Skrining hromozomopatija - double, tripl i ostali testovi

odgovora

Objavljeno

Хвала на вредној информацији, ја сам управо у фази чекања резултата дабл теста и жива нисам.

Relaks,

često greše - merenja na UZ ne mogu svaki put da urade precizno, pa budu loši rezultati.

Moja drugarica je poludela za drugo dete - rekli su joj da abortira zbog loših rezultata - al je žena rodila ZDRAVU DEVOJČICU kojoj je sad već treća godina...

A zamisli da ih je poslušala?!

Pitala je drugog lekara i radila 2 puta UZ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vladana,nadam se da si citala sta je pisao clan stem cell pri vrhu strane znaci greske su moguce.Moja drugarica je imala 1:150,ali na uz-u je bilo sve ok,pa i nije isla na amniocintezu.A citala sam mnogo i da su geneticari,ovi sto rade ekspertne i ovi sto rade amniocintezu povezani i da se tu lepe pare uzimaju :angry: .Nemoj da se sekiras dok ne odradis ultrazvuk,molim te.

Nije, amniocenteza se ne placa, sem ako bas hoce privatno, mada ne vidim zasto bi. Posto je Vladana negativan rh faktor, radice na Betaniji, ako bude u NS radila Amnio. Posle se dobije rogam, a antitela se rade i pre da se vidi da li ih ima, i na osnovu toga se odredjuje da li sme amniocenteza.

Evo da vam javim DA JE SVE OK!Uspela sam danas da uradim PRAVI expertni (a ne ono sto je meni radila moja dr) i dr koji mi je radio kaze d je sve ok na uz.Poslao me jos jednom da uradim double test u drugoj lab. jer kaze da u toj lab.gde sam radila nemaju odgovarajuci program za double test i zbog toga im ne ispadnu dobri rezultati.Ovi rezultati ce biti gotovi za 5 dana ali mnogo sam mirnija jer je on rekao da je na uz sve dobro i da krv izvadim samo da bi bili 100% sigurni.Bas sam se prepala!Pod hitno menjam dr jer ova ocigledno ne zna da radi svoj posao.

Na tvom mestu ne bih menjala dr vec sebe. Amniocenteza daje rezultate o genetskim bolestima, sto se naslucuje na dabl testu, a UZ daje samo stanje organa. I to uopste nisu iste analize. A ti odluci kako hoces, ali se ipak prethodno informisi o svemu.

Amniocenteza ne boli vise nego vadjenje krvi, rizik za pobacaj skoro da i ne postoji, a ne vidi razlog da rizikujes, s obzirom da vec imas jedno dete. Proveris i onda si stvarno mirna.

Mozda ce se neki naljutiti, ali danas je glupo imati dete koje ima genetsku bolest koja se lako otkrije amniocentezom, pogotovo ako je jedini razlog zasto se ne radi nesigurnost ili neobavestenost mame.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda ce se neki naljutiti, ali danas je glupo imati dete koje ima genetsku bolest koja se lako otkrije amniocentezom, pogotovo ako je jedini razlog zasto se ne radi nesigurnost ili neobavestenost mame.

Pa posto je tm dr rekao ti je sigurno da je rizik jedan pobacaj na 100 AC. To nije malo. Druga je stvar etika a to je diskutabilno! Ja smatram da je na svakom da odluci da li ce otkloniti vec formiran plod na osnovu AC. I deca sa genetskim poremecajem imaju pravo na zivot i ukoliko su roditelji civilizovani i rade sa tom decom mogu donekle da se osamostale i uzivaju u svom svetu. A postoje i oni glupaci koji se stide zaostalog deteta ili ga napuste, ti nisu manje zaostali od svoje dece.

Facit: ova tvoja recenica je odraz tvog stava ali bi mogla da se potrudis da ljude drugacijih shvatanja ne okarakterises kao glupake, nesigurne i neobavestene. Sta vise, vrlo svesno sam se odlucila protiv AC, imam zadovoljavajuci IQ, nisam neobavestena i sigurna sam da sam sa mm donela odluku koja je po mom misljenju ETICKI korektna.

Sorry, nista licno. Radi se o slobodi misljenja

jozy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa posto je tm dr rekao ti je sigurno da je rizik jedan pobacaj na 100 AC. To nije malo. Druga je stvar etika a to je diskutabilno! Ja smatram da je na svakom da odluci da li ce otkloniti vec formiran plod na osnovu AC. I deca sa genetskim poremecajem imaju pravo na zivot i ukoliko su roditelji civilizovani i rade sa tom decom mogu donekle da se osamostale i uzivaju u svom svetu. A postoje i oni glupaci koji se stide zaostalog deteta ili ga napuste, ti nisu manje zaostali od svoje dece.

Facit: ova tvoja recenica je odraz tvog stava ali bi mogla da se potrudis da ljude drugacijih shvatanja ne okarakterises kao glupake, nesigurne i neobavestene. Sta vise, vrlo svesno sam se odlucila protiv AC, imam zadovoljavajuci IQ, nisam neobavestena i sigurna sam da sam sa mm donela odluku koja je po mom misljenju ETICKI korektna.

Sorry, nista licno. Radi se o slobodi misljenja

Dobro to je tvoje misljenje, al mislim da ljudi koji rade AC nemaju mali IQ cak sta vise ne mislim da to ima bilo kakve veze, to je tvoja odluka i tvoje misljenje, moje je drugacije, i zasto bi mi u 21 veku rizikovali da rodimo dete sa genetskim poremecajem ako ne moramo. Nije bitno vise ni to kao cemo mi sa tom decom da radimo, zivimo itd, vec kako ce biti tom detetu u ovom svetu koji je okrutan prema ljudima koji su drugaciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije, amniocenteza se ne placa, sem ako bas hoce privatno, mada ne vidim zasto bi. Posto je Vladana negativan rh faktor, radice na Betaniji, ako bude u NS radila Amnio. Posle se dobije rogam, a antitela se rade i pre da se vidi da li ih ima, i na osnovu toga se odredjuje da li sme amniocenteza.

Na tvom mestu ne bih menjala dr vec sebe. Amniocenteza daje rezultate o genetskim bolestima, sto se naslucuje na dabl testu, a UZ daje samo stanje organa. I to uopste nisu iste analize. A ti odluci kako hoces, ali se ipak prethodno informisi o svemu.

Amniocenteza ne boli vise nego vadjenje krvi, rizik za pobacaj skoro da i ne postoji, a ne vidi razlog da rizikujes, s obzirom da vec imas jedno dete. Proveris i onda si stvarno mirna.

Mozda ce se neki naljutiti, ali danas je glupo imati dete koje ima genetsku bolest koja se lako otkrije amniocentezom, pogotovo ako je jedini razlog zasto se ne radi nesigurnost ili neobavestenost mame.

Da Double test pokaze neku statisticku verovatnocu za genetsku bolest, tj. gresku, radila bih AC, mislim da 100:1 nije toliki rizik, a i sve je to sto se kaze Bozja odluka, do pobacaja moze da dodje iz toliko razloga, a i mnogo je vecih rizika po trudnocu od AC, pa neke zene ih svesno rade... AC je neophodna u nekim slucajevima da je bila potrebna, uradila bih je....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro to je tvoje misljenje, al mislim da ljudi koji rade AC nemaju mali IQ cak sta vise ne mislim da to ima bilo kakve veze, to je tvoja odluka i tvoje misljenje, moje je drugacije, i zasto bi mi u 21 veku rizikovali da rodimo dete sa genetskim poremecajem ako ne moramo. Nije bitno vise ni to kao cemo mi sa tom decom da radimo, zivimo itd, vec kako ce biti tom detetu u ovom svetu koji je okrutan prema ljudima koji su drugaciji.

Slazem se B.mama, dete treba da ima kvalitetan zivot, ispunjen, srecan, radostan.... Takva deca su diskriminisana na svakom koraku, ako nam AC omogucuje da to saznamo, svakako treba iskoristi prednosti koje ona pruza uz minimalni rizik....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se B.mama, dete treba da ima kvalitetan zivot, ispunjen, srecan, radostan.... Takva deca su diskriminisana na svakom koraku, ako nam AC omogucuje da to saznamo, svakako treba iskoristi prednosti koje ona pruza uz minimalni rizik....

Se slažem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro to je tvoje misljenje, al mislim da ljudi koji rade AC nemaju mali IQ cak sta vise ne mislim da to ima bilo kakve veze, to je tvoja odluka i tvoje misljenje, moje je drugacije, i zasto bi mi u 21 veku rizikovali da rodimo dete sa genetskim poremecajem ako ne moramo. Nije bitno vise ni to kao cemo mi sa tom decom da radimo, zivimo itd, vec kako ce biti tom detetu u ovom svetu koji je okrutan prema ljudima koji su drugaciji.

Nisam rekla da imaju mali IQ, nego sam odgovorila na ono da je GLUPOST radjati decu sa anomalijama, sto po meni znaci da su ti roditelji glupi....Rekla sam da sam JA tako odlucila. I da je to sloboda misljenja..... Nisam ni u cemu napala drugo misljenje nego obrazlozila svoje. Ili se nisam dobro izrazila??????

Da se ne ponavljam, nije Srbija celi svet i nisu svi okrutni prema takvoj deci. Radila sam sa njima i znam kakva su. I imam pravo da kazem da bih i da imam dete sa poremecajem rodila to dete. (.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Licno, posto nosim blizance nisu mi radili ni double ni triple test, kazu nije reprezentativan. Da bih ostala trudna bola sam se godinu dana i isla vise puta na VTO. I s obzirom na to dr me je savetovao da ne radim AC. Naravno da mi nije svejedno i da jedva cekam da ih vidim zive i zdrave ali sam se rizika od spontanog svesno odrekla. Verujem da one koje bez problema zatrudne vise puta lakse prihvataju rizik ali vidim da je ogromno nerazumevanje za one koje ne rade AC.

Svakom svoje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da niko ovde nije pokao nerazumevanje, stvar je izbora i to je to, naravno da svako zna sta je najbolje za njega u tom trenutku ;)

Svako ima pravo na svoje misljenje i odluke :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da niko ovde nije pokao nerazumevanje, stvar je izbora i to je to, naravno da svako zna sta je najbolje za njega u tom trenutku ;)

Svako ima pravo na svoje misljenje i odluke :)

Slazem se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajde da vratimo temu na pravi kolosek.

Dakle, dabl i tripl test.

To su statistički, a ne dijagnostički testovi koji će dati samo verovatnoću u kolikom uzorku, uključujući i rađeni test, će se roditi dete sa nekom genetskom anomalijom.

Pouzdanost ovih testova je oko 60%.

Ako je rizik od anomalije dobijen ovim testom veći od rizika AC, onda se ona predlaže.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dabl test sam radila u prvoj trudnoci, i jedan od parametara mi je bio na najnizoj granici, pa sam odradila i tripl test, i opet nesto nije valjalo. Otisla sam kod geneticarke, i rekla mi je da nema potrebe da radim AC, posto smo mm i ja jako mladi i nemamo genetskih poremecaja u porodici, a tek kad mi je rekla kolika je mogucnost spontanog pobacaja posle AC, bila sam ubedjena da je svakako ne bih ni radila. E tad je meni doslo iz d... u glavu: a zasto sam ja uopste radila te testove?? Pitala sam to dr, da li se to gleda zato sto moze nesto da se izleci dok je beba u materici, ili cisto da bismo znali sta nas ceka, a njen odgovor je bio ovakav: "Takva deca se uklanjaju, ona nisu nikome potrebna, samo su smetnja porodici i citavom drustvu, a ne postoji nacin da se izlece!" !!!!!!!! Malo je reci da sam bila uzasnuta... MM i ja smo odlucili da necemo vise raditi takve testove, i evo u drugoj trudnoci nismo nista od toga radili, jer u svakom slucaju nismo spremni da "uklonimo" svoje dete zato sto nije savrseno, i zato sto bi bilo na smetnji drustvu. I, da, pored toga sto su rezultati bili losi u prvoj trudnoci, rodila sam zdravo, pravo i divno dete! Nista od tih testova nije obavezno, na kraju krajeva nase telo je u pitanju, ne moze niko da nas bocka ako mi to ne zelimo, i ako tome ne vidimo svrhu. Da sam bila malo pametnija u prvoj trudnoci, izbegla bih jaaako puno stresa-pocevsi od te dr koja me je tako potresla svojim odgovorom, pa do svekrve koja me je neprestano nagovarala da abortiram...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Licno, posto nosim blizance nisu mi radili ni double ni triple test, kazu nije reprezentativan. Da bih ostala trudna bola sam se godinu dana i isla vise puta na VTO. I s obzirom na to dr me je savetovao da ne radim AC. Naravno da mi nije svejedno i da jedva cekam da ih vidim zive i zdrave ali sam se rizika od spontanog svesno odrekla. Verujem da one koje bez problema zatrudne vise puta lakse prihvataju rizik ali vidim da je ogromno nerazumevanje za one koje ne rade AC.

Svakom svoje

Neno, mislim da B.mama nije napala tvoje, vec samo iznela svoje misljenje isto kao i ti... Ne znaci da sve zene koje su tesko zatrudnele ne bi radile AC... Da sam morala, ja bih je radila, a mislim da je strasno reci tako nesto, jer to je beba, koliko god lako ili tesko zena ostala trudna to je njeno dete i ima ogroman strah za zivot istog... Ne mozes da kazes da vise ti volis svoje dete jer si se mucila od neke druge koja nije. I ja sam se namucila oko toga u zivotu, pa nikad nisam rekla da je neka odluka koju zena mora da donese, a da je teska, laksa zeni koja moze lako da ostane trudna... Mislim da je gubitak deteta strasan za svaku majku, bilo da je ostala trudna slucajno ili nakon godina bezuspesnog pokusavanja...Opet to je moje misljenje, nicije nisam napala... Samo mi je to zazvucalo ruzno... Sama tema je delikatna i tu svako donosi odluku prema svojoj savesti... To sto neko misli drugacije, ovako ili onako nije za osudu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

..... Bolje je ovako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujem da one koje bez problema zatrudne vise puta lakse prihvataju rizik

Posto sam definitivno lose shvacena i protumacena, prosto cu ponovo citirati, pa neka reci govore same....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sorry, nemam nameru da se vise bavim ovim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa posto je tm dr rekao ti je sigurno da je rizik jedan pobacaj na 100 AC. To nije malo. Druga je stvar etika a to je diskutabilno! Ja smatram da je na svakom da odluci da li ce otkloniti vec formiran plod na osnovu AC. I deca sa genetskim poremecajem imaju pravo na zivot i ukoliko su roditelji civilizovani i rade sa tom decom mogu donekle da se osamostale i uzivaju u svom svetu. A postoje i oni glupaci koji se stide zaostalog deteta ili ga napuste, ti nisu manje zaostali od svoje dece.

Facit: ova tvoja recenica je odraz tvog stava ali bi mogla da se potrudis da ljude drugacijih shvatanja ne okarakterises kao glupake, nesigurne i neobavestene. Sta vise, vrlo svesno sam se odlucila protiv AC, imam zadovoljavajuci IQ, nisam neobavestena i sigurna sam da sam sa mm donela odluku koja je po mom misljenju ETICKI korektna.

Sorry, nista licno. Radi se o slobodi misljenja

Izvinjenje tebi prvo, a onda i drugima, jer nisam bila jasna.

Osoba tj.roditelj koji se odluci da rodi dete kako god, on to i uradi.

Posto je mm ginekolog, znam kako se to i radi. Zena koja hoce dete, ali zaista, i ne zeli da pobaci i sl. ako mu nesto fali, potpise odmah da nece nikakve testove i ne radi ih, vec vodi trudnocu kao sto je to bilo pre 30 i vise godina i prihvata bebu kakva jeste. I to mi je ono pravo. Kontrolise samo svoje zdravlje, a bebu ocekuje s radoscu kakva god da bude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da dodam, mi smo tako za prvu cerku, a drugu sam bila oprezna zbog prve, jer nisam htela da opteretim porodicu nekim stvarima, pogotovo sto kod nas ima nekih bolesti za koje se ne zna da li jesu ili ne genetskog porekla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da dodam, mi smo tako za prvu cerku, a drugu sam bila oprezna zbog prve, jer nisam htela da opteretim porodicu nekim stvarima, pogotovo sto kod nas ima nekih bolesti za koje se ne zna da li jesu ili ne genetskog porekla.

Glavno je da je na kraju sve ispalo ok..... Sorry ako sam bila gruba, znas hormoni :blink: :blink: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radila sam dabl test, dr mi je na godišnjem i tek krajem avgusta idem na kontrolu sa nalazima... ja se nadam da su dobri i da neću morati na AC....

fb-hCG 13.7 ng/ml 0.33 Corr.MoM

PAPP-A 1.11 mlU/ml 0.58 Corr.MoM

i rizici su:

biochem <1:10000

double test <1:10000

age risk 1:750

trisomy 13/18 <1:10000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da vam javim DA JE SVE OK!Uspela sam danas da uradim PRAVI expertni (a ne ono sto je meni radila moja dr) i dr koji mi je radio kaze d je sve ok na uz.Poslao me jos jednom da uradim double test u drugoj lab. jer kaze da u toj lab.gde sam radila nemaju odgovarajuci program za double test i zbog toga im ne ispadnu dobri rezultati.Ovi rezultati ce biti gotovi za 5 dana ali mnogo sam mirnija jer je on rekao da je na uz sve dobro i da krv izvadim samo da bi bili 100% sigurni.Bas sam se prepala!Pod hitno menjam dr jer ova ocigledno ne zna da radi svoj posao.

Hvala Bogu... eto, sve je proslo u najboljem redu.. Cuvaj sebe i bebicu... LJubimo te punoooo :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja smatram da te testove treba da rade samo zene koje ne planiraju da nastave sa trudnocom ako nesto nije u redu sa detetom. Ja sa druge strane ne nameravam da radim te testove jer zelim da rodim ovo moje malo bebce kako god ono bilo i pruzicu mu svu ljubav i toplinu i sve sto jedna majka moze bilo ono normalno ili ne ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja smatram da te testove treba da rade samo zene koje ne planiraju da nastave sa trudnocom ako nesto nije u redu sa detetom. Ja sa druge strane ne nameravam da radim te testove jer zelim da rodim ovo moje malo bebce kako god ono bilo i pruzicu mu svu ljubav i toplinu i sve sto jedna majka moze bilo ono normalno ili ne ;)

Nije bas tako. Ne mislim na double i tripple, ali expertski je mojoj prijateljici i te kako dobro dosao. Utvrdjena je smanjena kolicina plodove vode, rekao joj lekar da pije tri litre vode dnevno i da dodje za dve nedelje. Kad je dosla na kontrolu, kolicina plodove vode je bila bolja. Ipak, jos neko vreme unosila je povecanu kolicinu tecnosti. Ima jos simptoma koji se mogu videti na expertskom UZ a koji se mogu tretirati tokom trudnoce. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje misljenje je da svi treba da urade triple test! A ako budu losi rezultati, prvenstveno treba razgraniciti sam sa sobom! Sta bi ucinili ako rezultat ponovno bude los. Ako bi nastavili trudnocu onda nema potrebe za AC, a ako ne bi onda ju svakako uciniti. Ja idem u ponedjeljak. Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.