Kafanica tamo preko

odgovora

Objavljeno

Pozdrav cure!!!

Dobrodoslica svim novim clanicama koje su takodje "tamo preko"! ;)

Mene nema na forumu, al rekoh kad vec svracam da se prvo ovde prijavim.

Nadam se da ste mi sve dobro, zdravo i veselo i da uzivate u zimi!

I nama je ove nedelje zavejalo, al evo topi se danas. Nismo, nazalost stigli na sankanje iako smo svake godine po celi dan na snegu cim prve pahuljice prolete :lol:

Ovo godine nam neke druge radosti ne ostavise vremena. Al bice jos snega, barem tako kaze prognoza. :)

E a to za kicenje i ukljucivanje dekoracija je ovde svake godine festa u svakom gradu. Mi smo isli ovde kod nas i glumac je gostovao i ukljucio ih, onda smo isli i u Bath i u Swindon- grad blizanac Disneyland-a ove godine. To je jos novembra odradjeno, dosad ljudi vec i jelke po kucama imaju. Mi cekamo jer nasa je uvek sveza i tek kad sa rodjendanima 10-og zavrsimo onda kitimo. Treba i duze da traje- do 8-og Januara, pa da ne mucimo drvo.

E neko pomenu zimske ukuse- mouled vino i latte sa ukusom lesnika ili djumbira kao i mince pies- to su meni zimski favoriti i navucem se svake godine! :)

Inace kod nas sve ok, sve u duhu praznika i veselo, od juce sa jos dva velika razloga. Prvi- nova beba u porodici! Nasa cura je dobila pojacanje jer se juce rodila mala Alexandra :wub: a mm i ja smo postali stric i strina po prvi put. Bili smo sinoc nas dvoje i da je vidimo u bolnici i bas smo se istopili na mali zamotuljak.

Druga radosna vest je to da mi je muzic-puzic zavrsio "chartership", polozio, odbranio i sad su mu (i vise no pre sa masterom) sva svetska vrata otvorena za posao jer je svuda priznati inzenjer! I to smo juce saznali tako da nam je dan bio ko iz bajke. :D

Danas idemo da proslavimo! Evo mala se sad probudila i vodi nas mm na veceru pa u muzicki teatar da gledamo Lepoticu i Zver.

Odoh da se spremam! Kuckamo se uskoro, nadam se! Budite mi svi super!!! Veliki CMOK!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Auuu secer pa ti bas resila da se preselis ???

nisam jos, ali bih tako rado.pocinje da me nervira grcko uredjenje i sve, a ja ne zelim da mi dete raste u takvoj zemlji,...jeste ovde suncano, bajno i sjajno i moze ok da se zaradi, ali sve ostalo me nervira jako...jos samo mm da nagovorim...jer njemu je ok sto se posla tice, pa mu i nije frka. a meni vec gori pod nogama :lol:

u svakom slucaju i da se bilo gde selimo necemo moci za jos 2 godine ,jer moram da sacekam da luka uzme grcki pasos pa cemo onda da odlucimo .ali volela bih da znam kakva je procedura sto se svega tice, da vidim u kom pravcu ici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

secerko ti bas odlucila da se selis.....dodji kod nas u slov. mislim sto se tice nekih informacija za boravak u nekoj zemlji i zaposlenja najsigurnije je nazvati konzulat te zemlje u koju si odlucila da ides i lepo sve pitas te info oko zaposlenja, vazenja boravka i slicno....ili posaljes mail kao upit...

moze i slovenija :).

sve zemlje koje su civilizovane i uredjene dolaze u obzir :lol:

u pravu si, poslacu mail njihovom konzulatu ili jos bolje itisla bih do njih ovde pa da se o svemu lepo raspitam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micilici dobro dosla nazad..!!! Vidim vi bas uzivate svi u zimi, a mi se ovde jos uvek kuvamo...

Ja danas okitila jelku, a 25 stepeni....sta reci....kazu od sutra zahladjenje aj da vidimo bas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nisam jos, ali bih tako rado.pocinje da me nervira grcko uredjenje i sve, a ja ne zelim da mi dete raste u takvoj zemlji,...jeste ovde suncano, bajno i sjajno i moze ok da se zaradi, ali sve ostalo me nervira jako...jos samo mm da nagovorim...jer njemu je ok sto se posla tice, pa mu i nije frka. a meni vec gori pod nogama :lol:

u svakom slucaju i da se bilo gde selimo necemo moci za jos 2 godine ,jer moram da sacekam da luka uzme grcki pasos pa cemo onda da odlucimo .ali volela bih da znam kakva je procedura sto se svega tice, da vidim u kom pravcu ici.

Ih bre Seceru, nemoguce da je bas toliko lose. Sta ne valja? Jel nije moguce da se stvari promene kad ova recesija konacno stane?

A i tebi mozda bude sve ok kad pocnes raditi? Jesi razmisljala o poslu uskoro?

E da- jel se u Grckoj ne dobija drzavljanstvo po rodjenju? Ja sam mislila da je tako...

Mm i ja cekamo januar i sta ce se desavati na trzistu i u firmi sa novim ciljevima. Onda smo rekli donecemo velike odluke sta dalje.

E vecerasnja predstava je bila fenomenalna. Mala je 3h otvorenih usta gledala i u drugom delu pocela naglas da odaje tajne publici sta ce nadalje biti :lol: Ja nisam ocekivala da toliko traje, al bitno da se dete naspavalo 3h popodne, pa joj nije smetalo da legne u 10. Za takva iskustva i dogadjaje vredi!

Ja sad vilenim i gleduckam neki extra muzicki program. Snimam ga, al mi se ne prekida. Moracu, neozbiljno je vec ovo doba noci.

Pozdrav svima do kuckanja! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zamolila bih devojke iz austrije(ili bilo koje EU zemlje) da mi daju par informacija:

- rekli su mi ovde u opstini da sa grckim boravkom koji je na 5 godina , mogu raditi u EU bilo gde. Da li je to tacno i kako onda ide sa papirima?

- Da li postoji neki sajt za trazenje posla u austriji (bec preferiram :) ), interesuju me internacionalne firme

- Koliko je iznamljivanje stana u Becu, i koliko kupovina, stana od 75 kvadrata u nekom ok kraju

- Kako ide sa kursom nemackoj jezika, gde se pogadja i koliko traje.

Hvalaaaaa unapred :))

Sto se posla tice i uopste uslova oko trazenja najbolje je da pitas u konzulatu. Ovde posao mozes traziti preko zvanicnog biroa,ali ukoliko i sama trazis,ili preko privatnih kojih ima na svakom uglu. Druga opcija je da pogledas na internetu koje firme postoje,pa da posaljes CV.

Pa i za stan mozes pogledati na netu,ovde nas trosoban stan kosta 1100 chf sa garazom,mada je nova gradnja neznatno skuplja i naravno bolja. To je neka minimalna cena.

Ja prolazim tek prvi kurs,ali mnogo mi je pomogao,mogu se dovoljno dobro sporazumeti,ali to nije za posao. Postoji nekih 6-7 nivoa nemackog jezika rasporedjenih u kurseve. Ako ti je cilj nemacko govorno podrucja kreni sto ranije sa ucenjem istog,mada nije tako strasno tezak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moze i slovenija :).

sve zemlje koje su civilizovane i uredjene dolaze u obzir :lol:

u pravu si, poslacu mail njihovom konzulatu ili jos bolje itisla bih do njih ovde pa da se o svemu lepo raspitam.

Ajde kod mene u Svajcarsku :D Nema uredjenije zemlje ,zar ne Viki ???n :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajde kod mene u Svajcarsku :D Nema uredjenije zemlje ,zar ne Viki ???n :)

:lol: zaista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ih bre Seceru, nemoguce da je bas toliko lose. Sta ne valja? Jel nije moguce da se stvari promene kad ova recesija konacno stane?

A i tebi mozda bude sve ok kad pocnes raditi? Jesi razmisljala o poslu uskoro?

E da- jel se u Grckoj ne dobija drzavljanstvo po rodjenju? Ja sam mislila da je tako...

Pa postalo je lose jer je zemlja puca. Nama nije lose finsijski. Mm uzima super pare, ne moram nikada da radim, ali kad vidim da je okruzenje postalo mrtvo , sta ponuditi svom detetu....Zbog istog toga sam otisla iz Srbije,pa ne zelim kroz jos jedno takvo uredjenje da prolazim.

Sto se tice posla, pocecu da trazim da Luka krene u vrtic, ali sad traziti posao kad pljuste otkazi svuda , malo je zezuto. Mada ja sam pre da pocem nesto svoje, ne vraca mi se u firme...ali to mi je najmanji problem, nije mi frka da ne mogu da cekam.

Ma videcemo sta ce biti sa grckom. Ne bih Nikad ostavila ovo sunce, klimu i opustenost, ali ako bakrotira grcka, necu sedeti da je spasavam :))

Sto se pasosa tice, dobija se sa navrsene 4 godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajde kod mene u Svajcarsku :D Nema uredjenije zemlje ,zar ne Viki ???n :)

Slazem se da nema uredjenije zemlje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako ti je cilj nemacko govorno podrucja kreni sto ranije sa ucenjem istog,mada nije tako strasno tezak.

ma posle grckog nista nije tesko :lol::lol:

nemacki sam ucila u osnovnom skoli 6 godina...znam da citam, pisem i znam gramatiku, ali zato fond reci mi je na nuli maltene!! ma lako bih za jezik, nego samo da mm hoce da ide iz grcke :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se ispravim, sa navrsenih 5 godina se dobija grcki pasos. Kako je u ostalim zemljama, naravno ukoliko su oba roditelja srbi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde ako je jedan od roditelja Svajcarac kao mm deca odma dobijaju drzavljanstvo na osnovu njega , ali do 2o i neke godine ,posle ne moze ,a ako su oboje Srbiji ,onda treba dosta da se ceka , dobija se permis b,c itd... Dosta dugo ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa i ovde ako je otac grk se dobija odmah, ali ako su oboje srbi onda sa navrsenih 5 godina. mislim da vise nije nigde u EU da dete odmah dobija drzavljanstvo, ali eto micilici kaze da je u UK drugacije.tako da nemam pojma kako je sve to regulisano u ostalim zemljama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da,u Svajcarskoj se drzavljanstvo moze dobiti nakon pet godina,s tim da to vazi za sve one koji u zemlju dodju do svoje 25-te godine ili su tu rodjeni,oni koji dodju nakon toga moraju da cekaju 10 godina. To mi je rekao prijatelj koji vec par godina ima pravo na dravljanstvo,on je dosao sa 17 god. Ne samo koliko se placa sve to,svakako nije jeftino.

Prvih pet godina se godisnje obnavlja dozvola boravka,nakon toga se dobija na pet godina ili trazite drzavljanstvo,ako odgovarate profilu gore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Masa je dobila nemacko drzavljanstvo odmah po rodjenju.Suprug i ja imamo nasa,ali da bi dete dobilo drzavljanstvo mora jedan od roditelja da zivi ovde minimum 8.godina,ja ako zelim drzavljanstvo mogu ga dobiti posle 8 godina,ali moram da polazem neki test,mislim da je u pitanju poznavanje jezika i opste kulture.Ja sam to i sad morala samo sto mi za sada traze nivo B1,ima osnovni nivo a to je A1 koji sam dobila u Beogradu na Gete institutu jer mi je to bio uslov za dobijanje vize,a najvisi nivo je C2,kad to zavrsis mislim da mozes da predajes nemacki u skolama,nisam sigurna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nego kako je organizovaa srpska dijaspora kod vas? jel se druzite sa srbima i ostalima iz ex-yu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ovde gde smo mi nema nikakvo druzenje .. U Neuchatel (glavni grad kantona) ima srpska skola to znam a ne znam dal ima neko druzenje, a na jedno 1,5 od nas u Vevey ima SRPSKI KLUB gde svi nasi dolaze , ima nasa muzika , sve nase, to su ljudi iu z R.Srpske otvorili , i samo za to znam ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E miro da ti i ovde cestitam rodjis i pozelim sve najbolje!!!!

Ovde i danas sucanoooo!!! prelep dan!!!malo je zahladnelo, nije vise za plazu :P

salim se, ima trenutno ekih 18 stepeni,ali mislim da ce biti sve hladnije i hladnije pa mozda i nas obraduje sneg ove zime.

Sto se tice srpkske dijaspore, u atini to kao fukicionise i ne. postoji srpsko udruzenje, srpska skolica je funkcionisala , sad bi trebalo da pocne nova koju je ministrarstvo odobrilo. Pocinje od 4. godine mada ja sam zamolila da Luka krene vec sad posto je i prosle godine isao dok ije bilo zvanicno odobrena.

Srba ima u atini mislim oko 8000, ali nisam sigurna. Ja u mom kraju sam imala dosta srba, sada ih ima par...Uglavnom se Srbi i Bosanci druze.Ja iako sam se sto puta opekla kod srba, druzim se i dalje :)

Imamo dosta prijatelja koji su srbi i bosanci.Orgaizujemo tu srpsku kafu samo za "zene" i tu bude cool.Cesto neko zna da organozuje i druzenje srpske dece ili na plazi ili u parku i slicno.Postojao je i srpski restora kao i srpke zurke ali toga vise nema. Generalno smatram da bi srbi mogli mogo vise medjusobno da se pomazu , kad vidim ovde koliko se druge nacije cimaju jedi oko drugig. I zato i supevaju. Nemestaju jedni drugima poslove, nalaze stanove itd...Kod nas ces to malo redje da vidis, ali valjda smo takvih...Mada svuda ima cool ljudi u svakom slucaju....

Toliko od mene,,,odoh sad pa se pisemo..cmokic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ovde 2,5 godine zivim,a nesto se ne nagledah Srba,sem turista.Imam par prijatelja samo,koje sam u skolici upoznala,Srba i Makedonaca,i bas mi prijaju,jer sam sa njima mnogo opustenija nego sa Grcima(kojima moram jos uvek da objasnjavam neke stvari:0)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Leonbergu je pre bio klub,ali posle rata je ugasen.U Stuttgartu ima folklor,crkva i tu se okupljaju.Ja slabo idem u crkvu,imam osecaj kao da nisam u nasoj crkvi,ne znam tacno od koga su je kupili,jesu freske unutra i ikone ali sama zgrada me ne podseca na crkvu.Ima dosta Srba ovde,cak i kod mene u komsiluku ali su to uglavnom starije generacije(izmedju 40 i 50godina,pa se bas ne uklapam u to drustvo).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav cure!!!

Ja opet u sitne sate! Sta cu kad tek sad posvrsavah sve i moram da cekam da se torta ispece jos 15min...

Kako ste mi vi? Jel se smrzavate ili vam je ok zima?

Pa i ovde ako je otac grk se dobija odmah, ali ako su oboje srbi onda sa navrsenih 5 godina. mislim da vise nije nigde u EU da dete odmah dobija drzavljanstvo, ali eto micilici kaze da je u UK drugacije.tako da nemam pojma kako je sve to regulisano u ostalim zemljama.

Seceru nisam imala razlog da se interesujem u detalje, ali znam da ako barem jedan od roditelja ima stalno boraviste deca dobijaju drzavljanstvo. Znaci sa stalnim boravistem nisi ti drzavljanin, ali tvoja deca jesu. Ja sam pretpostavila da ti imas boraviste nakon- koliko si ono vec godina dole...

E ovde ako imas samo radnu vizu onda ne dobijaju. Trebalo bi da je slicno svuda. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da ima i pravoslavna crkva u Bernu to znam ,mm bio tamo za Bozic valjda ..

Mici pa kako si nam ???? Ovde pada kisa ,otopila sneg !! Jos bolje,ne treba mi sneg u gradu , auto jeste da ima antiproklizavanje ali ipak ja se plasim kad su mi deca u autu .... MM nije pomoglo anti p. kad je cuknuo branik ,hvALA bogu nista strasno... Hladno jeste... Nervira me ovaj francuski bre mnogo tezak , ne mogu da izgovorim neke reci ali bar nisam jedina i to me tesi hehehe ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da ima i pravoslavna crkva u Bernu to znam ,mm bio tamo za Bozic valjda ..

Mici pa kako si nam ???? Ovde pada kisa ,otopila sneg !! Jos bolje,ne treba mi sneg u gradu , auto jeste da ima antiproklizavanje ali ipak ja se plasim kad su mi deca u autu .... MM nije pomoglo anti p. kad je cuknuo branik ,hvALA bogu nista strasno... Hladno jeste... Nervira me ovaj francuski bre mnogo tezak , ne mogu da izgovorim neke reci ali bar nisam jedina i to me tesi hehehe ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav cure!!!

Ja opet u sitne sate! Sta cu kad tek sad posvrsavah sve i moram da cekam da se torta ispece jos 15min...

Kako ste mi vi? Jel se smrzavate ili vam je ok zima?

Seceru nisam imala razlog da se interesujem u detalje, ali znam da ako barem jedan od roditelja ima stalno boraviste deca dobijaju drzavljanstvo. Znaci sa stalnim boravistem nisi ti drzavljanin, ali tvoja deca jesu. Ja sam pretpostavila da ti imas boraviste nakon- koliko si ono vec godina dole...

E ovde ako imas samo radnu vizu onda ne dobijaju. Trebalo bi da je slicno svuda. ;)

nemam ja stalni boravak..vec prvo dobijas na dve godine, pa na 5 godina pa na 10 boravak...posle 10 godina dobijas pasos...

ali ja nisam dosla jos do te cifre....u svakom slucaju imamo jos 2 godine do grckog pasosa, ..iskreno do sada nam i nije trebao tako da mi i nije neka frka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.