Ultrazvučni pregledi

odgovora

Objavljeno

Pozdrav svima! Prosle nedelje sam bila na ultrazvuku 19 nedelja i pet dana sam. Jedi ne znam sta znaci da je beba KLINICKI 18 nedelja i 5 dana?!

Imas dva nacina "merenja" starosti bebe, kalendarski i UZ (klinicki).

Kalendarski ti se racuna od zadnjeg ciklusa a klinicki onako kako ultrazvuk prikaze i tako doktor proceni koliko je beba stara na osnovu razvoja bebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Volela bih da vas pita nesto...zivim u Svedskoj vec neko vreme i naravno sada sam trudna 7 nedelja i htela sa da uradim uv zvuk....medjutim u Svedskoj se prvi uv radi u 12 nedelji trudnoce tako da nikako ne mogu da ga uradim pre.Strasno sam uplasena i nervozna jer n zn da li je sve ok,svi ostali nalazi su ok....ali ipak to mi neda mira.Zanima me da li je kasno da se prvi uv radi tek u 12 nedelji trudnoce?

Nema nikakve veze ako nisi otisla ranije, jer bitno je otici na UZ sa tacno 12 nedelja, jer se na tom uz gleda da li beba ima ravijenu nosno ost i gledaju se nabori na vratu bebe....

To ime je pokazatelj da je sa bebom sve ok... Tako da ne sekiraj se, jedino zasto je dobro raditi rani UZ je zbog utvrdjivanja tacne nedelje trudnoce.... Ali nema potrebe da se sekiras, ako je sve ostalo ok...Onda uzivaj u svojoj trudnoci... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko sam uspela da shvatim sto od doktora,a i od trudnica koje znam,ekspertni nije obavezan u CG,cak sta vise ne znam ni jednu koja ga je radila ovde......zato i pitam.....

Dabl test radjen u 13,nedelji, tj. sa punih 12 je pouzdaniji nego tripl kasnije... U Beogradu su obavezni i dabl i tripl, cak i kada je dabl dobar.... A UZ u istoj toj nedelji moze da pokaze nesto sto nijedan drugi ne moze da nadoknadi, beba bas u toj nedelji mora da ima razvijenu nosnu kost i broje se nabori na vratu, bebe koje u toj nedelji to nemaju, nisu dobro, tako da ja se slazem da je bitan i onaj sa 12, a i onaj sa 20 nedelja trudnoce, a imaj u vidu, da los dabl, mozes da "ispravis" tripl testom, a ako ti radis samo tripl, a on bude nesto izmedju dobrog i loseg mogu dzabe da te posalju na AC, a i tripl bi trebalo najbolje da radis u 16. nedelji trudnoce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav iz Bukuresta svim trudnicama. Ja sam u 12.nedelji, i za 14.nedelju mi je dr zakazala taj ekspert.UZ. Da li se obavezno radi taj dabl test? I radi li se posle ekspert UZ (ako dr nesto posumnja)? Bice mi drago ako mi neka od vas ovo pojasni, jer komuniciram sa dr samo na engl jeziku (koji ona bas i ne prica najbolje), pa mi je svaka detaljnija prica sa njom nemoguca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvo se radi expertski,pa onda sa tim rezultatom ides na DT,jer im je tamo potrebna debljina nuhalnog nabora.Samo pazi,ti moras pravac iz ordinacije na Dt jer se on radi do 13+6 nedelja..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav iz Bukuresta svim trudnicama. Ja sam u 12.nedelji, i za 14.nedelju mi je dr zakazala taj ekspert.UZ. Da li se obavezno radi taj dabl test? I radi li se posle ekspert UZ (ako dr nesto posumnja)? Bice mi drago ako mi neka od vas ovo pojasni, jer komuniciram sa dr samo na engl jeziku (koji ona bas i ne prica najbolje), pa mi je svaka detaljnija prica sa njom nemoguca.

DT ti je najpouzdaniji kad se radi u 12. nedelji. Ima li sanse da ovih dana uradus UZ?

Mada, na kraju, ko ne uradi dabl, tu je tripl test. On se radi kasnije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na brzim odgovorima. Interesantno je da mi ona nije pomenula ni dabl ni tripl test. Insistirala je da zakazem oba ekspertcka UZ (jedan oko 13.nedelje, drugi oko 20.nedelje), mada mi je za oba dala vremenski raspon od 14.dana, da nadjem slobodan termin za zakazivanje. Laboratoriju mi nije pomenula vise od onog da moram opet da uradim standardne nalaze krvi i urina u novembru. Zato sam se i zbunila malo, da li je taj dabl test obavezan. Valjda zna sta radi :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na brzim odgovorima. Interesantno je da mi ona nije pomenula ni dabl ni tripl test. Insistirala je da zakazem oba ekspertcka UZ (jedan oko 13.nedelje, drugi oko 20.nedelje), mada mi je za oba dala vremenski raspon od 14.dana, da nadjem slobodan termin za zakazivanje. Laboratoriju mi nije pomenula vise od onog da moram opet da uradim standardne nalaze krvi i urina u novembru. Zato sam se i zbunila malo, da li je taj dabl test obavezan. Valjda zna sta radi :unsure:

draga taj expertni UZ sto ga ti zoves je u srbiji tzv double test! ovde se npr ne radi double vec se radi expertni UZ , kako si ga ti nazvala....

zato nisi mogla ni da cujes rec double i triple....radi ce ti taj UZ uz vadjenje krvi naravno....ni on nije pouzdan, 75 % je samo, ali ako na njemu nije nesto ok, onda se radi amniocinteza.koja je 99.5% tacna....i to je to...nemoj da brigas, to ti je to o cemu ti pricas...imaces ta dva expertna UZ i na kraju kao neki scaning.ajde srecno!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na pojasnjenju :rolleyes: E sad,prosto me sramota sto ovako detaljno pitam, ali necete mi zameriti,prva trudnoca,znate kako je... Da sumiram,kad budem sada otisla na taj eksper.UZ,prvo ce mi uraditi UZ pregled,pa tek onda uzeti krv? Je li potrebno da pijem vodu (da besika bude puna) i smem li jesti ista (jer mi je pregled zakazan za popodne),zbog vadjenja krvi? Pretpostavljam da bih krv mogla izvaditi i odmah ujutro,ako ne sme nista da se jede(kao pri obicnim analizama krvi) :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne treba da pijes vodu. A krv ce ti mozda uzeti tog dana, mozda sutra... Ne brini oko hrane jer se ne radi analiza secera, vec prisustva nekih hormona. Samo polako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Alise, Mama Bojana ti je sve rekla, znaci sve najnormalnije radis nikakve opreznosti oko ishrane ili dodatne kolicine vode. I da, taj expertski ultra zvuk (da se ne iznenadis kao ja :D ) pored klasicnog ultrazvuka uradice ti i vaginalno. I odmah ce doktro znati da li je potrebno dabl test da radis. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Alise, Mama Bojana ti je sve rekla, znaci sve najnormalnije radis nikakve opreznosti oko ishrane ili dodatne kolicine vode. I da, taj expertski ultra zvuk (da se ne iznenadis kao ja :D ) pored klasicnog ultrazvuka uradice ti i vaginalno. I odmah ce doktro znati da li je potrebno dabl test da radis. ;)

stvarno???meni to nisu radili??? :blink::blink::blink:

samo mi je prvi pregled bio vaginalno ali to je u 6.nedelji, jer je mnogo malo da se vidi na klasicnom...a posle kazu nije dobro vaginalno...

e sad mi nista nije jasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

stvarno???meni to nisu radili??? :blink::blink::blink:

samo mi je prvi pregled bio vaginalno ali to je u 6.nedelji, jer je mnogo malo da se vidi na klasicnom...a posle kazu nije dobro vaginalno...

e sad mi nista nije jasno...

Da, meni je radjen i obican i sa onom sondom (vaginalno). I on je rekao da nema potreba da radim dabltest ali sam ja insistirala. Tako da su mi odmah na istom mestu vidili i krv za test.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iznenadjena sam clankom koji sam procitala! :angry: Necu napisati koje su novine.Sustina price da veoma indirektno i vesto prikrivaju sustinu da zene ne bi trebale ici na ultrazvuk...

Kako nam novine savetuju sta da radimo u trudnoci...

Kazu da se savremena trudnoca ne moze zamisliti bez ultrazvuka i da ga poseduje svaka ordinacaija od kako je nastao 1958-pa naravno da ne moze jer od tada je cela planeta zagadjenija 100 puta i naravno da su roditelji u panici,dovoljno je to da su nas bombardovali uranijumom...

4D i 3D prava atrakcija!Za roditelje cesto zabava!-NARAVNO DA NIJE!U mom slucaju je bila potreba jer moje salo oko stomaka talozeno 10god nije mogao da probije drzavni ultrazvuk iako placamo socijalno moramo ici privatno!Doktor nije zeleo da rizikuje i HVALA MU VELIKO jer sam sada mirnija...Videla sam sve organe kao i ekstremitete bebe...

Jos kazu da je beba uznemirena prilikom takvog pregleda...Moja beba je kunjala celo vreme...I sami kazu (sasvim skriveno) da 3D tehnikom moze da se vidi sto ne moze 2D... :unsure:

Kazu da se prvi pregled radi u 11 ili 12 nedelji i da se on moze izostaviti i trudnoca utvrditi obicnim pregledom ili testom!Ukoliko se sve normalno odvija(koji navodno utvrdi ginekolog obicnim pregledom ne znam kako je to moguce) i vi osetite da se beba pomera kazu citiram "PREDPOSTAVLJA SE DA SE TRUDNOCA NORMALNO ODVIJA"-a ja se pitam da li je najbolje raditi doble test u 12 nedelji ili je to selektivno?

Drugi ultrazvuk (naravno ako ih niste poslusali i preskocili prvi). tj prvi kako oni savetuju treba raditi u 23 ili 25 nedelji!-definitivno se ne slazem! Drage mame ako nije nesto u redu sa bebom (ne daj Boze) i ako se to vidi po ultrazvuku po njihovom savetu mi bi saznale tek tad! I sta onda?Izvrsiti abortus u 25 nedelji??? :huh:

Na kraju teksta punog savetovanja da je ultrazvuk opasna strasna stvar kazu:

"Lekari će vam reći da nema razloga da se plašite posledica ovog pregleda. Ne postoje dokazi da je metod ultrazvučnog ispitivanja nekome naškodio. Stručnjaci za ultrazvuk, međutim, savetuju da se sa njim ipak racionalno postupa, tj. da se koristi samo onda kada je to neophodno, jer postoji strah da bi energija koju on emituje mogla da poveće temperaturu ploda. S obzirom na to da se o ovoj temi još polemiše, budućim majkama savetujemo da ispoštuju tri preporučena rutinska ultrazvučna pregleda - u tom slučaju, nema razloga za brigu o bebinom zdravlju."

E PA BAS VAM HVALA KAD STE ME PREPLASILI I TAKO LEPO SAVETOVALI DA PRVI ULTRAZVUK RADIM U 25 NEDELJI!Mogli ste makar da napisete stvari tipa kad se meri butna kost bebe ili obim glave(krajem drugog trimestrs) a ne majke ne idite na ultrazvuk!

Drage mame BACITE NOVINE I SL. LITERATURU I PAZLJIVO SLUSAJTE SAMO DOKTORE!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam razumela - zašto je UZ štetan?

Ja, u proseku, idem jednom mesečno. Svi su dosad bili kolor dopler, osim prvog. Najveća pauza koju sam pravila je bila 6-7 nedelja, ali sada, u treće, trimestru mi zakazuje na 3-4 nedelje jer je blizanačka trudnoća u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Licno sam za 2 UZ mesecno...ali na stranu zelje...

a kako onda oko 7-8 nedelje ustanove da nije vanmatericna trudnoca,koji se to pregled koristi da bi se ustanovila uredna trudnoca,sem bete?

kako onda visoko rizicne trudnoce,koje moraju na cesce kontrole ultrazvukom...

opet nista ne kapiram

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

imala sam svega 3 ultrazvuka...u 11 nedelji,u 18 nedelji i u 28..i dr kaze da nema potrebe vise..juce mi dala poslednji uput za laboratoriju i kaze jednom nedeljno na ctg... to je to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma daj bre cemu panika ovaj tekst sam ja procitala pre 3god isto u novinama, majke mi, tada sam bila I put trudna, i slatko sam se nasmejala.

Tokom I trudnoce sam isla skoro svaki mesec na 4D UZ zbog prethodnog spontanog, jednostavno sam htela da budem sigurna da je beba dobro, pa nisam zalila para.

Tokom svakog UZ pregleda moj bebac je bio miran, toliko da smo jedva uspeli da ga prodrmamo da se pomeri kako bi dr izvrsio sva ona merenja, od obima glave, nosne kosti, sve sto je trebalo.

Mislim otkad slusamo novinare i njihovo prenosenje razgovora s astrucnjacima, kad ponekad zvuce kao " gluvi telefoni".

Ne mali br puta sam nailazila na takve nebuloze, pogresne informacije, sve posledica lose interpretacije ili greske u kucanju.

OPUSTI SE I UZIVAJ U TRUDNOCI, slusaj svoje telo, i svog dr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...

Tokom I trudnoce sam isla skoro svaki mesec na 4D UZ zbog prethodnog spontanog, jednostavno sam htela da budem sigurna da je beba dobro, pa nisam zalila para.

...

Tokom svakog UZ pregleda moj bebac je bio miran,

...

OPUSTI SE I UZIVAJ U TRUDNOCI, slusaj svoje telo, i svog dr.

Isto. Jednostavno hocu da znam da se lepo razvijaju i ne zalim para da to saznam.

Samo što moj sin toliko mrda da se poslednji put desilo da dr tokom pregleda kaze: "Ma smiri se dete :lol: "

Joooj istopim se od same posmili na njihove rucice i nozice i nosice i oci... Uf! Ljubi ih majka!!!! :lol::lol::lol:

Mislim da je najbitnije da slusamo svoje telo. Ono ce nam reci da li treba da lezimo, odmaramo, kako da lezimo... A ne lekari...

Svedok sam zadnjih dana takvih kontradiktornosti...

1) Partisisten se koristi na evropskom tržištu (i to ne u svom zemljama), a u Americi ne. Zato su amerikanci napravili studiju kojom dokazuju da ovaj lek ne pomaze u sprecavanju prevremenog porodjaja.

2) Inace, lek se proizvodi u Grckoj, pa je nedavno u Grckoj bio kongres perinatologa i na kongresu su predstavljene brojne studije koje pokazuju kako lezanje ne pomaze u sprecavanju prevremenog porodjaja...

3) Utrogestan - njegova je primena tek diskutabilna (kod Partusistena je sukob mišljenja prekookeanski, a ovde imamo razlicita lekara u samom gradu)...

Sve me ovo podsetilo na cika Jovinu pesmicu CIGANIN HVALI SVOGA KONJA

Kakva konfuzija :o ! Najbolje bi bilo da i ne idemo kod lekara <_<

Elem, ja pijem sve sto mi dr kaze (a kad se osetim stabilno bolje - sama smanjujem dozu), odmaram samo po potrebi - ima dana kad mogu sve (ali bez pojasa nikako), ima dana kaad lezim. Slusam svoje telo.

Mislim, uvek kad me pregleda, ona mi kaze "Super, sve je u redu", a preventivno mi dala da pijem 16 raznoraznih tebleta dnevno ???!!!!

Od njih 16 samo dve nisu prevencija (dva puta dnevno pijem gvožđe jer mi stvarno u deficitu). Sve ostalo? Ne znam, nisam pametna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh...hvala ti...Ja licno sam isla jednom mesecno do sad...

Neko nam je pokazao taj tekst...I m.m. se naravno uplasio i naljutio na mene.Rekli su nam da ja i doktor zracimo bebu pa sam se prosto RAZBESNELA!!! :angry:

ALi uh sad mi je mmnnooggoo lakse kad znam da se neko slaze sa mnom... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: I bas cu mu danas pokazati vase odgovore :P Hvala veliko :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To da se ne koristi Partusisten u Americi sam i ja cula...Tacnije u Kanadi...

Moja sestra je imala dva porodjaja i pila je Partusisten ali doktor joj je u pocetku dao veliku dozu mislim na cak na 2 ili 3 sata da pije(imala je komplikacije navodno morala je da pije).Smanjivao je dozu do kraja...Kada je jedan dan prestala da pije sutra se porodila...Navodno eto bilo je potrebe da pije zatvarao je grlic...Tako ona kaze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam ovde i po forumima o tim silnim testovima kojima se proverava da li je beba u redu i sl. Meni osim ultrazvuka i davanja mikrobiologije nista drugo nisu ni spomenuli... A ultrazvuk im je star 100 godina... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam ovde i po forumima o tim silnim testovima kojima se proverava da li je beba u redu i sl. Meni osim ultrazvuka i davanja mikrobiologije nista drugo nisu ni spomenuli... A ultrazvuk im je star 100 godina... <_<

Milenice, ne znam da li si nasla temu Obavezni pregledi u trudnoci pa tu mozes videti iskustva i ostalih clanica Obavezni pregledi u trudnoci <--- klik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milenice, ne znam da li si nasla temu Obavezni pregledi u trudnoci pa tu mozes videti iskustva i ostalih clanica Obavezni pregledi u trudnoci <--- klik

Nisam gledala, ali sad cu da bacim pogled...pinkglassesf.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.