je NE DIRAM TE - NE DIRAJ ME.

Upamti Chi (a i sve ostale devojke) PAMETNIJI NE POPUŠTA! Lagali su nas kad su nas učili suprotnom, pravili od nas poslušnike i tankodušiće. Štiti sebe (a vidim i svog muža) od te žene.

Da ne budem pogrešno shvaćena - onaj savet ne znači idite glavom kroz zid, nego držite se svojih dostojanstvenih oblika ponašanja i ne povlađujte tuđoj hirovitosti, manipulativnosti i ograničenosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jao zene tek sada mi je jasno da svi ljudi imaju neku "šifru" :) :) :)

Kao što već neko reče, ovaj bebac zlata vrijedi :) :) :)

Moj otac je takav ali on nema obicaj da se mjesa u tudje zivote ... on je takav kada se neka konkretna situacija dotice njega a kada ga se ne dotice malo progunđa, nekada bude i sarkastičan ali se ne ljuti ako imam svoje misljenje, kazem ga i uradim po svom.

Naucila sam se sacuvati sa takvim situacijama, ne nerviram se, razmotrim prijedlog i u prvu ruku ga uvijek shvatam kao dobronamjeran. Ako procjenim da je bolji od mog, poslusam ako procjenim da nije, zahvalim se i kazem da cu razmisliti, i naravno nakon "razmisljanja" opet postupim po svom ...

... kratko i jasno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Bojana,Yelena C hvala vam puno na savetima...

Tako sam i uradila,totalno je ignorisala,na kraju je ona (naravno nenajavjeno :rolleyes: ) dosla kod nas i napravla da se sve vrti oko nje,kaze da je ne-citiram-Terorisemo vise!Eto,saznali da se ono kad zelis najbolje svojem detetu zove terorisanje... :blink: Ja cutala,cutala,cutala...dok sam mogla,i na kraju sam joj lepo objsanila da je ne zelimo terorisati ali Teo ne sme vise jesti slatkise i kraj.I isricala sam joj sta se desilo sa svekrom(da je ipak dao bombonu iako sam jasno rekla da ne da) i da ako se to desi ponovo normalno da cemo terorisati.Mislim da joj je bilo jasno da cu da puknem ako ne zavrsimo temu samo po tome koliko puta sam zaredom koristila rec terorisati... :rolleyes: Sledeci dan smo isli kod njih na rucak,sve odradjeno kao da i nisam bila,cutala ja sve vreme onako hladno.Od tad smo se par puta culi zbog dogovaranja vezi vikenda(mada sam vecinu poziva preusmerila na mm),isto sam bila skroz sluzbena.Ako do sad nije uskoro ce shvatiti da je ignorisem,i pitanje je samo sta ce se tad desiti-da li ce se truditi da se bolje slazemo ili ce se truditi da i dalje bude zrtva naseg terora... Ali nije me briga... Ovih par dana od kad sam je iskljucila sam mnooogo srecnije,ne nerviram se zbog nje i ne kvari mi dane. Ako se ne popravi nece retko ce nas vidjati i kraj. Mislim da sam predugo bila fer da bih i dalje trpila blo sta od nje.

Hvala vam sto ste mi pomogle... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Chi super si joj rekla sve!!! Ja uvek mog muza koristim za komunikaciju sa svekrom i svekrvom jer to nisu moji roditelji i smatram da on uvek mora sve da im kazes sta nam smeta. Ja se u njihove gluposti ne mesam. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja majka se ponasala tako... Nisam znala da to sto je ona radila ima i ime. :lol:

Dok smo zivjele pod istim krovom, mijesala se u sve sto se tice mene- sta cu da jedem, gdje cu da idem, koliko da ostanem, koji fakultet da upisem, na sta cu da potrosim zaradjene pare... :o

I to nije bilo njeno insistiranje, nego jednostavno NAGOVARANJE- "Zasto to ne uradis tako?" A kada kazem da necu, da mogu i hocu drugacije, pocne nerviranje, plac, i ono cuveno-"Radi kako hoces, ali nemoj poslije meni da kukas..."

Naucila sam vremenom da se izborim protiv takvog ponasanja tako sto je saslusam, a onda uradim onako kako ja hocu! :D

I od tada je zivot lijep! B)

P.S. Nakon moje udaje je prestala da se ponasa tako. Pasivna agresija se javi ponekad, ali u mnogo blazem obliku. Zna da, sta god da kaze nece vrijediti, jer cu uraditi po svome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Bojana,Yelena C hvala vam puno na savetima...

Tako sam i uradila,totalno je ignorisala,na kraju je ona (naravno nenajavjeno :rolleyes: ) dosla kod nas i napravla da se sve vrti oko nje,kaze da je ne-citiram-Terorisemo vise!Eto,saznali da se ono kad zelis najbolje svojem detetu zove terorisanje... :blink: Ja cutala,cutala,cutala...dok sam mogla,i na kraju sam joj lepo objsanila da je ne zelimo terorisati ali Teo ne sme vise jesti slatkise i kraj.I isricala sam joj sta se desilo sa svekrom(da je ipak dao bombonu iako sam jasno rekla da ne da) i da ako se to desi ponovo normalno da cemo terorisati.Mislim da joj je bilo jasno da cu da puknem ako ne zavrsimo temu samo po tome koliko puta sam zaredom koristila rec terorisati... :rolleyes: Sledeci dan smo isli kod njih na rucak,sve odradjeno kao da i nisam bila,cutala ja sve vreme onako hladno.Od tad smo se par puta culi zbog dogovaranja vezi vikenda(mada sam vecinu poziva preusmerila na mm),isto sam bila skroz sluzbena.Ako do sad nije uskoro ce shvatiti da je ignorisem,i pitanje je samo sta ce se tad desiti-da li ce se truditi da se bolje slazemo ili ce se truditi da i dalje bude zrtva naseg terora... Ali nije me briga... Ovih par dana od kad sam je iskljucila sam mnooogo srecnije,ne nerviram se zbog nje i ne kvari mi dane. Ako se ne popravi nece retko ce nas vidjati i kraj. Mislim da sam predugo bila fer da bih i dalje trpila blo sta od nje.

Hvala vam sto ste mi pomogle... :)

Odlicno, samo tu distancu koju si uspela da napravis, cuvaj kao temelj za vas 'novi' odnos. Iskustvom ti govorim, takvi tipovi ljudi su u stanju da budu poprilicno 'sracunati'(namazani je mozda bolja rec ;) ), cak i da ti se dodvoravaju koliko god je potrebno vremena da bi opet bili ono sto jesu. Zato se tm nije nikad izborio sa njom, a sada i on ima tebe da ga ti distanciras od nje. Gledaj na ovo kao jedan veliki zadatak jer jedino sa tom distancom cete vi biti srecna porodica, a sta ona misli i njem muz, apsolutno te vise nije briga! TACKA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicno, samo tu distancu koju si uspela da napravis, cuvaj kao temelj za vas 'novi' odnos. Iskustvom ti govorim, takvi tipovi ljudi su u stanju da budu poprilicno 'sracunati'(namazani je mozda bolja rec ;) ), cak i da ti se dodvoravaju koliko god je potrebno vremena da bi opet bili ono sto jesu. Zato se tm nije nikad izborio sa njom, a sada i on ima tebe da ga ti distanciras od nje. Gledaj na ovo kao jedan veliki zadatak jer jedino sa tom distancom cete vi biti srecna porodica, a sta ona misli i njem muz, apsolutno te vise nije briga! TACKA!

Slazem se! TACKA :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas smo pola dana proveli sa njima,sve je biko ok,jeeeeeeeeeeeeej! :)

Yelena,tacno kako si rekla,ona je namazan i to 3x! Ali nisam ni ja od juce... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se! TACKA :lol:

:lol:

Danas smo pola dana proveli sa njima,sve je biko ok,jeeeeeeeeeeeeej! :)

Yelena,tacno kako si rekla,ona je namazan i to 3x! Ali nisam ni ja od juce... ;)

Bravo za tebe.Imas svu moju podrsku od sad pa nadalje. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za tebe.Imas svu moju podrsku od sad pa nadalje. ;)

Hvala... :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se javim ponovo... <_< Tea je sveki "cuvala" 2 dana-stigao je mm brat izdaleka pa mao da budu zajedno. Dodje 2.dan kuci i pita ga mm sta jede kod bake,a odgovor naravno:COKOLADU! :angry: E dosta! Ako hoce da ga vide mogu doci ali ne i odvesti ga,zavrsili smo. Ja je i dalje ignorisem inace,sad se kao nesto trudi,ali djabe djabe djabe jeeee! :lol::P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se javim ponovo... <_< Tea je sveki "cuvala" 2 dana-stigao je mm brat izdaleka pa mao da budu zajedno. Dodje 2.dan kuci i pita ga mm sta jede kod bake,a odgovor naravno:COKOLADU! :angry: E dosta! Ako hoce da ga vide mogu doci ali ne i odvesti ga,zavrsili smo. Ja je i dalje ignorisem inace,sad se kao nesto trudi,ali djabe djabe djabe jeeee! :lol::P

E, sad lepo stisni zube pa gledaj da se nikako ne oslanjate na nju u ma kakvoj sitaciji. Prosto, zaboravi da bi ona IKADA vise mogla da pricuva decu i kraj price.

A za to sto mu je davala cokoladicu, mislim da bi trebao tm da reaguje zbog njega samog, a ne zato sto si ti popizdela. Postavljaj pravila i strogo ih se pridrzavaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, sad lepo stisni zube pa gledaj da se nikako ne oslanjate na nju u ma kakvoj sitaciji. Prosto, zaboravi da bi ona IKADA vise mogla da pricuva decu i kraj price.

A za to sto mu je davala cokoladicu, mislim da bi trebao tm da reaguje zbog njega samog, a ne zato sto si ti popizdela. Postavljaj pravila i strogo ih se pridrzavaj.

Ma dzabe,vec joj je mm 300x rekao,nju bas briga-ona hoce da mu da i gotovo!Uf,kako mrzim takve osobe koje po bilo kojinacin moraju isterati svoje-pa makar i ne bili u pravu... Grrr... Ali nema veze jer sam obecala saebi upravo ono sto si napisala-Prosto, zaboravi da bi ona IKADA vise mogla da pricuva decu i kraj price.

Ne zasluzuje da ga cuva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma dzabe,vec joj je mm 300x rekao,nju bas briga-ona hoce da mu da i gotovo!Uf,kako mrzim takve osobe koje po bilo kojinacin moraju isterati svoje-pa makar i ne bili u pravu... Grrr... Ali nema veze jer sam obecala saebi upravo ono sto si napisala-Prosto, zaboravi da bi ona IKADA vise mogla da pricuva decu i kraj price.

Ne zasluzuje da ga cuva.

I 1000 puta ako treba, kao pokvarena ploča: "Rekla sam Vam već da mu ne dajem cokolade zbog zdravlja. Molim Vas da to poštujete."

A ta taktika ignoracije uopšte nije loša. Jednom će doći da ga potraže, a ti samo podseti na uslov: "Naravno, samo mu nemojte davati čokoladu".

Iskreno, mojoj bliskoj prijateljici je rođena majka pravila takav problem. Skroz je detetu upropastila navike ishrane dajući joj slatkiše - kad i koje poželi. A kad joj ova moja drugarica prigovori ili podvikne iznervirana, njena majka počne da naplakuje ili da se svadja, kako kad.

Kako te žene zaborave šta su radile kad su bile majke? Babe su ponekad stvarno nerazumne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"Ignore" je zakon! Chi podrzavam tvoju odluku 100%

Mm-ovi niti jedan jedini put nisu pricuvali Leu za ovih njenih 28 meseci, samo zbog jedne njihove recenice (ona se tad tek rodila) a odnosilo se na njihovu unuku sa cerkine strane "ne trebaju tako malu decu (dete skoro 2 god) da cuvaju babe i dede vec roditelji" A samo zato sto nisu mogli da se malo vise potrude da tu istu svoju prvu unuku,samo malo vise animiraju

Nudili su nam se par puta i bilo je "Hvala vam,ali snaci cemo se vec"

Kao sto sam izbegavala da je nose zbog jedne recenice kada je ona imala oko10mes."Bole babu ruke,ne mogu da te nosim..." posle 5 min. nosanja...ma pali bre

A bolelo ih je kad nije htela da dodje kod njih...ljubav se zasluzuje ne pada sa neba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tesko je izaci na kraj u ovakvim situacijama... zlatilo se kad roditerlj sam vaspitava babe i djedovi samo razmaze djecu...imala sam i ja kriza sto se tice psovanja izasla na kraj sa tim ali kao da nista nisam pricala...ali ja znam da cu istjerati kako ja mislim da je najbolje za moje dijete ako nece muzevi da svojim roditeljima skrenu paznju ne treba se ustrucavati pa reci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da se ja već dužće od godinu dana susrećem sa tom dijagnozom,kod moje drage drugarice,koja je počela sa tim ispadima,onako ponekad,međutim to se sad sve češće ponavlja,to jeste svaki put kada se vidimo,a viđamo se 1 do 2 puta nedeljno...a to izgleda ovako:Kada sam bila trudna (sa Anđom),ja je pitam,nakon nekoliko dana koliko se nismo videle,ej,da li mi je porastao stomak :D (inače bila sam jako uplašena i opterećena,jer sam predhodne 2 trudnoće izgubila),a ona će meni:ma kakvi,ali ti je 'dupe' poraslo :(

...to je samo jedan blagi primjer...'teže' stvari se dogđaju i postaje mi neprijatno druženje,tako da ću malo da 'ohladim' odnose.....

Ne znam da li je moja prica slicna prici mna mame,ali zelim da je podjelim sa vama!Naima,prijateljica sa kojom se druzim vec nekih godinu dana je supruga kolege mm(zajedno drze firmu)!Ostale smo trudne nekako u istom periodu i to nas je na neki nacin zblizilo...medjutim...ljudi se razlikuju jasno kao dan!Mnogo teskih situacija smo proslii zajedno,zatim i lijepih rodjenje njene cerke i mog Nikole i td.Desava se sledece:osoba je koja je zavrsila fakutet,kuca i kucni poslovi su joj slaba strana,mama je uvijek bila tu da joj joj kuva,sprema,pa i danas,vecinu vremena provodi u setnji sa bebom i to je to,postujem!Uoci Bozica me je zvala da se vidimo,na sta sam joj rekla da ne mogu da se spremam za Bozic na sta ona meni odgovara kako sam ja prava udata zena,ostajem kuci da se spremam za Bozic,a ona je moderna ona ide u grad i sve to stize(da,po maminim ledjima)!I vidim ja da to prelazi u nesto drugo,kazem ja njoj ma,opusteno,ne brini,kad ona meni ja sam opustena,nisi ti,kakvo si ti dzangrizalo,prava si bosanka...Meni vec tu puca film i kazem joj da se sala ne objasnjava na sta ona odgovara ne objasnjava se onom ko konta,a ko ne konta njemu moras! :angry: I posle par recenica zavrsavamo razgovor!Za praznike smo razmjenile poruke i to je to!Vise se ne cujemo,ne vidjamo!S obzirom da je nasem bebcu ubrzo rodjendan mm ce ih pozvati,ali ne zelim ustogljenu atmosferu,jer je to najuzi krug!Ne znam da li da razgovaram otvoreno sa njom prije rodjendana ili ne?Osoba je koja vjeruje i misli da ono sto ona uradi je najbolje,najpametnije i to postujem,ali bez nametanja meni istog i bas zbog toga desilo se to sto se desilo!Ona ne smatra da me je uvrijedila svojim izjavama,ona se samo salila,paradoks! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ona ne smatra da me je uvrijedila svojim izjavama,ona se samo salila,paradoks! ;)

Moj ti topli savet... Ako se već družite na više instanci nemoj da prekidaš odnose jer će biti nelagodno iz drugih razloga. Nemoj da je zoveš i da razgovaraš preko telefona nego je pozovi da se vidite pre rođendana i reci joj smirenim glasom i vrlo uljudno da te je uvredila svojim komentarom, i da ti ne voliš takvu vrstu šale. Ako vidi da si ozbiljna ne bi trebalo da se opet "našali". A nakon rođendana, ako ti njeno društvo ne prija, samo je nemoj zvati, i budi zauzeta nečim kad i ako ona pozove tebe. Eventualno idi još jednom na neku mlitavu kafu sa njom da ne bi ispalo da je ti kuliraš nego jednostavno...životi vam se polako i bez napetosti razilaze u različitim pravcima...suptilno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj ti topli savet... Ako se već družite na više instanci nemoj da prekidaš odnose jer će biti nelagodno iz drugih razloga. Nemoj da je zoveš i da razgovaraš preko telefona nego je pozovi da se vidite pre rođendana i reci joj smirenim glasom i vrlo uljudno da te je uvredila svojim komentarom, i da ti ne voliš takvu vrstu šale. Ako vidi da si ozbiljna ne bi trebalo da se opet "našali". A nakon rođendana, ako ti njeno društvo ne prija, samo je nemoj zvati, i budi zauzeta nečim kad i ako ona pozove tebe. Eventualno idi još jednom na neku mlitavu kafu sa njom da ne bi ispalo da je ti kuliraš nego jednostavno...životi vam se polako i bez napetosti razilaze u različitim pravcima...suptilno....

Kiki,hvala na savjetu!

t4801.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kiki,hvala na savjetu!

t4801.gif

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj ti topli savet... Ako se već družite na više instanci nemoj da prekidaš odnose jer će biti nelagodno iz drugih razloga. Nemoj da je zoveš i da razgovaraš preko telefona nego je pozovi da se vidite pre rođendana i reci joj smirenim glasom i vrlo uljudno da te je uvredila svojim komentarom, i da ti ne voliš takvu vrstu šale. Ako vidi da si ozbiljna ne bi trebalo da se opet "našali". A nakon rođendana, ako ti njeno društvo ne prija, samo je nemoj zvati, i budi zauzeta nečim kad i ako ona pozove tebe. Eventualno idi još jednom na neku mlitavu kafu sa njom da ne bi ispalo da je ti kuliraš nego jednostavno...životi vam se polako i bez napetosti razilaze u različitim pravcima...suptilno....

Dobar savet!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobar savet!

Slazem se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja se slažem da je savet dobar,ali ja iako sam planirala da joj 'sve kažem' na lep i uljudan način,nisam uspela.....malo sam je izbegavala, da bi se pre nekih 3 meseca 'namestila' situacija gde smo se našle nas 3 (koje inače redovno kafenišemo) i onako prvo kroz šalu pa onda kako je teklo dalje,spontano,rekle joj......uglavnom,sve je išlo nekako spontano.......kada se sve to desi,onda ljude 'smestiš' tamo gde pripadaju,ova moja drugarica nije više na 'visoko mesto prijateljice' već je pala za nekoliko meste i sada je u statusu drugarice...onako da s emalo pozabavimo uz kaficu popričamo o modi,cveću,estradnim tračevima i to je to :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.