Skrining hromozomopatija - double, tripl i ostali testovi

odgovora

Objavljeno

Ne zamaraj se draga...

Joj nikad nisam pridavala znacaj tako tim temama bas zbog toga sto mnoge devojke koje ovde svasta pisu uopste nisu ni prosle pola toga a imaju neki negativan stav. Dok ne dojes u takvu situaciju nisi ni svestan sta sve mozes da uradis. Uh....sva sreca pa verovatno ne znaju sta znaci birati ono sto sam vec navela gore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj nikad nisam pridavala znacaj tako tim temama bas zbog toga sto mnoge devojke koje ovde svasta pisu uopste nisu ni prosle pola toga a imaju neki negativan stav. Dok ne dojes u takvu situaciju nisi ni svestan sta sve mozes da uradis. Uh....sva sreca pa verovatno ne znaju sta znaci birati ono sto sam vec navela gore.

Baš tako....

Gogule voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anonymus, da li si ti bila u situaciji da radis amnio ili kordo?

radila amniocintezu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

radila amniocintezu.

Verovatno su ti rezultati bili dobri pa negodujes da nesto lose i pored toga moze da se desi. Amnio se obicno radi oko 20 nedelje. Medutim, rezultat tada moze da bude odlican, ali ako se posle toga zakaci neki virus poput toxo, citom., rubeole, herpes itd..moze da nastane haos i da se beba razboli. tako da , sve je to relativno. Ni jedan test ne garantuje da ce beba zdrava da se rodi.

Mozda zvucim malo negativno ali ja sam prosla kroz sve to pa iz iskustva znam sta sve moze da se desi.

Jekalina voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neko od vas bio u situaciji da mora da bira izmedju zivota i smrti svoje nerodjene bebe???

Nisam sigurna da je to iskustvo neophodno da bi mogao da imas neki stav o radjenju double i triple testa. Ja ne kazem da je to- tvoja situacija imalo lepa niti laka situacija, naprotiv, uzasna je i ne dao Bog nikome, samo se ne slazem sa stavom da se ide na kocku, po principu sta mi Bog da, jer onda nema potrebe ici ni na kakve kontrole, nego lepo sedi kuci i cekaj 9 meseci, pa eto, sta ti Bog da! To je moje misljenje i jednostavno mi nije jasno zasto se tumaci kao negativano, jer apsolutno to nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, rezultati su bili dobri. ..

A sto se tice ostalog: AKO zakacish neki virus. Zato sluzi doktor da sve to prati/testira itd..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam sigurna da je to iskustvo neophodno da bi mogao da imas neki stav o radjenju double i triple testa. Ja ne kazem da je to- tvoja situacija imalo lepa niti laka situacija, naprotiv, uzasna je i ne dao Bog nikome, samo se ne slazem sa stavom da se ide na kocku, po principu sta mi Bog da, jer onda nema potrebe ici ni na kakve kontrole, nego lepo sedi kuci i cekaj 9 meseci, pa eto, sta ti Bog da! To je moje misljenje i jednostavno mi nije jasno zasto se tumaci kao negativano, jer apsolutno to nije.

Devojke,

Ne vredi diskutovati uopste o tome. Misljenja su razlicita, sto je i normalno. Nego i ja sam imala isto takvo misljenje kao i vi ovde, a kada mi se desilo to sto se desilo, veruj mi uopste nije bilo lako. Tako da, ne zelim jos da se posvadjam jer opet kazem, svako ima svoje i to je sasvim normalno. Nego, ja zatvaram ovu temu jer sam rekla to sto sam imala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, rezultati su bili dobri. ..

A sto se tice ostalog: AKO zakacish neki virus. Zato sluzi doktor da sve to prati/testira itd..

Da ako saznas na vreme. Jer ni jedan od tih virusa ne ispolji neke simptome pa kada saznas bude kasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao sto rekoh, niko nije ni rekao ni pomislio da je lako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao sto rekoh, niko nije ni rekao ni pomislio da je lako...

ja bih stavila tacku na moje dalje pisanje ovde sa ovim sto je Dzo rekla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke mnogo ste bre negativne. Dajte malo pozitivnosti, bicete srecnije ;) ;) ;)

B.mama voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a osim toga ni amnio ne garantuje da ce se roditi zdravo dete, garantuje samo da dete tog momenta kad se radi amnio nema te neke sindrome...

Garantuje da je kariotip deteta u redu, ne kad se radi amnio nego da jeste u redu tad i za uvek. Samo kariotip. (ako su rezultati u redu, naravno)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I sta kad isprati utvrdi..sta tad ????? sta biras ? devojke nemojte da ste takve!

Gogule nemoj da trosis reci i nerviras se, vrlo dobro znam kroz sta ste nazalost ti, Mara, Tangerine prosle :**

Sve to je prestrasno...i naspram zena koje su prosle tako nesto mi ostale nemamo sta da kazemo...zaista nisam zelela da ova polemika ode tako daleko da nekog povredjuju moje ili necije druge reci...zelela sam da kazem da ne treba diskriminisati ni osudjivati zene koje ne zele da rade te testove i pokusala da objasnim svoj stav zbog cega se ne slazem sa tim testovima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni jedan test nije obavezan! 2005. je donet Zakon o zdravstvenoj zaštiti. Detaljnije ovde

http://www.najboljamamanasvetu.com/2012/08/recept-sa-tajnim-sastojcima-za-promene-u-porodilistima-3/

Doktor samo daje preporuku, a na vama je da birate da li ćete ga poslušati.

Dabl i tripl testovi su testovi koji su prognoza rizika, ne daju rezultate crno ili belo. Zato i često budu ''netačni'', jer samo predviđaju koliki je rizik.

Amniocenteza je direktna metoda kojom se pregledaju 23 para hromozoma bebe (u plodovoj vodi ima ćelija kože i drugih tkiva, uzima se plodova voda, ne uzima se tkivo sa bebe). Ovom metodom se ustanovljava da li postoji hromozomska patologija. To su konkretni rezultati. Pošto je ovo agresivna metoda, iglom se prolazi kroz posteljicu, postoji rizik od pobačaja, 1%.

Amniocenteza ne može da ustanovi da je plod napadnut virusom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve to je prestrasno...i naspram zena koje su prosle tako nesto mi ostale nemamo sta da kazemo...zaista nisam zelela da ova polemika ode tako daleko da nekog povredjuju moje ili necije druge reci...zelela sam da kazem da ne treba deskriminisati ni osudjivati zene koje ne zele da rade te testove i pokusala da objasnim svoj stav zbog cega se ne slazem sa tim testovima...

Ja se slažem sa tobom u pogledu mogućnosti izbora. Ovaj test sada nije obavezan ali lekari savetuju da se radi jer su svi(koje sam ja srela) mišljenja da je bolje ne rađati decu koja nisu zdrava. Sad se i na tu temu može mnogo polemisati ali da ne produbljujemo. Mogu da razumem lekara koji odbija dalje da vodi trudnoću ženi koja odbije da se testira jer ko zna sa čime se sve susreću kasnije kad se dete rodi a nije sve kako treba.

Sve u svemu, ishod double i triple testa ništa ne znači, ne garantuje ništa. Ali amnio....loš rezultat je nikome da ne poželiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve u svemu, ishod double i triple testa ništa ne znači, ne garantuje ništa. Ali amnio....loš rezultat je nikome da ne poželiš.

Svakako. Ne dao bog. Jedina gora stvar, makar po meni, je neizvesnost. Zato je dobro postojanje ovakvog testa, i u slučaju lošeg rezultata, barem postoji saznanje o problemu.

Kako se odnosimo prema tome, da li prekidamo trudnoću, ili svesni problema odlučujemo da nastavimo, je izbor majke (odnosno oba roditelja).

Zato bih išla na amniocentezu i pored rizika od pobačaja, ne bih podnela da ne znam šta se dešava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvini, ja nisam u toku -- ti si išla kod genetičara iako si bila spremna da rodiš dete sa sindromom ili drugom anomalijom?

Da, u prvoj trudnoci sam bila u fazonu-radicu sve sto mi dr kaze, i to sve dok mi ta geneticarka nije rekla da idem na AC, tu sam malo mucnula glavom i odbila. U drugoj trudnoci nisam radila dabli i tripl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila sa 11+4,tj tolika je beba bila po UZ,a zapravo je trebalo biti punih 12.Gde si radila dabl?Jel mozes da napises rezultate? I ja sam isla u savetovaliste,tamo su ti 3 lekara(pedijatar,ginekolog i geneticar) i oni kazu misljenje i sta dalje da radis..Pretpostavljam da ces triple,ali ja bih uvek pre uradila amniocentezu jer ona ne gresi.Koliki je NT? Nemoj unapred da se nerviras,verujem da ce sve biti ok,drzim jako fige i javi sta je bilo :***

Evo ponoviću rezultate fb-hCG 82 ng/ml 1.96 Corr. Mom

PAPP-A 1.72 mlU/ml 0.54 Corr. MoM

Biochem.risk + NT 1:756

Double test 1:254

Age risk 1:839

Trisomy 13/18 + NT <1:10000

Moj doktor kaže su ostali rezultati ok, ali ovaj 1:256 je blizu granice. Malo me je on uteši i objasnio ali opet, neću se smiriti dok se ne porodim verovatno :) Videću šta kažu u savetovalištu, i ja bih na amnio ali ne znam zbog para, i zbog rizika se malo bojim. Ne znam..

Meni je Dabl test bio bas los (1:111), naravno trauma... ali sam odradila posle toga ponovo UZ, privatno kod dr koji je strucnjak za rano otkrivanje anomalija, i on je rekao da je beba savrsena, ali naravno crv sumlje nije dao da mirujem, pa sam odradila amiono, hvala Bogu rezultati dobri.

Dabl u principu nista ne govori samo traumira, bitan je UZ, da tu nemaju neke nedoumice oko bebe, i naravno ako mozes uradi amino, da bi bila mirna do kraja trudnoce. Kod amino najgore ti je cekanje rezultata, sve sto se tice same procedure vadjaenja plodove vode nije nista strasno, govorim ja koja sam inace panicar za beli mantil :)

Sve ce to biti dobro, i sto manje sekiracije! Pa javljaj rezultate

I ja bih radila taj uz ali mi je verovatno još rano, mislim radiću ga sigurno kad bude vreme..

To su u principu samo statistike, znam da je lako reci, ali pokusaj da mislis pozitivno, cesto se zenama desi da ne bude sjajan double, posle urade amniocentezu i na kraju se ispostavi da je sve u redu. A pogotovo sto je tvoj granican, nije los.

Ljubim te

:** joj uvek postoji taj crv sumnje, teši me to da je mnogima ovako pokazao pa posle ništa, samo traumiranje bezveze. A i to što su mi ostali rezultati dobri, mislim na hormone, i NT

Ellie, ne verujem da će te zbog takvog rezultata slati baš na amnio. triple verovatno. Biće to dobro, ipak je to sama granica a uz ti je bio odličan, po meni i merodavniji od testa.

Tripl radim sigurno, a radiću verovatno i onaj quadriple ( ne znam dal ste za njega čule) doktor mi kaže da je on pouzdaniji od tripla. Hvala draga na podršci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Amnio je oko 300e privatno da radiš a ne znam koliko naplaćuju u Gradskoj s obzirom da nisi iz BG-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerine, necu komentarisati tvoj bol jer to i nije moguce i niko od nas to ne moze ni da zamisli. Koliko sam ja shvatila, Neka i nije imala nameru da bilo koga osudjuje niti ubedjuje da mora imati isti stav kao ona, samo se zapitala zasto se i njen stav ne postuje podjednako (zasto lekar ima pravo da te odbije kao pacijenta ako ti ne zelis da uradis taj test? Zasto geneticarka daje sebi za pravo da pljuje po mom nerodjenom detetu?). Ja se isto to pitam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam komentarisala Nekine postove, ni nemam u glavi ko je sta pisao, samo sam videla da se povela polemika o tome. Samo kazem uopsteno, ne treba da stajemo na zulj jedni drugima. Rekla bih da ti i ja imamo dijametralno suprotne stavove u ovoj temi, pa se uprkos tome nismo prepucavale.

Tako je... No ja ipak mislim da je sve krenulo od njenog posta, a posto mi je sestra, znam sta je htela da kaze i ne bih volela da je neko pogresno shvati :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam komentarisala Nekine postove, ni nemam u glavi ko je sta pisao, samo sam videla da se povela polemika o tome. Samo kazem uopsteno, ne treba da stajemo na zulj jedni drugima. Rekla bih da ti i ja imamo dijametralno suprotne stavove u ovoj temi, pa se uprkos tome nismo prepucavale.

Ne vidim da su ovde uopste postojala prepucavanja, ali sam primetila da je ovo za neke suvise bolna tema...mozemo da imamo misljenja, ali ne treba da povredjujemo jedni druge...i posto je svako dalje kuckanje o ovome nekome podsetnik na te tuzne stvari, bolje je stati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je zao sto je ova tema krenula kako ne treba. Zaista nisam imala nameru da se prepucavam sa nekim, jer boze pa ovde smo da jedni druge podrzimo i dajemo savete a ne da osudjujemo. Opet kazem, svako ima pravo na svoje misljenje i ne treba osudjivati nekoga ko nema isti stav kao drugi. Ja iskreno nisam bila spremna da rodim dete i gledam kako umire, jednostavno nisam. I mozda sam losa osoba zbog toga ali eto..ja smatram da sam uz savete mnogo dobrih strucnjaka i podrsku mog muza ipak uradila ono sto je najbezbolnije za sve nas.

Izvinjavam se jos jednom ako su moji postovi izgledali grubo i negativno jer nisam imala nameru da dodje do toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neco, nadam se da je samo u pitanju greska i da ce to sve biti ok :wub:

nadam se i ja...jedva cekam da i to zavrsim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

radila sam dabl u 12oj nedelji, uporedjivala sam sa rezultatom iz prve trudnoce i sve je kao ok. samo me brine ovaj fbhCG koji je sada 3.13 MoMs, a citala sam da bi najidealnije, oba hormona i hCG i PAPPa, bilo da su blizu 1 MoMs . PAPa mi je 0.56 MoMs. a NT 1.70mm . Da li je neka imala ovako visok hCG ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.