Skrining hromozomopatija - double, tripl i ostali testovi

odgovora

Objavljeno

Pozdrav svim clanovima...Ocajna sam... :( rezultati dabl testa su losi,( DABL TEST 1:95 ) imam u aprilu zakazan razgovor sa geneticarom,posle toga najverovaTnije (po preporuci moje doktorke)aminocentezu....Nista ne moze da me ubedi da ce sve biti ok..Snovi su mi postali pravi scenario za horor filmove a o zivcima da ne govorim...

Da li je neka od vas imala los rezultat dabl testa i kako se sve zavrsilo? POMOZITEEEEE :(

Ivke, drugarica mi je imala takođe izuzetno loše rezultate sa Double testa i radili su triple i sve je bilo u redu tako da nije bilo potrebe da se radi amino. Nadam se da će ipak biti sve ok. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao,dobila sam rezultate Double testa tj.sestra iz klinike me je zvala i rekla samo jedan odnos tj. 1:10000,medjutim,kasnije sam cula od drugarice da postoje jos 2 odnosa.Sad me zanima koliko su oni bitni jer ovaj 1:10000 verovatno ukupan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivke, drugarica mi je imala takođe izuzetno loše rezultate sa Double testa i radili su triple i sve je bilo u redu tako da nije bilo potrebe da se radi amino. Nadam se da će ipak biti sve ok. ;)

Draga moja,hvala puno na ovom odgovoru.Vec su me po malo umirili pozitivni tekstovi koje sam citala na ovu temu a sa ovom tvojom porukom pokusacu da potpuno izbrisem ruzne misli iz glave i da uzivam u trudnoci.Jer zaista uzivam ... da mi ne raste stomak ne bih ni znala da sam trudna :) Od ♥ hvala na poruci,mnogo mi znace pozitivna tudja iskustva i reci ohrabrenja.Pozdrav....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivke, nemoj da sama sebi zagorčavaš život, dabl je jedna irelevantna glupost i mamipara. Osim što je meni rizik ispao 1:88: evo nekoliko primera da te umire:

1. Žena dobila rizik 1:25, rodila zdravo dete.

2. Žena dobila rizik 1:50, rodila zdravo dete.

3. Žena dobila savršen rezultat dabl testa, nije otišla na AC, rodila dete sa Daunovim sindromom.

4. Često žene zbog godina imaju dabl s povišenim rizikom; moja koleginica koja je rodila sa 38 i moja kuma sa 42 se uopšte nisu zamarale ni dablom ni AC i imaju zdravu decu.

Od ovih pet žena, tri poznajem lično, a ima još primera koje su mi drugi pričali ali da ne nabrajam previše. Šta ti misliš, da su naše majke znale šta je dabl? Nije ni postojao. Mojoj majci dr nije dala ni da radi AC jer je ta intervencija tada bila u povoju.

Što se tiče same AC, imaš moja vrlo pozitivna iskustva u toj temi.

Sledeći put neću uopšte da se zamaram dablom nego idem odmah na AC i kraj. Na tripl i kvadripl nisam ni sad išla niti ću.

Ti glupi testovi služe samo zato da ti dr napiše uput za genetičara i AC. A kako ću ja za sledeću bebu biti već starija jer posle CR ipak nije loše napraviti pauzu, dobiću uput za AC htela-ne htela.

Još nešto -- ja sam zbog porodične anamneze posetila gomilu savetovališta i genetičkih laboratorija i kad doktori čuju za genetsku bolest koju imam na jednoj strani šire porodice, niko ni ne gleda moj alarmantni dabl sa rizikom većim od tvog.

E, da. Ako možeš da biraš, nemoj da si otišla u Narodni front. To je jedan nehuman hangar za smenjivanje žena ko na traci gde te niko niti vidi niti čuje. Imaju previše pacijentkinja. Zakaži direktno u Institutu za majku i dete konsultaciju u genetičkom savetovalištu i nek ti tvoja dr napiše uput. Doktorke su mnogo bolje, ako hoćeš napisaću ti broj za informacije i zakazivanje.

Glavu gore!

Hvala od ♥

MNOGO mi znaci tvoj odgovor... ali bas,bas mnogo!!!! Iz Zrenjanina sam ali u Novom sadu cu raditi AC ... Za nedelju dana imam zakazan razgovor i nadam se ubrzo Ac .... Jedva cekam da se zavrse te " formalnosti " i da se potpuno prepustim uzivanju !!! Hvalaaaaaa ♥

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao,dobila sam rezultate Double testa tj.sestra iz klinike me je zvala i rekla samo jedan odnos tj. 1:10000,medjutim,kasnije sam cula od drugarice da postoje jos 2 odnosa.Sad me zanima koliko su oni bitni jer ovaj 1:10000 verovatno ukupan.

Meni na tri mesta pise 1:10000, a sta tacno znaci i na sta se odnosi ne znam... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sad nemam pojma da li se podrazumeva kad zakazem double test da ce mi raditi i ekspertski uz..ili to ide posebno?

REce mi kad sam zakazivala da ne mazem stomak 10 dana ranije pa racunam da ce mi raditi UZ..a ja sam mislila da se radi samo double, znaci vadjenje krvi, tek sad ovde citam da ide ekspertni uz pre...

Moras prvo uraditi eks.uz onda ti dr. ispise sve bitne podatke sa kojima u roku od 48h moras ici da vadis krv za dabl. Bar tako je meni rekao i tako sam ja uradila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni na tri mesta pise 1:10000, a sta tacno znaci i na sta se odnosi ne znam... :unsure:

Ok,hvala ti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je dabl 1: 1862 ukupni, 1:386 za godine, i 1:10 000 za trizomiju 13/18, u sustuni ovaj sveukupni mi je i u drugoj trudnoci bio 1: 1900 otprilike, ali je ovaj za godine bio veci, jer sam naravno bila mladja ;) , doca ce mi pogledati u ponedeljak, moja drugarica kaze da se amnio radi ako je 1: <300, i da ce meni najverovatnije dati samo tripl da radim, pa bas ako on bude losiji, verovatno amnio sledi, ali za sada necu da razmisljam o tome, sto neko rece , bice sta mi Bog da!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je dabl 1: 1862 ukupni, 1:386 za godine, i 1:10 000 za trizomiju 13/18, u sustuni ovaj sveukupni mi je i u drugoj trudnoci bio 1: 1900 otprilike, ali je ovaj za godine bio veci, jer sam naravno bila mladja ;) , doca ce mi pogledati u ponedeljak, moja drugarica kaze da se amnio radi ako je 1: <300, i da ce meni najverovatnije dati samo tripl da radim, pa bas ako on bude losiji, verovatno amnio sledi, ali za sada necu da razmisljam o tome, sto neko rece , bice sta mi Bog da!

Nemoj da se opterecujes, bice sve u redu. Nije mi jasno sto za odredjene godine ne postave drugacije parametre, tj. vrednosti? Ja bas dosta zena znam preko 35 koje su radile amnio ili bar isle na razgovor sa geneticarem samo zbog godina i na kraju naravno, sve bude ok...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj da se opterecujes, bice sve u redu. Nije mi jasno sto za odredjene godine ne postave drugacije parametre, tj. vrednosti? Ja bas dosta zena znam preko 35 koje su radile amnio ili bar isle na razgovor sa geneticarem samo zbog godina i na kraju naravno, sve bude ok...

i ja se pitam, mislim nije mi prva trudnoca, nego treca, uostalom ja ne mogu da budem mladja nego sto jesam ;) , ali videcu sta ce doca reci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kaze doca sve uredno, dobar dabl, ali ja ne lezi vraze pitah za ovaj rizik za godine, a ona :o odrza mi predavanj, mene to ne treba da interesuje, inace to je statisticki podatak, niko vama ne moze sto posto da garantuje da je beba dobra, taj bi vas lagao, inace ne radi se tripl ako je dabl dobar, svaki uz koji se radi do kraja trudnoce sluzi da se vidi kako je beba. posto vi znate doktorku iz bolnice, razgovarajte sa njom, ona moze da vam da da radite tripl.....i tako svasta nesto, bilo mi je tako neprijatnoooooo.... :rolleyes: strasno, i na kraju mi je dala dobar savet,, vi ste u 12 ned., ovo vam je treca beba, rodili ste dve zive i zdrave bebe, i nema razloga da brinete, opustite se, i uzivajte! naravno potpuno je u pravu! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kaze doca sve uredno, dobar dabl, ali ja ne lezi vraze pitah za ovaj rizik za godine, a ona :o odrza mi predavanj, mene to ne treba da interesuje, inace to je statisticki podatak, niko vama ne moze sto posto da garantuje da je beba dobra, taj bi vas lagao, inace ne radi se tripl ako je dabl dobar, svaki uz koji se radi do kraja trudnoce sluzi da se vidi kako je beba. posto vi znate doktorku iz bolnice, razgovarajte sa njom, ona moze da vam da da radite tripl.....i tako svasta nesto, bilo mi je tako neprijatnoooooo.... :rolleyes: strasno, i na kraju mi je dala dobar savet,, vi ste u 12 ned., ovo vam je treca beba, rodili ste dve zive i zdrave bebe, i nema razloga da brinete, opustite se, i uzivajte! naravno potpuno je u pravu! ;)

Super! Bice sve ok :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super! Bice sve ok :rolleyes:

nadam se Nanny, toliko sam se opteretila jer sam se svega i svacega naslusala, i juce mi drugarica kaze,vidi kako izgledas, uzivaj covece, izgledas kao da su ti sve ladje potonule, a ti si zdrava, praava i trudna,nemas za sada cega da se plasis! i poslusacu je da znas, i praticu te UZ nalaze, idem kod doktorke u bolnici koja me porodila sa drugim detetom, tamo je UZ super, pa ako nesto bude, brinucu kad za to dodje vreme! zelim svim bebac trudnicama dobre dabl i tripl rezultate! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nadam se Nanny, toliko sam se opteretila jer sam se svega i svacega naslusala, i juce mi drugarica kaze,vidi kako izgledas, uzivaj covece, izgledas kao da su ti sve ladje potonule, a ti si zdrava, praava i trudna,nemas za sada cega da se plasis! i poslusacu je da znas, i praticu te UZ nalaze, idem kod doktorke u bolnici koja me porodila sa drugim detetom, tamo je UZ super, pa ako nesto bude, brinucu kad za to dodje vreme! zelim svim bebac trudnicama dobre dabl i tripl rezultate! :wub:

I ja se tako tripujem, a opet svesna sam da sam odradila sve na sta su me dr. uputili, sve je, Bogu hvala u redu, znaci, nista nisam preskocila, vodim racuna o svemu i svacemu...

Valjda cemo se vremenom malo opustiti i stvarno uzivati u trudnoci... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja se tako tripujem, a opet svesna sam da sam odradila sve na sta su me dr. uputili, sve je, Bogu hvala u redu, znaci, nista nisam preskocila, vodim racuna o svemu i svacemu...

Valjda cemo se vremenom malo opustiti i stvarno uzivati u trudnoci... :rolleyes:

bas to....danas sam vec mirnija, a imam i obaveze oko rodjendana starijeg deteta tako da nemam vremena za crne misli ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ja ga jos nisam ni uradila, a trema me puca sve u 16. :( ja uopste ne uzivam u ovoj svojoj trudnoci, sva sam puna nekih crnih misli, Boze me sacuvaj. Ne znam koji mi je vrag, sva sam istraumirana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ja ga jos nisam ni uradila, a trema me puca sve u 16. :( ja uopste ne uzivam u ovoj svojoj trudnoci, sva sam puna nekih crnih misli, Boze me sacuvaj. Ne znam koji mi je vrag, sva sam istraumirana.

evo da ponovim reci moje najbolje drugarice ,, ...a ti si zdrava, praava i trudna,nemas za sada cega da se plasis!,, a pune sno misli jer smo se svega i svacega naslusale i nacitale boga mi ovde na bebcu..odlucila sam da nista ne gledam patoloske simptome i teme.....ako mi se ne daj boze nestto pojavi tada cu da citam i da se sekiram u nedogled, ovako se samo traumiram trenutno bez razloga, i zato necu vise, i nemoj ni ti, opusti se malo, pa kad prodje dabl i sve bude dobro, opusti se skroz.! Boze u drugoj trudnoci uopste nisam bila ovakva! Samo hrabro i opusteno Trmalja, tu smo jedne za druge! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo da ponovim reci moje najbolje drugarice ,, ...a ti si zdrava, praava i trudna,nemas za sada cega da se plasis!,, a pune sno misli jer smo se svega i svacega naslusale i nacitale boga mi ovde na bebcu..odlucila sam da nista ne gledam patoloske simptome i teme.....ako mi se ne daj boze nestto pojavi tada cu da citam i da se sekiram u nedogled, ovako se samo traumiram trenutno bez razloga, i zato necu vise, i nemoj ni ti, opusti se malo, pa kad prodje dabl i sve bude dobro, opusti se skroz.! Boze u drugoj trudnoci uopste nisam bila ovakva! Samo hrabro i opusteno Trmalja, tu smo jedne za druge! :wub:

Tacno tako. Cini mi se da sam bila trudna sa 20 bilo bi mi lakse. Sto sam starija sve mi je teze, tacno je ono, sto manje znas, bolje je.

I ja citam samo ono sto me trenutno zanima, necu da se opterecujem vise.

Trmalja, bice sve u redu, nerviranjem nista neces postici. Bice sve ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E sad mene jos nesto kopka, ja cu biti 13. nedelja, danas sam usla u 12. Ne znam sta ova moja dr misli, ali eto, valjda zna sta radi. Nego ja nikako da pitam, sta je trpl test i kad se radi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E sad mene jos nesto kopka, ja cu biti 13. nedelja, danas sam usla u 12. Ne znam sta ova moja dr misli, ali eto, valjda zna sta radi. Nego ja nikako da pitam, sta je trpl test i kad se radi?

I ja sam bila 13. nedelja kad sam radila dabl, mislim da sam tacno bila 12+4

Ja ne znam kad se radi tripl. sledeci uz kod privatnika mi je zakazan u 22. nedelji.

I molim te da sad unapred ne brines i o triplu, jer ti mozda nece ni trebati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se tek sad u trecoj trudnoci opametila i nisam radila ni dabl ni tripl test.

Smatram da je to cista matematika. Neki broj sa ultrazvuka ubace u matematicku formulu i dobiju neku verovatnocu?!

Cak i smesno zvuci...

Da je to neka iole priznata metoda, sigurno bi je prihvatili i radili po Evropi i svetu. Ovako tamo preko niko nije ni cuo za to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se tek sad u trecoj trudnoci opametila i nisam radila ni dabl ni tripl test.

Smatram da je to cista matematika. Neki broj sa ultrazvuka ubace u matematicku formulu i dobiju neku verovatnocu?!

Cak i smesno zvuci...

Da je to neka iole priznata metoda, sigurno bi je prihvatili i radili po Evropi i svetu. Ovako tamo preko niko nije ni cuo za to.

U Italiji rade te testove, ja sam tamo radila tripl... Ali slazem se da je cista glupost, i da ne moze apsolutno nista da ti pokaze. Ja sam se opametila u 2. trudnoci :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima, nova sam ovde pa dok se malo snadjem :)

juce sam radila uz za dabl i dala krv na analizu za dabl i neki HgA ili Hgs nemam pojma

zna li neko za onaj CRL parametar da li se gleda to u odnosu na NT ili je samo NT bitan?

CRL mi je 57.2, NT 1.3, 12. nedeljadr na uz videla je nosnu kost, rukice, nogice :)

inace imam 37god, ove godine punim 38..moja dr je od prvog dana pocela da prica o AC, a ja sam u nedoumici

uh, slatke muke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mene skroz zbunjuju cifre..idem ovih dana sa rezultatima kod dr, pa cemo videti

ako se neko razume, molim nek pogleda rezultate dabl testa i hbsAg koji je dr rekla da takodje uradim

Biohemijski markeri

free beta-HCG 52.73mlU/mL MoM corr 2.34

PAPP-A 3529.0 mlU/mL MoM corr 1.48

Screening na Down's syndrom

Screening na osnovu starosne dobi 1:117

Biohemijski scr+HCG+PAPP-A 1:156

Kombinovani scr +uz 1:905

NT 1.3, MoM 0.87, CRL 57.2

Screening na Trisomy 18-13

<1:100000

i za HBs-Ag 0.444COI, kod ref vrednosti stoji nereaktivan <0.9, granicna vr 0.9-1.0 i reaktivan >1.0

hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zapravo uopšte nije tačno da se ove skrining metode (tako se zovu) ne rade u svetu, u medicinski razvijenim zemljama. Naprotiv, postupci koji su invazivni, poput amniocenteze se rade sve manje na velikoj populaciji, zato što sa sobom nose ponekad prevelike rizike i zato što su skupi. Skrining metode (dabl, tripl, kvadripl test) su bezbedne po majku i bebu a u velikoj meri pokazuju da li ima potrebe da se radi neka od invazivnih metoda. Genetičari sa kojima sam pričala su mi rekli da nisu imali slučaj gde je dabl test bio u redu a da je dete imalo Daunov sindrom. Naravno, ove metode ne pokrivaju sve moguće bolesti, ali one najčešće da. To jesu verovatnoće, ali ako ćete tako i amniocenteza ne daje 100% tačan rezultat, i tu postoje, doduše neznatna odstupanja.

Istraživanja na velikom broju žena su pokazala da su neki parametri povišeni /sniženi ukoliko dete ima neki od sindroma za koje se vrši testiranje, tako da te matematičke formule nije niko napamet pisao.

Mislim da ove testove treba raditi a ukoliko su rezultati loši (kao kod Tangerine, na žalost), onda treba uraditi amniocentezu - ali to će već lekari sigurno preporučiti.

@ megimej - svi parametri se posmatraju (nisam stručnjak pa ih ne bih tumačila) ali je najvažniji onaj rezultat <1:10000 i on pokazuje da je ukupan rezultat odličan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.