Prevenar, Pneumo 23 vakcina

odgovora

Objavljeno

Mi treba za koji dan da odlucimo dali cemo vakcinisati bebca sa Prevenarom ili ne,u Srbiji jos nije obavezna vakcina,dok u Evropskim zemljama jeste,zanima me dali je neko od vas vodio bebu na ovu vakcinu i kakva su vam iskustva i misljenje vezano za ovo.

Hvala unapred!

Baco....Maki...da li ste primili Pneumo23?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Primili juče.... sad čekamo da vreme učini svoje.... dr. je rekla da ne očekujemo ikakva "poboljšanja" prvih mesec-dva jer treba dati vremena da se razviju antitela :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Primili juče.... sad čekamo da vreme učini svoje.... dr. je rekla da ne očekujemo ikakva "poboljšanja" prvih mesec-dva jer treba dati vremena da se razviju antitela :) )))

Bravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Primili juče.... sad čekamo da vreme učini svoje.... dr. je rekla da ne očekujemo ikakva "poboljšanja" prvih mesec-dva jer treba dati vremena da se razviju antitela :))))

Maki,kakvo je sada stanje?Proslo je vec neko odredjeno vreme od primljene vakcine.Mi se lagano pripremamo da vakcinisemo dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maki,kakvo je sada stanje?Proslo je vec neko odredjeno vreme od primljene vakcine.Mi se lagano pripremamo da vakcinisemo dete.

Nepunih mesec dana od vakcine je počeo baš baš da slinavi, i trajalo je oko dve nedelje, dr je rekla da je to TO i da smo sad mirni narednih 5 godina :) Nismo radili briseve za vreme slinavljenja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana ni jednom nije zaslinavila. Ne racunam ono posle mora, dva dana - dete gnjuralo bez maske :D . Videcemo sad u toku zime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam devojke na odgovorima,meni su se smucile sline vec mesec dana,a bris nismo ni radili,ali bi u svakom slucaju da se zastitimo ako je moguce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala svima koje ste se javile, evo da prijavim da smo primili prošle subote Prevnar13, za sada nikakvih reakcija i mislim da će tako i ostati :)

još malo pa smo spremni za jaslice.

JEJA*, tica86, Ehinacea i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Teuša, evo i mi da se javimo, primili Prevenar13 pre par dana i nije bilo reakcija ^_^ Ali naša dr nam je rekla da je to to, a proizvođač preporučuje da se prime dve doze u razmaku od dva meseca... Kome verovati, Pfizer-u ili doktorki?! <_<
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako dete raste preskacu se te vakcine tj doze koje je preraslo. Mi smo samo jednu dozu primili shodno tome. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To jeste, ali proizvodjac navodi da se sa navrsenih godinu dana primaju dve doze u razmaku od min. dva meseca, a nasa dr kaze kako je dovoljna  jedna...:mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas primili prvu dozu i rece dr da imamo jos dve. Isto mi je rekla da sto je starije dete doze se preskacu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav, 

prvi put pisem na forumu, a razlog je jer sam skoro u dz videla izvod iz zakona o vakcinaciji u kojem stoji da je, izmedju ostalih, obavezno i vakcinisanje protiv pneumokoka i da je imunizacija svim navedenim vakcinama uslov za ulazak u kolektive, tipa vrtice i skole.

Ja sam u januaru i martu ove godine vakcinisala i revakcinisala starije dete Prevenar13 vakcinom, a planiram i mladje, jer se kod starijeg pokazala kao veoma dobra. Za starijeg sam je kupovala i donosila u dz.

Ono sto mi stvara nedoumicu jeste to da li je vakcina besplatna, jer ako je obavezna zakonom onda mora biti i dostupna svima, a meni do sada u dz niko nije spominjao tu vakcinu za mladjeg sina, koji ima pet meseci, niti su bilo gde na plakate sa obaveznim vakcinama dodali ovu vakcinu. Svakako sam htela da pitam dr na sledecoj kontroli ali to je tek u januaru, pa reko da prvo razmenim iskustva ako neko ima od skora.

Usput dok ovo pisem nadjoh ovo: http://www.paragraf.rs/propisi/pravilnik_o_listi_lekova_koji_se_propisuju_i_izdaju_na_teret_sredstava_obaveznog_zdravstvenog_osiguranja-9.html , ali kako tumacim jedna vakcina- pneumo23 - jeste besplatna po programu redovne imunizacije, a druge dve nisu, izmedju ostalog i prevenar, ali svejedno niko u dz ne spominje nista.

Raspitivacu se dalje, a ako neko zna nesto vise, molim da podeli.

Pozzz

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kasnim, ali sam napredovala što se tiče informacija- tender za nabavljanje vakcine nije još uvek raspisan i ne zna se kada će biti, to je info iz RFZO- odeljenje za javne nabavke. Takođe, pošto su vakcine protiv pneumokoka stavljene na B listu lekova, i u njihovoj ceni pacijenti ne učestvuju, ali zbog trenutno stanja ipak moraju da je kupe, moguće je ostvariti refundaciju za njenu kupovinu- takođe info iz RFZO.

Za refundaciju je potrebna potvrda iz Doma zdravlja da oni nemaju tu vakcinu, pa sa tom potvrdom i računom iz apoteke idete u vašu filijalu RFZO da podnesete zahtev za refundaciju. Ovo isto važi i u slučajevima kada ste na bolničkom lečenju a oni vam kažu da nemaju neki lek i da morate da ga kupite- i tada imate pravo da to refundirate, samo treba da se izborite za potvrdu.

Nakon slanja mejla Domu zdravlja, na koji mi niko nije odgovorio, danas sam zapucala tamo lično, i nakon kratkog razgovora u kojem se direktora pravila neupućena, dobila sam odgovor iz pravne službe Doma zdravlja Zvezdara da će mi dati potvrdu, sutra ću je pokupiti pa idem u RFZO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

I evo nas u 2018. To se i dalje placa. Ali nije obavezno jel? Zar nije normalno da deca stasrosti do 3 god. imaju bakterije u nosu, cini mi se da sam to negde procitala, a moguce da se to odnosi na streptokoku. Zar deca ne slinave i kad zubi izbijaju? Mislim kako se otkrivaju te bakterije u nosu? Dete slini i odmah ga vodite lekaru da se radi bris? Ili je propraceno nekom temperaturom? Meni dete slini vec treci put u skorije vreme ali izbijale mu cetvorke, jos nisu skroz izbile sve. Nisam mislila da je to nesto ozbiljno jer neke druge simptome nema. KS odlicna bila pre MMR-a. 

P.S. sto vise niko ne pise po temama? Samo iste teme-trimestri, i ove grupe za bebu/dete po uzrastu...

Izmenjeno od strane zeklica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postaje obavezna vakcina od 1.3.2018.

Kod mog deteta je uvek bilo praceno visokom temperaturom. Ne vodim je kod lekara ako samo curi nos i ako nema neke druge simptome. Prosle godine je jedva izvukla zivu glavu, 11 dana lezala u Tirsovoj zbog komplikacije izazvane pneumokokom.

zeklica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci,nase bebe ce je primati!

Kad se daje? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci,nase bebe ce je primati!

Kad se daje? 

Ide u  tri cetiri doze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ide u 3 doze za bebe do godinu dana a za decu preko godinu dana u 2 doze. Bice besplatna za decurodjenu od 1.3.2018. i davace se u 3 doze zajedno sa pentraxinom.

MakiJana voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cek, obavezna ili besplatna?:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cek, obavezna ili besplatna?:D

I obavezna i besplatna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali besplatna za decu koja se rode posle 1.3. besplatna, a inace se kupuje? Ako sam skontala. To samo u ovoj drzavi moze nesto da bude obavezno a da se kupuje...

MakiJana voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.