Skrining hromozomopatija - double, tripl i ostali testovi

odgovora

Objavljeno

Devojke radite sve , nemojte da se zezate. Meni je na double bilo sve savrseno!!Ali na triple nadjen urin u bubrezima koji je jedan od markera za daunov sindrom. Mada taj urin moze da bude karakteristican za decake ali mora da se prati tokom cele trudnoce. Dr je rekao da po njegovom iskustvu i brojkama ne moram da radim AC, ali ako cu ja biti u panici do kraja trudnoce bolje da uradim, Tako da sam i otisla. Iako nemam nikakve bolesti u porodici i imala sam samo 27 godina, naravno da sam otisla na AC. Jer sta je AC naspram nekih bolesti.Na AC je sve super proslo. Hvala Bogu dete nema daunov sindrom, ali morali su bubrezi da se prate...Vremenom je taj urin poceo lepo da izlazi i do kraja trudnoce se sve sredilo. Mada mi smo isli na UZ bubrega kad je luka imao par meseci cisto da budemo 100% sigurni.

Ja sam za to da se medicina iskoristi u potpunosti. Moze double da pokaze sve super, ali opet imajte u vidu da je to oko 75% pouzdano...isto tako i za triple.Jedino verujem AC.

Sto kaze moj dr "ne postoji UZ koji laze, ali postoji doktori koji znaju i koji ne znaju da gledaju na UZ", na moje pitanje "da li mozda UZ nije dobro pokazao za taj urin?"

veroslava voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje

juce sam bila na ultrazvuku,prvi put mi je radjen preko stomaka.videli smo bebce ,jao odusevili smo se .kada je dr tek prislonila uz bila je mirna izgleda je pajkila,kada je dr pocela da pomera uz postala je nestasna vrti se,pomera sakice ,pruza nogice kako mi je sve to simpaticno,kaze dr kao da zna da je gledaju mama i tata pa se folira.odmah su mi krenule suze radosnice.

hvala bogu sve je u savrsenom redu sa bebom i vrtna i nosna kost,mozak,besika,srce...inace pregled mi je radjen u 13+4 nedelji.uradjen mi je pregled za serklaz i srecom nema potrebe.

sada jedna dilema u kojoj bi mi vasi saveti znacili;

-poslala me odmah posle pregleda da vadim krv za dabl test,i kaze- onda za dve nedelje uradite tripl test :huh: reko jel da uradim i ako dabl pokaze dobre rezultate, koliko ja znam da se tripl radi ako dabl nije dobar, ona slegnu ramenima- takva je praksa ne bih da se ja izdvajam od ostalih lekara da vas ne uputim i na taj test,reko ok.danas me zove stigli rezultati sa dabl, kaze odlicni i za 2 ned uradite tripl.

ja sada ne znam sta da radim ,iskreno ne vidim potrebu za tim jer je sve savrseno prikazano na uz,dabl odlican,ja odlicno,imam 23 god .....sta vi mislite o ovome????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje

juce sam bila na ultrazvuku,prvi put mi je radjen preko stomaka.videli smo bebce ,jao odusevili smo se .kada je dr tek prislonila uz bila je mirna izgleda je pajkila,kada je dr pocela da pomera uz postala je nestasna vrti se,pomera sakice ,pruza nogice kako mi je sve to simpaticno,kaze dr kao da zna da je gledaju mama i tata pa se folira.odmah su mi krenule suze radosnice.

hvala bogu sve je u savrsenom redu sa bebom i vrtna i nosna kost,mozak,besika,srce...inace pregled mi je radjen u 13+4 nedelji.uradjen mi je pregled za serklaz i srecom nema potrebe.

sada jedna dilema u kojoj bi mi vasi saveti znacili;

-poslala me odmah posle pregleda da vadim krv za dabl test,i kaze- onda za dve nedelje uradite tripl test :huh: reko jel da uradim i ako dabl pokaze dobre rezultate, koliko ja znam da se tripl radi ako dabl nije dobar, ona slegnu ramenima- takva je praksa ne bih da se ja izdvajam od ostalih lekara da vas ne uputim i na taj test,reko ok.danas me zove stigli rezultati sa dabl, kaze odlicni i za 2 ned uradite tripl.

ja sada ne znam sta da radim ,iskreno ne vidim potrebu za tim jer je sve savrseno prikazano na uz,dabl odlican,ja odlicno,imam 23 god .....sta vi mislite o ovome????

A možda je zbilja kod njih praksa da se rade svi testovi.

Ne znam odakle se javljaš ali u Bg kako ko i kako gde. NPR u Institutu za majku i dete na osnovu što si navela ti nebi čak radili ni dabl test a opet mnogi ginekolozi su da se radi bar jedan od testova (dabl ili tripl).

Lično, radila bih i tripl, zašto da ne, čisto da iskoristiš sve blagodeti zdravstvene politike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ehh moja anci nemam ja te blagodeti jer sve obavljam privatno

juce sam za dabl platila 2300 a toliko kosta i tripl mislim nema problema da je dabl ili ultrazvuk pokazao nedaj boze nesto sumnjivo radila bih sto posto,ali pazi sada ovo moja doktorka i ta labaratorija u kojoj sam juce vadila krv imaju sklopljen ugovor o slanju klijenata....sta da ti kazem...a ja sam iz bg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ehh moja anci nemam ja te blagodeti jer sve obavljam privatno

juce sam za dabl platila 2300 a toliko kosta i tripl mislim nema problema da je dabl ili ultrazvuk pokazao nedaj boze nesto sumnjivo radila bih sto posto,ali pazi sada ovo moja doktorka i ta labaratorija u kojoj sam juce vadila krv imaju sklopljen ugovor o slanju klijenata....sta da ti kazem...a ja sam iz bg

aaaaa u tom grmu "čuči" zec ili jež šta god.... Baja mlati parice :angry: E onda ja ne bih išla pa neka češe prazan džep :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ehh moja anci nemam ja te blagodeti jer sve obavljam privatno

juce sam za dabl platila 2300 a toliko kosta i tripl mislim nema problema da je dabl ili ultrazvuk pokazao nedaj boze nesto sumnjivo radila bih sto posto,ali pazi sada ovo moja doktorka i ta labaratorija u kojoj sam juce vadila krv imaju sklopljen ugovor o slanju klijenata....sta da ti kazem...a ja sam iz bg

Draga svuda se rade oba testa. Ne znam kako je u Srbiji. Double test ne pokazuje sve sto pokazuje i triple. Kao drugo, za triple test beba je veca , organi su veci i sve se bolje moze videti.Meni je na doube bilo sve savrseno, ali zato na triple je bio urin u bebninim bubrezima sto je isto pokazatelj daunovog sindroma. Radila sam amniocintezu posle, i hvala Bogu sve je ok, ali su bubrezi morali sa se prate do kraja trudnoce i kad se rodio. Iako se urin povukao tj sredilo se sve sa burezima do kraja trudnoce. Nemoj da stedite na takvim pregledima, ipak se radi o zdravljau beba. ne znam kako je u srbiji ali ovde je to obavezno, Jer triple test je mnogo bitniji od double i to ce vam reci svaki dr.

Ne znam to je moje misljenje, ja bih uvek isla.Isla sam i na AC iako je moj dr rekao da nema potrebe posto je taj urin tj hidronefroza karakteristicna za decake, ali ja sam morala da idem da bih bila mirna do kraja trudnoce, ubila bi me ta neizvesnost i nervoza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To sa UZ-om je potpuno tacno, pricao mi je moj ljekar da je na UZ-u vidio nekoj gospodji da nesto nije ok, i preporucio joj da uradi AC, ona je otisla kod drugog ljekara na 4D (ali vjerovatno manje strucnog ili u prevodu tome ni 24 D nista ne znaci, kada nije vidio problem) i taj joj je rekao sve u redu nema potrebe da radi amnioc.i rodila je "bolesnu bebu" (daleko bilo, ali eto desava se). Tako da stvarno dobar ljekar moze sve vidjeti na UZ-u, ali je samo sada problem sto svaki ljekar sebe smatra dobrim, a na nama je da izaberemo stvarno dobrog.

4D pokazuje fizicke anomalije , ne daj Boze bebe, a AC nema veze sa tim, vec sa hromozomima. Zato se 4D ne koristi u te svrhe,vec je to sto kaze moj dr da se roditelji malo raduju dok gledaju svoju eu kako izgleda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milice to je to sto si ti radila samo se u Srbiji zovu double i triple test.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje

juce sam bila na ultrazvuku,prvi put mi je radjen preko stomaka.videli smo bebce ,jao odusevili smo se .kada je dr tek prislonila uz bila je mirna izgleda je pajkila,kada je dr pocela da pomera uz postala je nestasna vrti se,pomera sakice ,pruza nogice kako mi je sve to simpaticno,kaze dr kao da zna da je gledaju mama i tata pa se folira.odmah su mi krenule suze radosnice.

hvala bogu sve je u savrsenom redu sa bebom i vrtna i nosna kost,mozak,besika,srce...inace pregled mi je radjen u 13+4 nedelji.uradjen mi je pregled za serklaz i srecom nema potrebe.

sada jedna dilema u kojoj bi mi vasi saveti znacili;

-poslala me odmah posle pregleda da vadim krv za dabl test,i kaze- onda za dve nedelje uradite tripl test :huh: reko jel da uradim i ako dabl pokaze dobre rezultate, koliko ja znam da se tripl radi ako dabl nije dobar, ona slegnu ramenima- takva je praksa ne bih da se ja izdvajam od ostalih lekara da vas ne uputim i na taj test,reko ok.danas me zove stigli rezultati sa dabl, kaze odlicni i za 2 ned uradite tripl.

ja sada ne znam sta da radim ,iskreno ne vidim potrebu za tim jer je sve savrseno prikazano na uz,dabl odlican,ja odlicno,imam 23 god .....sta vi mislite o ovome????

Menisu na vma radili smo double i posto je on odlican,u tom slucaju ne rade triple.U prosloj trudnoci sam radila triple,posto sam double promasila.Sve zavisi od dr do dr.Dobar Uz je svakako najmerodavniji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima!Ja sam danas dobila rezultate doubl testa i rezultati su losi 1:70.Savetnici za genetiku su me uputili na triple test.

Ocajna sam!Razmisljam da ponovim double?Da li se nekom desili slicni rezultati????

Poruka od Madagaskar...ako neko ima savjet recite...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima!Ja sam danas dobila rezultate doubl testa i rezultati su losi 1:70.Savetnici za genetiku su me uputili na triple test.

Ocajna sam!Razmisljam da ponovim double?Da li se nekom desili slicni rezultati????

Poruka od Madagaskar...ako neko ima savjet recite...

Obavezno tripl i amniocentezu!!! Ali nemoj da se uzbuđuješ unapred! ti i dalje imaš jaaaako dobre šanse da je sve ok. Jer ovo ti znači da je 1 šansa prema 70 da beba nije ok. U tvom slučaju 70 beba bude ok a 1 ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obavezno amniocenteza. Da se ne bi posle kajala zbog tih statistika koje dobijes u double i triple testu. Jeste sansa da jedna od 70 zena koje su iste sa tvojim nalazima ima genetski poremecaj. Ja sam sad gledala svoje nalaze, nista nije bilo manje od 1:6000, pa ti izracunaj koliko ti je dobar rezultat. A ja sam ipak radila i amniocentezu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde amniocenteza ide preko socijalnog i ne kosta nista, a ako neko bas hoce privatno, onda je , mislim, 200 evra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

CAO !JA SAM U 12 NEDELJI TRUDNOCE I MOJA DR MI JE SAVETOVALA DA U 13 NEDELJI ODRADIM PRVI 4D UZ.DVE DRUGARICE SU MI TAKODJE U DRUGOM STANJU ALI ONE NISU RADILE TADA 4D UZ NEGO DABL TEST.KAKVO JE VASE ISKUSTVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ko zna da li su oni pouzdani uopste,bolje i da pokazu los test pa da radis AC nego da sve bude super pa kad dodje do tamo 7-8 mesec ili nedaj Boze porodjaja ono nesto nije u redu. Sve zavisi i od laboratorije,u jednoj pokaze dobar rezultat a u drugoj los?? a radjeno isti dan?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sada 10 nedelja trudnoce a prosle Nedelje sam bila kod dr Jurisica na 3D kolor dopleru (inace trudnocu vodim na drzavno) ali nemaju dobar aparat za uz.pa me je poslao na privatno platila sam 7000 a poslao me je jer trudnoca je izgledala kao blizanacka ali nije video srce kod jedne bebe a u prvoj trudnoci sam isto imala blizance a onda je negde oko treceg meseca jedan blizanac poceo da zaostaje i na sledecem uz.nije ga bilo pa me je sada poslao da proverimo o cemu se radi ali dr.Jurisic kaze da je samo jedna beba zdrava i prava a sada su mi rekli da sa punih 12 nedelja treba da radim dabl test (a pre tri godine sa cerkom ni nisu radili) ali opet posto nemaju dobar aparat moram na privatno. Drugarica mi je trudna 14nedelja i sada pre dve nedelje kada je vadila krv za dabl test sa uputom platila 2500din a uz.je pokazao los rezlutat pa je isto isla na privatno i sve je ok. E sad mene mene zanima sa kakvim aparatom se radi dabl test na privatno? Da li opet treba 7000 za uz? Meni je to jako skupo posto nisam iz bg.2800din mi uzima covek koji me vozi za bg.+2500 za krv + 7000 za uz i da napomenem pijem utrogestan pa muz mora samo za moju trudnocu da radi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je dr. rekla da ekspertni UZ radim u 21-22 nedelji, ali ga ja nisam radila jer je ona rekla da koliko ona vidi sve je ok i da ako hoću, daće mi uput, pa ga nisam ni radila da se ne cimam ako već po njoj nema ništa sumnjivo. Ali da je bilo nešto sumnjivo, obavezno bih ga radila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ekspertni se radi od 12 do 13 nedelje i uz njega se rade markeri to je obavezno posle je kasno jer se tad najbolje vidi sve radi sebe i svoje sigurnosti uradi ga da nerazmisljas ...

Tako je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E sad mene mene zanima sa kakvim aparatom se radi dabl test na privatno? Da li opet treba 7000 za uz? Meni je to jako skupo posto nisam iz bg.2800din mi uzima covek koji me vozi za bg.+2500 za krv + 7000 za uz i da napomenem pijem utrogestan pa muz mora samo za moju trudnocu da radi....

Vesnah, mislim da se dabl test može raditi u Bg na nekim od Kliničkih centara i to sa uputom i bez nadoknade. JEDINI problem je što to treba na vreme zakazati jer se čeka (postoji lista čekanja) i na sve to treba da ti se potrefi adekvatna nedelja trudnoće. Dobro se sećam da je moja drugarica zakazala na vreme i uradila u Višegradskoj (ako se dobro sećaj) a ja sam zakasnila pa sam otišla privatno. U Institutu za majku i dete rade dobar UZ ali ne i analizu krvne slike koja ide uz dabl test, tako da tamo u startu nemoj da se raspituješ (do duše tako je bilo pre dve godine, možda se nešto promenilo).

Nadam se da će se neka od članica javiti sa svežijim informacijama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sada 10 nedelja trudnoce a prosle Nedelje sam bila kod dr Jurisica na 3D kolor dopleru (inace trudnocu vodim na drzavno) ali nemaju dobar aparat za uz.pa me je poslao na privatno platila sam 7000 a poslao me je jer trudnoca je izgledala kao blizanacka ali nije video srce kod jedne bebe a u prvoj trudnoci sam isto imala blizance a onda je negde oko treceg meseca jedan blizanac poceo da zaostaje i na sledecem uz.nije ga bilo pa me je sada poslao da proverimo o cemu se radi ali dr.Jurisic kaze da je samo jedna beba zdrava i prava a sada su mi rekli da sa punih 12 nedelja treba da radim dabl test (a pre tri godine sa cerkom ni nisu radili) ali opet posto nemaju dobar aparat moram na privatno. Drugarica mi je trudna 14nedelja i sada pre dve nedelje kada je vadila krv za dabl test sa uputom platila 2500din a uz.je pokazao los rezlutat pa je isto isla na privatno i sve je ok. E sad mene mene zanima sa kakvim aparatom se radi dabl test na privatno? Da li opet treba 7000 za uz? Meni je to jako skupo posto nisam iz bg.2800din mi uzima covek koji me vozi za bg.+2500 za krv + 7000 za uz i da napomenem pijem utrogestan pa muz mora samo za moju trudnocu da radi....

Draga...tebe deru...Plaćala sam samo dabl test 2000 din u konzilijumu u BG to ti je privatna laboratorija u svetosavskoj ulici preko puta od zavoda za transfuziju krvi. Za to mi je trebalo samo da donesem od lekara UZ nalaz da ga oni vide. S tim da taj UZ nalaz su mi radili za dž u DZ. Oni ti izvade krv a rezultate možeš da dobiješ i na mejl ako hoćeš i rade ceo da n do 8-9 ili tako nešto. http://www.konzilijum.rs/ ovo ti je njihov sajt. A UZ ako baš nemožešu DZ da ti odrade idi u Dr. Ristić tamo je ako se ne varam 3000 ako nemaš index a ako si student onda je 1000 din. http://www.dr-ristic.com/index.php/srpski/cenovnik.html evo ti link i za njih, a možda oni mogu da ti rade i dabl test...proveri na sajtu, imaju sve podatke tu. I samo da znaš čim odradiš UZ idi da radiš i dabl test, jer što su bliži podaci sa UZ vremenski sa periodom kad ti oni odrade analizu krvi to su rezultati precizniji. Najbolje bi bilo da je isti dan, ili barem sutradan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na informacijama. U Visegradsku nemogu jer nece ovde kod nas da overe uput za bg pa moram u pancevo a ovde kod jurisica ide sa mnom i ginekolog iz doma zdravlja...Videcu jos sta cu ali stvarno uzas...deru na sve strane a pricaju kako je potrebno da se poveca natalitet.. :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ekspertni sam radila u 22. nedelji, a u 13. nedelji je dr merila NT i videla nosnu kost, to je vazno u toj nedelji i tada sam radila i dabl test, to moras obavezno da uradis...

Ja sam radila u privatnoj lab, test se radi na dva hormona u krvi, a moras da im pokazes UZ nalaz sa iznosom NT-a...

PS. Mislim da admini treba da prebace temu u Preglede u trudnoci, a mozda i da je pripoje UZ pregledima ili Dabl i Tripl testu, ne znam gde tacno :) Posto teme vec postoji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam radila u konzilijumu, samo u Zemunu :) i isto sam platila oko 2000 dinara, nemoj da te deru toliko :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li verujete da u Nisu traze po privatnim klinikama ukupno 5150 za duble test a isto toliko je i triple test gde studenti nemaju nikakav popust a u DZ ne rade te testove a u Klinickom su besplatni.Prosle godine sam se zadesila da lezim na Klinickom mesec ipo gde sam bila prinudjena da radim duble test koji je bio besplatan!

U nekoj klinici sam dobila informaciju da se to refundira:

"Država refundira troškove trudnicama 07:01 26.03.2010. / Izvor: Večernje novosti

Trudnice će ubuduće moći po skraćenoj proceduri da naplate troškove pregleda koje su platile, jer nisu mogle da budu pregledane u mreži zdravstvenih ustanova na uput. Moći će, takođe, da refundiraju i troškove za kupovinu lekova koje nisu mogle da dobiju na recept pod uslovom da ti medikamenti spadaju u prava iz zdravstvenog osiguranja.

Ovo je omogućeno izmenama Pravilnika o načinu i postupku ostvarivanja prava iz zdravstvene zaštite, koje je usvojio Upravni odbor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.

- Izmenom Pravilnika trudnicama je omogućeno da refundiraju sve troškove za preglede i lekove iz zdravstvenog osiguranja koje ne mogu odmah da dobiju na uput, odnosno recept - kaže Svetlana Vukajlović, direktor RZZO. - Za njih važi jednostavnija procedura nego za ostale osiguranike koji traže refundaciju, jer trudnice ne moraju da donose potvrdu iz zdravstvene ustanove da nisu mogle da budu pregledane.

Izmene u postupku i ostvarivanju prava iz zdravstvene zaštite za trudnice donete su prvenstveno zbog nekih pregleda koji se rade u određeno vreme trudnoće, a na koje trudnice moraju da čekaju u zdravstvenim ustanovama. To su prvenstveno dabl i tripl testovi, amniocenteza (analiza plodove vode), koja se radi od 16. do 19. nedelje trudnoće... Amniocenteza kod privatnika košta i do 40.000 dinara. Kada je reč o lekovima, trudnice najviše kubure sa “utrogestanom”. Taj lek kod nas nije registrovan. Trudnice ga kupuju, a sada će moći da refundiraju trošak terapije.

Račun i izjava

Pravo na refundaciju trudnica ostvaruje uz dokaz da je pregled ili lek preporučio lekar, a to su uput ili recept - objašnjava direktorka RZZO. - Uz to treba da donesu izveštaj o obavljenom pregledu i fiskalni račun kojim dokazuju da su platile uslugu. U filijali RZZO trudnica, osim toga, treba samo da da još pisanu izjavu da pregled ili lek nije mogla da dobije u javnom zdravstvu."

Zizi voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na informacijama. U Visegradsku nemogu jer nece ovde kod nas da overe uput za bg pa moram u pancevo a ovde kod jurisica ide sa mnom i ginekolog iz doma zdravlja...Videcu jos sta cu ali stvarno uzas...deru na sve strane a pricaju kako je potrebno da se poveca natalitet.. :*

E zenska, ako ti je od pomoci, evo mog iskustva. Cini mi se da smo nas dve u istoj nedelji trudnoce... Ja sam zakazala 22.02. u Visegradskoj. Tada im je prvi slobodan termin bio za 31.03., sto je srecom meni odgovaralo jer sam tada 12.2. Znaci da si za to zakasnila. Moja sestra je radila pre 3 meseca tako sto joj je u domu zdravlja uradjen uz, a ona je istog dana odnela rezultat sa uz u konzilijum i oni su joj uradili ispitivanje krvi i uporedili. To je kostalo 2000. Treci nacin je da odes u bolnicu i trazis da ti zakazu bilo koji datum. taj datum tebi sigurno nnece odgovarati, ali ti samo trazi da ti preko datuma koji ti je zakazan lupe pecat. Onda ti uradi privatno sve, i uput na kome ti je zakazano, fiskalni racun od privatnika i fotokopiju rezultata nosi u zdravstveno osiguranje, U Beogradu je to u Nemanjinoj, a u Pancevu ne znam. Oni ce ti sigurno refundirati do dinara sve. Ja sam u novembru naplatila za briseve ureu, mikro plazmu i hlamidiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.