Skrining hromozomopatija - double, tripl i ostali testovi

odgovora

Objavljeno

Zbog neredovnih menstruacija, doktori određuju starost ploda na osnovu UZ - po mom ginekologu iz DZ je ovo 13 nedelja, a juče sam bila na UZ za genetiku gde drugi ginekolog kaže da je beba 12+2 nedelja. I da je NT 0,09mm i da to nije dobro, ali da program na UZ računa parametre za ciklus od 28 dana, pa zato daje da je rezultat loš.. ako neko ima ovakvo ili slično iskustvo javite mi se pa me ili ohrabrite ili razočarajte...jer već 2 dana samo plačem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u 13 nedelji radila ekspertni i markere kod mene je super a gore dole 5 dana ti nista neznaci zasto om kaze da nije uredu koliko treba da je NT po njemu ...

To koliko treba da je NT mi nije rekao već da program Uz izbacuje da nije u redu i da sačekam ostale rezultate.. sad sam na forumu pročitala da NT ne sme da bude manji od 1 a veći od 3 ( ako sam dobro shvatila), pa to za nosnu kost, nije mi rekao ništa za nju.. ali kaže da je beba u redu, ima sve i sve je na mestu,beba raste kako treba - dinamika ploda- kako on kaže u redu... samo me je zabrinuo i iznervirao. a džabe bih išla kod mog dr. kao u DZ nemaju takav UZ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To koliko treba da je NT mi nije rekao već da program Uz izbacuje da nije u redu i da sačekam ostale rezultate.. sad sam na forumu pročitala da NT ne sme da bude manji od 1 a veći od 3 ( ako sam dobro shvatila), pa to za nosnu kost, nije mi rekao ništa za nju.. ali kaže da je beba u redu, ima sve i sve je na mestu,beba raste kako treba - dinamika ploda- kako on kaže u redu... samo me je zabrinuo i iznervirao. a džabe bih išla kod mog dr. kao u DZ nemaju takav UZ..

Ako ti je dr. rekao da je sve ok, što se nerviraš????Jer je na forumu napisano drugačije...ma daaaaaaaaaj bre...To je kao kad bi ono što pročitaš u novinama prihvatala kao apsolutnu istinu...Nemoj to sebi da radiš, lekar vidi mnoge stvari koje tebi ni ne kaže i na osnovu toga ti kaže da li je sv ok ili nije. A UZ je precizan...malo sutra...meni bre šetaju termin 2 nedelje na osnovu UZ, da ne pričam o tome da dva lekara na dva UZ daju različite mere bebe :blink: tako da ne brini ništa, jer lekar zna koliko mu je precizan UZ i kakva su moguća odstupanja pa ti i kaže svoje mišljenje. Tako da je čekaj nalaze i opusti se...svakako ti testovi ti nisu garancija, već računanje šansi da li je sve ok ili nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je jedan marker na dabl testu bio povišen duplo (normalno je valjda do 1, a meni je bio 2,5), pa su me poslali na amnio. Danas stigli rezultati, sve ok, devojčica :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je doktorka rekla da je taj dabl test obavezan i zato sam ga i odradila. Mada sam procitala da se radi od 12 do 13 nedelje meni je urdjen u 11 nedelji i to bas na dan kad sam usla u 11 nedelju. Rezultat PAAP-a hormona mi je bio veci nesto3.5 momcor a treba da bude oko 1. Sve ostalo je bilo statisticki verovatnoca 1 : 10.000, i sad me je poslal u genetsko savetovaliste. Na netu nisam nasla nikog kod koga je ovaj hormon bio visok i sad se jako brinem a opet mi se ne ide na druge testove. Da li sam mozda prerano uradila test pa je to razlog povisenog hormona i da li je neko imao ovaj hormon povisen i sta je to znacilo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mamice, juče smo bili kod genetičara, kaže da je beba mala ali su svi rezultati u granicama normale i da ne bi trebalo da bude problema, po njoj, beba je super!!! Jaao, i tata i ja smo juče skakali od sreće!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni su za kcerku wikali zastoj u razwoju, pa mala je pa nedostatak plodowe wode ali na kraju sam rodila dewojcicu zdrawu i prawu samo sto je imala 2100

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam se smejala kada sam lezala na odrzawanju trudnoce kada sam widela kako izgleda double test, najobicniji grafikon,s tim sto wam sitnim slowima na engleskom pise: (u bukwalnom prewodu) KLINIKA NIJE ODGOWORNA NA EWENTUALNE ANOMALIJE PLODA, PRORACUN RADJEN NA WINDOWSU.Zwoncice ja nisam radila ni double ni triple test jer mislim da je to samo uzimanje para ali su mi u narodnom frontu dan pre porodjaja wadili plodowu wodu da bi bili 100% sigurni da je swe ok, kada bih opet zatrudnela(sto pokusawamo wec duze wreme) opet bih radila sintezu jer je jedino ona 100% pouzdana, jeste da su igle [ola metra i da se uplasis kada je widis ali ne boli....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam se smejala kada sam lezala na odrzawanju trudnoce kada sam widela kako izgleda double test, najobicniji grafikon,s tim sto wam sitnim slowima na engleskom pise: (u bukwalnom prewodu) KLINIKA NIJE ODGOWORNA NA EWENTUALNE ANOMALIJE PLODA, PRORACUN RADJEN NA WINDOWSU.Zwoncice ja nisam radila ni double ni triple test jer mislim da je to samo uzimanje para ali su mi u narodnom frontu dan pre porodjaja wadili plodowu wodu da bi bili 100% sigurni da je swe ok, kada bih opet zatrudnela(sto pokusawamo wec duze wreme) opet bih radila sintezu jer je jedino ona 100% pouzdana, jeste da su igle [ola metra i da se uplasis kada je widis ali ne boli....

Maso, slazem se sa tobom sto se tice kritike double testa, samo sam htela da primetim sledece:

to sto su tebi vadili plodovu vodu dan pred porodjaj, to je bilo da bi se proverila zrelost pluca deteta (izmedju ostalog) i spremnost deteta za pododjaj (sto bi ti rekla da je sve OK sa detetom ali u smislu spremnosti za porodjaj), i nema veze sa RAC (Rana AmnioCenteza) koja se radi od 16. do 19. nedelje trudnoce a cilj joj je provera kariotipa deteta na osnovu analize uzete plodove vode. Pri amniocentezi pred porodjaj ne radi se provera kariotipa.

Rana amniocenteza i ona koja se radi pred porodjaj nemaju nista zajednicko, sem sto se u oba slucaja radi punkcija plodove vode, ali iz potpuno razlicitih razloga.

Inace, RACZ (RAC Zahvat) jeste jedini 100% pouzdan sto se tice odredjivanja kariotipa deteta i u tome se slazem sa tobom. Jedino sto je nezgodno je to sto se radi od 16-19. nedelje, rezultati se cekaju jos 3 nedelje pa ako nesto nije u redu, zena je vec duboko zasla u trudnocu, te je odluka o eventualnom prekidu zaista dramaticna.

Pozdrav :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Supruga i ja smo skoro prosli kroz dramu double testa. Posto smo se dosta informisali o tome, evo sustine cele price, mozda jos nekome pomogne:

Double testom se proverava nivo 2 hormona, ß-hCG i PAPP-A. Rezultantne vrednosti zapravo nisu nivoi ovih hormona (jer nivoi hormona osciliraju u zavisnosti od nedelje trudnoce - nivo hCG pada krajem prvog trimestra, a zatim opet raste, a nivo PAPP-A tokom trudnoce stalno raste), vec njihova vrednost za datu gestacijsku nedelju, i izrazene su u jedinicama koje se nazivaju MoM. Idealne vrednosti beta-hCG i PAPP-A bile bi 1 MoM.

Takodje, dobijeni rezultati double testa se ukrstaju sa nekoliko drugih parametara koji ukazuju na moguce anomalije bebe (prvenstveno Daunov sindrom) - (ne)prisustvo nosne kosti, debljina nuhalnog nabora (koja ne bi trebalo da predje 3mm), starost majke, itd... Na kraju se dobije STATISTICKA (ne dijagnosticka!) vrednost, koja izrazava rizik od abnormaliteta. Visokim rizikom se smatra 1:250 i manje, srednjim rizikom 1:250 do 1:500, a sve preko (zapravo ispod) 1:1000 smatra se niskim rizikom.

Nama je na famoznom "double testu" vrednost beta-hCG bila oko 2,5MoM, a PAPP-A 0,75MoM. Ono sto je mene dodatno zabrinulo, a sto supruzi nisam ni preneo, jeste da sam saznao da je upravo ova kombinacija - visok beta hCG i nizak PAPP-A, nosi povisen rizik od Daunovog sindroma.

Uspaniceni, hitno smo (naravno, privatno) uradili biopsiju horionskih cupica (CVS), postupak donekle slican amniocentezi, s tim sto ne mora da se ceka 16. nedelja, vec se radi ranije - ali postoji mali rizik od pobacaja kao kod amniocenteze, a takodje je veoma skup test. Srecom, sve je bilo u redu :)

Biopsijom horionskih cupica dobijete celokupan genotip Vaseg deteta i otklonite sve moguce sumnje (usput naravno saznate i pol bez mogucnosti greske). Naravno, ne preporucujem da radite ovaj test osim ako zaista sumnjate da nesto nije u redu. Nama su ultrazvuk i svi ostali parametri bili odlicni, jedino su ovi hormoni pokvarili idealnu sliku, i istraumirali suprugu do te mere da nismo imali izbora.

Ono sto bih prvo napomenuo, jeste da (kao sto je kod nas bio slucaj) - ovi nivoi apsolutno nisu merodavni, sto se pokazalo i u velikom broju primera sirom sveta na koje smo pretragom naisli. Medjutim, to nikako ne znaci da test ne treba raditi, naprotiv! Ono sto daleko vise brine jeste da je moguce da svi rezultati budu uredni, a da dete ipak nosi neku anomaliju.

Druga stvar koju bih napomenuo jeste ono sto se ovde u Srbiji nazalost svuda moze ocekivati - AMATERIZAM. Kada smo analizirali laboratorijski nalaz, videli smo da u privatnoj laboratoriji u kojoj smo radili test (inace jednoj od najpoznatijih) nisu pravilno uneti podaci o gestacijskog nedelji, pogresno je navedeno da NEMA nazalne kosti, iako je ginekolog kasnije potvrdio da je u svom izvestaju naveo njeno prisustvo, zatim je pogresno izracunat rizik godina - za pune 35 godine majke rizik je 1:350, a supruzi koja svakako nece napuniti 35. pre porodjaja je (nepoznatom metodom) izracunat rizik 1:314.

Ako se zna da neprisustvo nosne kosti u 12. nedelji uvecava rizik od Daunovog sindroma 3 puta (ako je rizik 1:100, bez nosne kosti bice cak 1:33), samo ta cinjenica bi pomerila rezultat ukupne analize naseg deteta u zonu srednjeg rizika - a sa ostalim TACNO UNETIM parametrima, rezultat bi sigurno bio u zelenom, i ne bi bilo potrebe za dramom kroz koju smo prosli i za rizicima i velikim troskovima biopsije horionskih cupica.

Da sumiram, nikako nemojte izbegavati double test, iako je to samo statisticka metoda, ipak se u velikom broju slucajeva uz pomoc ovog testa na vreme otkriju abnormalnosti ploda. Medjutim, nemojte rezultate testa shvatiti drasticno, narocito ako je ultrazvuk (sa svim ostalim kljucnim parametrima - nuhalni nabor, nosna kost, srcani protok...) bio u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Supruga i ja smo skoro prosli kroz dramu double testa. Posto smo se dosta informisali o tome, evo sustine cele price, mozda jos nekome pomogne:

Double testom se proverava nivo 2 hormona, ß-hCG i PAPP-A. Rezultantne vrednosti zapravo nisu nivoi ovih hormona (jer nivoi hormona osciliraju u zavisnosti od nedelje trudnoce - nivo hCG pada krajem prvog trimestra, a zatim opet raste, a nivo PAPP-A tokom trudnoce stalno raste), vec njihova vrednost za datu gestacijsku nedelju, i izrazene su u jedinicama koje se nazivaju MoM. Idealne vrednosti beta-hCG i PAPP-A bile bi 1 MoM.

Takodje, dobijeni rezultati double testa se ukrstaju sa nekoliko drugih parametara koji ukazuju na moguce anomalije bebe (prvenstveno Daunov sindrom) - (ne)prisustvo nosne kosti, debljina nuhalnog nabora (koja ne bi trebalo da predje 3mm), starost majke, itd... Na kraju se dobije STATISTICKA (ne dijagnosticka!) vrednost, koja izrazava rizik od abnormaliteta. Visokim rizikom se smatra 1:250 i manje, srednjim rizikom 1:250 do 1:500, a sve preko (zapravo ispod) 1:1000 smatra se niskim rizikom.

Nama je na famoznom "double testu" vrednost beta-hCG bila oko 2,5MoM, a PAPP-A 0,75MoM. Ono sto je mene dodatno zabrinulo, a sto supruzi nisam ni preneo, jeste da sam saznao da je upravo ova kombinacija - visok beta hCG i nizak PAPP-A, nosi povisen rizik od Daunovog sindroma.

Uspaniceni, hitno smo (naravno, privatno) uradili biopsiju horionskih cupica (CVS), postupak donekle slican amniocentezi, s tim sto ne mora da se ceka 16. nedelja, vec se radi ranije - ali postoji mali rizik od pobacaja kao kod amniocenteze, a takodje je veoma skup test. Srecom, sve je bilo u redu :)

Biopsijom horionskih cupica dobijete celokupan genotip Vaseg deteta i otklonite sve moguce sumnje (usput naravno saznate i pol bez mogucnosti greske). Naravno, ne preporucujem da radite ovaj test osim ako zaista sumnjate da nesto nije u redu. Nama su ultrazvuk i svi ostali parametri bili odlicni, jedino su ovi hormoni pokvarili idealnu sliku, i istraumirali suprugu do te mere da nismo imali izbora.

Ono sto bih prvo napomenuo, jeste da (kao sto je kod nas bio slucaj) - ovi nivoi apsolutno nisu merodavni, sto se pokazalo i u velikom broju primera sirom sveta na koje smo pretragom naisli. Medjutim, to nikako ne znaci da test ne treba raditi, naprotiv! Ono sto daleko vise brine jeste da je moguce da svi rezultati budu uredni, a da dete ipak nosi neku anomaliju.

Druga stvar koju bih napomenuo jeste ono sto se ovde u Srbiji nazalost svuda moze ocekivati - AMATERIZAM. Kada smo analizirali laboratorijski nalaz, videli smo da u privatnoj laboratoriji u kojoj smo radili test (inace jednoj od najpoznatijih) nisu pravilno uneti podaci o gestacijskog nedelji, pogresno je navedeno da NEMA nazalne kosti, iako je ginekolog kasnije potvrdio da je u svom izvestaju naveo njeno prisustvo, zatim je pogresno izracunat rizik godina - za pune 35 godine majke rizik je 1:350, a supruzi koja svakako nece napuniti 35. pre porodjaja je (nepoznatom metodom) izracunat rizik 1:314.

Ako se zna da neprisustvo nosne kosti u 12. nedelji uvecava rizik od Daunovog sindroma 3 puta (ako je rizik 1:100, bez nosne kosti bice cak 1:33), samo ta cinjenica bi pomerila rezultat ukupne analize naseg deteta u zonu srednjeg rizika - a sa ostalim TACNO UNETIM parametrima, rezultat bi sigurno bio u zelenom, i ne bi bilo potrebe za dramom kroz koju smo prosli i za rizicima i velikim troskovima biopsije horionskih cupica.

Da sumiram, nikako nemojte izbegavati double test, iako je to samo statisticka metoda, ipak se u velikom broju slucajeva uz pomoc ovog testa na vreme otkriju abnormalnosti ploda. Medjutim, nemojte rezultate testa shvatiti drasticno, narocito ako je ultrazvuk (sa svim ostalim kljucnim parametrima - nuhalni nabor, nosna kost, srcani protok...) bio u redu.

na zakost tako je to kod nas.. mnogi rade posao za koji nisu kvalifikovani, mnogi ga olako shvataju i iako jesu kvalifikovani prave drasticne greske..

u prvoj trudnoci su mi svi nalazi bili dobri, duble test takodje . bhcg i papp sve u granicama, rizik od daunovog sindroma 1:2070 pa me je geneticarka slala da radim kordocentezu. verovatno je mislila da sam uplasena i neobavestena prvorotka i smesilo joj se 500e.. ko nece dati pare za tako nesto, ali sam ja dooobro obavestena i sama kordocenteza nosi rizik 1:200 za gubitak ploda. lepo sam joj rekla da cu pre da budem jedna u 2070 zena nego jedna od 200, veca je mogucnost da izgubim plod nego da sa njim nesto nije u redu.. kada sam joj sve lepo objasnila bila je u soku od kolicine informacija koje posedujemo, na nalazu je napisala PACIJENTKINJA UPOZNATA SA RIZIKOM INTERVENCIJE!!!

to je cist bezobrazluk..

bitno je dobro se raspitati na sve strane i ako nesto sumnjate trazite uvek dodatno misljenje!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene je moja dr pitala da li sam upucena da se sad uglavnom svakoj trudnici vadi krv za double test.U prvoj trudnoci mi je radjen expertni uz u 13. nedelji i posle toga su mi i izvadili krv kako bi bili 100% sigurni da je sve u redu,a sad mi je rekla da u petak dodjem da mi ona uradi uz (u dispanzeru) kako bi me "spremila" za vadjenje krvi.A radjen mi je obican uz pre 2 dana.Nije mi jasno kako ce ona sad to da me "spremi"? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da vam se javim!Dr mi je radila ex uz u DZ (toga pre nije bilo,moglo je samo u bolnici ali eto sad kao zna i ona) i poslala me da vadim krv za double test.Rezultati ce biti u sredu a napomenula mi je da ako rezultati ne budu dobri moram da radim antitela i sa nalazima idem u NS,a nije mi jasno zasto ne bi bili dobri rezultati.U prvoj trudnoci je sve bilo ok a i niko u porodici ne boluje od nikakvih bolesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma nema razloga to oni samo eto tako da bocnu da napomenu cisto da se zna tako je meni moja rekla za srce i poslala me kod specijaliste jer ona nije mogla da vidi na svom uz, ali nacin na koji je to saopstila ma nedaj Boze nikom :( jel ti radila uz koliki su nabori?

Pa dala mi je listic sa skracenicama i velicinama ali sam to morala da odnesem za double test tako da ne znam sta je koliko. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mja sam uradila Double u 12 nedelji i kada sam pogledala rezultat (zdravstveni radnik sam) shvatila sam da je sve u najboljem redu... Lekarka u N. frontu me je poslala na triple test jer mi je double na donjoj granici... aaaaaaaaaaaaaaa... 1:511 je iznad donje granice skoro duplo i to mi je potvrdila lekarka koja mi vodi trudnocu... Katastrofa je to koliko lekari mogu istraumirati zene koje ne znaju kako te stvari funkcionisu... :( Pristala sam na triple, za svaki slucaj... uh...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U sredu idem po rezultat pa cu vam preneti brojke da mi neko prevede.Nemam vise tako mnogo poverenja u dr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U sredu idem po rezultat pa cu vam preneti brojke da mi neko prevede.Nemam vise tako mnogo poverenja u dr.

Sa srecom sutra! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa srecom sutra! :)

Hvala! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da vam se javim... Ne valja mi rezultat sa double testa! Pise "stopa detekcije genetskih promena ploda ultrazvucnim pregledom gin uz biohemijski skrinig je oko 85%". I pise jos "double test at sampling date 1:169" i "age risk at sampling date 1:936" i na dnu "the calculated risk for Trisomy 13/18 is 1:4477,which indicates a low risk".Da,i pise jos da mi je papp-a 1,5mlU/ml i fb-hcd 56,3ng/ml.

Kad sam odnela dr rezultat rekla je da ne valja ali da to ne mora da bude tacno,jer hoce da pogrese.Dala mi je uput da sutra u bolnici probam uradim expertni uz (inace on se zakazuje po mesec dana unapred a ja imam fore samo 2 dana jer punim 14 nedelja).I dala mi je uput da uradim antitela (jer sam rh negativna) i kaze da sam to trebala u prva 3 meseca i da zakazem savetovanje i razgovor u NS u bolnici za genetsko savetovanje.

Uf,mogu vam reci da mi nije svejedno,malo sam se uplasila,iako znam da su greske moguce!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da vam se javim... Ne valja mi rezultat sa double testa! Pise "stopa detekcije genetskih promena ploda ultrazvucnim pregledom gin uz biohemijski skrinig je oko 85%". I pise jos "double test at sampling date 1:169" i "age risk at sampling date 1:936" i na dnu "the calculated risk for Trisomy 13/18 is 1:4477,which indicates a low risk".

Kad sam odnela dr rezultat rekla je da ne valja ali da to ne mora da bude tacno,jer hoce da pogrese.Dala mi je uput da sutra u bolnici probam uradim expertni uz (inace on se zakazuje po mesec dana unapred a ja imam fore samo 2 dana jer punim 14 nedelja).I dala mi je uput da uradim antitela (jer sam rh negativna) i kaze da sam to trebala u prva 3 meseca i da zakazem savetovanje i razgovor u NS u bolnici za genetsko savetovanje.

Uf,mogu vam reci da mi nije svejedno,malo sam se uplasila,iako znam da su greske moguce!

vladana,nadam se da si citala sta je pisao clan stem cell pri vrhu strane znaci greske su moguce.Moja drugarica je imala 1:150,ali na uz-u je bilo sve ok,pa i nije isla na amniocintezu.A citala sam mnogo i da su geneticari,ovi sto rade ekspertne i ovi sto rade amniocintezu povezani i da se tu lepe pare uzimaju :angry: .Nemoj da se sekiras dok ne odradis ultrazvuk,molim te.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vladana,nadam se da si citala sta je pisao clan stem cell pri vrhu strane znaci greske su moguce.Moja drugarica je imala 1:150,ali na uz-u je bilo sve ok,pa i nije isla na amniocintezu.A citala sam mnogo i da su geneticari,ovi sto rade ekspertne i ovi sto rade amniocintezu povezani i da se tu lepe pare uzimaju :angry: .Nemoj da se sekiras dok ne odradis ultrazvuk,molim te.

Pa i ja sumnjem na to jer u Zrenjaninu expertni se radi samo u bolnici a sad odjednom moja dr radi u dz.Danas sam bila kod dr koja menja moju dr i vidim da i ona nije odusevljena sto me nije poslala u bolnicu na ex nego mi je ona radila.Nadam se samo da cu uspeti da odradim ex jer sam knap sa vremenom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da vam javim DA JE SVE OK!Uspela sam danas da uradim PRAVI expertni (a ne ono sto je meni radila moja dr) i dr koji mi je radio kaze d je sve ok na uz.Poslao me jos jednom da uradim double test u drugoj lab. jer kaze da u toj lab.gde sam radila nemaju odgovarajuci program za double test i zbog toga im ne ispadnu dobri rezultati.Ovi rezultati ce biti gotovi za 5 dana ali mnogo sam mirnija jer je on rekao da je na uz sve dobro i da krv izvadim samo da bi bili 100% sigurni.Bas sam se prepala!Pod hitno menjam dr jer ova ocigledno ne zna da radi svoj posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da vam javim DA JE SVE OK!Uspela sam danas da uradim PRAVI expertni (a ne ono sto je meni radila moja dr) i dr koji mi je radio kaze d je sve ok na uz.Poslao me jos jednom da uradim double test u drugoj lab. jer kaze da u toj lab.gde sam radila nemaju odgovarajuci program za double test i zbog toga im ne ispadnu dobri rezultati.Ovi rezultati ce biti gotovi za 5 dana ali mnogo sam mirnija jer je on rekao da je na uz sve dobro i da krv izvadim samo da bi bili 100% sigurni.Bas sam se prepala!Pod hitno menjam dr jer ova ocigledno ne zna da radi svoj posao.

Vladana,odlicno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima,

evo i ja cu da iznesem jos jedno iskustvo koje sam i dozivela licno. Verovatno ce mnogima pomoci da lakse spavaju!!!

Radila sam double test u 12. nedelji i rezultat je bio u prvi mah katastrofalan i za doktora i za mene. Imala sam povisen BHcg, mali PAPP-a, statistika je bila losa (Biohemic + NT 1:50, Double test 1:50), znaci sve gore od goreg. Panika je nastala naravno kao i kod mnogih u tom trenutku. Ali polako!!! Predlozili su mi da radim amniocentezu u 17. nedelji trudnoce, kod koje se rezultati cekaju jos 2 nedelje, pa bi tako tek bila mirna u 19, sto nikako nisam mogla psihicki da izdrzim. Mislim na taj dug period NEIZVESNOSTI!!! Zbog toga sam se raspitala, zakazala i uradila CVS, takodje invazivnu metodu ispitivanja anomalija kod bebe, s tim sto je nju moguce raditi vec u 11. nedelji. To je takodje jako 99% pouzdan metod i skroz slican amneocentezi, razlika je u tome sto se kod amnioc. uzima deo plodove vode, a kod CVS-a horionske cupice koje su deo posteljice. Najbitnije je da se rezultati kod CVS dobijaju za dva dana!!! Jest da je i to dugo kad su ovakve stvari u pitanju, ali mnogo bolje nego mesec ipo dana cekanja! Rezultati su stvarno i stigli u obecanom roku, a najbitnije je da su sasvim pozitivni tj, javili su da je SA BEBOM SVE UREDU I DA NEMA NIKAKVIH RIZIKA ZA ANOMALIJE. Cak su nam i pol rekli, tako da ce se Boze zdravlja u Januaru roditi jos jedna ziva i zdrava devojcica UPRKOS LOSEM REZULTATU DOUBLE TESTA. Zato glavu gore sve buduce mame koje na double testu lose prodju !!!

POZDRAV!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima,

evo i ja cu da iznesem jos jedno iskustvo koje sam i dozivela licno. Verovatno ce mnogima pomoci da lakse spavaju!!!

Radila sam double test u 12. nedelji i rezultat je bio u prvi mah katastrofalan i za doktora i za mene. Imala sam povisen BHcg, mali PAPP-a, statistika je bila losa (Biohemic + NT 1:50, Double test 1:50), znaci sve gore od goreg. Panika je nastala naravno kao i kod mnogih u tom trenutku. Ali polako!!! Predlozili su mi da radim amniocentezu u 17. nedelji trudnoce, kod koje se rezultati cekaju jos 2 nedelje, pa bi tako tek bila mirna u 19, sto nikako nisam mogla psihicki da izdrzim. Mislim na taj dug period NEIZVESNOSTI!!! Zbog toga sam se raspitala, zakazala i uradila CVS, takodje invazivnu metodu ispitivanja anomalija kod bebe, s tim sto je nju moguce raditi vec u 11. nedelji. To je takodje jako 99% pouzdan metod i skroz slican amneocentezi, razlika je u tome sto se kod amnioc. uzima deo plodove vode, a kod CVS-a horionske cupice koje su deo posteljice. Najbitnije je da se rezultati kod CVS dobijaju za dva dana!!! Jest da je i to dugo kad su ovakve stvari u pitanju, ali mnogo bolje nego mesec ipo dana cekanja! Rezultati su stvarno i stigli u obecanom roku, a najbitnije je da su sasvim pozitivni tj, javili su da je SA BEBOM SVE UREDU I DA NEMA NIKAKVIH RIZIKA ZA ANOMALIJE. Cak su nam i pol rekli, tako da ce se Boze zdravlja u Januaru roditi jos jedna ziva i zdrava devojcica UPRKOS LOSEM REZULTATU DOUBLE TESTA. Zato glavu gore sve buduce mame koje na double testu lose prodju !!!

POZDRAV!!!

Хвала на вредној информацији, ја сам управо у фази чекања резултата дабл теста и жива нисам.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.