Skrining hromozomopatija - double, tripl i ostali testovi

odgovora

Objavljeno

kako je meni moj dr objasnio glavna stvar kod dabl testa je ono sto vidi i meri na uz pregledu. vec tu on moze da vidi sumnju na anomaliju ukoliko je ima. ako tvoja dr kaze da je tu sve ok onda stvarno nemas razlog za brigu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako je meni moj dr objasnio glavna stvar kod dabl testa je ono sto vidi i meri na uz pregledu. vec tu on moze da vidi sumnju na anomaliju ukoliko je ima. ako tvoja dr kaze da je tu sve ok onda stvarno nemas razlog za brigu.

Sumnja na anomaliju se uocava prilikom UZ pregleda, kao sto si napisala, ali double test je uporedjivanje UZ i testa krvi koji se rade u istom danu. Meni je dr. na ultrazvuku proslog ponedeljka rekao da je nesto malo vece nego normalno pa me uputio u Gradsku bolnicu gde su mi u petak radili UZ i vadili krv. Juce sam dobila rezultat pa cekam cetvrtak da idem u genetsko savetovaliste da vidim sta ce mi reci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u petak uradila tripl test i rezultati nisu dobri premrla sam od brige u petak idem kod doktora da vide sta dalje i bas me je strah. imam 34 godine i posle 11 godina sam ostala u drugom stanju i sad ovo ... :( :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam jos videla rezultat samo su mi javili da postoji rizik 1:200 neznam nista tek sutra moram da se javim u bolnicu. Pronasla sam na netu o aminosintezi i iskreno uplasila se da to i nije bas dobro za bebu neznam sta da radim no videcu sta doktor kaze pa nadam se da ce sve biti ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam jos videla rezultat samo su mi javili da postoji rizik 1:200 neznam nista tek sutra moram da se javim u bolnicu. Pronasla sam na netu o aminosintezi i iskreno uplasila se da to i nije bas dobro za bebu neznam sta da radim no videcu sta doktor kaze pa nadam se da ce sve biti ok

Naravno da ce biti sve ok. Verovatno ce te uputiti na AC, a ovde imas tu temu, prilicno su pozitivna iskustva zena koje su je radile, nemas cega da se bojis, najvaznije je da je bebuska ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti pozitivno razmisljanje i saveti mi puno znace AC mi je zakazan za mesec dana a rezultati tripl testa su

AFP 32.5 IU/ml 0.97

Ue3 0.94 nmol/l 0.54

HCG 45860 mlU/ml 1.55

21risk 1:222

Age risk 1:441

nije mi samo jasno to dali 1 zena od 222 ili je to 21 od 222

ako neko zna nesto o tome ili ima slicno iskustvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti pozitivno razmisljanje i saveti mi puno znace AC mi je zakazan za mesec dana a rezultati tripl testa su

AFP 32.5 IU/ml 0.97

Ue3 0.94 nmol/l 0.54

HCG 45860 mlU/ml 1.55

21risk 1:222

Age risk 1:441

nije mi samo jasno to dali 1 zena od 222 ili je to 21 od 222

ako neko zna nesto o tome ili ima slicno iskustvo

Verujem da je 1 od 222 :unsure:

Valjda ce se javiti neko ko je bolje upucen da ti pomogne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja se nadam :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti pozitivno razmisljanje i saveti mi puno znace AC mi je zakazan za mesec dana a rezultati tripl testa su

AFP 32.5 IU/ml 0.97

Ue3 0.94 nmol/l 0.54

HCG 45860 mlU/ml 1.55

21risk 1:222

Age risk 1:441

nije mi samo jasno to dali 1 zena od 222 ili je to 21 od 222

ako neko zna nesto o tome ili ima slicno iskustvo

21risk je rizik od Daunovog sindroma ,tako da je rezultat Jedan prema 222..e sada ,ne znam da li ces po rezultatima ici kod geneticara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima, mene zanima par stvari, pa ako neko moze da mi odgovori.

Prvo, kako se radi taj double test? posto mi je zakazan, i uskoro treba da idem na njega. Ne volim da idem po lekarima, stvara mi preveliki stres, igle, beli mantili.. uzas.

Drugo, ok oni posalju trudnice, bilo kog uzrasta na te testove, i zamislite kazu da je los rezultat, i sta onda? treba bacamo pasulj?

Da li je iko razmisljao da ih tuzi posle porodjaja, za stres koji su naneli?!

Dobila sam uput za Visegradsku, gde je neverovatna guzva, kad ja moram da idem, i onda sam morala da zovem sve klinike po gradu, i na kraju mi je zakazano na Institutu za majku i dete, i to moram da idem da menjam uput, iz plavog u zeleni, kako bi mogli da urade taj test. I koliko sam procitala, besplatan je. Ali su guzve, ogromne. (i to mi tek nije jasno).

ps. ovo je moja prva trudnoca, i jako sam srecna i zadovoljna. I ne zelim, da me tako neki istripovani aparat i doktor, baci u nepotreban stres.

hvala :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima, mene zanima par stvari, pa ako neko moze da mi odgovori.

Prvo, kako se radi taj double test? posto mi je zakazan, i uskoro treba da idem na njega. Ne volim da idem po lekarima, stvara mi preveliki stres, igle, beli mantili.. uzas.

Drugo, ok oni posalju trudnice, bilo kog uzrasta na te testove, i zamislite kazu da je los rezultat, i sta onda? treba bacamo pasulj?

Da li je iko razmisljao da ih tuzi posle porodjaja, za stres koji su naneli?!

Dobila sam uput za Visegradsku, gde je neverovatna guzva, kad ja moram da idem, i onda sam morala da zovem sve klinike po gradu, i na kraju mi je zakazano na Institutu za majku i dete, i to moram da idem da menjam uput, iz plavog u zeleni, kako bi mogli da urade taj test. I koliko sam procitala, besplatan je. Ali su guzve, ogromne. (i to mi tek nije jasno).

ps. ovo je moja prva trudnoca, i jako sam srecna i zadovoljna. I ne zelim, da me tako neki istripovani aparat i doktor, baci u nepotreban stres.

hvala :D

Stres ti je neizbežan, nažalost. Test se radi od 12 do 14 nedelje tako što se radi ekspertski UZ i analiza krvi. Ono što ćeš i sama pročitati na nalazu je da to nje dijagnostički već statistički rezultat. Znači, nije pouzdan baš. Nadam se da će biti kako treba, da se nećeš mnogo nervirati. Opet u slučaju da je statistika loša šalju te dalje na ispitivanje, triple test ili amniocentezu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti pozitivno razmisljanje i saveti mi puno znace AC mi je zakazan za mesec dana a rezultati tripl testa su

AFP 32.5 IU/ml 0.97

Ue3 0.94 nmol/l 0.54

HCG 45860 mlU/ml 1.55

21risk 1:222

Age risk 1:441

nije mi samo jasno to dali 1 zena od 222 ili je to 21 od 222

ako neko zna nesto o tome ili ima slicno iskustvo

Draga Biljo

od jutros nesto razmisljam o svom pocetku trudnoce i svim komplikacijama koje su mi izazivale ludilo u glavi...pa sam otvorila ovu stranicu da napisem svoje iskustvo sa AC...Sada sam u 28 nedelji,nosim devojcicu i uzivam.... Pocetak trudnoce je bio grozan...cesta krvarenja,posete bolnici,nikako da se ucvrsti posteljica....Taman,u 13 nedelji kad je sve licilo da ce biti ok,uradim dabl test i šok ..... rezultati katastrofa ... Meni je rizik bio 1:95 ..sto je znacilo da sam jedna od 95 zena koja moze da rodi bolesno dete...Zakazana mi je AC za mesec dana ali posto ne dozvoljavam da me iko tesi i ubedjuje nikome nisam ni govorila sta me ceka...smeskala se,kao sve je ok bla,bla...AC je prosla odlicno,radila sam je u Novom Sadu,gde su svi vrlo ljubazni i po meni ne bi trebala da imas bilo kakav strah,najobicnija procedura koja traje par sekundi.Strah od Ac je nametnut raznoraznim statistikama i nagadjanjima te iz tog razloga se zene osecaju nelagodno i uplaseno. Ali je najmerodavniji metod za utvrdjivanje bilo kakve anomalije.Po meni to bi trebalo uvesti kao redovnu proceduru...ali ko mene pita :D No,da ne duzim,iovako sam otegnula poruku.Mesec dana posle AC sam dobila UREDNE rezultate.Rekli su mi preko telefona da je sve ok,sledeceg dana sam otisla do klinike po rezultate gde su mi rekli da nosim zdravu devojcicu ...Sreca,sreca radost :) Medjutim,jako me je zanimalo iz kog razloga su rezultati dabl testa bili losi.Obratila sam se doktorici tj geneticarki sa pitanjem:Kako je moguce da su jedni rezultati losi,posle drugog testiranje ispostavi se da je sve ok? Na sta je ona,mrtvahladna rekla: pa moguce je da usled nepravilnog rada nekog hormona ili bilo kakve prethodne terapije pokaze da su rezultati losi...a znate,velika je mogucnost da LABARATORIJA POGRESI !!! Jeeeeeeee,da ubijes nekog posle tog saznanja,nista drugo...Ali samo sam se zahvalila na informaciji i otisla.Imala sam glavobolje 10 dana posle,jer u toku tih mesec dana iscekivanja rezultata,nikome nisam kukala,pravila sam se da je sve ok,ali nocu nisam spavala a kad zaspim snovi su mi bili horor film...Milisla sam da cu morati kod psihijatra kasnije ali izvukla sam se :)

Tako da draga moja,nista se ne nerviraj mnogo.Jer tu sada nista ne mozes da izmenis niti da utices a verujem,kao sto sam i u svom slucaju verovala da ipak mora biti sve ok

Puno srece ti zelim,NE NERVIRAJ SEEEEE !!!! ♥

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivke čestitam, samo ti uživaj u trudnoći :)

Ima slučajeva da dođe do greške u laboratoriji ali je pre svega stvar u statistici. Kad uzmeš u obzir rezultat sa UZ-a, pa krv, pa godine i još tome dodaš da li si pušač ili ne eto njima statističkog podatka.

Meni je double isto loš, 1:126 i za dva dana idem na AC, verujem u dobar rezultat pa da i ja počnem da se radujem i uživam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stres ti je neizbežan, nažalost. Test se radi od 12 do 14 nedelje tako što se radi ekspertski UZ i analiza krvi. Ono što ćeš i sama pročitati na nalazu je da to nje dijagnostički već statistički rezultat. Znači, nije pouzdan baš. Nadam se da će biti kako treba, da se nećeš mnogo nervirati. Opet u slučaju da je statistika loša šalju te dalje na ispitivanje, triple test ili amniocentezu.

OK, razumem ja to.

nego, mene je zanimlo kako se radi taj ekspertski UZ?! Ako me razumete :unsure: !?

jos 9 dana to testiranja... :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OK, razumem ja to.

nego, mene je zanimlo kako se radi taj ekspertski UZ?! Ako me razumete :unsure: !?

jos 9 dana to testiranja... :mellow:

Radi se isto kao i obicni, samo u nekom drugom programu pa dr. tu vidi sve potrebne mere. Prvi EUZ mi je dr. radio i vaginalno i preko stomaka jer se beba jako vrtela, pa nije mogao da vidi sve mere, a drugi samo preko stomaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ovako, cisto da vas obavestim da je na institutu za majku i dete guzva. Da su sestre na shalterima neobavestene o pola stvari. Kad sam pitala sta potpisujem, niko nije znao da mi kaze, a posto je bila guzva, nisam stigla da citam.

Pa onda, se ispostavilo da uput koji imam nije dovoljan, (morala sam da imam ocenu tri lekara :o jbteee) i da moja knjizica (koja je overena) nije dovoljna takodje da mi pruze besplatnu zastitu, pa sam na kraju dobila racun oko 5000dinara. (sto nije bio problem, ali samo da su mi to sve lepo rekli kad sam zvala da pitam sta i kako.. a ne ovako). A ono sto na racunu pise, ne moze niko da rastumaci...

Pravna sluzba mi izasla u sustret i dobila sam neko papirce da ubrzam vadjenje dokumentacije koja bi trebala da vazi.

Doktor je odradio ultrazvuk, jedna jako lepa i ljupka sestra mi izvadila krv. I sad, moram da cekam rezultate krvi, i da sa svim onim papirima i racunom idem opet kod njih tamo da mi rastumace sta i kako.

Za sad znam, da imam jednu jako nemirnu bebu, koju su jedna izmerili :wub:^_^ i da je dobro ono to su videli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cure ja idem u NF u sredu da radim tripl

znam da ce mi vaditi krv

nego me nesto drugo zbunjuje

jel ce mi raditi UZ?

negde sam citala da im kao nisu radili, nego samo upisali starost trudnoce

pa me to zbunjuje

nadam se da ce da mi rade uz, volela bih videti beku

i kakvi su tamo? dal su prijatni?

htela sam ih pitati i za pol ako se vidi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cure ja idem u NF u sredu da radim tripl

znam da ce mi vaditi krv

nego me nesto drugo zbunjuje

jel ce mi raditi UZ?

negde sam citala da im kao nisu radili, nego samo upisali starost trudnoce

pa me to zbunjuje

nadam se da ce da mi rade uz, volela bih videti beku

i kakvi su tamo? dal su prijatni?

htela sam ih pitati i za pol ako se vidi :)

Koliko znam rade ti UZ jer je bitno da se UZ i krv rade ako ne istog onda dan za danom. Za pol pitaj a što se tiče osoblja ne znam. Ja sam double radila u Gradskoj i tamo su stvarno svi ljubazni. Javi rezultate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako se spremate da idete na pregled, evo šta da očekujete:

DOUBLE TEST

se sastoji od ultrazvučnog pregleda i analize krvi. Na UZ se meri beba i procenjuje njena starost, od temena do guze. Ovim pregledom se procenjuju rizici na oboljenja uzrokovana hromozomskim anomalijama, kao što je Daunov sindrom. Najbolje da se pregled radi u 12 ili 13 nedelji, jer su tada parametri koji se mere najrelevantniji, dva najznačajnija:

nosna (nazalna) kost, 3 od 4 bebe sa Daunovim sindromom nema vidljivu nazalnu kost u ovom periodu razvoja.

NUHALNA TRANSLUCENCIJA, NT (na vratu, na leđnoj strani tečnost ispod kože, koja se vidi kao tamna duguljasta linija, uz kičmu). Meri se gde je najdeblja. U 12. nedelji ukoliko je NT veci od 2,5mm to ukazuje da beba MOŽDA ima Daunov sindrom. TO NE ZNAČI DA DETE 100% IMA OBOLJENJE, NEGO DA POSTOJI POVIŠEN RIZIK.

Ako su rezultati loši, znajte da je ovo samo indirektna metoda. Rade se dalja testiranja, kao što je TRIPLE TEST i AMNIOCENTEZA. Amniocentezom se pregleda DNK bebe, i direktno se ustanovljava da li postoje anomalije na hromozomima ili ne.

TEST KRVI

PAPP-A (Pregnancy Associated Plasma Protein-A)

beta hCG (human chorionic gonadotropin hormone).

Kod Daunovog sindroma, HCG je povišen znatno u majčinoj krvi, a kod trizomije 18 znatno nizak. PAPP-A protein, ukoliko je nizak, ukazuje na povišen rizik da ce beba imati Daunov sindrom ili trizomoju 18. Ovi testovi su takođe testovi koji pokazuju statistiku, ne daju dijagnozu.

U proseku (u Americi) se na dalje testove šalje 1 od 20 trudnica. One imaju povišen faktor rizika. Sa Daunovim sindromom se rodi 1 od 800 beba. Znači po gruboj matematici od trudnica koje imaju povišen faktor rizika (to su ove koje idu na dalja testiranja, svaka dvadeseta) svaka 40. od njih će imati bebu sa DS, ili je taj broj veći, ako se uzme u obzir da se neke od rizičnih trudnoća namerno prekidaju, kad su rezultati pozitivni.

Srećno, želim vam dobre rezultate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dosla sa tripl testa iz fronta, ponela sam super utiske

sutra su rezultati'

dr je bio odlican, prijatan, nasmejan, caskali smo dok je on gledao bebicu na uz

cak me je i sam pitao da li znam pol, i da li zelim da mi kaze :) i tako cekamo decaka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dosla sa tripl testa iz fronta, ponela sam super utiske

sutra su rezultati'

dr je bio odlican, prijatan, nasmejan, caskali smo dok je on gledao bebicu na uz

cak me je i sam pitao da li znam pol, i da li zelim da mi kaze :) i tako cekamo decaka :)

cestitam,sad mozes da uzivas u trudnoci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

podigla rezultate tripla, cini mi se da je sve super, u ponedeljak nosim rezultate mojoj dr u domu zdravlja :)

pozdrav od Vladete i mene :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam pročitala vest da je u Švajcarskoj odobreno stavljanje u promet testa kojim se u krvi trudnice određuje da li beba ima Down sindrom. Test će biti dostupan i u Nemačkoj, Austriji i Lihtenštajnu.

Naravno, nije to jedina hromozomopatija pa time nisu ostale analize postale manje značajne, ali lepo je znati da postoji konkretan napredak u prenatalnoj analizi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radila sam double test u petak i dobila sledeće rezultate:

CRL 64, NT 1.4

free BhCG 44.0, 2.31 MoM

PAPP-a 23.0, 1.60 MoM

Starosni rizik: 1:1470

Double test u terminu: 1:10000

Trizomija 18

Rizik <1:10000

def. cut-off 1:100

Lekar mi savetuje posetu genetičaru, navodno je free BhCG povišen.

Prethodno je ekspertni UZ prošao kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radila sam double test u petak i dobila sledeće rezultate:

CRL 64, NT 1.4

free BhCG 44.0, 2.31 MoM

PAPP-a 23.0, 1.60 MoM

Starosni rizik: 1:1470

Double test u terminu: 1:10000

Trizomija 18

Rizik <1:10000

def. cut-off 1:100

Lekar mi savetuje posetu genetičaru, navodno je free BhCG povišen.

Prethodno je ekspertni UZ prošao kako treba.

Ako ti savetuju - idi. Gde si radila double?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.