Kontracepcija

odgovora

Objavljeno

Ima u Sloveniji tih tableta, raspitala sam se. Ali sam se na kraju ipak uhvatila kondoma, na 'odusevljenje' mm :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta je za mene bolje kondomi ili spirala?

Mirena spirala je hormonska...tako da ne verujem da može dok dojiš... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Andjelčiću - moja preporuka - kondom. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na savetima :) I mm je izabrao kondome na moje "odusevljenje". I sta, tako 3 godine, ili samo dok pokusavam da dojim? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa valjda samo dok dojis. I sme mirena i dok se doji, bar tako kaze moja dr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šta si koristila pre trudnoće...to i posle kada prestaneš dojiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poslednjih 8 meseci smo radili na bebi tako da nisam koristila kontracepciju, a pre toga sam lecila jajnike tako da mi kontracepcija nije ni trebala. Ali svejedno koristili smo kondome koje ja mrzim...

A sta da radim dok dojim? :( smrc... bas idem za 5 dana kod cika doce pa cu ga pitati sta misli o spirali, ja bih najradije nju, samo me zanima da li je glupo stavljati je za tako kratak period - 3 godine. Znam da je moja mama imala 10godina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poslednjih 8 meseci smo radili na bebi tako da nisam koristila kontracepciju, a pre toga sam lecila jajnike tako da mi kontracepcija nije ni trebala. Ali svejedno koristili smo kondome koje ja mrzim...

A sta da radim dok dojim? :( smrc... bas idem za 5 dana kod cika doce pa cu ga pitati sta misli o spirali, ja bih najradije nju, samo me zanima da li je glupo stavljati je za tako kratak period - 3 godine. Znam da je moja mama imala 10godina...

Spirala se po pravilu menja na svakih 5 godina...ali dosta žena ne menja...tako da nije glupo stavljati na 3 godine, ukoliko bi se ti tako najbolje osećala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala hvala!

Ja nisam znala na koliko se menja, a mama nije nista htela da mi kaze vezano za spiralu jer je protiv toga da je ja stavim, kaze kad rodim jos dece onda mogu kako hocu, a sada je protiv. Tako da znam samo da ju je ona imala 10godina i da je vadila kad je krenula da joj urasta... <_< Cak mi se cini da je ubedila mm da bude izrazito protiv... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo!

Prvi put sam na ovoj temi i htela bih da podelim svoje iskustvo sa drugim zenama koje se za mene pokazalo kao veoma korisno. Kontraceptivne tablete sam uzimala vise od 6 godina, posto su mi zavrsetak fakulteta i pocetak karijere na poslu bili veoma bitni, nisam zelela da se ni po koju cenu igram sa tim da li cu ili necu ostati trudna. Kondome ne volim i niko me ne moze ubediti da je sex isti sa njima i bez njih, prekinuti snosaj je po meni glupost posto je sex najlepsi kada se oboje mozemo u potpunosti opustiti i uzivati u njemu , takodje ne volim stresno iscekivanje svake menstruacije, volim da budem opustena i podjednako uzivam u svakom danu svog zivota. Kontraceptivne tablete mogu da koriste sve zdrave zene, sto je u sustini u dobu dvadesetih godina 98%, price o povecanju tezine, povecanoj maljavosti, preteranoj nervozi i svemu ostalom sto se prica su totalna glupost, bitno je samo izdrzati prvih par meseci kada se mogu desiti pojave muznina i nekih jos slabijih neprijatnosti koje su samo posledica navikavanja na tabletu. Pored svega ovoga bitno je napomenuti da postoji ogromna razlika izmedju tableta koje su koristile nase majke i koje se danas upotrebljavaju, nekada s sadrzale po 10mg hormona, a sada je to svedeno na 0,02mg u proseku. Takodje kontraceptivna pilula je najistrazivaniji lek u proteklom veku i danas. Moram da odreagujem i na po glupe razloge ne uzimanja tableta jer mora da se obavi gomila lekarskih pretraga, za koje ove zene nemaju vremena. Da ne budemo u zabludi za uzimanje tableta potreban vam je klasican ginekoloski pregled, vaginalni sekret, PAPA test, UZ materice jajnika i grudi (sve ovo se podrazumeva da svaka zena koja misli na svoje zdravlje uradi jednom godisnje nevezano da li koristi tablete), krvna slika i jos dodatne analize u vezi sa vremenom zgrusavanja krvi, drugim recima jedan odlazak kod ginekologa, jedan odlazak u laboratoriju, i naravno redovne kontrole koje se u svakom slucaju posrazumevaju!

Kada smo moj verenik i ja (bili smo u vezi 7 godina) odlucili da je vreme da postanemo roditelji, prestala sam sa uzimanjem tableta uz konsultaciju sa lekarom i nakon dva meseca ostala u drugom stanju. Mislim da je danas jedna od prednosti savremenog doba to sto zena napokon moze da uziva u svakom sexualnom odnosu, da planira tacno kada ce da radja i koliko dece ce da ima, kao i vremensku razliku izmedju porodjaja.

Nakon porodjaja pronaci cu adekvatnu kontracepciju (verovatno spirala) koju cu koristiti dok ne pozelim naredno dete, sto ce najverovatnije biti za dve godine.

Shvatite da je zivot samo jedan i da samo od vas zavisi kako ce on izgledati, danas svaka zena ima pravo i mogucnost izbora i nemojte to propstiti!

Pozdrav svim zenama! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja sam vise za tablete nego spirale, moj ginekolog mi je preporucio tablete ali nisam jos pocela da ih koristim... pocecu kad ciklus dobijem tako treba ... sto je sigurno sigurno je <_<:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Batuti drago mi je da imas lepo iskustvo :) Sto se tice tableta, ne mora da znaci da svima odgovaraju, ali mislim da su dobra kontracepcija. Ja sam ih pila kada sam imal 10godina zato sto sam imala hormonski poremecaj a one su mi regulisale hormone. Pila sam ih vise godina zbog regulisanja hormona i zato sto mi je endometril bio mnogo slab. Moja sestra bliznakinja je recimo svaku tabletu posle konzumacije povratila, pokusala je sa vise tableta ali uvek je isto prolazila. Inace ima taj problem i sa jos nekim lekovima, a ne samo sa kontraceptivnim tabletama.

Ima i onih zena koje ne mogu da razmisljaju o tome da li su popile tabletu ili ne, koje ne piju redovno tablete ili sta ja znam. Dosta sam cula iskustava sa tabletama :)

Zelim ti srecnu trudnocu i zdravu i veselu bebu!

Bokice, da li ti dopjis? Vidim da ti bebac ima godinu i po dana pa mi je cudno da ti se ciklus jos nije ustalio? Ja sam se porodila pre 3 meseca i dobila sam trecu menstruaciju za redom, totalno redovno i isto kao i pre porodjaja, mada ne dojim bas bebu redovno jer imam jako malo mleka pa sam to sve povezala...

Eto, ja jos uvek ne mogu da se odlucim oko kontracepcije, ali se nadam da cu konacnu odluku doneti sutra kada budem otisla na kontrolu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto, ja jos uvek ne mogu da se odlucim oko kontracepcije, ali se nadam da cu konacnu odluku doneti sutra kada budem otisla na kontrolu :)

andjelcicu jesi li se konacno odlucila ??

Ja sam pre nekih 2 nedelje otisla i stavila spiralu, Mirenu,

iznervirala sam se jer mi se ciklus posle mora poremetio, tj produzio, na 37-40-33 dana, inace je redovan ko svajcarac,

uz svu moju aktivnost pored dece kuce posla, ne mogu 10-15 dana da budem nervozna, kad ce i da li ce doci :lol:

Inace sam planirala da je stavim , jedino sto sam se plasila da je moje telo ne odbaci, jer je cena 13.800., ..nije mala cifra za bacanje .

Dr kaze da ce mi sigurno smanjiti ako ne i skroz ukinuti men.krvarenje,

sto mi itekako odgovara, jer moja crvena zona traje od 7-10 dana ,

i bude veoma veoma obilna, na srecu posle porodjaja nemam uopste bolove, kao sto je bilo pre.

Samo stavljanje je bilo kao obican pregled, jedino sto me je malo peklo tokom nekog ispiranja, pre samog stavljanja spirale, i osetila sam mali boc kada je postavljena.

Isla sam 5-og dana ciklusa kada je krvarenje bilo na minimumu, i od tada jos nekoliko dana je bilo kao neki braonkasti sekret, po nekad na gacicama, jedino sto me bolucka stomak, kao pred ciklus, onaj tupi bol preko krsta, cas jedan jajnik, pa drugi...ali nista alarmanto za sada. Ne osecam je , cak ni tokom sex aktivnosti, kao da je nisam ni stavila :)

DR je rekao da dodjem na kontrolu kada dodje/prodje prvi ciklus.

Pitanje za one koje su stavile spiralu:

Da li ste imale problema prilikom aktivnosti, psihickih , fizickih....???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemas sa spiralom nikakvih problema oko bilo kakvih aktivnosti, jedino moras da se naviknes na nju. Meni je bilo divno sa spiralom, mehanickom, do menstruacije, kad mi je telo samo izbacilo. To se jako retko desava, ali sam upala u taj promil. Eto, to ce mi ostati zelja, kad prestanem da dojim, pocecu sa pilulama.

Mini pilule se ne preporucuju zenama koje imaju jake menstruacije, jer takodje izazivaju krvarenje kao i mehanicka spirala, ali zbog nedostatka hormona.

Mirena moze dok se doji, jer ispusta hormone samo lokalno. A ako zena i zatrudni sa njom, sto se isto retko desava, opet nema bojazni, samo je izvade i nastavi se trudnoca.

Mora se paziti na infekcije i vaditi na 5 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemas sa spiralom nikakvih problema oko bilo kakvih aktivnosti, jedino moras da se naviknes na nju. Meni je bilo divno sa spiralom, mehanickom, do menstruacije, kad mi je telo samo izbacilo. To se jako retko desava, ali sam upala u taj promil. Eto, to ce mi ostati zelja, kad prestanem da dojim, pocecu sa pilulama.

Mini pilule se ne preporucuju zenama koje imaju jake menstruacije, jer takodje izazivaju krvarenje kao i mehanicka spirala, ali zbog nedostatka hormona.

Mirena moze dok se doji, jer ispusta hormone samo lokalno. A ako zena i zatrudni sa njom, sto se isto retko desava, opet nema bojazni, samo je izvade i nastavi se trudnoca.

Mora se paziti na infekcije i vaditi na 5 godina.

Jesam li ja dobro shvatla: obicna spirala ne da plodu da se zakaci za matericu, a mirena sprecava da uopste dodje do oplodjenja? Ili je nekako drugacije? Ako je tako, onda je ta mirena super stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

andjelcicu jesi li se konacno odlucila ??

Vec cetvrtu nedelju za redom idem u bolnicu i moj doktor ne radi. Nista mi nije jasno, a trebalo je da odem na redovnu kontrolu posle cr.

Posto sam u medjuvremenu prestala da dojim, jer nema vise nikakvog smisla, mleka nema vise od par kapi, a ni beban vise nece da vuce nego samo pobesni kad mu ponudim, sada mogu da pijem i tablete. Ali tablete mi nisu bas neko resenje, sudeci da to zahteva odredjenu odgovornost, pijenje svakodnevno u isto vreme i tako... mislim da bih pre spiralu, mozda kao i ti, ali mm je protiv. Mislim da se on nada da cu uskoro da zatrudnim, jer nenormalno zeli drugo dete, ne znam na koji nacin da mu objasnim (a da me ozbiljno shvati) da bar 3 godine ne zelim da zatrudnim. Pored toga mislim da nije ozbiljno shvatio cinjenicu da za mene nije zdrava trudnoca jos neko vreme posle cr.

Htela sam bas da pitam kakvo je iskustvo sa stavljanjem spirale, da li je neki komplikovaniji hiruski postupak, kao i sa vadjenjem? Da li se radi neka vrsta kiretaze ili slicno kada se vadi spirala?

Je l' je tebi prestao bol i krvarenje, i ako jeste koliko posle stavljanja spirale?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam gore vec pisala, bol se ovih dana javlja povremeno, bude 5-15 min, i nije neki bol vise onaj tupi osecaj kada treba meca da krene,

ako mislis na bol prilikom stavljanja nije ga bilo, samo jedno boc i to je to,

i nisam ni krvarila posle toga vec nesto malo braonkasto se pokazivalo na gacicama.

Sam postupak je kao i obican pregled, malo detaljniji,

za vadjenje ne znam , nisam do sada cula nicije iskustvo.

Popricaj sa muzem, mora da shvati da si ti isla na CR, i da nije bas pametno odmah ici na II bebu, hvala bogu bice ih jos, ali ipak treba vremena da se tvoje telo odmori.

A sto se tice tabletica, nisam sigurna koliko bi ih redovno uzimala, ipak su obaveze oko bebe , pa lako mozes da zaboravis jedan dan, dva ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja mislim da je spirala pravo resenje za svaku zenu ciji organizam moze da podnese strano tijelo...ja je imam vec pola godine i prezadovoljna sam ne razmisljam da li sam popila tabletu da li sam trudna....totalno opusteno :) zato bih je svim zenama preporucila...puno poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesam li ja dobro shvatla: obicna spirala ne da plodu da se zakaci za matericu, a mirena sprecava da uopste dodje do oplodjenja? Ili je nekako drugacije? Ako je tako, onda je ta mirena super stvar.

Ne, spirala stalno pravi neki mini zapaljenski proces, tako da se endometrijum i ne uvecava, a i nije pogodan da se embrion zakaci, tj.nema gde.

Vec cetvrtu nedelju za redom idem u bolnicu i moj doktor ne radi. Nista mi nije jasno, a trebalo je da odem na redovnu kontrolu posle cr.

Posto sam u medjuvremenu prestala da dojim, jer nema vise nikakvog smisla, mleka nema vise od par kapi, a ni beban vise nece da vuce nego samo pobesni kad mu ponudim, sada mogu da pijem i tablete. Ali tablete mi nisu bas neko resenje, sudeci da to zahteva odredjenu odgovornost, pijenje svakodnevno u isto vreme i tako... mislim da bih pre spiralu, mozda kao i ti, ali mm je protiv. Mislim da se on nada da cu uskoro da zatrudnim, jer nenormalno zeli drugo dete, ne znam na koji nacin da mu objasnim (a da me ozbiljno shvati) da bar 3 godine ne zelim da zatrudnim. Pored toga mislim da nije ozbiljno shvatio cinjenicu da za mene nije zdrava trudnoca jos neko vreme posle cr.

Htela sam bas da pitam kakvo je iskustvo sa stavljanjem spirale, da li je neki komplikovaniji hiruski postupak, kao i sa vadjenjem? Da li se radi neka vrsta kiretaze ili slicno kada se vadi spirala?

Je l' je tebi prestao bol i krvarenje, i ako jeste koliko posle stavljanja spirale?

Vadjenje spirale je smesno, samo se povuce konac i ona izadje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam svima! :)

Nije moj muz nerazuman, samo sto ja treba da sednem i da ozbiljno porazgovaram sa njim...

Mislim da me neverovatno ceni zato sto sam se ipak odlucila za taj korak (radjanja deteta) iako sam znala da je trudnoca visokorizicna za mene, a posebno porodjaj, i da se inace plasim operacije sudeci kroz koliko sam operacija prosla. Posto je video da sam nenormalno srecna i da apsolutno nisma pogresila sto sam rodila dete, predpostavljam da zeli odmah drugo, dok se ne predomislim.

Naravno, kada budem ozbiljno porazgovarala sa njim i rekla mu svoju odluku, sigurna sam da ce je prihvatiti kakva god bila, samo sto to do sada nisam ucinila zato sto ni sama nisam donela odluku sta cu.

U svakom slucaju, sve vise misilm da cu izabrati spiralu, samo kada budem porazgovarala sa doktorom i ako se on bude slozio sa tim, ja dilemu vise necu imati.

Hvala vam u svakom slucaju, to sto se spirala lako stavlja i vadi veoma me je ohrabrilo, i sada stvarno mislim da nemam razloga da je ne stavim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nensi...ja imam MIrenu više od 2 godine...prvih 6 meseci ciklus je bio poremećen i osećala sam one menstrualne bolove i činilo mi se da ga imam ceo mesec...posle toga se ustalio, a bolovi prestali...a posle 10 meseci od stavljanja spirale je prestalo krvavljenje...sada samo imam 1. dan žućkast sekret, 2. i 3. dan braonkast i to je to. Koristim tih dana one male dnevne uloške.

Što se tiče aktivnosti sve radim kao i ranije kada je nisam imala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se tiče aktivnosti sve radim kao i ranije kada je nisam imala...

Mislila sam na ONE aktivnosti, sex, jel ti nije bilo neobicno u pocetku,

ja nikako da se opustim, sve nesto kao iscekujem ,a sta nemam pojma :lol: :lol: ,

mm nista ne smeta, ni meni, ali opet neki cudan osecaj, ne mogu da se opustim i da uzivam, na kraju ce biti lepse mi sa kondomom, ...

mozda je to strah koji imam od nove trudnoce, ...nemam pojma nisam nacisto ...

a mislila sam sad cu da uzivam svaki dan , po ceo dan :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa zato sam je i stavila da budem opuštena u svakom trenutku...ništa se neće desiti... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje,eto meni je 32god i cetvero djece

:lol: :lol: :lol: :lol: prije 3 sedmice rodila sam blizance.Možda ce vam zvucati blesavo ali nemam apsolutno nikakva iskustva s zastitom jednostavno smo htijeli troje djece i nismo se stitili kako je sada ispalo cetvero hitno moram da se zastitim pa vas lijepo molim,s obzirom da sam tek rodila kad najranije smijem da se zastitim i koja solucija bi mi bila najbolja????Inace dojim bebce i voljela bih ih dojiti sto duze,pa me zanima dali je to sve skupa izvedivo?SVAKI MI JE SAVIJET DOBRODOŠAO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje,eto meni je 32god i cetvero djece

:lol: :lol: :lol: :lol: prije 3 sedmice rodila sam blizance.Možda ce vam zvucati blesavo ali nemam apsolutno nikakva iskustva s zastitom jednostavno smo htijeli troje djece i nismo se stitili kako je sada ispalo cetvero hitno moram da se zastitim pa vas lijepo molim,s obzirom da sam tek rodila kad najranije smijem da se zastitim i koja solucija bi mi bila najbolja????Inace dojim bebce i voljela bih ih dojiti sto duze,pa me zanima dali je to sve skupa izvedivo?SVAKI MI JE SAVIJET DOBRODOŠAO

Za početak preporučujem kondom. :)

Kasnije možeš da se odlučiš za spiralu - ovde u ovoj temi ima preporuka žena koje je imaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.