Baby Friendly je MAMA Unfriendly?

odgovora

Objavljeno

Meni je samo glupo npr kad si u sobi sa 2-3-5 cimerki nije bitno ti pslajes svoje dete u box za bebe, a njihove ostanu pa drece citavu noc, jest da ne ustajes, ali smeta ti da spavas odmaras..trebalo bi i tako organizovati da su u sobi porodilje koje nemaju nocu decu kod sebe zajedno i one koje imaju zajedno..

Ne znam kakva su iskustva drugih,ali ja sam bila prvi put tri dana ,a drugi cetiri u porodilistu,oba puta u trokrevetnim sobama i za tih sedam dana ni jedna beba se nije cula,ali bukvalno.Samo su sikile i pajkile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam kakva su iskustva drugih,ali ja sam bila prvi put tri dana ,a drugi cetiri u porodilistu,oba puta u trokrevetnim sobama i za tih sedam dana ni jedna beba se nije cula,ali bukvalno.Samo su sikile i pajkile.

Ja u šestokrevetnoj oba puta...i ceo dan i celu noć je bar jedna beba plakala....nisam spavala tri dana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je BF extra, prvorotka se brze snadje sa bebom. U Gradskoj su sestre bile na raspolaganju uvek, bebca su mi dve noci vodili na suncanje i tad nisam mogla da spavam, zelela sam da je pored mene..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja u šestokrevetnoj oba puta...i ceo dan i celu noć je bar jedna beba plakala....nisam spavala tri dana...

Ti si onda baksuz :P

Neuhvatljiva voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se BF program u cuprijskoj bolnici jako svidja. Bebe su u boksevima, a sestre ih cesto donose, uvek na zahtev, a i same ovako. U pauzama dok bebac nije bio tu taman bih odspavala, bila sam hronicno neispavana poslednjih 2 meseca trudnoce. Preko noci je mogao i kod mene i u boksu da bude. Sestre su bile fantaticne, uvek spremne sve da objasne i pomognu i sa bebom i oko izmuzivanja. Inace sam bila u dvokrevetnoje sobi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blago vama..Ja ne smem ni da zamislim BF u Podgorici,u KBC-u.Ko je tamo bio zna o čemu pričam..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je u Visegradskoj bilo sasvim ok, bez BF. Nekako su pratili koliko koja mama ima mleka, pa su manje hranili bebe koje imaju sta da sisaju, a nama kojima je mleko sporije nadolazilo su donosili site ili polusite bebe. Uglavnom, moja beba je lezala na siki i po 40min vukla i kad nije imala sta da izvuce, vezbale smo i ona i ja :D Uhvatila je i kolostrum i prvo mleko, sto mi je bilo veoma vazno. Sestre su bile fine i pokazale mi kako da dojim. Nas 7 u sobi, mogle smo i da se odmorimo i da razgovaramo. Cimerke su spavale po celu noc, jedino su meni oci bile kao sarme, skoro da uopste nisam spavala, pucao me adrenalin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nas u sabackom porodilistu niko i ne pita da li hocemo BF ili ne. ono kao postoje dve sobe u kojima su krevetici pored svakog kreveta (mene su bas smestili u jednu od tih) ali nikom i ne pada na pamet da bi se to moglo koristiti. bebe su donosili 4 puta na dan i to uglavnom na 5min, boksovima ne mozes ni da pridjes... mi smo uglavnom bile zeljne tih bebaca i samo iscekivale kad ce ih doneti a onda samo sto ti je donesu vec je otimaju iz ruku. moja beba je samo jednom za svo to vreme bila kod mene celih 10min, ovo sve ostalo krace. ja bih ipak sledeci put birala BF koliko god da je tesko ova totalna razdvojenost mi se cini jos tezom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smey, bilo vas je 7 u sobi??? Pa kada si se ti to porodila u visegradskoj, mislila sam da su tamo sada (posle renoviranja) sve sobe za porodilje dvokrevetne i trokrevetne?!!

Devojke, pisite u kojim bolnicama ste se poradjale,mene zanima BF u frontu i da li sestre hoce da odnesu bebu iz sobe na zahtev (molbu, poklon...)ne svidja mi se ideja BF kod nas, prvi porodjaj mi je bio vrlo tezak i traumatican i ne znam kako bih se starala o bebi uz sve to.

i slazem se sa devojkom koja je napisala da nije u redu deliti majke na dobre-pozrtvovane i lose-razmazene po njihovoj spremnosti da udju u BF program. ista prica je i sa CR i prirodnim porodjajem, kao i sa dojenjem ili adaptiranim mlekom. bitno je da je beba dobro, da napreduje i da je srecna, i svaka majka koja to postigne je ispravno postupila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa,bas o tome ti i pricam.Bebe u boksu su sve samo ne srecne. :(

Ih, pa ne mora da znaci. Kad se rodila Anita, vec sam opisala kako je bilo u tom porodilistu u Svici. Prvo vece po rodjenju ostavila sam je kod sestara dok odem da se istusiram, s namerom da je posle toga uzmem kod sebe i da spavamo zajedno. Kad sam se istusirala i otisla po nju, ona je spavala u ljuljasci a pored nje su sestre pustile neke bele sumove. Bilo mi je zao da je budim pa sam im rekla da mi je donesu cim se sama probudi. Ujutru u 8 sati vidim da nje nema pored mene :o Odem do sestara i sva ljuta ih pitam sto mi je nisu donele, kad one kazu da se ona nijednom te noci nije probudila... Odmorile smo se i ona i ja i nikom nista nije bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, mislim da je to sa nesrecnim bebama u boksu malcice preterivanje... Mislim da su pre mame te koje su nesrecne bez beba u porodilistu, adrenalin i hormoni :D

U svakom slucaju, nisam za BF, imam utisak da je to nacin da sestre sa sebe skinu odgovornost i prebace ih na mame igrajuci bas na kartu grize savesti. I to hranjenje na kasicicu je preterivanje, u VIS sve bebe hrane na cuclu pa sve sisaju bez problema, pa ne moze se beba za 4 dana toliko navici na cuclu... boksovi su cisti, uvek je neko tamo, pustaju im muziku i mozete da ih vidite i mimo podoja kada zelite, cak je predvidjeno vreme u kojem posetioci (muz, babe i dede) mogu da vide bebu...

o bebama tamo bas lepo brinu,kamo srece da i porodilje tako paze i maze :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma sve kako kome paše. Zato u normalnim porodilištima postoje opcije, pa izabereš onu koja ti najbolje odgovara. To za deljenje majki na dobre i loše zato što jedne hoće da su s bebom stalno/doje/prave kašice a druge izaberu delimični BF/koriste AD mleko ili kupuju gotove kašice je čista budalaština. Nije biti majka samo dati detetu da jede, ima tu još toga koliko hoćeš.

Maki-D voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma sve kako kome paše. Zato u normalnim porodilištima postoje opcije, pa izabereš onu koja ti najbolje odgovara. To za deljenje majki na dobre i loše zato što jedne hoće da su s bebom stalno/doje/prave kašice a druge izaberu delimični BF/koriste AD mleko ili kupuju gotove kašice je čista budalaština. Nije biti majka samo dati detetu da jede, ima tu još toga koliko hoćeš.

Bravo za post :) :) :) , nemam vise lajkova :angry:

Nice i Dachy volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Želim da podelim ovu priču sa vama pošto vidim da se vodi polemika da li je Baby Frinedly u našim uslovima mama Unfriendly.U mom rodnom gradu je nedavno uveden baby friendly program,ali kao i sve drugo u našoj bolnici ne funkcioniše kako treba.Pre nekoliko dana desila se jedna VELIKA tragedija,žena je ugušila bebu dok je dojila,jer je iscrpljena od porođaja zaspala.Ja u svemu tome vidim krivicu osoblja,nije dovoljno samo dati bebu mami na podoj,koja je pri tom iscrpljena nego je i obilaziti i nadgledati.Kako je toj ženi ne smem ni da pomislim,i sigurno se nikada neće osećati dobro.Ona nije kriva što je iscrpljena zaspala.Ako vidite da negde program ne funkcioniše kako treba,ne treba se junačiti,ja to mogu,ja hoću mojoj bebi najbolje.Ako neko procjeni da nije u stanju,odmah poslije porođaja,podizati bebu,brinuti o njoj,ima vremena kad ode kući.Ta dva dana ne mjenjaju mnogo.Meni je drago da ja nisam imala baby friendly u ovakvoj bolnici kakva je kod nas,kad osoblje pije kafu i gleda turske ili španske serije,dok se mame porađaju i leže iscroljene sa bebama.Čast izuzecima,kojih je malo.

natawyyy i Smey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo, Marijachi. Kao i skoro sve kod nas - videle zabe da se konji potkivaju pa i one digle noge. Videli mi da se tamo negde po inostranstvu bebe ostavljaju kod majki u sobe, pa hocemo i mi, a sve nakaradno. Tamo imas alarm, zvono, sestre na raspolaganju, kamere. A ovde znam za slucajeve da su majke onako raspadnute trcale po hodnicima i vikale sestre kad misle da nesto nije u redu s njihovim bebama i nalazile sestre sprat nize u jednoj sobi gde sede i gledaju seriju. Pa, takav baby "friendly" je sve sem sto mu ime kaze. Strasno je to sto si napisala da se desilo, uzas jedan. Ja sad sa iskustvom porodjaja koji cak nije bio uopste problematican (mada nije bio lak, ko kaze da je imao lak porodjaj - laze :)) ipak se ne bih sto ti kazes junacila pa bas bila pored bebe 24h. Sveza porodilja je jednostavno u soku, njeno telo je pretrpelo bolove i promene i njena psiha mora da se vremenom vrati u normalu. Ne kaze se bezveze da je pozeljno imati nekoga kao pomoc makar u prvo vreme posle porodjaja, pa sto onda ne bismo imale pomoc i odmah posle porodjaja, i to od strucnog osoblja koje brine o bebi, tad nam je najpotrebnija? Kad BF bude bio stvarno friendly, onda mozemo o njemu da pocnemo da razmisljamo, mada ja nikome ne sudim, svako ima pravo na izbor i zna sta mu je najbolje ciniti.

Jacka, MatroNadja i paper_moon volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smey, bilo vas je 7 u sobi??? Pa kada si se ti to porodila u visegradskoj, mislila sam da su tamo sada (posle renoviranja) sve sobe za porodilje dvokrevetne i trokrevetne?!!

Devojke, pisite u kojim bolnicama ste se poradjale,mene zanima BF u frontu i da li sestre hoce da odnesu bebu iz sobe na zahtev (molbu, poklon...)ne svidja mi se ideja BF kod nas, prvi porodjaj mi je bio vrlo tezak i traumatican i ne znam kako bih se starala o bebi uz sve to.

i slazem se sa devojkom koja je napisala da nije u redu deliti majke na dobre-pozrtvovane i lose-razmazene po njihovoj spremnosti da udju u BF program. ista prica je i sa CR i prirodnim porodjajem, kao i sa dojenjem ili adaptiranim mlekom. bitno je da je beba dobro, da napreduje i da je srecna, i svaka majka koja to postigne je ispravno postupila.

Koliko sam zapazila na spratu, tj. u tom delu gde sam ja bila, sve sobe i jesu sa manje kreveta osim te jedne u kojoj sam bila (br. 307). I bas mi se svidja sto sam bila u njoj, jer je drustvo bilo super! Sad se stalno cujem s tim mamama :)

Ako ides na BF varijantu, cak i kad odnose bebe u boksove nikad ne znas da li ce i tvoja cimerka/cimerke poslati svoje bebe kada ti posaljes svoju, pa tako iako mozda ne moras da ustanes i brines o svojoj bebi moze ti se desiti da druge bebe budu nemirne pa da ne mozes da spavas... To je jos jedna od mana nasih BF "rasporeda".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko sam zapazila na spratu, tj. u tom delu gde sam ja bila, sve sobe i jesu sa manje kreveta osim te jedne u kojoj sam bila (br. 307). I bas mi se svidja sto sam bila u njoj, jer je drustvo bilo super! Sad se stalno cujem s tim mamama :)

Ako ides na BF varijantu, cak i kad odnose bebe u boksove nikad ne znas da li ce i tvoja cimerka/cimerke poslati svoje bebe kada ti posaljes svoju, pa tako iako mozda ne moras da ustanes i brines o svojoj bebi moze ti se desiti da druge bebe budu nemirne pa da ne mozes da spavas... To je jos jedna od mana nasih BF "rasporeda".

u br.301 ima cak 10 kreveta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam trazila baby friendly, ali sam ga izgleda dobila. I iskreno, stvarno mislim da je mama unfriendly!

Donosili su mi bebu na svakih par sati da je podojim i onda je ostavljali kod mene, jer su "zaboravili" da dodju po nju, Ja izmucena od usivanja i boli od rane, bilo mi je jako tesko da je podizem kad zaplace i uzimam sama da dojim. Jednom je toliko plakala, nisam znala vise sta da radim onako izmucena, zvala sam sestru da je odvedu i ona kao: Ne mozemo mi da je vodimo tako uplakanu, mora da bude mirna!

Ja se mislim.. pa koji vam je posao onda ako ne da ih umirite, ja nisam imala snage vise da gledam na oci, dojim je a zamalo da padnem preko nje od umora. Ne bi niko ni znao sta me je snaslo, jer niko nije ni dolazio da me obidje. PIla sam lekove za bolove od kojih si jos dodatno pospan, i to dovodjenje i ostavljanje bebe me je stvarno jako izmorilo.

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam isto bila u baby friendly programu.

Bebac je samo prvi dan proveo u boksu, jer su meni radili reviziju materice, pa sam zbog anestezije bila ceo dan žestoko ošamućena, a popodne (5-6 sati nakon porođaja) kad sam krenula na wc, sva samouverena kako meni ništa ne fali, uspela sam čak i da padnem u nesvest...tako da su mi prvi dan i noć samo donosili bepca na podoj.

Sledeće jutro su mi ga doneli i bio je sa mnom u sobi neprestano dok nismo izašli, tj. naredna 4 dana i meni je neopisivo drago što je tako bilo.

Nije lako sa ranom od epiziotomije i ispalim hemoroidima ustajati svaki put kad bebac zaplače, ali ja sam imala problem sa uspostavljanjem laktacije koji ne bih tako lako rešila da bebac nije bio sa mnom. Ovako sam ga stavljala stalno na dojku, on je vukao, vukao, u početku jadničak u prazno, ali na kraju su mlečne žlezde dobile signal i mleko je fino nadošlo, a nas dvoje uspostavili super ritam i upoznali se.

Meni je nekako baš trebalo da beba bude sa mnom, kad je dobio žuticu treći dan i kad su ga nosili na fototerapiju na 3 sata, meni je soba bila užasno prazna, i iako sam imala vremena tad da odmorim jako mi je nedostajao i raspoloženje mi je opadalo.

Ja bih opet isto odabrala.

My happiness i neca79 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa BF je valjda kad je beba non stop sa mamom..to sto vam donesu svakih par sati na podoj je laganica :D :D

Kad se setim meni je bilo kao u vojsci, onako kljakava skacem svaki cas, aj sto se staram o bebi, nego sto sam morala da sve pod konac spremim od stvari, jer kad dolazi vizita, ne sme biti nered! I bebe i mame da budu pod konac, soba provetrena, mi u krevetima, bebe povijene i da cute po mogucstvu :D Red, rad i disciplina :D

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se dva puta porodila u Višegradskoj,prirodno,bez epidurala.I nisam za BF.Mene je doktor posle prvog porođaja,koji je bio super brz, tako nakaradno zašio da mi je ostao veliki ožiljak,a da sedim nisam mogla sve dok mi konci nisu ispali.Bolelo je kao đavo,dok me je ušivao dva konca je toliko zategao da je meso između izašlo napolje i napravilo ožiljak u obliku jezička.Još da mi je beba bila tu ne znam šta bih radila.Nisam mogla da se mrdnem,kako se pomerim imam osećaj da se konci još više zatežu i urezuju u meso.I drago mi je bilo što nema BF tamo,jer bi beba sigurno osetila moju nervozu.Drugi put sam išla namerno u višegradsku jer nemaju BF.I drugi porođaj je bio super,šivenje je bilo ok,svaka čast doktorki,i donosili su mi bebu na svakih par sati osim noću.Po meni treba majka da se odmori i psihički koliko može da se pripremi jer je u svakom slučaju čeka bezbroj neprespavanih noći i dana.

Mejja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa BF je valjda kad je beba non stop sa mamom..to sto vam donesu svakih par sati na podoj je laganica :D :D

Kad se setim meni je bilo kao u vojsci, onako kljakava skacem svaki cas, aj sto se staram o bebi, nego sto sam morala da sve pod konac spremim od stvari, jer kad dolazi vizita, ne sme biti nered! I bebe i mame da budu pod konac, soba provetrena, mi u krevetima, bebe povijene i da cute po mogucstvu :D Red, rad i disciplina :D

jao, to je show! nusicevski skroz! :D u frontu su u fazonu da utrce u sobu i obaveste nas da pospremimo jer ide vizita, mos misliti! kao da cu ja kao stoka u brlogu biti, dok mi beli mantil ne pokuca. i jos naloze da se sve sa nahtkasne posklanja. valjda pod jastuk, od sramote. ja ospice dobijam od takvih stvari, a jos onako tek porodjena, pod stresom i u bolovima... :angry: to je kod nas meni fenomenalno: ta autoritarna svest, to imbecilno strahopostovanje vlasti i "polozaja". i ostanu potpuno slepi pred cinjenicom da su time uvredili tolike zene.

amorfati, broccoli i Fox volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

to je kod nas meni fenomenalno: ta autoritarna svest, to imbecilno strahopostovanje vlasti i "polozaja". i ostanu potpuno slepi pred cinjenicom da su time uvredili tolike zene.

Sve se slazem od reci do reci...

A sto se tice vlasti i polozaja:

m0190.gifm0196.gif

andisam i neca79 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje lično viđenje BF programa je da je on odlično osmišljen, ali pogrešno shvaćen i primenjen od strane pojedinog medicinskog osoblja u našoj državi.

Naročito mi je teško pao posle prvog porođaja pre deset godina, kada mi je bilo toliko fizički loše, da nisam mogla ni da ustanem iz kreveta, a kamoli da brinem o bebi. Uz to kao prvorotka, nisam nimala blage veze ni o dojenju, a ni ostale stvari...Većina sestara su bile drske i bezobrazne, i pogrešno razumele program kao nurse friendly, pa su dolazile samo da presvuku bebice na 3 sata i ujutru da ih okupaju za vizitu. Hranjenje nije dolazilo u obzir. Ostatak vremena su provodile gledaući serije, ispijajući kafu i ogovarajući.... donosili su mi bebu uznemirenu sa sunčanja... neke su nam se obraćale vrlo vulgarnim opaskama...ma samo kad pomislim... izašla sam posle 5 dana "vojske" (kako reče hellen) na sopstveni zahtev.

Posle 9 godina, stvari su se prilično promenile. Skoro sve babice i pedijatriske sestre trude se da rade svoj posao. Pomaže se ženama da doje, bebice se dohranju dok mleko ne krene. Presvlače se i kupaju redovno. Rekoh mm da je sad ovo klinika Švarcvald u odnosu na ranije, hvala bogu. Ipak, skoro sve... poslednju noc pred odlazak kući, pedijatrijska sestra je zaspala u 10 i zaboravila da nas obiđe do 5, t.j - dok ja nisam konačno otišla da je probudim, jer je pola porodilišta plakalo od gladi. :(( i to je pokvarilo celokupan utisak.

A da sve ne bude tako crno, jedna moja drugarica je tražila da ostane dodatnih dva dana u porodilištu kako bi se lepo odmorila, jer joj je toliko bilo dobro u BF programu. Znači, može da bude idealno, ako se hoće. Inače se to porodilište nalazi u Crnoj Gori.

jogo voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.