Skrining hromozomopatija - double, tripl i ostali testovi

odgovora

Objavljeno

Moje misljenje je da svi treba da urade triple test! A ako budu losi rezultati, prvenstveno treba razgraniciti sam sa sobom! Sta bi ucinili ako rezultat ponovno bude los. Ako bi nastavili trudnocu onda nema potrebe za AC, a ako ne bi onda ju svakako uciniti. Ja idem u ponedjeljak. Pozz

Pa zar nije bolje onda rascistiti sa sobom pre nego sto prvi put uradis test? Pa ako mislis da ces svakako nastavljati trudnocu ni ne radis ga, ne bacas pare, ne gubis zivce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa zar nije bolje onda rascistiti sa sobom pre nego sto prvi put uradis test? Pa ako mislis da ces svakako nastavljati trudnocu ni ne radis ga, ne bacas pare, ne gubis zivce...

Shvatam sta hoces da kazes, ali mi se cini da je pitanje odlaska na testove u trudnoci daleeeeko dublje od "ako ovo onda ovako ako ne-onda onako". Niko nije zaista spreman da rodi dete sa genetskom anomalijom. Pitaj majke dece sa Down sindromom, Turner, ili nekim drugim. Jedno je pricati tako u trudnoci i biti uveren u najbolje, a drugo kad je zena stvarno stavljena pred tezak izbor. Dok to neko ne oseti na svojoj kozi (I SAMO SVOJOJ) ne zna. Ne zna kao ce se osecati, ne zna sta ce misliti, ne zna nista. Nemojte suditi i pricati unapred stvari kroz koje niste prosle. Jednostavno, ako neko hoce nek ide, ako nece-ne mora. Bilo kakve druge diskusije su besmislene.

Sve najbolje vam zelim. Pozdrav. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Shvatam sta hoces da kazes, ali mi se cini da je pitanje odlaska na testove u trudnoci daleeeeko dublje od "ako ovo onda ovako ako ne-onda onako". Niko nije zaista spreman da rodi dete sa genetskom anomalijom. Pitaj majke dece sa Down sindromom, Turner, ili nekim drugim. Jedno je pricati tako u trudnoci i biti uveren u najbolje, a drugo kad je zena stvarno stavljena pred tezak izbor. Dok to neko ne oseti na svojoj kozi (I SAMO SVOJOJ) ne zna. Ne zna kao ce se osecati, ne zna sta ce misliti, ne zna nista. Nemojte suditi i pricati unapred stvari kroz koje niste prosle. Jednostavno, ako neko hoce nek ide, ako nece-ne mora. Bilo kakve druge diskusije su besmislene.

Sve najbolje vam zelim. Pozdrav. :)

A zasto si tako ubedjena da ne znam o cemu pricam? :huh: U jednom od prethodnih postova sam pisala svoje iskustvo, ukratko: u prvoj trudnoci mi je bio los rezultat dabl testa pa sam otisla i na tripl, i opet je bio los. Tad sam morala da odlucim da li cu na AC ili idem dalje pa sta mi Bog da, odlucila se za ovo drugo i sad uzivam sa svojom zdravom i pravom bebuskom. Sad u drugoj trudnoci nisam nista od toga radila, i zalim sto i u prvoj trudnoci nisam isto to odlucila, kad sam vec znala vrlo dobro svoj i stav mm-a povodom prekida trudnoce. Zato i kazem da je bolje raskrstiti sa sobom ranije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zasto si tako ubedjena da ne znam o cemu pricam? :huh: U jednom od prethodnih postova sam pisala svoje iskustvo, ukratko: u prvoj trudnoci mi je bio los rezultat dabl testa pa sam otisla i na tripl, i opet je bio los. Tad sam morala da odlucim da li cu na AC ili idem dalje pa sta mi Bog da, odlucila se za ovo drugo i sad uzivam sa svojom zdravom i pravom bebuskom. Sad u drugoj trudnoci nisam nista od toga radila, i zalim sto i u prvoj trudnoci nisam isto to odlucila, kad sam vec znala vrlo dobro svoj i stav mm-a povodom prekida trudnoce. Zato i kazem da je bolje raskrstiti sa sobom ranije...

Nisam mislila ni na koga konkretno, pa ni na tebe a nisam ubedjena ni u sta. Tvoj post sam citirala kao pokazatelj onoga sto hocu da kazem, a tebi se obracala u licnom tonu, zapravo se obracajuci svim clanicama. Sad kada ga procitam ponovo, shvatam da je imao licnu notu, ali mi to zapravo nije bio cilj.

Pozdrav. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam mislila ni na koga konkretno, pa ni na tebe a nisam ubedjena ni u sta. Tvoj post sam citirala kao pokazatelj onoga sto hocu da kazem, a tebi se obracala u licnom tonu, zapravo se obracajuci svim clanicama. Sad kada ga procitam ponovo, shvatam da je imao licnu notu, ali mi to zapravo nije bio cilj.

Pozdrav. :)

Nikakav problem. A i ja sam navela licno iskustvo kako bi forumasice koje su u nedoumici imale priliku da vide da ima i nas koje ovako razmisljamo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo prenecu iskustvo moje kume od pre mesec dana,cisto da bih umirila neke trudnice i da ne misle odmah na najgore na lose rezultate testova....kumin bebac je ima nn 3,6 mm i odmah je uradjen ekspretni i svi ti testovi i dabl i tripl su bili jako losi....otisla je na amnioicentezu i pokazalo se da je beba sasvim zdrava i da su lekari zalud dizali frku i tenziju...nekad davno sam ostavila post ovde da ti testovi su samo statistika i da ne treba paniciti...ja ih licno nisam radila ni u jednoj ni u drugoj trudnoci,ali ako neke sekvence uz pokazu neka odstupanja koja cak mogu biti normalna jer nisu sve bebice iste smatram da bi ih trebalo uraditi,ali u nekoj proverenoj lab...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veliki pozdrav svima! :)

Ja sam nova na ovom forumu, majka sam jedne devojcice od 12 godina i evo sada posle toliko godina, opet sam ostala u drugom stanju.

Inace imam 38 godina i naravno prolazim kroz sve ove preglede kroz koje vecina vas prolazi, s tim sto ja mozda, zbog broja godina, imam neku sumnju vise...

Moram priznati da pre 12 godina, kada sam prvi put zatrudnela, nikakvih strahova, niti "plasenja" od strane lekara nisam imala, polovinu ovih testova nisam radila, ma nisam ni razmisljala o tome da bih eventualno mogla roditi dete obolelo od neke od ovih bolesti zbog kojih se sada vrse sva ova ispitivanja. Prosto i jednostavno, mogla sam potpuno da uzivam u svojoj trudnoci, sto je mislim i najbitnija stavka tog perioda zivota svake buduce mame.

A sada?

Od uzivanja u trudnoci nema nista! Ne samo da su me lekari sa svim ovim "obaveznim" testovima zaplasili, vec sto se svakodnevne brige i sekiracije i ostalih trudnica svih starosnih dobi, zbog istih problema mogu procitati svuda i po internetu.

Ne znam bas da li je potrebno toliko napetih trenutaka, ali kad smo vec saterane u cosak....evo odlucih i ja da se javim :)

Ja sam sa 11 nedelja i 6 dana trudnoce (12-ta nedelja) uradila double test i vidim da se moji rezultati razlikuju od vecine, odnosno nacin obrade podataka je drugaciji.

Ja uopste nemam neke parametre koje vecina vas ovde ima...Nemam npr. taj ukupni skor double testa ili kako se vec kaze.

Po ovome sto sam dobila, vidim da su rezultati dosta losi, ali bih volela da znam i ostale rezultate koje vi imate..

Ja sam test radila na privatnoj klinici, koja je tek odskora pocela da ga radi, mozda zbog toga nemaju potpuno obradjene podatke.

Evo kako to kod mene izgleda:

Free BhCG - 127,1 mlU/ml : 2,88 MoM

PaPP-A - 3771 mlU/l : 1,37 MoM

NT - 2,12 mm : 1,56 MoM

I imam samo ovo kao zakljucak:

Age risk 1:100

T. 21 risk 1:53

T. 18-13 risk 1: 24123

Ne znam sta vi mislite o tome? Ako neko ima neki savet, molim vas...

I izvinjavam se na ovako dugackom uvodu, nadam se da ne smeta :D

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima juce mi je radjen dabl test naravno jos cekam rezultate krvi a sto se tice uz pise da je beba dugacka tj crl 45 a NT 2,6 i koliko sam razumela pise starost trudnoce 11.2...verovatno 11 nedelja i 2 dana sta vi mislite da li su to normalne mere za taj period?Meni se cini da je beba trebala biti duza malo i ne znam za debljinu vratica mozda da je manja vec kada je beba manja po nekoj mojoj proceni,mozda gresim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veliki pozdrav svima! :)

Ja sam nova na ovom forumu, majka sam jedne devojcice od 12 godina i evo sada posle toliko godina, opet sam ostala u drugom stanju.

Inace imam 38 godina i naravno prolazim kroz sve ove preglede kroz koje vecina vas prolazi, s tim sto ja mozda, zbog broja godina, imam neku sumnju vise...

Moram priznati da pre 12 godina, kada sam prvi put zatrudnela, nikakvih strahova, niti "plasenja" od strane lekara nisam imala, polovinu ovih testova nisam radila, ma nisam ni razmisljala o tome da bih eventualno mogla roditi dete obolelo od neke od ovih bolesti zbog kojih se sada vrse sva ova ispitivanja. Prosto i jednostavno, mogla sam potpuno da uzivam u svojoj trudnoci, sto je mislim i najbitnija stavka tog perioda zivota svake buduce mame.

A sada?

Od uzivanja u trudnoci nema nista! Ne samo da su me lekari sa svim ovim "obaveznim" testovima zaplasili, vec sto se svakodnevne brige i sekiracije i ostalih trudnica svih starosnih dobi, zbog istih problema mogu procitati svuda i po internetu.

Ne znam bas da li je potrebno toliko napetih trenutaka, ali kad smo vec saterane u cosak....evo odlucih i ja da se javim :)

Ja sam sa 11 nedelja i 6 dana trudnoce (12-ta nedelja) uradila double test i vidim da se moji rezultati razlikuju od vecine, odnosno nacin obrade podataka je drugaciji.

Ja uopste nemam neke parametre koje vecina vas ovde ima...Nemam npr. taj ukupni skor double testa ili kako se vec kaze.

Po ovome sto sam dobila, vidim da su rezultati dosta losi, ali bih volela da znam i ostale rezultate koje vi imate..

Ja sam test radila na privatnoj klinici, koja je tek odskora pocela da ga radi, mozda zbog toga nemaju potpuno obradjene podatke.

Evo kako to kod mene izgleda:

Free BhCG - 127,1 mlU/ml : 2,88 MoM

PaPP-A - 3771 mlU/l : 1,37 MoM

NT - 2,12 mm : 1,56 MoM

I imam samo ovo kao zakljucak:

Age risk 1:100

T. 21 risk 1:53

T. 18-13 risk 1: 24123

Ne znam sta vi mislite o tome? Ako neko ima neki savet, molim vas...

I izvinjavam se na ovako dugackom uvodu, nadam se da ne smeta :D

Pozdrav!

Mogu da ti napisem moje rezultate:

free b-hcg 23,2 IU/I; 0,711MoM

PAPP-A 2,900 IU/I; 0,902 MoM

a rizik je T 21 1:25988

T 18 1:306714

T 13 1:722023

ali nemoj mnogo da se nerviras oko toga jer i ja sam pre ovog rezultata radila isti taj u labaratoriji koja nema odgovarajuci program za taj test (ja to nisam znala) i rezultat nije valjao.Kad sam posle nedelju dana otisla u drugu lab. sve je ok .Najbolje je da popricas sa svojom dr i eventualno da ponovis test u jos nekoj lab.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja smatram da te testove treba da rade samo zene koje ne planiraju da nastave sa trudnocom ako nesto nije u redu sa detetom. Ja sa druge strane ne nameravam da radim te testove jer zelim da rodim ovo moje malo bebce kako god ono bilo i pruzicu mu svu ljubav i toplinu i sve sto jedna majka moze bilo ono normalno ili ne ;)

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima,ja sam u 15/16nedelji trudnoče i radila sam triple test ovako piše:AFP-20,8ng/ml ,hcg-15785IU/ml,uE3-3,36,dobni rizik(IMAM33god.)-1:533,rizik za trisomiju 181.<10 000,biohemiski rizik (T21)-1:2803,rizik za defekt neuralne cijevi (NTD)-1:5739 eto pa vas molim ako ko zna šta ovo znači da mi pomogne ja ču dobiti nervni slom do pregleda ko je za 3 nedelje....POOOOOMOČ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima,ja sam u 15/16nedelji trudnoče i radila sam triple test ovako piše:AFP-20,8ng/ml ,hcg-15785IU/ml,uE3-3,36,dobni rizik(IMAM33god.)-1:533,rizik za trisomiju 181.<10 000,biohemiski rizik (T21)-1:2803,rizik za defekt neuralne cijevi (NTD)-1:5739 eto pa vas molim ako ko zna šta ovo znači da mi pomogne ja ču dobiti nervni slom do pregleda ko je za 3 nedelje....POOOOOMOČ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Draga Ruzice, nisam dovoljno strucna da dajem odgovore na tvoje postavljeno pitanje ali mislim da su ti rezultati uredni. Ja sam radila double test i rezultati su nam skoro slicni, moji su bili uredni. Drzim ti palceve da sve prodje kako treba. Cudi me da moras da cekas tako dugo do sledeceg pregleda, pogotovo kad su ove analize u pitanju ali kad se mora, mora se. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Ruzice, nisam dovoljno strucna da dajem odgovore na tvoje postavljeno pitanje ali mislim da su ti rezultati uredni. Ja sam radila double test i rezultati su nam skoro slicni, moji su bili uredni. Drzim ti palceve da sve prodje kako treba. Cudi me da moras da cekas tako dugo do sledeceg pregleda, pogotovo kad su ove analize u pitanju ali kad se mora, mora se. :rolleyes:
hvala draga moja ,ma ja idem u bolnicu na preglede jer imam nisku trudnoču tako da neču da idem privatnicima....hvala ti mila moja malo sam se smirila mama mi je puno pomogla u tome,moja majka je jako pozitivna žena... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala draga moja ,ma ja idem u bolnicu na preglede jer imam nisku trudnoču tako da neču da idem privatnicima....hvala ti mila moja malo sam se smirila mama mi je puno pomogla u tome,moja majka je jako pozitivna žena... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Najvaznije je biti optimista u svemu i samo pozitivno razmisljati. U mojoj situaciji pored gomile problema sa trudnocom samo mi je to pomoglo, veruj mi. Pozdravljam te puno i zelim da ti sve prodje u najboljem redu. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

žene,imam jedno pitnje, da li znate,možda, da li se plaća koliko, dabl test u narodnom frontu?ja sam na njihovom sajtu videla da je cena analize krvi 2300,ja imam uput i kada sam zakazala nisu mi ništa rekli o tome.hvala na odgovoru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

žene,imam jedno pitnje, da li znate,možda, da li se plaća koliko, dabl test u narodnom frontu?ja sam na njihovom sajtu videla da je cena analize krvi 2300,ja imam uput i kada sam zakazala nisu mi ništa rekli o tome.hvala na odgovoru!

Moja drugarica u N.Frontu nije placaja dabl test, ja jesam u Gradskoj bolnici 2200 din.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

žene,imam jedno pitnje, da li znate,možda, da li se plaća koliko, dabl test u narodnom frontu?ja sam na njihovom sajtu videla da je cena analize krvi 2300,ja imam uput i kada sam zakazala nisu mi ništa rekli o tome.hvala na odgovoru!

Draga Milena, u mom slucaju ja sam ga radila privatno i kostalo me 2690 din. Ipak mislim da ako imas uput ne bi trebalo nista da platis. Sve zavisi od ustanove. Najbolje da ih nazoves i kazes im da imas uput i pitas da li se placa i koliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

žene,imam jedno pitnje, da li znate,možda, da li se plaća koliko, dabl test u narodnom frontu?ja sam na njihovom sajtu videla da je cena analize krvi 2300,ja imam uput i kada sam zakazala nisu mi ništa rekli o tome.hvala na odgovoru!

Ja znam da se ne plaća u Višegradskoj i D. Mišović, a za Front nisam sigurna... Nazovi ih telefonom možda ti kažu da se ipak ne plaća.

Kad sam ja radila taj test državne bolnice su slale na privatne klinike, ni jedna pre dve godine nije radila tu analizu krvi. Čak te dr. pošalje u "tu i tu" privatnu laboratoriju....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja znam da se ne plaća u Višegradskoj i D. Mišović, a za Front nisam sigurna... Nazovi ih telefonom možda ti kažu da se ipak ne plaća.

Kad sam ja radila taj test državne bolnice su slale na privatne klinike, ni jedna pre dve godine nije radila tu analizu krvi. Čak te dr. pošalje u "tu i tu" privatnu laboratoriju....

E to je tačno da te doktori pošalju u neku privatnu i to po njihovom izboru ako sam ne tražiš neku drugu laboratoriju, jer verovatno imaju neki procenat od toga. Bar ja tako mislim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na pocetku trudnoce poput vecine vas govorila da amniocentezu necu sigurno raditi. Medjutim onda sam na jednom drugom forumu naletela na post devojke koja je rodila dete sa daunovim sindromom i u potpunosti promenila misljenje. Sada znam, da ukoliko mi lekari tako preporuce i ukoliko postoji i najmanji rizik, radicu je sigurno bez dvoumljenja!

Prenosim vam u celosti pomenuti post:

IZVORNA PORUKA:

"Zelela bih da podelim moje iskustvo sa vama, kako bi lakse mogle da donesete neke odluke u zivotu.

Moja beba je rodjena sa Daunovim sindromom(o tome sam vec pisala). Imala sam nepunih 27 godina kada sam se porodila, trudnoca vodjena u NF (ne bih da imenujem, iako bi mozda trebalo, ali su me prgledali najeminentniji strucnjaci ove klinike), radjen i dabl i tripl test. Dabl je bio 1:470, pa kako je bio "malo sumnjiv" odradjen je tripl da bi se videlo da li treba raditi amniocentezu. Trpl test 1:1700, pa se od amniocenteze istog trenutka odustalo. NT-0.8! I tako, u 21 nedelji se kod doktora koji me je vodio postavila sumnja da je beba sitnija (to moze da znaci da je u pitanju rani zastoj u razvoju), pa sam stigla u genetsko savetovaliste, gde su mi uradili 3D UZ, i poslali da me pogleda i nacelnik za rizicne trudnoce, pa da vidi da li da rade kordocentezu ili ne, mada je njihovo misljenje bilo da je beba prosto samo sitnija, jer ni ja nisam bas prevelika (ostala trudna sa 48 kg, i do kraja trudnoce dobila 10 kg). Nacelnik pogledao sve analize, testove, mere, uradio 4D UZ i rekao "Savrsena muska beba, idite kuci i uzivajte u svojoj trudnoci. Beba je malo sitnija, 10 dana je manja od ocekivane velicine u tom periodu, sto je sasvim OK". I tako-uzivala sam do kraja trudnoce, savrseno se osecala, bila najlepsa trudnica na svetu-i sebi i drugima. Mlada, lepa, zdrava (bez lekova, ni jednu cigaretu-ni u trudnoci, ni inace nisam popusila, bez kafe, gaziranih pica....), magistrirala u 7 mesecu trudnoce-ja i moja beba zajedno...

Nemojte se plasiti amniocenteze. Postavite sebi pitanje "Sta ako rodim takvo dete-kuda moj zivot ide dalje? Kako cu dalje, kad moj zivot tek pocinje, kad tek treba da zivim, da radim, da stvaram, da se borim i sa drugim zivotnim problemima?"Postavite i pitanje " Sta ako dodje do prevremenog porodjaja i izgubim zdravu bebu? Sa cime cu moci lakse da se borim u zivotu?" I ja sam mislila da je sve OK, zao mi je sto nisam insistirala da mi se odradi amniocenteza(to je danas rutinska metoda sa izuzetno malim rizikom, ali taj isti rizik postoji i da sa bebom nesto nije u redu), ali sam mislila da se pre nisu radili dabl i tripl testovi, i da je to u mom slucaju nepotrebno-i lekari su tako rekli. Kasnije sam shvatila da doktorke koje rade tamo gotovo sve urade amniocentezu, cak i one koje su radile vantelesnu oplodnju i jedva ostale u drugom stanju-toliko o pouzdanosti UZ i testova.

Na tudjim greskama se uci. Ni meni nikada niko nije rekao da moja beba mozda ima Daunov sindrom. Niko pre pedijatra, a tada je vec vrag odneo salu-rodilo se, treba ga ljuljati."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozz svima ...

Radila sam DOUBLE test ali mi rezultati nisu bas jasni , imam zakazan pregled kod doktora 12.12. pa sam kao na iglama , jel neko zna da mi kaze da li su mi rezultati ok?Inace zivim u Italiji tako da mi na IT pise probacu da prevedem ako pogresim ne zamerite ... :huh:

Trenutno sam 14+1 imam 23 godine , drugo dete

na Ulz 12+2 C.R.L 58mm

Na double testu pise sledece :

Procenjeni rizik po starosti majke 1:1 409

B-HCG 0,78 MoM

PAPPA-A 0,78 MoM

Debljina nuhalne transulencije (ako sam dobro prevela) 1,7mm

Individualnost rizika posle testa 1:27 789 sanse

komentar na rezultatima : skrining za daunov sindrom detektuje smanjen rizik 1:300

To je to ja ovde nista ne kapiram verujem da ovde ima strucnjaka koji mogu da mi protumace ove rezultate da bar budem mirna do 12.12.

Hvala unapred ukoliko treba jos neki podatak tu sam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nisam sigurna,ali čini mi se da je ok,jedno me buni to da,ako si ti 14+1 nedelja,da po CRL bude 12+2.

ja sam danas uzela rezultate i konsultovala sam se sa doktorkom koja je radila uz,po njoj je sve uredu i ne moram na tripl. ovakvi su meni rezultati:

B-HCG-29 ng/ml 0,78 Corr. MoM

PAPPA-A-3 mlU/ml 3 1,01 Corr. MoM

imam 28 go, CRL 61mm=12+2 nedelja

NT 1.4 mm

Biochem,risk +NT<1:1oooo,below cut off

Doble test<1:1oooo,below cut off

Age risk 1:1026

Trisomy 18 +NT<1:1oooo,below cut off

nadam se da sam pomogla.inače,mogu da pretpostavim kako se sada osećaš. ja sam čekala samo tri dana i nisam bila mirna,sada kada je sve prošlo baš sam se opustila. nadam se da ćeš dobiti uskoro odgovore.drži se i javljaj šta ti dr rekao. pozz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zaboravila sam da napišem,dabl sam radila u narodnom frontu i ne plaća se ništa ako se ide na uput,uz sam radila u četvrtak, krv sam dala u petak, adanas,tj. u ponedeljak sam uzela rezultate i pokazala ih dr koja je radila uz. tako da, žene, ako možete,tražite uput čisto da ne biste davale pare za test, ako putujete iz drugog grada,tražite i putni nalog koji nosite sa sobom i dajete svakome gde se javljate da vam upišu datum dolaska. sa tim nalogom,kada sve završite,idete u matični zavod za socijalno,i trebalo bi da vam se refundiraju putni troškovi. možda se čeka neko vreme,ali u svakom slučaju,novac koji cvam vrate dobro će vam kasnije doći ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.