Da li postoji opterećenje disajnih organa?

odgovora

Objavljeno

Prvo da se izvinim ako sam slucajno dodala ovu temu u pogresan odeljak, pregledala sam sve al mislim da nisam naisla na slican problem.

Naime, 4 meseca pre zaceca, bila sam u bolnici jer mi je pukla plucna maramica, dijagnoza pneumothorax spontaneous, znaci pluca su mi bila napunjena nekom tecnoscu i bila sam prikacena na kojekakve aparate da bi se to izvuklo. Nakon izlaska iz bolnice, bila sam na Institutu za plucne bolesti u Sremskoj Kamenici, gde mi je doktorica objasnila da je do toga doslo usled naprezanja,vremenom su se stvarali ti mehuri u plucima i jednostavno su popucali. Takodje mi je rekla da ne smem vise da se naprezem ( nesto preterano tipa trcanja, treniranja, dizanja teskih stvari ) jer mi se to moze ponovo desiti. Isto tako me je istraumirala svega sto se tice u vezi trudnoce i porodjaja, kao i da cu mozda morati da se porodim carskim rezom.

Ja sam jos u maloj trudnoci, 14 nedelja, sve je ok, nemam do sad nikakvih problema sa plucima, i moj ginekolog mi je rekao da je jos rano da razmisljam o tome kako cu se poroditi.

Mene zanima, ako bi mame koje su prosle porodjaj prirodnim putem, mogle da mi malo objasne, tokom porodjaja, i usled svih tih napona, koliki je pritisak na pluca, posto je meni konkretno problem to napinjanje.

I da naravno, ja bih najvise volela da mogu da se porodim prirodno, nemam nekih strahova od porodjajnih bolova, boze mili sve je za ljude. Na carski rez cu ici samo ako budem morala i to po nalogu lekara.

Dakle, koliki je pritisak na pluca prilikom prirodnog porodjaja ? Hvala unapred :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm draga Jacka...tokom trudnoće sam išla na vježbe pravilnog disanja, mislila sam da ću lakše prebroditi sam čin poroda, ali u tom momentu sve to zaboraviš, tako da sam mislila da će mi pluća ekspolodirati, kao i svaki dio dijela od napona. Imala sam utisak da mi oči iskaču na federe kao u crtanom filmu. Prirodni porođaj jeste neponovoljivo iskustvo, ali u tvom slučaju ja bih se odlučila na carski rez...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se CR, ali sam se pre toga poradjala 11 sati. Sto se pritiska tice, ne znam tacno, ali nije mali. Licno, da sam u takvoj situaciji u kakvoj si ti, ja bih bez razmisljanja isla na CR, kako zbog sebe, tako i zbog bebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam puno na odgovorima :) Koliko god ne zelela carski, ne bih se nikad s tim igrala da ugrozim svoje dete, a ako bi mi se desilo za vreme prirodnog porodjaja da mi plucna maramica pukne onda bi me sigurno sledovalo i hitno carski plus jos intervencija na mojim plucima... a to nikako ne zelim. U svakom slucaju kod pneumotologa mi sleduje pregled za 2 meseca, pa cu videti i na Institutu koja je njihova preporuka, kako god da kazu - samo da bebac bude dobro i da ja budem uz nju/njega :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pritisak je veliki i mora se jako voditi računa o njemu, jer ti ako pravilno dišeš preko pupčane vrpce šalješ detetu dovoljno kiseonika, naprežeš ih i dok se napinješ...

Da sam u tvojoj situaciji, izabrala bih cr...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takodje bih se slozila sa ostalim devojkama. Elem, pritisak na pluca je zaista veliki i sumnjam da bi ti smela tako nesto da "istrpis" u svakom slucaju na prvom sledecem pregledu kod doktora bi morala da mu pod obavezno do navedes (da si imala taj problem) kako bi imao u vidu i ujedno da ti odmah kaze da li bi smela da se poradjas prirodnim putem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovorima, i mislila sam da je to preveliki pritisak za moja pluca s obzirom da ja i inace moram da obracam paznju na mnogo banalnije stvari sto se disanja i pluca tice. Tako da cu pre sledeceg pregleda prvo da odem kod plucnog na savetovanje i da to dalje prenesem mom ginekologu. Sto da rizikujem da se nesto desi, dosta trudnica koje i nemaju nekih zdravstvenih razloga se odlucuju za CR, ovako bolje ja da cuvam i pluca i bebicu svoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Niko ne moze da predvidi kakav ces prirodan porodjaj imati. Ukoliko postoji rizik, sigurno ce ti lekari ukazati na to.

Ja sam se poradjala prirodno, potpuno sam zdrava, ali je porodjaj bio takav da sam zadnja 2 sata bila na kiseoniku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod mene nije bilo nikakvog pritiska,samo su me bolovi ubili.Cak i sam porodjaj mi je bio kao malo tvrdja stolica(mislim da se i tada vise napregnem),ali ,zaista,to niko ne moze predvideti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh devojke, evo baš je pre par dana svoje iskusvo ispisala Ivancica i nije bas prosla bez problema ali se sve na kraju zavrsilo kako treba. Evo iskopiraću njeno iskustvo i ovde

Za pocetak Hristos se rodi!! :rolleyes:

I za sve one koji planiraju da se porode u Narodnom frontu zelim da podelim sa vama svoje iskustvo.

Kako je proslo....pa mogu reci da smo jedva ostali zivi.

Sve je vrlo kratko trajalo ali je bilo bolno.

U 1:30 je pukao vodenjak, u 4 sam osetila prvi bol u 6 sam vec bila na stolu i prikacili su mi indukciju a bolovi su vec uveliko bili nesnosni i porodila sam se u 8:30.

Ali od 6 je krenula drama....odakle da pocnem ne znam ni sama.

S obzirom da sam asmaticar nisam mogla da izdrzim te bolove tako dugo, bila sam devet prstiju otvorena i bolovi su bili uzasni a morala sam da cekam da se beba spusti, krenuo je spazam i tesko disanje.

Niko nista nije cinio i ako sam ih molila, samo sam za uzvrat dobila teske reci. Odakle li da pocnem....kako sam razmazena, kako sam sramota za zenski rod jer se ne trudim, kako cu ja biti kriva ako se nesto dogodi bebi itd. Uz sav moj trud, suze i molbe da nesto ucine jer sam osecala da se gusim dobila sam samo viku i par samara. Dakle ja jesam gurala ali u sledecem trenutko kada bi udahnula ja bi ga vratila jer sam asmaticar...i tako sam ga setala.

Kada su prsti poceli da plave trgli su se, uspavali me i izvukli vakumom.

Beba je imala srece jer sam bila skroz otvorena.

Dobro je hvala Bogu i sve je uredu od starta.

U tom trenutku sam samo mislila na Boga, mamu i supruga....i ako se sledeci put budem poradjala bice to carskim rezom.

Imam svoje malo zlato (decaka) i srecna sam...ali mi je samo zao sto nisam bila drska prema njima nego fina.

UZASNI SU I KAO I UVEK SVOJU KRIVICU PREBACUJU NA DRUGE...ETO KAKVO NAM JE ZDRAVSTVO!!!

TREBALI BI DA SE ZAMISLE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam svakako mišljenja da asmatičari treba da idu na CR.Bolovi su jaki i disanje i naprezanje su teški i nama koje nemamo probleme sa disanjem.

Ivancice, žao mi je što si morala da se porađaš u takvim uslovima i drago mi je da se sve na kraju srećno završilo. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je asmatičar, i kad je išao na operaciju krajnika ( totalna anestezija), morao je u dogovoru sa pulmologom da pije predoperativnu terapiju ( razne blokatore i redovnu terapiju), jer kod asmatičara anestezija može( a ne mora) da izazove napade :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zato i postoji epidural za porodjaj.Mene ne bi naterali na carski u opstoj anesteziji ni za milion dolara. A dr .Stanojevic je jednom rekao:"Pa ,da,radimo mi carski sa epiduralom,ali samo nasima." :blink: i to javno,na televiziji. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jos uvek ne znam kako cu, al dobro tek je 27. nedelja pa cu na sledecem pregledu videti kako i sta. Mada mene moj doktor ohrabruje da bi mogla prirodno, jer mi je beba jako nisko i vec je lepo namestena, a ne bi trebala ni da bude nesto preterano krupna... mada sve to su samo reci, i beba se okrene za cas, i to za velicinu bebe uopste nije pouzdano, tako da ce meni pulmolog reci sta je najbolje, ne pada mi na pamet da odem ovako pa da ostanem bez vazduha, samo da ugrozim i dete i sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sreca pa sam se porodila brzo,mozda sam na stolu bila nekih 10 min ali za to vreme meni su dali kiseonik i onda je sve bilo lakse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jos uvek ne znam kako cu, al dobro tek je 27. nedelja pa cu na sledecem pregledu videti kako i sta. Mada mene moj doktor ohrabruje da bi mogla prirodno, jer mi je beba jako nisko i vec je lepo namestena, a ne bi trebala ni da bude nesto preterano krupna... mada sve to su samo reci, i beba se okrene za cas, i to za velicinu bebe uopste nije pouzdano, tako da ce meni pulmolog reci sta je najbolje, ne pada mi na pamet da odem ovako pa da ostanem bez vazduha, samo da ugrozim i dete i sebe.

eto draga i uspela si prirodno, bez komplikacija, svaka cast!

Ljubim tebe i mali Elenu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

eto draga i uspela si prirodno, bez komplikacija, svaka cast!

Ljubim tebe i mali Elenu :)

Jao kad se setim kako sam se plasila da li ce sve biti u redu i kako cemo, a porodih se kao da mi je peto :D Ljubimo vas puno! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dvoumila sam se za carski, ali sad kad sam pročitala kako je Ivancica prošla sigurno ću tražiti carski rez. Ne želim da u sred porođaja dobijem napad.Dovoljno mi je što sam sinoć imala napad astme,a berodual samo po potrebi smem da koristim tako da sam se inhalirala,izašla na terasu,pa udisala svež vazduh pa sam i zaspala na terasi onako umotana u jorgan. Inače u takvim situacijama dobijem aminofilin u venu, ali sad ne smem. Ma ne daj Bože nikome te napade.Grozni su.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dvoumila sam se za carski, ali sad kad sam pročitala kako je Ivancica prošla sigurno ću tražiti carski rez. Ne želim da u sred porođaja dobijem napad.Dovoljno mi je što sam sinoć imala napad astme,a berodual samo po potrebi smem da koristim tako da sam se inhalirala,izašla na terasu,pa udisala svež vazduh pa sam i zaspala na terasi onako umotana u jorgan. Inače u takvim situacijama dobijem aminofilin u venu, ali sad ne smem. Ma ne daj Bože nikome te napade.Grozni su.

I ja imam astmu, ali dr mi kaže da upravo carski nije pogodan za mene zbog toga, ne bi smeo da me intubira...Opet, dva puta sam se prirodno porodila bez ikakvih problema, nije me uhvatilo na stolu, srećom, što je pravo čudo. Postoji i mogućnost spinalne anestezije, koja je bezbednija za astmatičare, ako ipak odeš na carski. Ja bih volela da mogu da biram ovog puta, beba mi je karlično, imam već 36 god, osećala bih se sigurnije sa carskim, ali dr ne odobrava (i nema šanse da ga ubedim), misli da mogu prirodno. A ja se užasavam karličnog porođaja, uhvatila me je neviđena frka...A ostalo je još par dana :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja imam astmu, ali dr mi kaže da upravo carski nije pogodan za mene zbog toga, ne bi smeo da me intubira...Opet, dva puta sam se prirodno porodila bez ikakvih problema, nije me uhvatilo na stolu, srećom, što je pravo čudo. Postoji i mogućnost spinalne anestezije, koja je bezbednija za astmatičare, ako ipak odeš na carski. Ja bih volela da mogu da biram ovog puta, beba mi je karlično, imam već 36 god, osećala bih se sigurnije sa carskim, ali dr ne odobrava (i nema šanse da ga ubedim), misli da mogu prirodno. A ja se užasavam karličnog porođaja, uhvatila me je neviđena frka...A ostalo je još par dana :blink:

Videću na sledećoj kontroli, mogu ja ovako da pričam,ali ako doktor kaže NE...onda mogu samo da se nadam da će biti sve ok. Ja sam kao dete imala i operaciju očiju,a tad su mi napadi bili bukvalno konstantni pa sam bez problema podnela anesteziju.Čula sam da ovaj moj doktor ne voli da rizikuje sa trudnicama koje imaju bilo kakve zdravstvene probleme, ali videću šta će reći. Tebi želim svu sreću na porođaju i da sve prođe u najboljem redu. :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Videću na sledećoj kontroli, mogu ja ovako da pričam,ali ako doktor kaže NE...onda mogu samo da se nadam da će biti sve ok. Ja sam kao dete imala i operaciju očiju,a tad su mi napadi bili bukvalno konstantni pa sam bez problema podnela anesteziju.Čula sam da ovaj moj doktor ne voli da rizikuje sa trudnicama koje imaju bilo kakve zdravstvene probleme, ali videću šta će reći. Tebi želim svu sreću na porođaju i da sve prođe u najboljem redu. :*

Hvala! Nadam se da će sve biti ok, što i tebi želim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.