Pomoć u učenju

odgovora

Objavljeno

Ja imam 'školarce'....2., 4., i 5. razred i potpisujem Micilici i Kristal u potpunosti...nekom detetu je potrebno više, nekome manje pomoći :)

Sada su moji školarci 3. 5. i 6. razred...tu sam kao nadzorni organ svakog dana...Nikolina je najodgovornija i sa njom najmanje 'problema'...Anastasija je sve bolja i bolja i puna samopouzdanja tako da milsim da će ona sve 'prestići'...A mamin sin hm...tu moram upotrebiti i 'špijuniranje' kao opciju...'proveravanje' itd...zbog njega idem barem 2 puta mesečnou školu i na taj način mu 'pomažem'....p.s. dali sam ove stvari izrekla na pravoj temi... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sada su moji školarci 3. 5. i 6. razred...tu sam kao nadzorni organ svakog dana...Nikolina je najodgovornija i sa njom najmanje 'problema'...Anastasija je sve bolja i bolja i puna samopouzdanja tako da milsim da će ona sve 'prestići'...A mamin sin hm...tu moram upotrebiti i 'špijuniranje' kao opciju...'proveravanje' itd...zbog njega idem barem 2 puta mesečnou školu i na taj način mu 'pomažem'....p.s. dali sam ove stvari izrekla na pravoj temi... :unsure:

Pa ovo za špijuniranje...imamo posebnu temu za to... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sada su moji školarci 3. 5. i 6. razred...tu sam kao nadzorni organ svakog dana...Nikolina je najodgovornija i sa njom najmanje 'problema'...Anastasija je sve bolja i bolja i puna samopouzdanja tako da milsim da će ona sve 'prestići'...A mamin sin hm...tu moram upotrebiti i 'špijuniranje' kao opciju...'proveravanje' itd...zbog njega idem barem 2 puta mesečnou školu i na taj način mu 'pomažem'....p.s. dali sam ove stvari izrekla na pravoj temi... :unsure:

I ja se osećam kao nadzorni organ a imam samo jednog školarca. Šta li me sve čeka kad drugi krene u školu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se Ane tice, prve 3-4 zadace sam sjedila sa njom cisto da bi mogla da se uvjerim da je ustanju da je radi samostalno. Sada kada dodje kuci prvo radi zadacu sama, u svojoj sobi.

Ono sto tražim od nje, što joj ne ide najbolje a i sama ona dođe meni i pita me to je matematika. pustim je da uradi sama zadaću, čak i ono što ne zna da pokuša, nema veze ako pogrješi. Obavezno prekontrolišem i kažem joj gdje je pogrješila, ako nešto ne zna objasnim joj i kada uradi zadaću, ako je nešto što vidim da ona nije shvatila zadam joj još dodatnih 5-6 zadataka i radim sa njom u smislu da joj objasnim dok ne shvati.

Kada ostatak zadaće uradi sama u svojoj sobi (iz drugih predmeta) donese mi da prekontrolišem. Ako vidim da je pogrješila pokažem joj grešku, ako vidim da ne shvata objasnim joj na nekom primjeru i pustim da opet sama uradi.

Definitivno ne sjedim sa njom dok piše ali jednostavno oko matematike moram da se zabavim sa njom jer vidim da u školi ne shvati najbolje nove lekcije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anji za sada još uvek ništa ne pomažem...ponekad i dođe da joj kao nešto nije jasno iz matematike...ali ni meni često ne bude jasno... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se Ane tice, prve 3-4 zadace sam sjedila sa njom cisto da bi mogla da se uvjerim da je ustanju da je radi samostalno. Sada kada dodje kuci prvo radi zadacu sama, u svojoj sobi.

Ono sto tražim od nje, što joj ne ide najbolje a i sama ona dođe meni i pita me to je matematika. pustim je da uradi sama zadaću, čak i ono što ne zna da pokuša, nema veze ako pogrješi. Obavezno prekontrolišem i kažem joj gdje je pogrješila, ako nešto ne zna objasnim joj i kada uradi zadaću, ako je nešto što vidim da ona nije shvatila zadam joj još dodatnih 5-6 zadataka i radim sa njom u smislu da joj objasnim dok ne shvati.

Kada ostatak zadaće uradi sama u svojoj sobi (iz drugih predmeta) donese mi da prekontrolišem. Ako vidim da je pogrješila pokažem joj grešku, ako vidim da ne shvata objasnim joj na nekom primjeru i pustim da opet sama uradi.

Definitivno ne sjedim sa njom dok piše ali jednostavno oko matematike moram da se zabavim sa njom jer vidim da u školi ne shvati najbolje nove lekcije.

To je to ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anji za sada još uvek ništa ne pomažem...ponekad i dođe da joj kao nešto nije jasno iz matematike...ali ni meni često ne bude jasno... :lol:

Svaka čast maloj pametnici :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka čast maloj pametnici :wub:

Hvala... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

M je treci razred, odlican je djak, dobro mu ide sve, ide na takmicenja, bla, bla , bla da se sad mama ne hvali, ali mi imamo drugi problem. Mala smo sredina, u kombinovanom smo odeljenju, prosle godine su bili kod jedne uciteljice nasi drugaci i cetvrti razred, e sad su oni treci a dobili su male prvake. Sve to nekako funkcionise, navikli smo na to, tako mora i kraj, nego sto ne rade dovoljno, Ajd sto ne rade dovoljno u skoli, oni uopste nemaju domaci zadatak. Prosle godine, daj boze da su pet puta imali domaci, a uciteljica je stava, ne daje domaci zadatak, da ne bi roditelji radili domaci kod kuce. Pa mslim, nije to resenje. Tako da ja kod kuce moram da glumim uciteljicu i da kompetan program radim sa njim, sve ono sto ne rade u skoli, iil samo otaljaju, jer znam sta nas ceka kad odemo u peti razred a da ne pominjem srednju skolu. Ali naravno pustim ja njega da on samostalno uci, ako mu nesto nije jasno, ja mu to ne pokazem, vec ga navedem da dodje do isptavnog rezultata.Sta cu, ja smatram da je to moja obaveza, i da jednostavno ne smem da pustim da to tako ide, jer bi njemu kasnije bilo teze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je sad cetvrti razred za par dana 10g. Inace je jako dobro mirno dete. Ali je jako rastrojen , ne ume da se skoncetrise, ako odem od njega vec se igra ako nema cime prstima, ili olovkom. Nauci samo ako ga preslisavam sto puta, znaci bez mene nista. Prihvatala sam to u prvom drugom razredu jer je najmladji (februarac) ali sad sam se bas zabrinula. Ko da je odsutan. Kazem mu sta da uradi on zaboravi sta je krenuo, uvek nesto zaboravi, izgubi... nedavno zaboravio knjige u skolu, tri puta sam ga pitala dal je spakovao... Ko da je odsutan, rastrojen, uplasen ne znam ni ja.... Inace je mirno dete i vrlo poslusno... Vec brinem zbog te njegove zaboravnosti.... volela bi da mu pomognem ali vec sam i ja nervozna.... dali je neko imao slican problem. savet?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je sad cetvrti razred za par dana 10g. Inace je jako dobro mirno dete. Ali je jako rastrojen , ne ume da se skoncetrise, ako odem od njega vec se igra ako nema cime prstima, ili olovkom. Nauci samo ako ga preslisavam sto puta, znaci bez mene nista. Prihvatala sam to u prvom drugom razredu jer je najmladji (februarac) ali sad sam se bas zabrinula. Ko da je odsutan. Kazem mu sta da uradi on zaboravi sta je krenuo, uvek nesto zaboravi, izgubi... nedavno zaboravio knjige u skolu, tri puta sam ga pitala dal je spakovao... Ko da je odsutan, rastrojen, uplasen ne znam ni ja.... Inace je mirno dete i vrlo poslusno... Vec brinem zbog te njegove zaboravnosti.... volela bi da mu pomognem ali vec sam i ja nervozna.... dali je neko imao slican problem. savet?

Moja najstarija puni 10 u aprilu. Sad prolaze kroz prve promene, kod nekog je to tuga, kod nekog rasejanost, kod nekog bes, u svakom slucaju normalno. Koncentraciju ces da popravis tako sto ces mu svakog dana davati da procita, sam u sobi, 2 ili 3 stranice knjige. To se kod nas pokazalo kao najbolji nacin, i kod starije i kod srednje. Srednja je sad u drugom razredu i polako je u to uvodim jer se ranije desavalo da po 10 puta izadje iz sobe dok radi 1 zadatak. Ne bi bilo lose da popricas sa uciteljicom, da ti kaze kakav je u skoli, kako se slaze sa drugom decom. Ako ti je prvo dete, veoma cesto su prvenci previse ograniceni nasim ocekivanjima. Najbolji lek je podizanje samopouzdanja, ukljucivanje u kucne obaveze, sport i citanje.

 

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na ohrabrenju. Jeste, prvo dete u skoli (imam jos dvoje i mislim da cu s njima ja biti malo pametnija :) ) Pricala sam sa uciteljicom i uvek slusam kako je zaboravan, najslabije cita, odsutan... itd i onda ne brini to ce proci... Prosto mene sramota kad nesto zaboravi :( vec i ona gubi strpljenje pa ga izgrdila posteno i tada se ukocio jos vise i panicio svaki put dal je nesto zaboravio, pa sam ga ja prestala grditi jer mu je to otezavalo. Sad smo uveli redovno citanje, i valjda cemo se popraviti. To u vezi samopouzdanja ste u pravu, mislim da to trebamo graditi najvise jer je cesto uplasen toliko da pogresno uradi stvari koje sam sigurna da zna. Isto je i sa citanjem... Bavimo se sportom i tu je bas uspesan, to mu dodje kao izduvni ventil :) i tu se oseca bas dobro jer zna da je medju boljima... Nadamo se da cemo pregurati ovu fazu... hvala puno na sevetu. 

 

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

Evo jos dodatni savet... nekad je dobro ubaciti dozu humora i uciniti cesto (nazalost uglavnom:() dosadne i suvoparne skolske zadatke zanimljvijim.

Citanje vezbati na decijm casopisima ili recimo na tekstovima koji su predmet decijeg interesovanja, a ne samo iz citanke. Npr, ako voli fudbal, onda mu naci clanke o Ronaldu i slicno... Sve sto moze da se pokaze prakticno i u prirodi u kuci na taj nacin i objasniti. 

 

 

paper_moon i Voljena volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zene treba mi pomoc..kako je krenulo lepse vreme mm po ceo dan radi.tako da je ucenje sa velikim kao i jurcanje malog po kuci palo na mene.Desava se to da ode u sobu da uci kako ja ne mogu (a i ne zelim) da sedim u sobi kod njega svo vreme (6. razred je) on se izmotava u sobi umesto da zavrsava svoje zadatke.Juce je otisao da uci biologiju.u medjuvremenu D se probudio,dok sam ga ja presvukla,.dala mu da jede i pustila mu crtani proslo je 2 sata u medjuvremenu sam nekoliko puta usla u sobu i primetila da je on uvek na jednoj stranici.Kada sam zavrsila sa D otisla sam da ga preslisam.medjutim umesto bilo kakvog znanja iz biologije naletela sam na gomilu iscepkanih papirica po stolu i blago teleci pogled..znaci ni jednu rec nije zapamtio....Mogu da shvatim da je nekada potrebno objasnjenje za matematiku,fiziku,engleski,nemacki..ali sta da objasnjavam iz biologije?Njegov odgovor na pitanje zasto nista ne zna.bio je da mu nije jasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirka, nema koncentraciju, to je vrlo cesto u njegovom uzrastu... 

U neku ruku si u pravu, vec bi trebao sam da zna da uci, ali mozda mu treba pomoc, olaksica, da ga malo uputis, da podeli lekciju na manje celine, da izvuce na list teze, vazne cinjenice...

Inace se grozim ucenja lekcija na taj nacin, fakticki " bubanja" cinjenica, i deklamovanja za ocenu, ali je u nasem skolstvu nazalost izuzetno zastupljeno... a potpuno prevazidjeno i beskorisno... 

Tako i moj sinak, sve mu super ide, prirodne nauke, jezici, ma i ne pitam ga vise, ali kad dodje na red biologija, gde sad u sedmom treba da nauci najsitnije delove tela i njihove funkcije, odmah promeni facu i snuzdi se...

Mirka90 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O čemu on uči sad?Na tu temu nadješ nrki dokumentarac na national geogr. ili na netu,odgledajte zajedno a onda neka pročita lekciju.

Ima li išta zanimljivije od biologije..Samo joj treba prići na pravi način.

broccoli, Earl Grey i Voljena volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Podvukla sam mu sve bitne stvari,izvukli teze...ali iskreno neizvodljivo je da svaku lekciju iz istorije,geografije,biologije,o fizici matematici i ostalim predmetima da ne pricam sedim kod njega u sobi i trazim dokumentarce ili slicno..Sama sam sa njima tako da je to neizvodljivo..vec godinama u nazad pokusavam da mu objasnim kako najlakse da nauci,cak sam i na youtube razila lekcije iz pojedinih predmeta,ali ne ide...Uci kicmenjake sada,,,hordati i sl.Lekcija nije obilna,ima jako malo stvari koje treba znati,ali imam osecaj da mu je tesko da upamti nove pojmove kao i da razume neke koje bi trebalo. recimo on ne znam sta znaci rec PROREZ ili rec hordati nikako da je pravilno izgovori.Probala sam i da mu ja izvucem pitanja neke osnove pa da onda on ispisuje odgovore.ja sam tako nekada ucila do duse sama sam sebi izvlacila,ali ne ide nikako...a prosto mi bude jako krivo kada posle 2 sata sedenja ne zna nista.Jos je stvar gora kada mm dodje kuci (obicno kada padne mrak) a on ne zna nista unese nam jos dodatnu nervozu.Trudim se da ga usmeravam da uci lekciju po lekciju kako uce u skoli posto vidim da ne moze da savlada celu oblast od jednom..Jos jedno pitanje,,,iskreno malo me je sramota i d apitam,ali moram nekoga.U ponedeljak je dosao iz skole i dobio domaci da napise sve brojeve deljive sa 2 i 3..trenutno rade razlomke gde mora da se nadje najmanji zajednicki ..da ne duzim.Uvidela sam da ne zna tablicu deljenja napamet (mnozenja zna) odnosno ne ume da pronadje recimo najmanji zajednicki za 2 i 4,on odmah mnozi 2x4 i kaze osam..To mu bas zadaje problem sa matematikom a ja ne nam kako da mu objasnim inace nisam znala za ovaj propust posto je mm ucio sa njim od pocetka godine matematiku (radio je samo prvu)

 

..ima neku ideju?

Izmenjeno od strane Mirka90

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za razlomke sve što ti treba su lego kockice... (to važi i za deljenje dva broja,a možeš lego kockicama objasniti i skupove)

http://mami.hr/naucite-malisane-matematiku-uz-pomoc-lego-kockica/

Djeca treba da uče slikovito.Nikakvo podvlačenje.

Ja nikada neću zaboraviti kako je nama profesor matematike objasnio pojam +0 rekao je,to vam je kao da jednu jabuku podelite na sve kineze :lol:

broccoli i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se tiče složenih reči deliš ih na delove i praviš od toga slikovite pojmove.

Recimo prorez sadrži reč rezati,pro je skraćeno od proći.Nacrtaj nešto što prolazi kroz nešto što je izrezano.. Itd.. (ovo mislim na reči koje mu koče)..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirka, jel to bijase najmanji zajednicki sadrzilac? Kljucne rijeci - najmanji i sadrzilac. Imas 2 i 4, koji je to najmanji broj u kojem se 'sadrze' 2 i 4 tj broj(najmanji) koji mozemo podijeliti i sa 2 i sa 4.
Osam jeste njihov zajednicki sadrzilac ali ne i najmanji.
A kad imamo 3 i 5, posto oni nemaju nzs, onda ih mnozimo....
I tako...ja bih objasnjavala i usput uradila sa njim sto vise primjera..
matematika je vjezbanje i vjezbanje....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Probala sve i svasta..za matematiku vise ne znam sta cu,sto se ostalih predmeta tice razumem ja da je kroz slikovito predavanje najlakse objasniti i super je to kada je dete manje.ali ja prosto nemam vremena da sedim i sat vremena mu slikovito objasnjavam biologiju ili istoriju i to svaki dan u krug..danas sam sa njim ucila engleski 2 satai jos plus neke predmete ga preslisavala..ima 13 godina i prosto bi mi cak i smesno bilo da to radim svaki dan,meni treba nacin da njega poducim da sam uci (ajd sad ko razumeo,razumece :D).On generalno kada nekako nadje taj najmanji zajednicki sve ostalo ide lako.ali ga on trazi tako sto podvlaci kao kada su tek poceli sa razlomcima,a kada  na kontrolnom imas 15 brojeva gde moras to naci..ne stigne ni pola da uradi.

Paper moon,ja sam uvek ucila sa podvlacenjem (ali uvek) iz knjige i bila sam odlican ucenik..samo mislim svako dete treba sebi da nadje nacin kako da najlakse savlada a on se u tome ne snalazi...Imam u komsiluku mamu koja ne moze da nadje posao zato sto mora da uci sa cerkom koja je 8/ razred i meni je to iskreno besmisleno..Zelim da ga usmerim kako da sam savlada lekcije,a ne da ga navikavam da mu ja predajem ..(od ovoga izuzimam predmete kao sto su matematika,fizika i slicno..to svaako moram objasniti)

Recimo prorez sadrži reč rezati,pro je skraćeno od proći.Nacrtaj nešto što prolazi kroz nešto što je izrezano.. Itd.. (ovo mislim na reči koje mu koče)..Ako bih ovo radila iz svake lekcije bih morala bar 10 reci izvlaciti ..danas me je pitao sta je to igalo.ja mu pokazem fotografiju i kazem da je to kuca u kojoj zive eskimi pravljena od kocki leda..njegova izjava je bila pa tu zive pingvini...Znam kako ce sve ovo zvucati,ali osecam se kao beznadezan slucaj koji nema pojma sta da radi.Dok je bio manji sve lekcije,svet oko nas.srpski.matematika morala sam da sedim i eram ga da ponavlja zamnom i ispravljam reci koje je pogresno izgovori odnosno procitao.ali D je bio beba i hteo je da ostane sa babom odnosno baba je mogla sa njim,sada ne moze (kuk joj je otisao jedva ustaje)

Konkretno meni treba iskusvo neke mame koja ima skolarce i nacini na koje oni uce (ali ne decu 1. 2. razred) pokusali smo da procita pa zatvori knjigu i ponavlja na glas.probali smo da zamisli slikovito u glavi sve to kao neku pricu ili crtani film...da podvlacimo i izvlacimo teze i bitne stvari..jedino sto fuk=nkcionise je da ja citam lekciju on ponavlja zamnom i usput objasnjavam sve ali i tu hoce da skrene sa teme..ali nemam vremena za to,iziskuje sedenje celo popodne a ja imam jos jedno dete.

Napisah referat :D izvinite ..bas se mucim sa tim danima

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirka, jel to bijase najmanji zajednicki sadrzilac? Kljucne rijeci - najmanji i sadrzilac. Imas 2 i 4, koji je to najmanji broj u kojem se 'sadrze' 2 i 4 tj broj(najmanji) koji mozemo podijeliti i sa 2 i sa 4.
Osam jeste njihov zajednicki sadrzilac ali ne i najmanji.
A kad imamo 3 i 5, posto oni nemaju nzs, onda ih mnozimo....
I tako...ja bih objasnjavala i usput uradila sa njim sto vise primjera..
matematika je vjezbanje i vjezbanje....

Probala takvo objasnjenje ne bas tim recima.radila mnogoo primera (od pocetka polugodista su na toj oblasti) ali opet ne ide...mm pricao sa nastavnikom on kaze da ni on nema ideju kako vise da mu objasni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirka, nalazis se u vrlo slicnoj ako ne i istoj situaciji kao moja jetrva i djever sa malim koji je u petom razredu. Mnogo slicnosti nalazim u njima dvojici. Ovaj je bas lijen i nezainteresovan...da se ne radi sa njim tj bdije nad njim padale bi i jedinice...ovako, kad se tjera i uci sa njim bude bolje, ali opet i tu padne dvojka ili trojka...jer on se jednostavno na casu iskljuci...i onda ga moj djever tuce. Ja ne vjerujem. Prva dva tri razreda je gurao, bilo je lako...ali i tada je provodio mnogo vise vremena nad knjigom nego njegovi drugari...i radilo se s njim ubitacno. Kazu da je lijen i da ga ne zanima skola...ja prije mislim da on ima neki problem no ajd.
I ja bih voljela da cujem iskustva mama skolaraca.
I kako objasniti nesto ako to ne dopire do nekoga?Ima li tu pomoci?

Mirka90 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirka,kakve veze ima da li imamo decu školarce?Ja dosta čitam na tu temu jer me sve isto čeka,pri tom mi je mama prosvetni radnik,i svi smo prošli školu.

Ok kažeš nije loše podvlačenje,ali u tvom slučaju kad si ti podvlačila.Tada si podvlačila ono što smatraš da je tebi bitno.Šta radimo time što mi podvlačimo deci?Šaljemo im poruku da ono što je nama bitno treba biti bitno i njima,i da samo prosto reprodukuju?

Ta majka koja je ostavila posao da bi učila sa detetom je potpuno skrenula s puta.Iz straha da on ne posustane u školi,ona uzima stvari u svoje ruke a zapravo čini samo medveđu uslugu.I mi smo bili svi u školama,nama roditelji nisu ni znali šta učimo.Svako se borio na svoj način.

I tu počinje rešenje tvog problema sa sinovljevim učenjem.Ti si ta koja treba da mu odrešiš ruke da se sam uhvati u koštac sa problemom i da ga reši.Ako mu ti rešiš 100 zadataka iz matematike,i onda prođeš sa njim te iste zadatke nekoliko puta,čemu to?Jer samo jedan jedini zadatak koji se dobro namuči da svojim vijugama reši nikada neće zaboraviti i zadatke na istu šemu rešavaće bez po muke.

Eto taj prost primer o iglu koji si navela.Ako je rekao recimo da tu žive pingvini,ja bih se na to našalila i rekla mu pa moguće da je neki eskim uzeo pingvina za kućnog ljubimca kao mi što imamo kuce.Budi fleksibilnija,ubaci neke radne navike ali sa smislom.Ako mu daš knjigu da čita,reci da ćeš poslije s njim razgovorati o lekciji.

Sebi si stavila prevelik teret,a sve iz najbolje namere.Moraš ga pustiti i da sam vodi kormilo jer to je glavno u celom obrazovanju a ne da li će naučiti kakav je nervni sistem kod kog sisara.

Mirka90 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Ja se slažem sa paper_moon.

Deca moraju da budu samostalna i da uče kako je njima najlakše, a ne nama. Moja starija ćerka je sada drugi razred. Od početka prvog razreda smo je naučili da sama mora da izvršava svoje obaveze i sada je potpuno samostalna, čak toliko da ja nemam pojma šta ona uči u školi. Možda zvuči surovo, ali dok ona meni donosi dobre ocene, mene ne zanima šta uči.

Pokušavala je i ona da nas uvuče u zamku da učimo sa njom jer je čula od svojih drugara da ceo dan provedu učeći sa mamama, ali nismo poklekli, njoj bi učinili medveđu uslugu. Svako dete ima neki svoj način učenja i logiku kojom povezuje stvari i zato ih treba pustiti da sami kontaju, makar i po cenu loše ocene na nekom kontrolnom, ali će im ostati u glavi neke stvari.

A to što je neko spomenuo lenjo dete, nisu deca lenja nego razmažena i nisu od starta naučena da budu samostalna, tj. nije im stvorena radna navika. Najveća greška je u roditeljima što ih ne puštaju da uče sami i da se sami pomuče. Kod nas je npr. palilo da kad me ona nešto pita da joj objasnim, ja joj kažem da opet pročita dobro to što joj nije jasno i da 10 minuta razmišlja o tome i ako je posle toga opet ne bude jasno da dođe kod mene da joj objasnim, u 95% slučajeva se nije vraćala.

 

Izmenjeno od strane Kolibri
Mirka90 i paper_moon volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.