Baby Friendly je MAMA Unfriendly?

odgovora

Objavljeno

Porodila sam se u uzickoj bolnici. Program je kod nas uveden 2000.godine. Iako bez licnog iskustva, ipak sam osecala bojazan zbog ovakvog rezima sprovedenog u nasim ustanovama i uz nas standard pruzenih usluga. Ispostavilo se tacnim. Posle 48 sati provedenih u sobi pocela sam da placem i da odbrojavam preostala 24. Naime, bila sam strasno iscrpljena, nisam dobro spavala pred porodjaj + mozda 6 sati za 3 dana. 3 bebe u sobi i jos puno niz hodnik, pa kad zaplacu, verujte da je brujalo kao u kosnici. Imam inace lak san, ali sam od umora jednom zaspala da me je zena pored probudila jer nisam cula dete koje se zacenjivalo! Taman zaspimo svi, i zene i bebe, eto ih doktori od 23-24h da ih mere, onda deci ne mozemo nista, taman zaspu, eto ih u 04 i 30 pale svetla i mere nam temperaturu. I vise nema spavanja, bebe, trka za tusiranje, raspremanje sobe za vizitu koja je oko 08h. Na osoblje nemam negativnih komentara, svi su bili ljubazni. Sta da vam kazem, baby friendly u Srbiji, a mala mi jedan dan nije imala kapicu, nestalo ih je. Benkice pohabane, sa rupama. haha,cula sam da je kupatilo uradjeno bas te, 2000.godine, a do tada su se zene prale uz pomoc lavora u nekim prostorijama ( nadam se da ovaj podatak nije tacan).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni uopšte nije smetalo što je Tisa pored mene. Čak mislim da bi mi bilo strašno da nije bila tu. Kad zaplače, ja joj pružim ruku kroz kreveatc, ona oseti i nastavi da spava. Kad je baš kritično, ustanem, ljuljuškam je i ona opet spava. Možda je moj utisak takav jer sam odmah posle porođaja mogla da ustajem (nisu mi radili epiziotomiju) i imala sam energije pa mi ništa nije teško padalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam za BF. Moj porodjaj jeste bio lak, mogla sam odmah i da se istusiram i da setam, ali ja kako sam sisla sa porodjajnog stola i otisla u sobu tako su mi je dali odmah i eto ti na, mozda bi mi bilo lakse da je ona bar malo spavala, ali moje dete je tih par dana u porodilistu izvristalo dok je meni nadoslo mleko. Uzas. Sestre ti samo kazu 'pa sta beba ima pravo da place 20 sati dnevno! " Ako sam to izdrzala nista mi vise u zivotu nece biti tesko, mozda je i to bilo dobro sad kad gledam, ali tih dana ja sam jedva stizala da se istusiram i odem u kupatilo jer niko nije bio tu da je pripazi a dete je stalno plakalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam za BF. Moj porodjaj jeste bio lak, mogla sam odmah i da se istusiram i da setam, ali ja kako sam sisla sa porodjajnog stola i otisla u sobu tako su mi je dali odmah i eto ti na, mozda bi mi bilo lakse da je ona bar malo spavala, ali moje dete je tih par dana u porodilistu izvristalo dok je meni nadoslo mleko. Uzas. Sestre ti samo kazu 'pa sta beba ima pravo da place 20 sati dnevno! " Ako sam to izdrzala nista mi vise u zivotu nece biti tesko, mozda je i to bilo dobro sad kad gledam, ali tih dana ja sam jedva stizala da se istusiram i odem u kupatilo jer niko nije bio tu da je pripazi a dete je stalno plakalo.

Da, potpuno te razumem. To je prica vecine. Ja cu videti kako ce mi biti, kod nas je isti sistem; ali nekada uzimaju vise bebe kod njih, a nekada manje. Imam utisak da vecina majki ne priznaje da nisu srecne sa bf sistemom, jer ti se kod nas to kotira kao nedovoljno pozrtvovana majka... Gluposti! Porodjaj je vrlo iscrpljujuca i stresna stvar za majke, pa bi joj odmor i te kako dobro dosao (zbog nje, bebe, mleka...). No, dobro...to je moje misljenje. ;)

cveticc voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da moram da dodam da mi nisu ni lepo objasnili kako da dojim tj na koliko, te sam joj ja nutkala sisu i kad treba i kad ne treba, pa kad mi je mleko nadoslo i kad su mi se grudi upalile a ona mukica prvo plakala sto je bila gladna a posle je verovatno bilo previse jer mi je non stop bljuckala i to bas puno. Sve u svemu BF ne mora da bude los pod uslovom da je majkama omogucena pravilna nega i savetovanje i pomoc oko bebe, ne kazem jeste tu majcinski instinkt ali neke stvari jednostavno neko mora da ti objasni i pokaze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je radjena epiziotomija, verujte, ona mi uopste nije problem. Trticna kost je ta koja me zeza. Inace, Baby friendly je program koji je i mene zadesio, i, koliko god se meni spavalo, i bez obzira na to da sam svaku noc plakala, jer je on plakao, i nisam mogla da ga smirim, volim sto mi je bilo tako, bar sam znala, kad sam stigla kuci, sta mu odgovara, a sta ne, kako se ponasa u koje vreme i mislim da mi je to upoznavanje sa bebom pomoglo da ne upadnem u depresiju. Inace, non stop smo bili zajedno. Odvojeni smo bili samo kad sam ja u wc-u i jednom kad je vadio krv. Ja sam za.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jesam za Bf, ok umorna, ne ispavana, boli rana ...al to je moja beba, moje sve na svetu i drago mi je sto je bila pored mene, sto sam je cula kad place i sto sam bila tu za nju. Radjena mi je epiziotomija, imala sam uzasne hemoroide, al mi nista nije bilo ni strasno ni bolno kad je pogledam, opet bi sve ponovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ja samo da potvrdim da sam i posle ovog drugog puta i dalje za BF.Isto sam secena,ali mi nije bilo ni najmanje tesko. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

BF je užas!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je bilo super sto su mi ga dali odmah.. ne bih podnela da je dobio zuticu i da su ga odvojili od mene... dobila sam ga 4 sata nakon porodjaja... iako mi je prvo dete super sam se snasla.. nisam razmisljala da li je gladan ili ne.. ili presvucen jer sa nasim medicinskim osobljem se nikad ne zna... tako da ja sam za bf jer znam sta mi je sa detetom..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Apsolutno podržavam BF program!

Istina je da umor sustigne nakon pada adrenalina, rana od epiziotomije boli a borba sa nesigurnošću tek počinje, ali ne bih podnela da mi dete donose "na zahtev" ili po satnici.

Biti majka je posao, obaveza, zanimanje (nazovite to kako god želite) koje se obavlja 24 časa dnevno a ne "na zahtev", ili na svaka tri sata.

Meni je beban donešen u svom boksiću nedugo nakon porođaja - još sam bila u porođajnoj sali (čekla da prođe ona dva sata). Nakon toga se nije odvajao od mene. Istini za volju, tu prvu noć, nakon porođaja, sestrica je došla i pitala da li želim da odnese bebu u boks do jutra kako bih se ja malo odmorila - odbila sam!

Šest dana sam provela sa bebanom u bolnici (čekali smo da mu padne nivo bilirubina), šest žena i isti broj beba u jednoj sobi, za šest dana sam možda sastavila 10 sati sna... ali sve to ne bih menjala nizašta na svetu. Htela am da svivsnem od muke kada su mu prepisali foto terapiju četiri puta dnevno po dva sata... ta tri dana, koliko je trajala terapija, ja sam bila kao na iglama i jedva sam čekala da mi ga vrate nakon svake terapije. Čak sam odlazila u boks gde se "sunčao" da ga obilazim, da proverim da li spava, da li plače...

Žao mi je što neke majke imaju negativno iskustvo sa ovim programom.

Brankica88 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame, imam ćerkicu od godinu dana i u januaru očekujemo i batu.Sa ćerkicom sam bila u BF programu u KBC Zvezdara i imam samo reči hvale za taj program,tako da ću i ovaj put,nadam se,ako bude sve ok,opet uzeti bf.Sjajna stvar kad sa svojom bebicom možeš da provedeš svaki minut i sigurna sam da upravo u tom periodu najbolje upoznaš svoju bebu,kao i ona vas.Ćerkica je rodjena 3 nedelje ranije i imala je sve predispozicije (bar tako kazu babice) da dobije žuticu.Kako bi koja ušla u sobu sledilo je pitanje "A vi još nemate žuticu?!"Jezivo!Onda je došla babica koja mi je bila i na porođaju i objasnila mi na koji najbolji način da zaštitim bebicu od žutice,a i poštedim sebe jos 5 dana ležanja u porodilištu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I sta ti je rekla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sasvim logičan savet za one mame koje mogu i hoće da doje svoje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sasvim logičan savet za one mame koje mogu i hoće da doje svoje bebe.Moja ćerkica nije dobijala dohranu uopšte u porodilištu jer sam imala tu sreću da imam mleka na pretek!

Kažu da su prvi znakovi žutice pospanost i kad primetite da beba neće da klopa.Tako je moja beba prvi dan meni zadavala muke u porodilištu.Sedela sam sigurno sat ipo,dva,pokušavajući da je podojim uzaludno!Naravno,ni jedna sestra nije prišla ni da mi pomogne niti pokaže radim li šta pogrešno.No,nevažno.Babica koja me je porodila,kad sam se požalila,mi je rekla da MORAM makar dok spava,da bebi cedim mleko u usta.Jedini način (naravno sem onog užasnog sunčanja) da bebu spasem od žutice je da je NAHRANIM i da je teram da sisa na silu.Jesam se ukočila,sedela sam kao ludak po ceo dan,ali već tu noć moja beba je bila "kao nova" :) Ne kažu džabe da je majčino mleko lek za sve :) Nadam se da će ovaj savet nekome pomoći :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo bili u bf, dete je sisalo stalno, nije dobio ni kap ad-a u porodilištu, nije bilo pospano ALI je dobilo žuticu. Fiziološka žutica ima više veze sa krvnom grupom i rh faktorom nego sa sisanjem, a isto tako su nas učili da bi žutica brže prošla da se ukine dojenje i na par dana ubaci AD mleko jer u majčinom mleku ima nešto što usporava pad bilirubina ( zaboravila sam šta to jer je davno bilo :) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sasvim logičan savet za one mame koje mogu i hoće da doje svoje bebe.Moja ćerkica nije dobijala dohranu uopšte u porodilištu jer sam imala tu sreću da imam mleka na pretek!

Kažu da su prvi znakovi žutice pospanost i kad primetite da beba neće da klopa.Tako je moja beba prvi dan meni zadavala muke u porodilištu.Sedela sam sigurno sat ipo,dva,pokušavajući da je podojim uzaludno!Naravno,ni jedna sestra nije prišla ni da mi pomogne niti pokaže radim li šta pogrešno.No,nevažno.Babica koja me je porodila,kad sam se požalila,mi je rekla da MORAM makar dok spava,da bebi cedim mleko u usta.Jedini način (naravno sem onog užasnog sunčanja) da bebu spasem od žutice je da je NAHRANIM i da je teram da sisa na silu.Jesam se ukočila,sedela sam kao ludak po ceo dan,ali već tu noć moja beba je bila "kao nova" :) Ne kažu džabe da je majčino mleko lek za sve :) Nadam se da će ovaj savet nekome pomoći :)

Mislila sam da ti je mozda rekla jos nesto osim toga da beba sto cesce siki. Ja nisam imala taj problem ni sa jednom od beba, a ipak nijednom nisam otisla u baby friendly program. I iako nije baby friendly, odmah su mi bebe stavljali na grudi. Da li sam ja imala srece ili je nesto drugo u pitanju, uglavnom, vise mi se dopada ideja o mama friendly porodilistima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A svako se vodi svojim iskustvom :) Sto kažu,3 doktora-7 mišljenja! :)

Svaka od nas zna sta je najbolje na svoju bebicu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A svako se vodi svojim iskustvom :) Sto kažu,3 doktora-7 mišljenja! :)

Svaka od nas zna sta je najbolje na svoju bebicu ;)

Jeste, ali iskrena da budem, ja sam se vodila onim sto ce meni najvise prijati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam lično za to...prvo porodila sam se na carski rez,prvu noć sam bila u šok sobi,sledeći dan sam prebačena na odeljenje gde su mi doneli odmah bebu.Prvo što me je rana strašno bolela,dok siđem sa onog visokog kreveta prebrojim sve zvezde....drugo što mi mleko nije krenulo,i što sam upalu grudi dobila već prvu noć....Imala sam temperaturu 39 sa 5 a dan i noć sam se izmazala(između ostalog da kažem da sam PLATILA U BOLNICI BABICU DA ME IZMUZE,a plaćene su inače za to a neće da te pogledaju,povuku te kao kravu i kažu,evo ovako se to radi).No,da se vratim na prethodno,pošto ne smem da dojim kad imam tako visoku T na svaka 3 sata je dolazila sestra sa prihranom da nahrani dete,mislim,trebala je da dolazi.Jednu noć,deca vrište po sobama,gladni,nema sestre za bebe da ih nahrani,pitam sestru za nas žene gde je sestra za bebe(imaju posebno sestre za žene i sestre za bebe),ona mi mrtva hladna kaže "Ona je otišla hitno za Bg"... Ima li koja druga sestra-NEMA!!!!! Reko možete li vi da napravite prihranu pošto znate gde se pravi itd... Ona mi opet mrtva hladna kaže "Ja nemam ništa s tim!" :angry::blink:

Ja zgranuta i sve žene oko mene...izašla na hodnik i počela da se derem da mi neko nešto ni slučajno ne kaže kada ja unesem prihranu i napravim svom detetu!!! I posle nekih sat vremena je došla srećom sledeća smena pa je nahranila decu,a da nije smena bila verovatno bih čekala ovu da se vrati iz Bg-a za nekih 4 sata... Ma strašnooooo.... Nemam komentara!Gledam tu svoje dete kako se zacenjuje zbog debila koji rade za novac a ustvari ne rade ništa... Ova jedna ljuta zaboga kad sam je probudila u trećoj smeni da mi da toplomer,još se svađa sa mnom... ajooooj... :angry: televiziju sam htela da zovnem da snime ono... Ne znam,ja nisam za to...ko je sposoban i ko se porodio prirodnim putem ok... ali smatram da je bolje da dete donesu na podoj na svaka 3 sata ko se porodio na carski... Moje mišljenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

BabyFriendly u porodilistu na Zvezdari je sve samo ne "frendly".

Bebu donose kad se majka malo oporavi-korektni su sto se toga tice, ako je majka imala tezak porodjaj odnose bebu kod njih u boks dok ne procene da mama moze sama.

Dohranu daju na tri sata, s tim sto nocu od 12 do 5h ujutro ne daju. Znaci, ako vam je tad beba ogladnela, nema nista nego da place i ceka 5h da se sestre smiluju i nahrane je.

Bebe hrane u hodniku, tako da majka ne vidi kako je hrane. A hrane ih preko kasikice koja je u bebinim ustima i preko iz solje nalivaju mleko dok se beba ne zagrcne. Tad obicno procene da je beba dosta pojela.

Jednom pokazu previjanje i vise ne kontrolisu na koliko i kad i kako previjate bebe.

Dolaze ujutro da ih mere, sredjuju pupak. Bebe ne kupaju, sem kad se rode.

Pedijatrijske sestre zaduzene za bebe su pomalo grube, tek 1-2 je nasmejano i prijatno. Vecina su na tri coska i nece nista da objasne i da pokazu.

Svaka cast onim majkama koje su prvorotke, kako su se snasle tamo uz takve uslove i takav "babyfriendly" sistem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se prvi put u N. Sadu, a drugi put u manjem mestu u Svajcarskoj... Ovo u Betaniji nema ni B od Baby Friendly, to sam shvatila tek kad sam se porodila u Svici. Tamo je divno, beba je s tobom koliko i kad ti zelis, a daju ti kljuc od sobe u koju mozes da je odvedes kad hoces da se okupas ili odmoris ili bilo sta, i taj kljuc imaju samo sestre i roditelji. Naravno, tamo ih uvek neko nadzire... Ako ti ne nadodje odmah mleko, ne daju joj dohranu vec caj, i to ti pokazu kako da joj dajes iz casice, da se ne bi navikla na flasicu. I to je tako ako hoces da dojis, ako neces, tvoj izbor, niko te ni zbog cega ne osudjuje, iako je za dojilje sve obezbedjeno-u svakom trenutku mozes da pozoves savetnicu za dojenje da ti dodje u sobu i pomogne ti oko bebe. Uvece isto sama biras da li ce beba biti pored tebe ili u toj sobi, da li zelis da ti je donesu kad se probudi ili da je dohrane da bi ti nastavila da spavas... Cak i ako si previse umorna, mozes da pozoves sestru da je odvede, ne moras ni da setas do te sobe :lol: Bebu presvlacis sama ili zamolis sestre... Sve je jako opusteno. Samo da se nadovezem, iako nema veze sa temom-kad sam se ja poradjala, u isto vreme su se poradjale jos dve zene, a bolnica ima samo dve porodjajne sale. Strasno im je haoticna bila ta noc, i pored toga su svi bili izuzetno ljubazni i spremno su na sve reagovali (babica je celu noc trcala od jedne do druge, videlo se da je zadihana). Nema one frke kad ide vizita, prvog dana sam ja cak spavala kad su dosli, i oni su odlucili da me ne bude :lol: Svi su vrlo diskretni i u svakom trenutku su na raspolaganju. Da ne pricam o tome da tata i bilo ko drugi moze da dodje kad god hoce u posetu... Iz Betanije sam jedva cekala da pobegnem, plakala sam svaki dan, a ovde bih rado ostala jos koji dan, da me kod kuce nije cekala jos jedna beba...

bikica85 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se prvi put u N. Sadu, a drugi put u manjem mestu u Svajcarskoj... Ovo u Betaniji nema ni B od Baby Friendly, to sam shvatila tek kad sam se porodila u Svici. Tamo je divno, beba je s tobom koliko i kad ti zelis, a daju ti kljuc od sobe u koju mozes da je odvedes kad hoces da se okupas ili odmoris ili bilo sta, i taj kljuc imaju samo sestre i roditelji. Naravno, tamo ih uvek neko nadzire... Ako ti ne nadodje odmah mleko, ne daju joj dohranu vec caj, i to ti pokazu kako da joj dajes iz casice, da se ne bi navikla na flasicu. I to je tako ako hoces da dojis, ako neces, tvoj izbor, niko te ni zbog cega ne osudjuje, iako je za dojilje sve obezbedjeno-u svakom trenutku mozes da pozoves savetnicu za dojenje da ti dodje u sobu i pomogne ti oko bebe. Uvece isto sama biras da li ce beba biti pored tebe ili u toj sobi, da li zelis da ti je donesu kad se probudi ili da je dohrane da bi ti nastavila da spavas... Cak i ako si previse umorna, mozes da pozoves sestru da je odvede, ne moras ni da setas do te sobe :lol: Bebu presvlacis sama ili zamolis sestre... Sve je jako opusteno. Samo da se nadovezem, iako nema veze sa temom-kad sam se ja poradjala, u isto vreme su se poradjale jos dve zene, a bolnica ima samo dve porodjajne sale. Strasno im je haoticna bila ta noc, i pored toga su svi bili izuzetno ljubazni i spremno su na sve reagovali (babica je celu noc trcala od jedne do druge, videlo se da je zadihana). Nema one frke kad ide vizita, prvog dana sam ja cak spavala kad su dosli, i oni su odlucili da me ne bude :lol: Svi su vrlo diskretni i u svakom trenutku su na raspolaganju. Da ne pricam o tome da tata i bilo ko drugi moze da dodje kad god hoce u posetu... Iz Betanije sam jedva cekala da pobegnem, plakala sam svaki dan, a ovde bih rado ostala jos koji dan, da me kod kuce nije cekala jos jedna beba...

Divno. Kod nas i da ne pricam kako je.

Na zalost, Vuk je prebacen na neonatologiju i nije mogao da bude sa mnom, ali sam ja isla kod njega za svaki podoj. Bilo mi je jako tesko kada su mamama donosili bebe da budu sa njima, a meni ne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je bio Baby Friendly program gde imaš opciju da je beba stalno pored tebe, ili da je tokom noći, tačnije od 23h do 5 ujutro odnesu na odeljak za bebe. Ja sam odabrala tu drugu opciju i nisam se pokajala. Imala sam poveliku ranu od epiziotomije i stvarno sam se teško kretala i problem mi je bio i tokom dana da ustanem, tako da mi je tih par sati odmora noću mnogo značilo. Inače kraj svakog kreveta ima alarm, tako da u svako doba možeš pozvati babice i u roku od minuta dođu i pomognu šta treba. Prvi dan su mi bebu doneli malo kasnije jer mi je pozlilo nakon porođaja tako da uopšte nisam znala ni gde sam ni šta sam. U sobi sam inače bila sa dve žene, bile su sasvim ok i njihove bebe su takođe bile mirne, tako da sam u suštini zadovoljna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se prvi put porodila u Srbiji i tada nije bilo baby friendly,a koliko sam bila onesposobljena jos mi je samo to falilo <_< Drugi put,ovde u Svedskoj...ma divne uspomene :rolleyes: Mozes ako je sve u redu i ako zelis,3 sata posle porodjaja da ides kuci,ali najcesce se ostaje 24 sata koliko smo i mi bili,dobro nekoliko sati duze :rolleyes: Posto kod kuce imamo veliku decu koja brinu sama o sebi,tata je bio i na porodjaju i sa nama sve vreme,jer smo imali family room,gde su smesteni beba sa mamom i tatom.Krevetac za bebu i dva spojena kreveta za nas.Od kad se beba rodi,vise se ne odvaja od roditelja,a narocito se preporucuje da se ostvari tzv kontakt koza na kozu tj da beba bude golisava i da je drzimo na golim grudima mmmm predivan osecaj sve vreme.Ja sam naravno opet bila sva nikakva,jedva sam mogla da se okrecem u krevetu koliko su me bolele karlicne kosti i krsta,tako da ga je tata presvlacio i nosao,a kod mame sikio.Kod tate je i spavao,ni jednom ga nismo stavili u krevetac :rolleyes: Babice dodju samo da pitaju jel sve u redu i to pokucaju pre ulaska,i naravno dodju na poziv i da pitaju sta zelis za rucak.

Da ne govorim o ljubaznosti i o tome da je sve obezbedjeno za bebu i za mamu,pelene,spavacice,peskiri,posteljina,ulosci,mrezaste gace...ma sve.A za presvlacenje bebe komoda sa podlogom sa grejacima.Skrenuh ja s teme,ali mozete misliti kako su to dva razlicita iskustva :unsure: Pre odlaskakuci bebu pregleda neonatolog,pupak se ovde ne tretira ni sa cim,izmere bilirubin,dobijes poklon paket i odosmo kuci :rolleyes:

Uz pomoc tate baby friendli je prema meni bio divan ;)

bikica85 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.