Recikliranje

odgovora

Objavljeno

Ana osim hrane (ljuski od jajeta, ostataka od ljuscenja I ciscenja povrca isl) koju mozes koristiti kao djubrivo za bastu (ne secam se dal si u kuci ili stanu) ne mozes puno sama da recikliras u klasicnom smislu reci. Cim staklo, plastika,metal, papir I tkanina zavrse u kanti za smece one idu direktno na deponiju I nema I'm povratka u ciklus reciklaze...

Jedino sto moses je da smanjis upotrebu svega sto zagadjuje (reduce iz mog prvog posta) I da ponovo upotrebljavas iskorisceno (reuse). Neko je recimo vec pisao o ponovnoj upotrebi staklene ambalaze I kartona od jaja tako da je to dobar pocetak. Ja bih definitivno zaboravila na plasticne kese I kupovala na pijaci umesto u marketu. Ono sto je sa pijace je obicno lokalno proizvedeno (osim ako nije od preprodavaca ili egzoticno voce) I ima daleko manji "carbon footprint" jer nije na njegov transport utroseno gorivo za vozila I energija za odrzavanje svezim. Tako da torbice I kolica u ruke I u kupovinu na pijacu umesto u megamarkete.

Jos jedna ideja za bastu- skupljanje kisnice za polivanje baste. "Water harvesting" se danas u domacim uslovima koristi I u te ali I u svrhe tehnicke vode za WC-e I jedan je od nacina da se postedi majka proiroda I licni racun za vodu. Za polivanje baste je apsolutno najjednostavnije moguce izvesti ga- bure ispod oluka I to je sve.

E sad ima I drugih nacina- solarni paneli za grejanje vode recimo (ja sam sa njima odrasla jer ih je tata jos 80-ih doneo iz Grcke gde su- kao I u svim primorskim I zemljama sa 4+ suncana meseca godisnje, na apsolutno svakom krovu bez promasaja) I neke malo skuplje u startu metode, ali na duge staze pun pogodak I za prirodu, I za nasu savest a I za dzep.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh to za solarne ploce je pod obavezno sto smo ja i mm zamislili da uradimo (cim kupimo kucu ^_^ ) a to sa organskim otpadom moji i rade (imaju jedno cose u dvoristu gde bacaju) i za godinu dana imaju savrsen humbus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa eto za pocetak skupljaj taj organski otpad u jednu koficu sa poklopcem i daj tvojima. I to je nesto... Za ostalo ako vam opstina ne obezbedi kontejnere tesko da ces moci nesto da uradis... Mozda ako generalno ima bilo gde u gradu pa da jednom mesecno barem odvezete kad se nakupi plastike i stakla mozda... Steta zaista sto opstina ne obezbedjuje kontejnere- barem ispred velikih marketa i pijaca jer tu ljudi najvise svracaju i mogli bi da dovezu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde prvo dobijes plan za recikiranje,pa onda vizu :lol: .

Recikliram pPET ambalazu,aluminijum,staklo(po boji),karton i papir skupljamo i to kupe jednom mesecno. Sto se ostalog otpada tice,nazalost,sve ide u kantu. Svekar i svekrva skupljaju i compost,ali oni imaju bastu.

Koliko znam,ovde se otpad spaljuje.

Sto se odece tice,postoje kontejneri,ali sam ja jednu turu dala poslati u Ukrajinu,a ostatak cu na prolece u Srbiju i moram sacuvati nesto za Nemce,dobila sam dosta odece od nekih rodjaka mm-a,pa za kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne recikliram..ne zato što neću...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh, kako bih volela da mogu da se pohvalim da recikliram. U mom bloku na NBGD-u, na moju veliku zalost, nema kontejnera namenjenih za razllicite vrste otpada. Mislim da bi se i nasi ljudi relativno brzo prilagodili samo kad bi im se pruzila prilika. Naravno bilo bi jos neko vreme pojedinaca koji guraju kese sa smecem u otvore za MET ambalazu, ali i oni bi se ubrzo uhodali. Kada sam bila u poseti sestri u Nemackoj uzivala sam posmatrajuci kako u njenoj kuci svaka vrsta smeca ima svoju kesu ili kantu i tacno postoji nedeljni raspored kad se koja vrsta smeca odnosi. Stvarno mi to nedostaje kod nas. Po prirodi sam perfekcionista (devica u horoskopu) i jedva cekam da pocnem da razvrstavam i recikliram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na zalost ne recikliram , ali bih volela da mogu. medjutim u Beogradu sve funkcionise tako daje centar grada umiven, sredjen i urbanizovan, a sto se vise ide ka periferiji to je sve gore i jadnije. Tako da dobro je sto imamo i ova dva lepa siva kontejnera :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Recikliram sve sto moze da se reciklira- plasticne flase,staklene flase,staklo uopste,konzerve,papir,karton,otpad od povrca...

Moramo jednostavno jer su dzakovi za smece skupi(10 komada od 35l kostaju 17 franaka) i zamislite onda da sve to bacamo svaki dan.Morali bi da kupujemo dzakove na svaka 3 dana. :lol:

Mada ovde u CH je to druga prica...i da se dzakovi ne placaju,Svajcarci bi reciklirali sve.Imaju i uslova i para,reda i discipline. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šta mislite o proizvodima napravljenim od recikliranih materijala? Da li su oni štetni ili ne? Kako utiču na naše zdravlje? Mislite li da baš na svakom proizvodu kolji je napravljen od recikliranih materijala to piše? Da li je reciklaža dobra ili ne?

Sva ova pitanja i mene muče, samim tim što nisam dobro upućena u proces reciklaže i što možda imam neke predrasude o tome, što sam čula od drugih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova tema postoji u podforumu DOM...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ali tamo je postavljeno pitanje da li reciklirate, i samo je o tome riječ. Ja sam ovdje postavila drugačija pitanja i tema je u sasvim drugom kontekstu. Ako me razumiješ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisi morala otvarati novu temu, nego tamo postaviti to svoje pitanje...mislim, meni ne smeta...admini će da odluče...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šta mislite o proizvodima napravljenim od recikliranih materijala? Da li su oni štetni ili ne? Kako utiču na naše zdravlje? Mislite li da baš na svakom proizvodu kolji je napravljen od recikliranih materijala to piše? Da li je reciklaža dobra ili ne?

Sva ova pitanja i mene muče, samim tim što nisam dobro upućena u proces reciklaže i što možda imam neke predrasude o tome, što sam čula od drugih...

Ja sam mislila da je reciklaza dobra za ekologiju? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Reciklaža je ok ,ja nisam ništa čula o štetnosti... :blink:

Šta ste vi čule?

Još bolje od reciklaže po meni jeste ponovno korišćenje stvari.Za to je idalan Limundo npr,nekom smeće a nekom drangulija.A kad bi ljudi bili malo pametniji nego što jesu napravili bi i npr."biblioteku" za odeću-iznajmiš,nosiš,vratiš,tako bi se dosta resursa sačuvalo,a ovako se stvari nose 3-4x i padaju u zaborav jer se moda menja jako brzo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Reciklaža je ok ,ja nisam ništa čula o štetnosti... :blink:

Šta ste vi čule?

Još bolje od reciklaže po meni jeste ponovno korišćenje stvari.Za to je idalan Limundo npr,nekom smeće a nekom drangulija.A kad bi ljudi bili malo pametniji nego što jesu napravili bi i npr."biblioteku" za odeću-iznajmiš,nosiš,vratiš,tako bi se dosta resursa sačuvalo,a ovako se stvari nose 3-4x i padaju u zaborav jer se moda menja jako brzo.

Ja sam za reciklažu - bolje i to nego smeće, bacanje i još gore zagađenje, nego reciklaža.

Sačuvali bi mnogo, a ako je i štetna - sigurno to nije više od sveg smeća koje se baca, pušta svakojaku hemiju u zemlju, vodu... :-), pa još više "ubija"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

naravno, i papir i plastiku i metal i staklo i nije mi tesko iako kontejnera nema u blizini ali savest mi ne dozvoljava da unistavam planetu na kojoj zivim i na kojoj ce moji potomci (nadam se) ziveti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kod nas postoje kontejneri samo za pet i to odvajamo. od skoro ga imamo pred zgradom ali i dok ga nie bilo odvajali smo pa nosili malo dalje gde je bio..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obradovala me ova tema, sad sam je videla!

Živo me interesuje kako i gde eliminišete masnoću posle prženja i sl.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obradovala me ova tema, sad sam je videla!

Živo me interesuje kako i gde eliminišete masnoću posle prženja i sl.?

Nekad u kesu a nekad u sudoperu. A znam da je kao stvoren da začepi cevi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obradovala me ova tema, sad sam je videla!

Živo me interesuje kako i gde eliminišete masnoću posle prženja i sl.?

Pomešam sa vrelom vodom i prospem u WC šolju, a ako je manja količina u sudoperu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo nečeg za razmišljanje!

x1c-Otpad-.jpg

Kiki @ voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obradovala me ova tema, sad sam je videla!

Živo me interesuje kako i gde eliminišete masnoću posle prženja i sl.?

haha, izgleda da ja jedina bacam napolje medj' ruze :lol:

A ove zime imala sam svoju 'rupicu' u snegu za ulje :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

haha, izgleda da ja jedina bacam napolje medj' ruze :lol:

A ove zime imala sam svoju 'rupicu' u snegu za ulje :lol:

Ja sam a la ti - bacam posle svakog prženja... Nemam ruže, nego u ćoše pored cvetne bašte :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

haha, izgleda da ja jedina bacam napolje medj' ruze :lol:

A ove zime imala sam svoju 'rupicu' u snegu za ulje :lol:

Ja sam a la ti - bacam posle svakog prženja... Nemam ruže, nego u ćoše pored cvetne bašte :D

Hm, možda je i bolje tako! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam a la ti - bacam posle svakog prženja... Nemam ruže, nego u ćoše pored cvetne bašte :D

Pa i meni su ruze u cosku :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.