Zacenjivanje

odgovora

Objavljeno

Sta sve radite kada vam se dete zaceni i kako povratiti dete koje izgubi svest jer nije doslo do vazduha kada se zacenilo?

Ja znam za ono: da dunes detetu u usta, da ga *bacis* u vis, da pokusas necim da ga uplasis? - ovo se sve odnosi na zacenjivanje, a ne na gubitak svesti. Ima li neko jos neki adekvatan nacin. Pisite! :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam bila u porodilištu, žena do mene je imala bebu koja se zacenjivala. Nenatolozi su to prokomentarisali i rekli da je to poremećaj koji se nasleđuje. Bilo mi je krajnje ružno što su dovodili učenice koje su bile na praksi da vide kako to izgleda. Majci nisu dali nikakav savet, samo su rekli da će to biti veoma zahtevna beba i teška za odgajanje. Kada se zacenjivala u prisustvu dr i medicinskih sestara, oni nisu nikako reagovali, puštali su je tako da sama prestane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:o :o

Stvarno grozno! Pa mogli su bar da je utjese! Oni kao da govore da je kupila pokvarenu igracku, a ne rodila dijete sa problemom koji moze dovesti do ozbiljnih posljedica... :blink: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Boze,nisam ni znala da to postoji od rodjenja,moja beba to zna da radi a i neke od mojih drugarica kad hoce da dobiju nesto sto nemoze pa udare u plac,kasljaju,zadavljaju se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada se zacenjivala u prisustvu dr i medicinskih sestara, oni nisu nikako reagovali, puštali su je tako da sama prestane.

Nemam reci!

Meni se Aleksa cesto zaceni, i uvek se oduzmem. Najcesce pomaze duvanje u usta. To radi cini mi se iz besa, kada nesto ne dobije, ali takodje i zbog toga sto teze dise na nos. Sad si me uplasila za onesvescivanje :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas mali kumi se cesto zacenjivao,bukvalno do padanja u nesvest.Njima su rekli da ga poprskaju vodom i to je palilo-dete bi se odmah povratilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cerka od moje sestre je sklona tome od rodjenja,i znam da je to opterecenje za majku,posebno kad dodje u uzrast kad detetu neke stvari ne smes dozvoliti a ono bojkkotuje plakanjem,dolazi do zacenjivanja.Dok je bila mladja dva puta je i hitna izlazila.Skoro sam primetila kad pocne plakati,ona prati situaciju,kad je kriticno duva joj u lice i umiva je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji klicni su se zacenjivali kad su bili mali ,najcesce jer su se udarili ,il ikad su padali sa kreveta ,jednom secam se Aleksa je imao manje od 3meseca i zacenio se kad smo hteli da ga kupamo sto je bilo cudno. Moja keva se mnogo plasi jer kaze da sam ja takva bila cesto sam se zacenjivala kao beba i kaze uvek kad se zaceni da ga stipnem . I dan danas se Strahinja zaceni ali ne ako mu ne dam nesto samo ako padne ,ako se udari ,ali tad ga samo uzemem u ruke i za nekoliko sekudni prestane..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aki se zacenjivao obicno kada je imao grcice. Tada mu dunem u facu i sve je OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li se nekome desilo da mu se beba zaceni u snu?Meni evo veceras drugi put.

Igrala sam se sa njim pred spavanje i smejao se dosta...zaspao je i posle jedno pola sata je poceo da place i zacenio se.Verovatno je nesto sanjao.Trajalo je sigurno minut-dva,odsekla sam se.

Ja znam za metodu zatvaranja nosica i do sad je uvek upalilo a veceras je malo duze potrajalo.Morala sam iz vise puta da ga drzim za nosic dok nije uvukao vazduh.

Bas nezgodna situacija.

Inace za ovih 8 meseci mozda se ukupno 4 puta zacenjivao,2 puta u snu i 2 puta dok je bio budan.Mm se kao mali puno zacenjivao kad nije bilo po njegovom tako da ocekujem da ce i bebac biti takav. :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se tako plasim tog zacenjivanja ne znam zasto..LUka se nije zacenjivao ali mali od moje drugarice jeste i iskreno nikad nisam mogla da gledam kad se on zecenjivao....cini mi se da mu je ona isto duvla u facu kad se to desavalo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li se nekome desilo da mu se beba zaceni u snu?Meni evo veceras drugi put.

Igrala sam se sa njim pred spavanje i smejao se dosta...zaspao je i posle jedno pola sata je poceo da place i zacenio se.Verovatno je nesto sanjao.Trajalo je sigurno minut-dva,odsekla sam se.

Ja znam za metodu zatvaranja nosica i do sad je uvek upalilo a veceras je malo duze potrajalo.Morala sam iz vise puta da ga drzim za nosic dok nije uvukao vazduh.

Bas nezgodna situacija.

Inace za ovih 8 meseci mozda se ukupno 4 puta zacenjivao,2 puta u snu i 2 puta dok je bio budan.Mm se kao mali puno zacenjivao kad nije bilo po njegovom tako da ocekujem da ce i bebac biti takav. :wacko:

Ista priča - i ja sam se puno zacenjivala kao mala, doduše ne kad nešto ne bude po mom, nego kad se jako zaplačem ili smejem. Isto to se dešava i mojoj bebi. U početku sam se baš plašila i pitala sam pedijatra zašto se to dešava i kako reagovati. Reč je, kaže on, o nekontrolisanom izbacivanju vazduha iz pluća i to nije ništa strašno, mnogim bebama se dešava, a da bi opet udahnuo, najbolje je da se okrene naglavačke. Kad ručice padnu na dole, rašire se pluća i lakše se udahne vazduh. I stvarno je dobra metoda, Kad se mali zaceni, sa tim okretanjem se povrati za 10-15 sekundi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je za ovo stručan naziv SINKOPA, nedavno otvorene teme u podforumu Zdravlje za odrasle?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dakle zacenjivanje i sinkopa nisu jedno te isto....a tamo su na tu temu SINKOPA baš uglavnom pisale o zacenjivanju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam bila u porodilištu, žena do mene je imala bebu koja se zacenjivala. Nenatolozi su to prokomentarisali i rekli da je to poremećaj koji se nasleđuje. Bilo mi je krajnje ružno što su dovodili učenice koje su bile na praksi da vide kako to izgleda. Majci nisu dali nikakav savet, samo su rekli da će to biti veoma zahtevna beba i teška za odgajanje. Kada se zacenjivala u prisustvu dr i medicinskih sestara, oni nisu nikako reagovali, puštali su je tako da sama prestane.

Da najcesce je nasljedno. E sad ja ne znam kako to izgleda, ali ja sam se zadnji put zacenila kad sam imala tri mjeseca i tad dobila po peleni. Moja mama se zacenjivala i padala u nesvjest do svoje 6 godine, kad je dobila prve batine. Ona nije znala da place, koliko su joj udovoljavali, samo da se ne zaceni, jer je babi jedna beba umrla od zacenjivanja. Za mamu ju je posavjetovao jedan psihijatar i rekao joj da je udari, ali je mama popila batine, za sve stvari koje je uradila od rodjenja, svaki put se ismijem kad mi to prica. Ali to treba uhvatiti momenat kad krene pa onda iznenaditi.

Sreca, Tasa nije to naslijedila.

Kazu da su to inteligentna i jako ljuta djeca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dakle zacenjivanje i sinkopa nisu jedno te isto....a tamo su na tu temu SINKOPA baš uglavnom pisale o zacenjivanju...

ne znam odakle ti taj zakljucak, jedino je mna pisala o zacenjivanju i usled toga sinkope.. sinkopa je kriza svesti i mogu da budu razni uzroci.

Da najcesce je nasljedno. E sad ja ne znam kako to izgleda, ali ja sam se zadnji put zacenila kad sam imala tri mjeseca i tad dobila po peleni. Moja mama se zacenjivala i padala u nesvjest do svoje 6 godine, kad je dobila prve batine. Ona nije znala da place, koliko su joj udovoljavali, samo da se ne zaceni, jer je babi jedna beba umrla od zacenjivanja. Za mamu ju je posavjetovao jedan psihijatar i rekao joj da je udari, ali je mama popila batine, za sve stvari koje je uradila od rodjenja, svaki put se ismijem kad mi to prica. Ali to treba uhvatiti momenat kad krene pa onda iznenaditi.

Sreca, Tasa nije to naslijedila.

Kazu da su to inteligentna i jako ljuta djeca.

to sam i ja cula. Stefan se zaceni cesto, tj sad i ne tako cesto kao kad je bio bas mala bebica. zahtevan jeste u tom smislu jer svi nesto kao boje se kad on place, bla bla bla, pa ga samo meni tutkaju. sad se vise ne zacenjuje, cak i ne pamtim kad je poslednji put-mozda je i proslo to zacenjivanje.. mislim da sam se i ja zacenjivala placuci..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta da uradim akda dete place i ostane bez vozduha nekih 3-4 sekunda?

Desilo mi se danas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta da uradim akda dete place i ostane bez vozduha nekih 3-4 sekunda?

Desilo mi se danas

Puhni mu u lice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ili umiti sa vodom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Puhni mu u lice.

Odnosno u otvorena usta, kako bi mu pomogla da dođe do vazduha.

Neki kažu da je efikasno i okretanje naglavačke, jer se rašire ruke, što olakša i širenje pluća.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Okrenuti naglavačke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odnosno u otvorena usta, kako bi mu pomogla da dođe do vazduha.

Neki kažu da je efikasno i okretanje naglavačke, jer se rašire ruke, što olakša i širenje pluća.

Ovo oboje pali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljudi to su 3-4 sekunde...ja mislim da ne treba nista specijalno da radis, osim da ga zagrlis i pokusas da ga umiris dok se malo ne smiri plac i ne uspostavi normalno disanje.

Moja pesmica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljudi to su 3-4 sekunde...ja mislim da ne treba nista specijalno da radis, osim da ga zagrlis i pokusas da ga umiris dok se malo ne smiri plac i ne uspostavi normalno disanje.

U pravu si, to su samo 3-4 sekunde, ali one mogu biti traumatične i za bebu i za mamu, naročito ako se to često ponavlja. Ponekad može da potraje i više. Pošto sam osetila na svojoj koži (dešavalo se meni kad sam bila mala, dešva se i Vasiliju povremeno), mogu da kažem da uopšte nije loše znati kako treba da reaguješ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.