Vaspitavanje beba od 6+ meseci

odgovora

Objavljeno

Vaspitavanje bebe do godinu dana kod nas je bazirano na svakodnevnom istrazivanju novog svijeta...upoznajemo nove stvari,oblike,boje...tacnije vaspitavamo se kroz igru...Apsolutno je da ga tehnika i te kako zanima(mobilni,daljinski,salterski prekidaci i sl),ali,sve je to nedostupno za njega...Strpljenje,razgovor,neizmjerna ljubav...iz dana u dan...tako se vaspitavamo,tako i rastemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poljuljali su me odgovori mama koje su protivnici verbalnih zabrana kod beba do godinu dana, neke cak i do 18 meseci. Ja svojoj Dori branim da stavlja u usta neke predmete koji su opasni-ne sklanjam joj iz vidokruga vec joj izvadim iz usta i prstom masem dok izgovaram "NE". Vidim da je ona i sa sedam meseci skontala sta joj ne dozvoljavam. Uvek joj dozvolim da isti taj predmet opipa, cak i da ga okusi na trenutak ali odmah za tim sklonim iz usta i kazem da ne sme.

Posle nekih odgovora na ovoj strani sam se zabrinula da nisam preuranila i da joj time ne ubijem volju za istrazivanjem i da ne ostave neke posledice pa da mi postane povucena(primera radi)i da samo gleda i majku sta sme a sta ne... STO NIKO NE ZELI. Ne zelim da mi roditeljstvo ode u patologiju ali zelim da uklonim nesto ukoliko gresim zbog neinformisanosti -jer svi mi zelimo da od svoje dece napravimo psihicki jake i zdrave licnosti!

E sad, Kristal je prepricala savete iz skolice za roditeljstvo...i ja se sa svim tim slazem ali tu se ne pronalazim jer ja svoje dete koje ima 8,5 meseci ne vaspitavam da ne baca mrvice po tepihu jer mama ne moze da usisava na svaka 5 minuta i da se bunim sto me ne razume...vec imam konkretno i jasno NE za opasne predmete. I sigurna sam da me to razume! I poslusa me! I meni je uspelo! Bez vike, bez kazne i bez mnogo muka! I to nazivam vaspitanjem beba od 6-12 meseci.

Ponovo pisem na ovu temu jer sam do pre par dana bila u nedoumici da li ipak gresim a onda sam bila u drustvu jednog psihologa sam kojim sam procaskala na ovu temu. Dobila sam odgovor da nisam prerano pocela sa zabranom! Da je pravo vreme za nagradjivanje, kaznu i ignorisanje koje bebe ovog uzrasta po maminoj grimasi lica razumeju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se mene tiče -neka svako postupa kako hoće i neka misli šta hoće. Postoje psiholozi i psiholozi, stručniji i manje stručni. Postoji i literatura koja je svima dostupna, naravno ona prava, ne neki časopisi za mame i bebe. Ko hoće, neka se edukuje, ko neće, njegova stvar. I sama sam učila pedagošku psihologiju na faxu, pa mogu bar malo da procenim koliko ono što negde piše ili neko priča, ima veze sa istinom. E, ta istina koju saznajemo od psihologa često nema veze sa onim kako su postupale naše mame ili babe. Ali, dobro, svako ima pravo da radi šta hoće i kako hoće. Na ovom forumu svi se predstavljaju kao da sve znaju, a često je to znanje :lol: . Iz tih razloga, neću da ulazim u besmislene diskusije i njima zasmejavam i zabavljam članice željne senzacionalizma.

A.N.A., nemam ništa protiv tebe i tvog mišljenja. Radi se o tome da sam već imala prilike da dođem sa jednom članicom u sukob. Mislim da nema potrebe za tako nečim :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova tema nije da bi se sa tobom neko sukobljavao vec zbog nasih beba! I cilj teme je da pisu mame o svom iskustvu i kako se deca ponasaju pri tom. I naravno da svako treba da postupa onako kako on smatra da treba i da prvenstveno prati svoje dete. Jer kao ni misljenja koja se nepoklapaju-cak ni psihologa, strucnjaka a kamoli nas koji iscitavamo njihove teorije i po njima se upravljamo za dobrobit nase dece.

A ja za sad mogu da se pohvalim svojim detetom koje se samo uspavljuje, spava celu noc, koje kad sedne u hranilicu pocne da otvara usta i zna da sledi klopa, koja vec prica mama, baba, tata, koja je jako vesela i srecna beba, za koju se vidi da zna da uziva dok se mazi i ljubi, koja vec zna da posalje poljubac, koja vec mase "pa-pa" prolaznicima. Nista od toga je niko nije ucio-jednostavno je to uzput upila. I naravno da pokazivanje ljubavi nema veze sa ovim-to sto se uvode nove stvari ne znaci da se smanjuju minuti mazenja, grljenja, ljubljenja, igranja... To ne sme da manjka! Mada, mozda sve to zavisi i od beba-neke sazre pre a neke kasnije. I to je prirodno i normalno. Mislim da svako treba da prati svoje dete i naravno da ne bude lenj da prica sa njima-pa makar oni to jos uvek ne razumeju sta znaci. Bar ce neku rec vise da nauce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova tema nije da bi se sa tobom neko sukobljavao vec zbog nasih beba! I cilj teme je da pisu mame o svom iskustvu i kako se deca ponasaju pri tom. I naravno da svako treba da postupa onako kako on smatra da treba i da prvenstveno prati svoje dete. Jer kao ni misljenja koja se nepoklapaju-cak ni psihologa, strucnjaka a kamoli nas koji iscitavamo njihove teorije i po njima se upravljamo za dobrobit nase dece.

A ja za sad mogu da se pohvalim svojim detetom koje se samo uspavljuje, spava celu noc, koje kad sedne u hranilicu pocne da otvara usta i zna da sledi klopa, koja vec prica mama, baba, tata, koja je jako vesela i srecna beba, za koju se vidi da zna da uziva dok se mazi i ljubi, koja vec zna da posalje poljubac, koja vec mase "pa-pa" prolaznicima. Nista od toga je niko nije ucio-jednostavno je to uzput upila. I naravno da pokazivanje ljubavi nema veze sa ovim-to sto se uvode nove stvari ne znaci da se smanjuju minuti mazenja, grljenja, ljubljenja, igranja... To ne sme da manjka! Mada, mozda sve to zavisi i od beba-neke sazre pre a neke kasnije. I to je prirodno i normalno. Mislim da svako treba da prati svoje dete i naravno da ne bude lenj da prica sa njima-pa makar oni to jos uvek ne razumeju sta znaci. Bar ce neku rec vise da nauce.

Izvini, šta si po zanimanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ekonomista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ,ja napr imama jedan primer-moja drugarica je svojoj maloj sve zabranjevala da pipka,bukvalno od njenih par meseci i stalno je bilo ne to ,ne to ,ne tako....Devojcica sada ima 4,5godina i kada se umaze,kada joj nesto ispadne na pod ili kada uradi bilo sta sto misli da se mami ne bi svidelo,ona se uzvrpolji,pogledom odmah trazi mamu i u ocima joj se vidi strah....Nemam ja neki savet u pogledu vaspitanja,kod nas to sve ide svojim tokom,po intuiciji,ali mislim da je ,recimo,ovaj primer jako los....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je uopšte nejasna tema o vaspitavanju dece od 6+ meseci. Drago mi je da ja nisam na mestu dece prema kojo se tako postupa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal, potpuno se slažem sa tobom! Ne vidim šta bi moglo da se podrazumeva pod "vaspitavanjem", koje po mom mišljenju podrazumeva priču i dobre primere. Svakako, deci treba puno pričati, ali ipak su oni u tom periodu jako mali da bi ikakvo objašnjenje ili zabranu razumeli. Izbegavam da kažem NE, jer ako ga sad naviknem da to stalno sluša, kasnije moje NE neće značiti ništa. Ako želi da uzme neki predmet koji bi mogao da ga ugrozi na bilo koji način, sklonim ga i skrenem pažnju na nešto drugo.

Ne kažem jedino kad beži dok ga oblačim i vratim ga nazad. Međutim, on to doživljava kao igru, smešno mu je i zabavno, a pošto je meni njegov osmeh najdragoceniji, prihvatila sam da se tako igramo, pa nam presvlačenje ponekad traje i dvadesetak minuta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve što si navela je proces vaspitanja, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve što si navela je proces vaspitanja, zar ne?

Jesi li ikada učila pedagogiju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesi li ikada učila pedagogiju?

Nisam učila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filipa, ne znam da li smo se razumele, ne znam da li razumem tvoje pitanje, ako je uopšte meni upućeno. Rekla sam da se po mom mišljenju vaspitavanje svodi na priču, objašnjavanje i pružanje dobrih primera. Ali šestomesečna beba svakako neće razumeti zašto nešto ne sme i zašto nešto nije dobro za nju.

Navela sam samo jedan primer (bežanje dok ga oblačim), koji ja ne umem da rešim "vaspitavanjem". Možda bi vredelo da povisim ton, ali mislim da je još mali za to i da bi to možda bilo0 traumatično za njega.

I opet podvlačim - TO JE SAMO MOJE SKROMNO MIŠLJENJE, koje uopšte ne mora da bude tačno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma sve OK...razumjeli smo se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod tako malih beba, vaspitanje se svodi na 'Ne, ne' i uklanjanje bebe od toga sto ne sme. A povisen ton moze doci u kasnijem uzrastu ako lep razgovor ne upali. Bebi od 6 meseci, i mamina dreka moze delovati kao nesto ludo zabavno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod tako malih beba, vaspitanje se svodi na 'Ne, ne' i uklanjanje bebe od toga sto ne sme. A povisen ton moze doci u kasnijem uzrastu ako lep razgovor ne upali. Bebi od 6 meseci, i mamina dreka moze delovati kao nesto ludo zabavno!

medjutim postoje i deca koja su vise emotivna pa na povisen ton mogu reagovati razlicitim tikovima! deca u ovom periodu su pravi mali istrazivaci i interesovace ih apsolutno sve stvari koje ih okruzuju sto naravno ne treba da vas brine jer oni tako upoznaju svet oko sebe! najbolje je vise puta ponoviti da to ne treba da radi ali i objasniti zasto to nesto ne treba da diraju jer na taj nacin ce te i nauciti ponesto svoju radoznalu bebu i zadovoljiti donekle njenu radoznalost! sa bebama treba samo sto vise razgovarati o svemu i svacemu! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da dosta veliku ulogu ima detetov temperament.

Kao primer navescu svoju prijateljicu koja ima dvoje dece razlicitog karaktera i koja je oba deteta isto vaspitavala.Starije dete je mirno i povuceno.Kad god je ona rekla "nesmes to da diras" ili "NE",poslusalo je i istog trenutka ostavljalo tu stvar.

Mladje dete je zivahno,puno energije i ako se moze reci nemirno...ni sto izrecenih "NE" nisu pomagali,ni sklanjanje stvari,ni povisen ton...

I ja nekad po ceo dan samo pricam NE,nesmes to,nesmes ovo pa i samoj sebi dosadim i unervozim se ali vidim da bebac tera po svom.Imam utisak da ce kasnije na svako moje NE,namerno ici na tu stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

to je igra zivaca.. sto manje razbijajte glavu sto vise uzivajte !!!

mm i ja smo tacno znali sta i kako zelimo sa detetom, sta sme sta ne sme, pa se , naravno ,uvek desi neki deda ili baba koji se SLUCAJNO ogluse o nase zelje oko vaspitanja deteta i to je normalno. u tom periodu sam razbijala glavu oko svega sto se kosilo sa nasim principima, pa dete nam je dobro, i mogu slobodno reci lepo vaspitano za svojih 2,5 god. volim kad je recimo u igraonici sto se drugoj deci obrat sa 'seko' i 'bato', sto se pomeri kad neko treba da prodje ili kaze 'sacekaj da Luka malo prodje'..

nisam mama koja sve dopusta i popusta ali isto tako nisam ni za po svaku cenu isterivanja svoje namere..

ja sam bila dete koje mama samo kad pogleda znam da nesto nije u redu. to su svi smatrali lepim vaspitanjem, generalno i jeste ali sam licno za malo opusteniju varijantu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja nekad po ceo dan samo pricam NE,nesmes to,nesmes ovo pa i samoj sebi dosadim i unervozim se ali vidim da bebac tera po svom.Imam utisak da ce kasnije na svako moje NE,namerno ici na tu stvar.

Slazem se. Ne sme se za sve i svasta pricati NE! Ja imam par stvari za koje joj UVEK kazem da ne sme i nikad joj to ne dozvoljavam. Velika je greska da zabranjen predmet nekad bude dozvoljen-kad nemamo zivce da slusamo plac bebe. Mama i tata treba da imaju jasne poruke a ne da se predomisljaju i tako zbunjuju dete!

Sta sam branila: Kad god pridje stekeru (iako je zasticen)-promenim boju glasa, kazem joj da ne sme i pomerim je od stekera! Sad vec, sa godinu dana, uopste i ne prilazi stekeru. Ne samo kod kuce-vec i kad odemo u goste.

2. Sve predmete je stavljala u usta. Tu sam ja imala zadatak da svaki put procenim da li je muce zubi ili ispituje predmet. Ako je do zuba-menjala sam zabranjen predmet glodalicom a vodila racuna da ga samo drzi u rukama, ali kad krene ka ustima-pomerala sam joj i pricala "Ne,ne" (kad sam videla da pocinje da razume sta pricamo, rekla bi: Ne, to se ne jede" i ISKLJUCIVO tu recenicu koristila).

Moja beba puni godinu za koji dan, sad vec razume sve sto pricamo. I mi uveliko vec pricamo sa njom-zasto, kako, zbog cega... Kroz igru nam dodaje predmete koje joj trazimo-i to nam je dokaz da zna imena stvari oko nas.

Ona redovno ispituje granice-jacinu lupanja po stolu, pokusava da napravi izraz lica kao da place-sto strasno smesno izgleda i slicno... To mi je jako slatko i priznajem da ne znam kako kad da odreagujem ali se snalazimo-nekad ignorisanjem onog sto nam se ne svidja mnogo, ali i zabranom (treskanje po stolu-na primer). Zabrana zvuci jako strogo-ali to se za sad svodi na moj izraz lica-verujte da je dovoljno da joj kazem da ne lupa i da se namrstim-i ona staje sa tim.

Verujem da treba osluskivati dete-kad je ono spremno "da vas cuje"! Mi smo poceli oko sedmog meseca da uz grimase koristimo proste reci i sad smatram da je bilo na vreme. Nikako prerano. Ali sve je to individualno. Vazno je da dobro poznajete svoje dete a ne da ste bukvalista pri citanju i slusanju raznih teorija...

Zamalo da zaboravim da napisem najvazniju stvar: POHVALU! Omeh, aplauz, mamina sreca,"Bravo"-carolija uz koju imate dobro i srecno dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vazno je da dobro poznajete svoje dete a ne da ste bukvalista pri citanju i slusanju raznih teorija...

Verujem ljudima koji su stručni! Zbog čega postoji psihologija ako ničemu ne služi??? Nije psihologija samo teorija, već nauka koja se eksperimentalno dokazuje. Ja sam razvojnu psihologiju učila i na fakultetu, a skoro sam imala prilike da od žene, koja je fenomenalan psiholog, saznam još toga o razvojnoj psihologiji. Iskreno, šokiralo me je koliko su žene na forumu negativno reagovale na ono što sam htela da podelim sa njima.

Izgleda da svi misle da su jako pametni i stručnjaci za sve. Smešno mi je kako reaguju na stručno mišljenje psihologa, podseti me na neke primitivne i neobrazovane roditelje koji su mi ovako govorili: "Kako moje dete ima jedan iz srpskog!!! Srpski zna da priča!!!"

I, da, A.N.A., da li si ti bukvalno shvatala ono što si učila na fax (ako si studirala)?

jelena74 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

medjutim postoje i deca koja su vise emotivna pa na povisen ton mogu reagovati razlicitim tikovima! deca u ovom periodu su pravi mali istrazivaci i interesovace ih apsolutno sve stvari koje ih okruzuju sto naravno ne treba da vas brine jer oni tako upoznaju svet oko sebe! najbolje je vise puta ponoviti da to ne treba da radi ali i objasniti zasto to nesto ne treba da diraju jer na taj nacin ce te i nauciti ponesto svoju radoznalu bebu i zadovoljiti donekle njenu radoznalost! sa bebama treba samo sto vise razgovarati o svemu i svacemu! :rolleyes:

Тачно тако!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vazno je da dobro poznajete svoje dete a ne da ste bukvalista pri citanju i slusanju raznih teorija...

Verujem ljudima koji su stručni! Zbog čega postoji psihologija ako ničemu ne služi??? Nije psihologija samo teorija, već nauka koja se eksperimentalno dokazuje. Ja sam razvojnu psihologiju učila i na fakultetu, a skoro sam imala prilike da od žene, koja je fenomenalan psiholog, saznam još toga o razvojnoj psihologiji. Iskreno, šokiralo me je koliko su žene na forumu negativno reagovale na ono što sam htela da podelim sa njima.

Izgleda da svi misle da su jako pametni i stručnjaci za sve. Smešno mi je kako reaguju na stručno mišljenje psihologa, podseti me na neke primitivne i neobrazovane roditelje koji su mi ovako govorili: "Kako moje dete ima jedan iz srpskog!!! Srpski zna da priča!!!"

I, da, A.N.A., da li si ti bukvalno shvatala ono što si učila na fax (ako si studirala)?

Kristal, posto vidim koliko te lose pamcenje sluzi-mozes da procitas celu ovu temu, pa da se ponovo upoznas o vec pricanom. Ovo sto si mi uputila: "ako si studirala" mi samo lici na vredjanje koje pokazuje koliko ____________, te ti zbog toga ja necu zameriti vec cu te podsetiti da si me to vec pitala i ja sam ti odgovorila da sam ekonomista po struci.

Takodje cu te podsetiti da sam i ja razgovarala sa psihologom u vezi vaspitanja svog deteta, cije sam savete sledila (i o tome sam pisala) i da nista ne radim na svoju ruku. Mene je zbunilo sto si se ti SAMA pronasla u mojoj recenici da roditelji ne trebaju biti bukvalisti koji slepo slusaju teoreticare koji ni sami nisu usaglaseni... Ovde tebe niko ne spominje a ti se non-stop javljas i pametujes kako je tvoj stav ispravan?!?!? Izneses lepo svoje misljenje, kazes sta imas, ispricas kakvo je tvoje iskustvo i ne vredjas suprotnomisljenike!!! Super je to sto delis sve to sa nama- ali kontrolisi reci ubuduce i nadji nacin da kanalalises to na pravi nacin ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal, posto vidim koliko te lose pamcenje sluzi-mozes da procitas celu ovu temu, pa da se ponovo upoznas o vec pricanom. Ovo sto si mi uputila: "ako si studirala" mi samo lici na vredjanje koje pokazuje koliko _____________, te ti zbog toga ja necu zameriti vec cu te podsetiti da si me to vec pitala i ja sam ti odgovorila da sam ekonomista po struci.

Takodje cu te podsetiti da sam i ja razgovarala sa psihologom u vezi vaspitanja svog deteta, cije sam savete sledila (i o tome sam pisala) i da nista ne radim na svoju ruku. Mene je zbunilo sto si se ti SAMA pronasla u mojoj recenici da roditelji ne trebaju biti bukvalisti koji slepo slusaju teoreticare koji ni sami nisu usaglaseni... Ovde tebe niko ne spominje a ti se non-stop javljas i pametujes kako je tvoj stav ispravan?!?!? Izneses lepo svoje misljenje, kazes sta imas, ispricas kakvo je tvoje iskustvo i ne vredjas suprotnomisljenike!!! Super je to sto delis sve to sa nama- ali kontrolisi reci ubuduce i nadji nacin da kanalalises to na pravi nacin ;)

Не намеравам да трпим било каква вређања. �”оста је на овом форуму особа које се тако понашају. Обавестићу администраторе о овоме твом посту.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno, šokiralo me je koliko su žene na forumu negativno reagovale na ono što sam htela da podelim sa njima.

Izgleda da svi misle da su jako pametni i stručnjaci za sve. Smešno mi je kako reaguju na stručno mišljenje psihologa, podseti me na neke primitivne i neobrazovane roditelje koji su mi ovako govorili: "Kako moje dete ima jedan iz srpskog!!! Srpski zna da priča!!!"

И, да, овај део се није односио на тебе, већ на неке чланице које више нису активне. И, није се тицао само ове теме. Жао ми је што си се препознала.

И, што је вређање ако неко није студирао??? Колико овде има чланица које нису студирале???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

И, да, овај део се није односио на тебе, већ на неке чланице које више нису активне. И, није се тицао само ове теме. Жао ми је што си се препознала.

И, што је вређање ако неко није студирао??? Колико овде има чланица које нису студирале???

Vidim da imaš neki problem sa dokazivanjem i zato ću biti direktna. Ovo nije škola, mi nismo đaci, ovde svako im pravo na svoje mišljenje. Možda sam malo gruba, ali poštujem te kao i ostale članice foruma. Ne želim da čitam takve stvari, već pozitivnu razmenu mišljenja i iskustava. Razmisli malo o tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.